alzheimer'ı önleme yolları

#sağlık 

hergün kitap, gazete, dergi okumak; satranç ve go gibi akıl oyunları ve de mütemadiyen bulmaca çözmek etkilidir. bir de kazak örebilirsiniz. o da etkiliymiş.

her gece yattığımız zaman etrafimizdaki 30 kişiyi düşünüp adlarını saymak. gerçek hayatta adlarını hatırlayabilsem o bana yeterdi gerçi.
|
yok. ne kadar uğraşırsanız uğraşın sonunda gidiyor kökten hafıza tam bir bebek oluyorsunuz.
bu hastalık görülmeye başlandığı anda müdahale edilmeli. yaş ilerledikçe artan beyin nöronlarının ölümü veya yaşlanması sonucu görünür. sayılan faaliyetler hastalıktan önce etkili ancak hastalık içerisindeyken daha farklı bir tedavi gerektirebilir. pek ilgi görmese de, vücutta doğal olarak da bulunan nitrik asit ve aminoasit içeren ek gıdalar bunu önlemede en etkilileri. tabii bunun yüzlerce çeşiti ve dozajı var, doktorun belirlemesi gerekir. biraz ciddi bir giri oldu ama.*
ana dilinden farklı ikinci bir dil öğrenmenin alzheimere karşı etkili olduğu tezini savunanlar vardır. birkaç yabancı dil bilen şahsıma bu entry hakkında otuz sene sonra soru sorunuz. şayet yazdığım entryi hatırlıyorsam doğru demektir. bu arada otuz sene sonra ben gelip yabancı dil bilmeyen size bana entrymi hatırlatmayı unuttunuz dediğimde boş ifadeyle yüzüme bakarsanız yine doğru demektir.
çaresini bulmaktır. erken teşhis falan bunlar sıkıntılı şeyler. çok erken teşhis edilip kurtarılamayan bir ton hastalık var.
ayet ezberlemek.
|
ciddi manada korktuğum hastalık, teyzem bu hastalıktan muzdaripti rahmetli oldu, sıkıntılarını çok görmedim ama tahmin edebiliyorum, yani ailede mevcut, bende sağlıklı yaşamaya dikkat ediyorum ve yaşım geçmesine rağmen yeni bir dil öğrenmeye çalışıyorum yoksa her şey rutin.
bence fazla kafanıza takmayın. alzheimer olduğunuzda zaten durumunuzu sorun etmeyeceksiniz.
zırt pırt google kullanmamak acayip derecede hafızayı güçlendiriyor. google yüzünden beyinlerimiz semirilmiş inek gibi oldu.
öncelikle artık ileri yaş hastalığı değilidir.

bunu önlemenin en temel ve basit yolları ise aynı şeyleri üst üste yapmamaktır.

bu beyninizi sürekli aktif tutacağı için unutkanlık sizden uzun kalıcaktır, en azından ortalama insan ömrü boyunca.

bunun en basit örneği hergün aynı yoldan gitmemek şeklinde verilir, aynı müzikleri dinlememek vs. de dahil.
"namaz kılmak" yazanlar olmuş. aga ben bazen kaçıncı rekatta olduğumu unutuyorum. benim tedavi yok gibi. "ulan bu kaçıncı rekattı yahu" şeklinde durup düşünüyorum.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar