orta ve kuzey avrupa'da nisan ayına denk gelen soğuklardır, yani orda kış daha çetin geçtiği ve bahar da geç geldiği için nisan ayına denk düşmektedir.

hatta almancada şöyle bir deyim vardır:
"april, april, der weiß nicht was er will" bu söz türkçede; "nisan, nisan, o ne istediğini bilmemekte"* gibi bir manaya gelmektedir.
devamını gör...
ilk okulda öğrendik ilk kez bunu. düşündük anlamını günlerce, yorumladık zihnimizde, kazma kürek niye yakılsındı ki mart geldi diye?
sonra birde mart gönlü tutarsa dokuz, tutmazsa otuz dediler hepten karıştı zihnimiz.

metrelerce kar yağıp, okula ilk gidemeyişimizde anladık o tekerlememsi atasözünün anlamını. soğuktu sopsoğuk hemde. pencereden bakmakdan başka bir şey yapamıyorduk, çıtır çıtır yanan sobanın sesi eşliğinde… kazma kürek değil elbet ama kucak kucak odun yakıyorduk soğumasın evler diye.

sene 2008… bir mart ayı, nasıl bir kar yağıyor, her yer kar kıyamet işte. göz gözü görmüyor. ne işe gitmek mümkün, ne başka herhangi bir yere. hem uzun zamandır da mart bu kadar kar yapmamıştı diyor bi ses içerden. evet ya yapmamıştı. yağmamıştı bu denli kar. özlemişiz.

bir fincan çayımı alıp elime, izliyorum yağan karı, sıcacık bir evde olduğum için şükürler ederek yaradan’a…

sonra bir adam geliyor, çöpcü bozuyor bahçedeki karları. tıpkı mahallenin yaramaz çocuğu gibi. tüh diyorum içimden tüh kar kelebeği yapacaktım ben oysa. oldu mu bu şimdi…
devamını gör...
bir saat sonra ilk gününü bitireceğimiz ay hakkında atalarımızın söylediği güzel bir söz. ancak aralık'ta ocak'ta bile ısınmak için yüz milyon zorluk çeken insanlar o havalara göre 'ılık' sayılabilecek bu havalarda kazma-kürek gibi aletleri sobaya atarlar mı bilmiyorum.
devamını gör...
doğruluğu bizim buralarda tartışılmaz.
tartışanlara karşı yüzümü kara çıkarmayan atalara teşekkürler,
zira konyada tipi var an itibari ile, güzel kar yağıyor.
devamını gör...
atalarımıza ait anlamlı bir söz daha. mart ayındaki güneşŸe aldanmamamız gerektiğŸini, mart ayının kışŸa yakın aylardan olduğŸunu anlatır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.