şiir ezberleten öğretmen

* *

öğretmen gibi öğretmendir. nitekim şiir okumak ve ezberlemek konuşmayı daha da güzelleştir, kişinin kendini ifade edebilme kabiliyetini artırır, kelime dağarcığını zenginleştirir.
devamını gör...
fevkalade iyi öğretmendir. dönem başı 5 şiir öğretmeli bir öğretmen. bize ilkokulda son sene giren türkçe öğretmenimiz üç şiir ezberlemişti. lise boyunca gördük. ve her yerde işimize yaradı. bu maddi boyutu. siirler: anlatamıyorum, serseri, nerdesin.
devamını gör...
okumayı yeni öğrenen kuzucuklarıma her hafta sonu yaptırdığım etkinliktir. yaş itibari ile birer ikişer kıtalık minicik şeyler ezberliyorlar şimdilik. okumaları gelişsin hızlansın diye. bir de sınıf içinde kalkıp tek başına okumak herkesin alkışlaması falan hoşlarına gidiyor. cuma günleri sabahtan akşama kadar öğretmenim bu haftaki şiirimizin adı ne diye sormaya başlıyorlar.

dip not: şimdi düşündümde acaba dördüncü sınıfta ahmet telli ye başlatsam mı? neyse daha önümüzde yıllar var o günler bir gelsinde.
devamını gör...
bazisinda cocuk kendini hirpaladigi olcude siiri etkili okuduğu / ezberlediği zanni var. o aglayanlar cirpinanlar kendinden gecmeler falan. dostum siir ezberlemek bu degil.
devamını gör...
bunu matematik öğretmeninin yaptığına şahit oldum. öğrencilerin hafıza kapasitesini genisletip ,hafizalarindakini indeksli biçimde kullandirmaya calisiyordu.
ayrıca zihni inceltir, keskinlestirir.
devamını gör...
urfada ilkokul öğretmenim bir gecede bana bayrak şiirini ezberleme görevini vermişti ben de azmedip öğrenmiştim.
Allah razi olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.