black friday

thanksgiving'den sonraki cuma gunudur.. ozellikle elektronikte fahis indirimler olur. persembe gununden buyuk elektronik magazalar onunde uzun kuyruklar olusur her sene. insanlar cilginca alisveris yaparlar o gun her yerde. alisveris havasina girmisken cikmak olmaz diye alakali alakasiz her yerde indirime rastlanir. hediye almak icin guzel bir donemdir aslinda ama saatlerce kuryrukta beklemeye deger mi sorusu kafa karistiriyor elbette..
her yıl kasım ayının 3. perşembesi kutlanan thanksgivingin ertesi günü olan cuma çılgınlığıdır. insanlar perşembe akşamları hindilerini yer, şaraplarını içer, eski aile fotoğraflarına bakarlar ve saatler geceyarısını gösterdiğinde silkinip kendilerine gelirler: ''noluyoz hacılar hani biz tüketim toplumuyduk, haydin malllara, yeter bu kadar nostalji'' derler.

elektronik bişeyler alınacaksa geceden avm önünde sıraya girip beklemeye değecek dev indirimler olur ama 3-5 kazak için o riski almaz aklı selim insan.

ayrıca beni en çok güldüren çevirilerden:

(bkz: kara cuma) *
|
bilindiği üzere amerikalılar kasım ayının son perşembesini thanksgiving (şükran günü) olarak kutluyorlar. hindi pişirip ailece bir araya geliyorlar. thanksgiving amerikan aileleri için önemli bir buluşma günüdür ve büyük oranda aileler bir araya gelirler. black friday dediğimiz gün işte bu thanksgiving'in sonraki günü olmakta.

ciddi indirimlerin olduğu bir alış veriş etkinliğine "kara" sıfatını kullanmak kulağa çok mantıksız geliyor. kara ile isimlendirilen günler genellikle büyük borsa çöküşlerinin olduğu günlerdir. black friday'in black olmasında da aslında negatif bir anlam var. black friday ibaresi 1960'larda ilk defa philadelphia'da (philadelphia pensilvanya eyaletinin bir şehridir-komplo teorisyenlerine buradan iş çıkar) polis teşkilatı arasında kullanılan bir isim. kullanma nedenleri ise thanksgiving sonrasındaki indirimler nedeniyle ortaya çıkan yoğun araç ve yaya trafiğinin polisler için ekstra mesai ve uğraşılması gereken bir yığın probleme sebebiyet vermesi. yani buradaki karalık tüketicilere değil polislere. bu isim ilk olarak philadelphia'da, ardından amerika genelinde tutulup yaygınlaşmış.

bu bilgiler ışığında kara cuma'nın dinimizi yok etmek amacıyla bilinçli yapılmış bir eylem olmadığı konusunda ben tatmin oldum.
turk televizyonlarinin dahi her sene vazgecmeden gosterdikleri alisveris gunu.. buyuk indirimler icin gunler oncesinden magaza onunde kampa giren insanlar var bu gun icin.. en kotusu bile sukran gunu yemeginden sonra kosturuyor magazalara, ya da gun agarmadan dusuyor yollara.. noelde herkes hediye aliyor birbirine.. haliyle indirimli urun alabilmek icin ne gerekirse yapiyor vatandas.. tuhaf bir dongude surup gidiyor hayat buralarda.
uzun aylardan sonra türkiye'ye dönüşümün arefesine denk geldiği için zaten yapmam gereken hediye alışverişinin iyice suyunu çıkararak "bu ceket çok ucuzmuş kardeşime de alayım, bu çantayı teyzem çok sever, şu %70 indirimli marka saatten eski dostlara da birer tane alayım, e hadi komşu çocuklarına da birer oyuncak vs vs... " derken tüm avm'yi turlayıp eve geldikten sonra banka hesabında kalan 40 küsür dolarla ay sonunu nasıl getireceğimi düşünmeye başlamama neden olmuş gün. evet bu indirimlerden çok kârlı çıktım (!)
bu gece yarısından itibaren başlayacak olan alış veriş çılgınlığı.
yapılan araştırmalara göre geçen yıl kişi başı ortalama 935 dolar harcayan tüketicilerin global çaptaki toplam harcaması ise 655 milyar doları geçmiş.

bin dolarım yok ama ucundan kenarından bişeyler almak lazım hazır indirim varken , hemen sıraya girmek lazım.
kindle hediye edecek bir arkadaşınız yoksa boşa geçen süper indirimli gündür. *
gün itibariyle bu çılgınlığa ben de dahil oldum.

bir süredir takip ettiğim bazı teknik kitaplara %55 indirim yapılmış.
fırsat bu fırsat dedim.

ilgilenen olursa;
http://www.informit.com
bu kara cuma olayında en büyük tasarrufu bu illete aldanmayıp para harcamayarak yapabilirsiniz.
|
bu gavur kampanyasını ben de şiddetle reddediyorum. ve bu yüzden hiç bir indirimden faydalanmadım.

latife ediyorum, istediğim modelde bir triko bulamadığım için almadım bir şey, yani aslında ihtiyaç için değerlendirmeyi aklımdan geçirmedim değil. ama gavurların black friday, bizim özenti milletinse efsane cuma dediği bu kapitalist oyununa destek verilmesine ben de karşıyım.
herkeslerin acayip ürünler aldığı bu güzide etkinlikte ben 2 çift içlik aldım... *
alışveriş hipnozuna kapılmadığım alışveriş çılgınlığı. kitleyi örgütleyerek alışveriş yapmazsam çok şey kaçırıcam düşüncesini işliyor.
|
bu günün kudurmuslugundan alacağım ürünu bedavaya verseler yeminle almazdım. firavunlaşmış nefisleriniz batsın.*
|
zaten aldığımız gavur mallarını indirimli aldığımız gün. bu günde alışveriş yapmamak benim açımdan enayilik olurdu. kimi kime protesto edicen?
ihtiyacım doğrultusunda son gününde benim de faydalandığım kampanya. iyi oldu, güzel de oldu.
|
zaten geçen hafta almak üzere olduğum ürünü bir hafta bekleyerek 150 dolar ucuza aldım.
bi an boykot edip black friday bitince sipariş vereyim dedim ama sonra bir gülme aldı beni.
böyle varoşluklar benim ilgimi çekmiyor. black fridayda evinde oturan kız benim
alayina inadina hayirli cumalar. almiyoruz! ogretmenler günü indirimi yapan mağazaları tercih ediyoruz..
geri dönüşlere bakılırsa ülkemiz için koskoca tırt olarak vuku bulduğu gözüken gündür. bazı mağazalar için önce bindir sonra indir diyenler var. öyleyse sahtekarlık!
mısır’daki katliam ile gün gerçekten black friday oldu.
|
kültürel bir uygulama olarak kuru bir özentilikle sanki bizim kültürümüzün bir parçası gibi davranılmasına ben de karşıyım. ama şöyle bir gerçek var, özellikle elektronik cihazlar noktasında bir çok ürünü a.b.d 'den ithal ediyoruz. onların kültüründe artık fiyatlarda indirim alış-verişi canlandırma şeklinde bir tezahürü olan uygulamadan, elektronik cihazları ithal eden ithalatçılar da yararlanıyor. dolayısı ile maliyeti düşen ithalatçı firma da ürünü yurtiçinde indirimli satabiliyor. eninde sonunda alacağım laptopun parası ithal edilen ülkeye gidecekse, black fridayı protesto edeceğim diye şimdi almayıp, 1 ay sonra alsam, daha yüksek fiyattan alıp ithal edilen ülkeye daha fazla para kazandırmış olacağım. olsa olsa en fazla ithalatçılar protesto edebilir o da black friday'de alıp stoklar 2 hafta sonra beyaz pazartesi indirimleri düzenleyip o zaman satar, sonuçta değişen bir şey olmaz. benim kağıt param hep dönüp dolaşıp amerikalının cebine girer. yani bülent ortaçgil'in dediği gibi "belki benim kağıt param, bir şekilde, döne dolaşa senin cebine girmiştir."

yaşadığım yerde siyah günler denildiği için hakkım olmadığını düşünüp katılmadığım etkinlik.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar