evin salonunda kurban kesmeye çalışan bir baba en kötüler listesine girebilir.
|
folklorik kıyafetli altı adet zebranın salonun ortasında çiğ köfte yapması olabilir.
|
evin tertemiz olması.

öyle bir alıştım ki evin dağınık olmasına, artık temiz görünce bi hafta sonrasına kadar bu evi nasıl bu şekilde tutarız diye dertleniyorum. diğer türlü pek kasmıyorum.
açık kalan camdan kuşlar girmiş olabilir. cıvıl cıvıl bir ev. *
|
tanju okan'ın başına gelmiş ve söylemiş olabilir

eşyalar toplanmış
seninle birlikte
anılar saçılmış
odaya her yere
evin kapısının açık olması, bahçe kapısında çok fazla araç olması, erkeklerin dışarda ayakta dikilmeleri, bir telaş hali, içerden yükselen ağıtlar..
bu manzaradan kötüsünü görmedin henüz..
|
okulda kafa şişmiştir,yorgun argın dönüş yolunda:''eve gideyim bir kafa dinleyeyim'' dersin.eve bir gelirsinki annen konu komşuyu çağırmış cümbüş yapıyor.çocuklar tarafından evin bütün kaleleri zaptedilmiş,bütün tersanelerine girilmiş,bütün orduları dağıtılmış ve odamın her köşesi bilfiil işgal edilmiş haldeyken nasıl kafa dinleyebiliriz a dostlar. * *
boğaz manzaralı bir evin varsa denizin kuruması
orman manzaralı bir evin varsa ormanın yanması
boş bir araziye bakan evin varsa dibine bir gökdelenin dikilmesi *patlak musluktan gelen "şır" sesi eşliğinde yerde 4 parmak su olması. senin sesini duyan alt komşunun küfrederek merdivenleri çıkması.
lcd'nin laptopun ve masaüstü bilgisayarımın ortalarda olmayışıdır. her kapıyı açışta bu korkuyla yaşıyorum sözlük.* Allah'a emanet.
aç bi ilaç eve düşüyorsun dolapta dünden kalan tadına doyamadığın pizzayı çıkarıp ısıtıp yiyeceksin, kapağı açıyorsun, yan odadan ev arkadaşın pizzanın son dilimini mideye indirerek çıkıyor.
|
bülent ersoy'un sizi karşılamasıdır. meğersem uzaktan akrabanız olup bir süre evinizde ikamet edecekmiş...
|
uzun sayılacak bir süre yurt dışında yaşayıp eve dönmenize 3 hafta kala başladığınız '' anne n'olur börek yap sarma yap vs yap '' yakarışlarınıza rağmen eve geldiğinizde annenizin sizi pastaneden alınmış bir kaç tür poğaça ve en sevmediğiniz yemek olan nohut ile karşılaması olabilir. * * *
bebek hasta
ana hasta
baba hasta
eş hasta.
sağlık olsun yeter be canlar. diğerleri temin edilir bir şekilde.
geçtiğimiz yaz başıma gelen ve gördüğüm:

yaz boyu evde olmayan annem ve babamdan dolayı ablamlar bizde, arada sırada ben de onlarda kalıyordum. altı üstü bir gece eve gelmedim. ertesi gün, işten çıkmışım yorgun argın, kapıyı açtım. oturma odasına bi baktım: televizyon yere düşmüş.her yer cam. bi an dondum kaldım. evet böyle bir şey var. donup kalabiliyorsunuz. sonra hemen odama gittim. laptop duruyordu. tüm mal varlığım laptopum duruyordu. bu durumda hırsız değildir diye düşündüm. ablamı aradım. evde yemek yok gelirken dürüm alın da gelin dedim.

bu işte.
7-8 yaşlarındaydım eve geliyordum. üst kattaki baklava tepsisinden gizlice yemeyi düşünerek. ilk kez çantamı evin penceresinden atıp oynamaya gitmedim. geniş kapıyı açtım aha "buzağı". bizim ahırdan kaçıp nasıl olduysa içeri girmiş. baktım bizimkiler arka bahçede fasülye sırıklarıyla uğraşıyorlar. tabi annemin yanına gittim.
+anne karnım aç.
-oğlum git mutfakta hazır sofra, sen ye artık kocaman oldun.
+anne ben yerim de evde buzağı var.

( hemen eve doğru koştular)
içeri attığınız ilk adımda göze çarpar. derin bir üzüntü ve keder kaplar bedeninizi, oracıkta çömelip saatlerce eller bağlı sallanırsınız. çünkü en sevdiğiniz çorabınız yırtılmıştır.
|
yerlerin diz boyu çiçek, duvarların karış boyu süs püskül dolu olması, kapıyı açar açmaz müzik eşliğinde iyi ki doğdun diye çığlık atan bir yığın tanıdıkların tanıdıkları eş dost akraba enva i çeşit insan.
bi yürüyün gidin lan, gelene kadar eve gidip sıcacık çorbamı içip aklıma gelen bi iki entryi sözlüğe kasmaktan başka bir şey istemiyordum. tamam belki aza kanaat getiren biri olabilirim ama neden bana hep istediğimden fazlasını veriyorsun ey dünya.
not: hepsi sadece ironi.
nufus sayım memurunun buna gerek yok. işim bitti iyi günler deyip hunharca evden çıkması.

yazar burada 7 sene öncesinden bahsetmekte. (çev.)
dumur edecek görüntü.

evden hiç ayrılmam ki,
aynalarda hep
müteheyyic
ve
mütekallis
ben,
ev desen
tahmin et.
mevsim şita
yüreğim daralır
daima.
evin göl olması. kuşkusuz fecaat bir durum.
|
dağınık ve toplanması gereken bir adet ergen odası.
|
tezgahın üzerinde buldukları kırıntılarla şenlik havasında yaşayan karınca topluluğu.
|
eşyalara bakarak o evin senin evin olmadığını anladığın andır.
eve giren hırsızların salonda oturmuş vaziyette nescafe içmesi, bir de hiç bir şey olmamış gibi polislere "biz de sizi bekliyorduk" demesi.
internet bağımlısı; internetin kapanmış olması..

obez; akşam yemeğinde kahvaltılık olması..

dolma kalem; mürekkebin bitmiş olması..
evin curcuna olması beni karşılayabilecek en kötü manzaradır. daha ayağını kapıdan içeri atar atmaz ayağına dolanan çocuklar yok mu. . ay fenalık geldi. yalnız bi insanım ben yalnız.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar