diktatör

bir diktatör içinde bir numaralı adım bilgiyi kontrol etmektir. bilgiyi kontrol edebilmek için de insanların aklını kontrol edebilmelisiniz. 1946 da ii. dünya savaşŸından bir yıl sonra dünyada 18 demokrasi vardı. bugün ise 128 demokrasi var. bugün bunların kimisi çok genç ve kağŸıt üzerinde olanlar bile var ama artık diktatörlük ortadan kalkmakta. diktatörlük olumlu algılanmamakta. böyle olmaya da devam edecektir çünkü diktatörlerin bilgiyi kontrol etmesi günümüzde inanılmaz derecede zorlaşŸtı.ayrıca; bir millet cehalet ve hukuku ayırt edemezse, yöneticiler ne kadar kendini yetişŸtirmişŸ, gelişŸtirmişŸ, adeta halk kahramanı ilan edilmişŸ olurlarsa olsunlar, ne kadar insan haklarına saygı duyarlarsa duysunlar yönettikleri insanlar cahilliklerinden dolayı haklarını hukuklarını bilmezler ve onları aramazlarsa; yöneticiler zorbalığŸa,diktatörlüğŸe kayarlar. yöneticiler düşŸünürler ki; benim halkımın böyle bir talebi yok ben neden kendimi değŸişŸtireyim. işŸte böyle insanlardır diktatörler ve bazen onları halklar hak eder.
|
en büyük diktatörlerden bir tanesi de, italya' da yaşamış, faşist partinin kurucusu benito mussolini' dir.
dikte ettiren. her söylediği kanun olan. tek adam.
|
anayasa değişirse recep tayyip erdoğan ın olacağı söylenmektedir. ahmet taşgetiren gerekli cevabı vermiş sanırsam.

http://http://www.bugun.com...
|
bir diktatör bazen masallar ülkesini düşmanlardan kurtarıp, üzerine halkı yanına almış ayağına asıp keser, düşmanın akla getiremeyeceği kötülükleri kendi insanına yapar. halkı, halkın istemediği biçime sokmaya çalışır. tabi masallar ülkesinde. bu diktatör çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. dikkatli olun.
başbakanımız sayın recep tayyip erdoğan için kemal k. tarafından kullanılan tabirdir.
sadece k.k. tarafından değil, 2007 mağduriyetleri sonrasına arkasında durmuş, kendisine oy vermiş insanlar tarafından da son yıllarda başbakan için kullanılan tabirdir.
|
dillere persenk olmuş kavram. genel itibariyle manası bilinmeden kullanılıyor. tıpkı faşizm kavramı gibi. pokemonda charizard'ı izleyerek büyüyen nesil, benzer bir öfkeyle sokakları ateşe verirken, "diktatör istifa." diye kükrüyor. diktatör kavramının düştüğü hallere bakın.
|
siyaset tarihi kitaplarında bulunabilecek ortak özellikleri: genellikle askerdir. siyasetten, ekonomiden anlamazlar. çevrelerinde bir zengin kesim oluşturur. kabinesini kendileri seçer. halkın bağlılığını sağlamak için güçlü bir lider kültü oluşturur. muhalefeti, basını susturur. rakiplerini ihanetle suçlar, idam eder veya sürdürür. gerçek tarihi değil, kendi tarihini anlatır. emri altında kendi tarihçileri, bilim adamları, hatta din adamları vardır. devr-i sabık ı suçlar. halkı hep eskiye dönmekle korkutur. iktidarı, sürekli bir düşman algısıyla ayakta tutulur. içte, dışta herkes düşmandır, sürekli uyanık olmak ve düşmanlara göz açtırmamak gerekir. böyle bir rejimde sürekli halkın görev ve sorumluluklarından bahsedilir, devletin sorumluluklarından hiç bahsedilmez. bilincin taze tutulması için antlar, marşlar, lider kültünü canlı tutacak milli bayramlar oluşturulur ve yaşatılır. tektipleştirme ve endoktrinasyon şarttır. milli eğitim ile diktatörlüğü ayakta tutacak temel değerlerin taze beyinlere işlenmesi gerekir. farklılıklar hoş görülmez. ülke dışa kapalı tutulur. halka derin bir milliyetçilik duygusu ve yabancı düşmanlığı aşılanır.
''güçlü diktatör olmak için taraftarların sevgisini kazanmak yetmez, onlara nefret edebilecekleri bir hedef de vermek gerekir.'' -sigmund freud-
batılıların çok sevdiği kelime. eğer bir lider batı tarzını benimsemiyorsa, batıya uzaksa diktatördür. yok değilse çoh demohrattır. ülkemizdeki bir takım batı bilinçaltına sahip tipler de ağababaları gibi bu kelimeyi çok sever. halbuki tapındıkları o batıcı lider diktatörün bayrak taşıyanıydı. hoş bunu da kabul ederler, zamanın şartları der geçerler. o zaman şimdiki zamanın şartları bebeeem.
|
günümüzde siyaset malzemesi haline gelmiştir. mesela binlerce kişiyi öldürmüş yüzlerce kişiyi haksız yere idama mahkum etmiş sisi demokrat ortalığı yakıp yıkan vandallara biber gazı ile müdehale etmiş tayyip diktatör. varın siz düşünün.
kime,nerede dikilmesi gerektiğini söyleyen kişidir.*
bir emri ile insanları öldürten, hapse attıran zalim yönetici. hukuk kurallarını askıya alan, kendinden olmayana yaşama hakkı sunmayan belli bir zümrenin yöneticisi.

örnek: beşşar esad, kim jong-un
türkiye de anlamını eskiler iyi bilir. yeniler ise siyasette ve devlet yönetiminde etkin bir lider olmanın karşılığını "diktatör" lük olarak biliyor. bu bir algıdır ve bazı çevreler bu algıyı yaymakta başarılı oldu...
bilinirki, diktatörlük rejimi olsaydı en ufak bir hatamızda itin mabadına sokulmak karşılığı muamele görürdük.
mükemmel bir film. çok güldüğüm filmlerden.
|
diktatör deyince akla tamam şimdi buldum hemen onun adı gelir erdoğan erdoğan erdoğan.
|
"allah onların evlerine ateşler salsın.. yuvaları ocakları dagilsin.. kundaktaki bebelerine kadar anası bacisi cocukları soyu sopu kurusun.." gibi cumleler kuranların ruhuna isleyendir..
(bkz: ego)
|
vladimir putin tarafından hakkı verilen kavram. adam iktidarına kimseyi ortak etmemiş, kodummu oturtmuş, muhalif gazeteciyi cadde ortasında öldürtmüş, aklına esince ülke işgal etmiş, muhalif iş adamının bir gecede malına mülküne çökmüş. hayatta ne yaparsan yap en iyisini yap sözünü şiar edinmiş.
dikte eden zorlayan, yorumsal tanımlar okunurken unutulmasınd iye ekliyim dedim!
|
hakkında reis falanda deniliyormuş.
|
ben hiç halkı tarafından tankların önüne filan atlanarak, kurşunlara hedef olunarak devrilmesi engellenenini görmedim. varsa da bahse konu kişi diktatör değildir manasına gelir bu.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar