marmaray

2008 yılında bitirilmesi düşünülüyordu. kazı çalışmaları sürecinde bulgulanan antik kalıntılar nedeniyle şimdilik 4 yıl gibi bir rötar yaşandı. ne zaman bitirilebileceği konusunda net bir tarih de yok.
devamını gör...
başbakana göre bir istanbul projesi değil, bir marmara projesi değil, bir kıtalararası proje değil bir dünya projesidir.
devamını gör...
marmara ve ray kelimelerinin birleşmesi sonucu böyle bir şey ortaya çıkmış. boğazı su altından tüpler ile birbirine bağlayacak olan çalışmadır. vallahi bravodur. aferim çocuklar. *
devamını gör...
bir dünya projesi olduğu doğrudur ben akpci falan değilim. büyük bir projedir. hem de çok büyük.
devamını gör...
hala büyük proje diyenlerin ağzına sakız olan olay . bunu diyenler açıp londra,new york metro hatlarını daha görmemişlerdir.
.
devamını gör...
projeyi küçümseyenler,,dalga geçenler,küfredenler,ülke bir adım attığında üzülen zavallı insan topluluğunun şöyle bir profilini baktığınızda,kesinlikle şaşırmazsınız.ülkede bir dikili ağacı bulunmayan bu gerici insanlar bir de utanmadan alaya aldıkları marmaraydan elbette geçeceklerdir.
devamını gör...
29 ekimde açılacak fakat bağlantı metrolarının ve ankara istanbul hızlı tren hattının faaliyete daha geç gireceğidüşünülürse esas işlevini 2015 yılı civarında görebilceğimiz proje.
devamını gör...
istanbul a gittiğimde kullanmayı iple çektiğim hat. gebze ye gitmeye üşenmem artık o derece.

halkalıdan ta gebzeye kadar devam eden bir hat. ben yenikapı dayım. 29 ekim de açılıyormuş, zannımca görkemli bir tören olaca. inanılmaz bir zaman ve enerji tasarrufu, Allah vere de büyük bir marmara depremi olmasın..
devamını gör...
gerici gelmiş gerici gidecek olan ulusalcı kemalistlerin kullanmamasını dilediğim süper proje.

memlekete insanımıza faydası dokuncak mı diye düşünmeden sırf akparti yapıyor diye projeye kulp takmaya çalıştıklarından mütevellit böyle düşünüyorum. yoksa barışçılımdır bu sığırlar da saygılı anlayışlı olsa...
devamını gör...
osmanlı ecdadımızın büyük projesi. yapımı da gene osmanlı torunlarına nasip olan büyük proje.
devamını gör...
hükümetin düşmesi uğruna vatanın düşmesine razı olacak alçakların yeni göz bebeği. açılış gününde, olmadı müteakip zamanlarda bir aksilik yaşanıp büyük kayıplar verilmesi için günde beş defa ellerini açıp anıtkabir'e dönerek dua ediyor bu hainler. ama bunların putlarına gönderdikleri her beddua, Allah indinde bu ülkenin selameti adına dua mahiyetine giriyor inşallah.
devamını gör...
uğrunda fantastik işlerin çevrildiği kutsal iş.

ihale japonlara verilince bir ülke "marmaray'ı bize vermezseniz demiryollarınızı yönetemezsiniz." diye tehdit etmiş, ardından peş peşe tren kazaları başgöstermişti. ihale değişince tren sorunları kesilmişti birden.

sonra oktan keleş'in "kurgu roman"larına göre hz. hızır bir hikmet gereği bazı tarihi eserleri buldurup projeyi askıya aldırmış ve bir süre çalışmalar durdurulmuştu.

acaba padişahımızın hayali sadece kıtaları bağlamak mıydı? ve batılı ülkelerin bu projeye olan bunca merakı nedendir?

devamını gör...
21. yüzyılın büyük projelerinden birisidir.

lakin 29 ekim'de açılacak olması siyasi bir adım olup çok vahim sonuçlara yol açabilecek yanlış bir karardır.
sanal ortamda projede çalışan mühendisler tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor.

- sistemin bütünsel kumandasından sorumlu olacak olan otomatik tren kumanda (atc) sistemi bulunmayacak.

- trenler nerede, hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek. dolayısıyla acil bir durum olduğunda trenler, görsel ve işitsel olarak anında izlenemeyecek.

- atc sisteminin alt güvenlik bileşenlerinden olan otomatik tren koruma (atp) bulunmayacak.

- otomatik tren işletme (ato) bulunmayacak.

- tüp geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde, tünel içini basması kaçınılmaz olan suyun yaratacağı yolcuların boğulma tehlikesinin nasıl bir senaryoya bağlı olarak önlenmesinin planlandığı belirli değil.

- sistem bütünlüğü içinde yer alan ve maltepe'de kurulması planlanan tcdd işletmesi ve marmaray işletmeleri için ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız çalışan merkezi kumanda ve kontrol sistemi hazır değil.

- halkalı'da kurulması planlanan, maltepe merkezi'nin uydusu olarak çalışacak olan sıcak takip izleme ve kumanda sistemi hazır değil.

- üsküdar istasyonu'na kurulacak olan geçici kumanda tertibinin hiç bir güvencesi olmayacağı gibi, trenlerin kesintisiz olarak izlenmesi ve güvenliğinin sağlanması mümkün olmayacak.

- söğütlüçeşme ve zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılması planlanan acil durum kurtarma lokomotifleri henüz gelmediğinden (gelse de bu istasyonlar projenin açılacak bölümün içerisinde yer almadığından), tünelde bir trenin arızalanması durumunda kurtarma işlemi için kullanılacak bir lokomotif bulunmayacak.

- marmaray projesi'nin bütünlüğü için hazırlanarak yürürlüğe konan, sözleşme içinde yer alan, dolayısıyla yüklenici firmaların sorumluluğunda bulunan kurtarma operasyon planı senaryoları kapsam dışı olacak. acil bir durumda kimin, ne zaman, nerede, neyi, nasıl yapacağı bilinemeyecek.

- elektrik besleme merkezleri henüz tamamlanmadığı için, gerekli elektrik tcdd'ye ait eski teknoloji ürünü, düşük voltajlı besleme noktalarından temin edilecek.

22 temmuz 2004'te yaşanan hızlandırılmış tren kazasını unutmayın. hızlı tren sisteminin 1 yıllık deneme ve güvenlik kontrolü yapılmadığı için masum vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmişti. bunu tek nedeni siyasal prestij için gerekli hazırlıklar yapılmadan hızlı tren sisteminin açılmasıydı.

demem o dur ki proje başarılıdır, fakat açılması için çok erkendir.
olası bir kazada hayatını kaybedecek tüm insanların kanları, bu projeden siyasi prestij elde etmek için gereğinden önce açılmasını neden olan kişiler olacaktır.

edit: ayrıca bu 29 ekim'de sayım başbakanı hasta görmeyeceğiz, bu da ilginç bir ayrıntıdır.
devamını gör...
klasik cehape kafasının çıldırdığı proje. kendilerinin bu memlekette dikili taşı yok istiyorlar ki hiç kimsenin olmasın. hatta bu uğurda ülke batsın, insanlar ölsün.

şimdiden söyliyim; köpeğin duası kabul olsa gökten kemik yağar.
devamını gör...
japonlar öyle dediyse açılmaması gereken memleket projesidir, canımız ciğerimiz gurur tablomuzdur.

nitekim hızlı treni de hızlı falan sanmıştık, meğerse daha bir senelikmiş kondüktör aslında yavaş gidecekmiş de gaza çok basmış diye adamı hapse attılar yani.

"başbakanım su geliyo, kaçsak topuklasak"

"dur oolum şurada bi açılış yapıcaz, ya allaaah bismiiil... glukkk. gluk"
devamını gör...
akılsız siyasetçinin cezasını halk öder.
vatandaşa hizmet götürüyoruz deyip canlarını gitmesinden endişelenen proje.
devamını gör...
bitiyor olduğuna hala inanamadığım proje .. özellikle ilk başlarda siyasi amaç için kullanılan inşatı bitmeyecek eski projelerden birisi gibi geliyordu ama artık bu proje türkiye de değişikliğin ve gelişmişliğin artmış olduğunu göstermektedir. marmaray bitiyor boru mu ulan bir düşünün denizi yardık resmen. bu güzel bir başlangıç olsun bunu gibi daha çok eserler verilsin bu vatandaşlara. türk milleti olarak hakediyoruz artık yüzyıllardır bekleme yeter
devamını gör...
klasik solcu, komünist ve malum güruhların nefret, yalan, hainlikleri ile gölgelenmeye çalışılan büyük proje.
ne yapsakta aşağılasak takımının uykularını kaçırmıştır. ama artık milletimiz bunların ne kadar aşağılık olduğunu
iyi bilmektedir. türkiye'mize hayırlı olsun.
devamını gör...
felaket tellallarının yeni sakızı. projeye ağız bükenlerin marmarayda çekilmiş fotoğraflarını tıklamak çok keyifli olacak.
yurdum mühendisi böyledir. eleştirirken tam bir uzman edasıyla konuşur, her bir haltı bilir. şimdiye kadar ne başardın, bu yurda hangi eseri kazandırdın diye sorduğunda da apışıp kalır. biz neden japonlara, italyanlara gebeyiz, niye senin gibi uzmanlara güvenemiyoruz da böyle işleri elin gavuruna veriyoruz hiç düşünmez.
ben de mühendisim. türkiye'nin üniversitelerinde nasıl bir mühendislik eğitimi verildiğini biliyorum. ilk defa bu projeler sayesinde, tüp geçit, metro ile türk mühendisi uzmanlaşmaya başladı. batırma tüneller, metro sistemleri nasıl yapılır, sinyalizasyon sistemleri, risk değerlendirmeleri yeni yeni görüyoruz, uyguluyoruz akp sayesinde. 3-5 bir şey öğrendik de ahkam bile kesmeye başladık bak.
devamını gör...
felaket ihtimali varsa açılması hükümeti götürecek bir kriz olur.
zira başbakanımız seviyor tren kullanmasını, Allah korusun. *
devamını gör...
"denizin altından geçen trene nasıl bakacaz?" şeklinde çapulcu eleştirilerine maruz kalmış yüzyılın projesi.
devamını gör...
mal gelmiş mal gidecek, statükocu ve gerici ulusalcılar tarafından eleştirilen büyük proje.

esasında bu arkadaşlara dokunan bu gibi büyük çaplı projelerin akp hükümeti tarafından yapılıp altına imza atılması. bunu çekemiyorlar ve var gücüyle çamur atıyorlar. bu kimselere şöle bi tavsiyem olucak:

kullanma güzel kardeşim!! çektir git köprü trafiğinden geç sen. ben çatır çatır geçerim karşıya 15 dakikada sen git istediğin yolu kullan. yok ama böylesine büyük ve elzem bir projeye beoke atmaya kalkıştığında zavallı konumuna düşüyorsun. işte ozaman sana "mal gelmiş mal gidecek, statükocu ve gerici" dendiğinde kızmaya hakkın yok.
devamını gör...
gezizekalıların "100000000 ağaç kesildi" diye eylem yapamadıkları proje.
devamını gör...
ak parti'nin istanbul'daki oylarını birkaç puan artıracak proje. hatta ak parti'nin istanbul zaferini garantilemiş proje de denebilir.
birileri her yapılana karşı çıkadursun. kimin hizmet, kimin laf ürettiğini millet görüyor.
devamını gör...
internete düşen bazı fotoğraflar bulunuyor. bunlardan en çok dikkatimi çeken ise marmaray üsküdar istasyonu girişinin fotoğrafı.
şimdi böyle asırlık bir proje sonuçlandırılmış ve hizmete giriyor. bu gerçekten büyük birşey, öyle hürriyet gazetesinin dediği gibi balıkları göremeyeceğiz belki ama zaten mümkün olsaydı göreceğimiz balıklar da japon balığı, köpek balığı, balina falan da olmayacaktı.

benim takıldığım nokta ise çok gereksiz olabilir.
-agacığım, bizim devlet hala paint mi kullanıyor?

neden güzel bir yazı tipi güzel bir logo güzel bir renk seçilmiyor da dümdüz yazılıp geçiliyor bu yazılar inanamıyorum.
bu kadar zevksiz bir topluluk olmamız hayretler içinde kalmama sebebiyet veriyor.

( http://www.cogitosozluk.net...)
devamını gör...
epeyce gerizekalı birisi de "zeki müren de bizi görecek mi" minvalinden soru sormuş. adamlar çirkeflikte çağın ötesindeler.
devamını gör...
29 ekim de açılacak tüp geçit projesi.

devamını gör...
bahane edecek ağaç olmayınca hakkında güvenlik sorunları olduğuyla ilgili iddialar ortaya atılan 150 yıllık dev proje. hayırlı olsun.
devamını gör...
göklerde her türlü tehlikeyle boğuşmuş emekli bir pilot olarak geçmekten korkabileceğim deniz altı tunel sistemli ulaşım.
devamını gör...
marmaray...sultan abdülhamit in hayali....direnen kesimi sacmalama sampiyonu yapan proje....büyük turkiyenin göstergesi...kotu yanı geziciler balik göremeyecek :-)
devamını gör...
alemlerde her türlü tehlikeyle boğuşmuş eski bir uçuş ustası keyifbaz esrarkeş olarak korkabileceğim deniz altı tünel sistemli ulaşım.
kahraman bir pilotun binmediğine ben hiç binmem.

hem öyle deniz seviyesinin altında yaşayanların gazına da gelmem. ne marmaraydan geçerim, ne de haarleme gelirim.
devamını gör...
yılmaz özdil in coğrafya öğretmeni versiyonu bir hocamızın,o konuda eleştirecek hiçbir şey bulamayınca kendince dalga geçmek için 'marmararay' dediği asrın projesi.*
devamını gör...
tüpleri japonlar yaptıysa iyi yapmıştır, tapon olmaz, merak edilmemesi gerekir, bizim hırsız müteahhit fayanstan falan götürmüştür, onlar da bozulur yeniden yapılır.
devamını gör...
bu raylı sistemle beraber istanbulun ulaşımının raylı sistemdeki payını %12 den %28 e çıkaran projedir.
devamını gör...
şamın şekeri.

son gidişimde (2 ay evvel) gördüğüm istanbul'a o kadar acıdım ki. bu kadar insanın birarada rahatça yaşaması, çalışması, dinlenmesi mümkün değil. neredeyse fizik imkanlarının sınırlarının zorlandığı bir yerde psikolojinin sınırları ne olur, günde kaç kere ihlal edilir..

fatih ''marifet bir şehir bünyad etmektir/reaya kalbin' abad etmektir'' derken herhalde böyle bir şeyden bahsetmiyor, eflatun ''insanın en büyük erdemi şehir kurmaktır'' derken bu şehri kasdetmiyordu.

istanbul'u her şeyiyle seviyorum, orada yaşayan sevdiklerim var, ama o üstüste yaşayan kalabalık arabın yüzü, kalabalığa nefes aldırabilmek için yapılan ve yapılırken sarfedilen çabayı takdir ettiğimiz bütün projeler de şamın şekeri maalesef. öyle olunca biz de ''ne şamın şekeri, ne arabın yüzü'' demekten kendimizi alamıyoruz.

Allah orada yaşayana sabır versin, şehrin encamını da hayra kalbeylesin.
devamını gör...
15 gün ücretsiz olacağı sürede, istanbulda yaşamadığım halde bedava kullanmamın nasip olacağını ümit ettiğim dev proje.

(bkz: hayırlı olsun)
devamını gör...
türkiye'nin jeopolitik önemini bir üst kademeye taşıyan proje. ülke muhalefetinin siyaset gereği yaptıkları eleştirileri bir kenara bırakırsak türkiye'nin bölgesel güç olma ve ekonomisini daha da büyütmesi yönünde atılmış, asla küçümsenemeyecek bir adım marmaray.
fakat yapılan her eleştiriye de politikaya bağlamamak lazım. dere yatağını iskana açan, 5.0 depremle yıkılan evlere ruhsat veren, iki yağmur yağınca son teknolojiyle yapıldığı iddia edilen alt geçitleri iptal olan, devlet destekli toplu konutlarında bile ihmalden dolayı can kayıpları yaşandığı ülkede haliyle bir güvensizlik durumu olabiliyor.
belki yüzde 100'e yakın güvenli bir projedir bilemiyorum ama insan yaşamına verdiği önem, sorumluluk ve belediyecilik bakımından sicili oldukça bozuk olan bu ülkede insanların kafalarında soru işareti olması o kadar da anormal karşılanmamalı.
devamını gör...
asrın projelerinden biridir. gerçekleşmesi devletimizin itibarını artırırken bizleri de başarı için kamçılamıştır.
devamını gör...
oy için, şov için yapıldığını iddia ederek küçümseyen gerzekleri görmemize sebebiyet veren bir tür turnusol. oy için değil, alınan oyların hakkını vermek için yapılmıştır. şov meselesine gelince, 10 yıldır yapılmadık şov bırakmadılar Allah razı olsun. keşke diğerleri de böyle şovlar yapsalar. kafaları kadar bardaklarla halkın önünde demlenmeseler, birbirine dosya fırlatmasalar vb.

bugün Allah korusun bir aksilik çıksa ve insanlar yaşamlarını yitirse, sevinçten deliye dönecek olanlar var. o kadar nefret dolular, yazık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.