sigara

son zamanlarda haram olduğŸuna dair ictihadlar olan bağŸımlılık yapan ve kesinlikle başŸlanmaması gereken madde.
|
uzun süre önce bıraktığım ama hala bazı bazı canımın çektiği şey..ne kurtulunmaz şeymiş yahu.kesinlikle başlanmaması gereken şey.
içiresinde nikotin, zifir ve karbonmonoksiti aynı anda barındıran, bağımlılık yapan madde.
insan vücuduna zarar veren, bozan, hasta eden hatta öldüren madde. zararı bilindiği halde içmek yavaşlatılmış bir intihar şekli değildir de nedir...
|
yer : bir ayakkabı tamircisi
olay : duvarda asılı bulunan resim ve altındaki yazılar
içerik : kurukafa resmini yanında "sigara yavaş yavaş öldürür" yazısı
olaya tüy diken : altına elle yazılmış "acelemiz ne ki" yazısı
yasaklanmasını anlamadığım çok sevdiğim ilaç..gözle görmeyince yok olduğunu düşünen zihniyet, dumanın zehir olarak gördüğü ve havadaki milyonlarca gözle görünmeyen mikrobu ,yiyeceklerdeki yıkansada asla arındırılamayacak bakterileri hesaba katmadığı zaman olmuyor..anti depresan alıp yan etkilrini hesaba kattığınız zaman sigaranın ilaç olarak görülüp yan etkileri kıyaslanmayacak kadar düşüktür..kokusu mu? ah evet kokusunuda seviyorum..

(bkz: bir ilaç olarak sigara)
kötü gün dostu
|
insan sağlığına zararı konusunda son derece farkında olduğum ama çay olunca dayanamayım bir tane yaktığım, kısacası keyif için içtiğim meret. içiyom lan ne yapayım.
bir daldan bir sey olmaz deyip baslamayin ve genelde hep bu sekilde baslanir sigaraya cevremdekilerden biliyorum. moraliniz bozuk oldugunda yemek yedikten sonra kahve ya da cay icerken akla ilk bu meret gelir ki hadi diyelim moraliniz bozuk degil tikiriniz yerinde yemektemi yemiyorsunuz? ya da cay falan da mi icmiyorsunuz? bu yuzden kesinlikle denemeyin hem cebe hem de sagliga zararlidir pis bir seydir.
kanser çubuğu olarak da bilinir. içen de genelde bunu bile bile içer. *
|
belli bir kitle tarafından başka insanların kullanmaması ve bırakması için uğraşılan tütün çubuğudur. halbuki bunu kullanan insanlar neyin zararlı neyin zararsız olduğunu ayırdedebilecek akla ve mantığa sahiptir. bırakın içelim sigaramızı rahat rahat. heryerde karşımıza çıkmayın.

edit: can sıkıntısı.
|
devletin devlet eliyle milletini zehirlediği zıkkım. kahvenin yanında ve yemeğin üstüne bir de geceleri çok da hoş gidiyor meret. yakışıyor hasbama.
''sigara düşünen insanın emziğidir.'' bu sözü diyen şunu bilmez sigara çok büyük miktarda beyin hücresi öldürür.
|
birçok kişinin bırakmaya çalışmadığı hatta bırakmak istemediği keyif.
|
bağımlılık yaratma açısından alkolden daha fazla, uyuşturucudan daha az etkilidir.
|
tertemiz aldığımız emaneti* kirletme araçlarından biri.
|
şebnem ferah'ın bir şarkısı. sözleride;

aslında ben de isterim
emeklemeden koşmayı
güzel elbiselerle
makyaj yapıp dolaşmayı
aslında ben de isterim
düşünmeden konuşmayı
küçük bir oyun içinde
önemli kişi olmayı
aklımdan geçen sözler
kalbimden gelen sesler
hepsi bir orman oldu
bir kibritle yok oldu
ben sigara dumanının altında
yana yana en sonunda kül oldum
sen kibritin hiç yanmayan ucunda
birinin hayatından geçmiş oldun
aslında ben de isterim
emeklemeden koşmayı
güzel elbiselerle
makyaj yapıp dolaşmayı
aslında ben de isterim
düşünmeden konuşmayı
küçük bir oyun içinde
önemli kişi olmayı
iyi dostlar biriktirdim
hepsi ailem oldu
küçük ãŸir aşk yetiştirdim
düzene yenik düştü
ben sigara dumanının altında
yana yana en sonunda kül oldum
sen kibritin hiç yanmayan ucunda
birinin hayatından geçmiş oldun...
|
yemekten sonra en güzel gidendir.
|
içinde 4000 adet zehirli maddenin olduğu profesörler tarafından bile onaylanmış, aynı zamanda üzerinde '' sağlığa zararlıdır '' ibaresi olmasına karşın keyifle içilen dumanını yel'in, parasını, el'in (yabancının) aldığı uzun süre kullanımlarda bağımlılık yapan madde.
ilkokul çocuklarının bile içtiği ,ikinci kademede bazı öğrencilerin buram buram koktuğu zararlı madde.*
dünya üzerinde zengin - fakir, yaşlı - genç, inanan -inkarcı milyarlarca insanı aynı noktada buluşturan nadir mefhumlardan biridir.*

reklamının çoğu yerde yasak olmasına rağmen, global çapta görünmeyen bir reklam kampanyası vardır, hollywoodbaş aktörlerinden biridir bunun. sigara kullanan ünlüler, çekici kadınlar, yakışıklı erkekler, siyasiler, sigara kullanmayı özendiren vecizeler, deyimler ve daha niceleriyle uzun soluklu bir kampanyadır. bu sebepten de sigara içenlere bu kampanyaya kanmışlar gözüyle bakarım, evet çok basite indirgeyicidir ama benim gözümde ikinci sınıfinsanlardır.
|
"benim tek dostum, içtiğim sigaram
omasaydı param, o da terkederdi."
|
oruç açma aparatı.
|
insan oğlunun başına gelmiş ve gelebilecek en sinsi düşmanıdır.tarih hocam hanımefendi şöyle derdi;parası ellere,dumanı yellere,zehiri bizlere....
|
parasızlık zamanlarında almak için, sabahtan akşama kadar zeytin ekmek yedikten sonra cepte kalan son parayı ona verip karnımızı daha güzel doyurmamıza yarayan, zehir.
|
insanı her türlü sömüren, insanlık tarihinin en zararlı icatlarından biridir.
"mübahsa içiyorum, günahsa yakıyorum" necip fazıl
tabi ki günah ama üstad böyle deyince insanın içinden bir şey söylemek gelmiyor.
|
yasağının delinmesi için en çok çaba sarfedilen mamül...
hem içerim hem ölürüm tavrının uygulamalı göstergesi.
uzunca yıllar yapmış olduğum gözlemlerim sonuç vermedi ve insanların neden sigara içtiklerini tespit edemedim, ancak analizlerim sonucunda bu kişilerin neden sigarayı bırakamadıklarını buldum: bırakmak istemiyorlar.
mekruh deniliyor . ve mekruhta ısrar etmek haramadır. peki diğer yazarlara soruyorum gerçekten işlin aslı ne tabiki sağlığada zararlı iyi bişey değil fakat dini olarak soruyorum tam olarak nedir sonuç.. cevap verirseniz sevinirim( soru cevap klasiği gibi oldu ama idare edin )
|
istese de bırakamayacaklar da vardır.. ama etrafta sigara üzerine araştırma yapan sigara düşmanı gözlemciler varsa daha bir keyifle yakarsınız sigaranızı..
|
bir mümineyi itici yapan detaylardan biri.

edit: eksilemen itici olduğun gerçeğini değiştirmiyor sevgili üstad.
|
intihar safhasına gelmiş insanların kullandıkları silah, yağlı urgan, bıçak, hap gibi nesnelerle eşdeğer konumda olan intihar gereci.

(neyini kötülediniz ya. intihar ediyorsunuz işte bu mereti içerek. günah işliyorsunuz)
|
"allahım, bu bir musibettir ve beni bu musibetten bir an önce kurtar" duası ile kurtulduğum, kurtulduktan sonra da hem geçmiş yıllarıma, hem de halihazırda bağımlısı olanlara çok acıdığım, en büyük musibetlerden biri. Allah tüm milletimizi bu musibetten korusun.
|
erkek veya kadın kimseye yakışmayan, ama tiryakisi olanların elinden zor kurtulacağı bir durumdur... *
paketinin üzerinde büyük harflarle,paketin yarısını kaplayacak şekilde "sağlığa zararlıdır,öldürür" yazmasına rağmen tiryakilerine "ölüm mü,vızz gelir tırıs gider,atın ölümü arpadan olsun,üç günlük dünya öleceksem keyfimden öleyim,ölümüm senin elinden olun beee" dedirten meret.

yinede hatırlatalım,sigara sadece öldürmez sürüm sürüm süründürür,ölmek için yaradana yalvartır.
sözün özü insanın çoluğundan çocuğundan önce gelen zehir.
kuran, sünnet, kıyas ve icma'nın sigarayı doğrudan ilgilendiren delili yoktur. bu da ancak sigarayı sağlıkla alakalı hadisin hükmü ile en fazla mekruh yapar.
dişleri sarartan,içen insanın kül tablası gibi kokmasına neden olan madde. iradesi güçlü,kaliteli olan insanlar için bırakmak sorun teşkil etmez.
|
eski aşk *)
uzun bir yazının tam da benim görüşümü yansıtan bir parçasından alıntı ile;

--- alıntı ---

sigara dünyadaki en keyif verici yasal uyuşturuculardan biridir. ondan vazgeçebilir misiniz? ağzına sigara sürmemişlerin lafına aldanmayın; sigara çok çok güzel bir şeydir. örneğin iyi bir kahvaltıdan, yemekten, sevişmeden sonraki sigaranın keyfini başka hiçbir şeyden alamayacaksınız. dolayısıyla sigarayı bırakırken hayatınızdaki çok güzel bir şeyden vazgeçtiğinizi bilin. onun yerini sakız, leblebi, tesbih, en sevdiğiniz börek, makarna, bira, kola, şarap, hiçbir şey tutmayacak. sigarayı bırakırken ebedi bir oruç gibi hayatınızdan çok sevdiğiniz bir şeyi bile isteye çıkartmak istediğinizden emin olun.

--- alıntı ---

http://mserdark.com/genel/t...
haram değildir.
haramı helali Allah belirler.
kafanızdan haram helal uydurmayın.
haramdır efendim. nefse haram değildir demek hoş görünür. nebi yaşasaydı sanırım men ederdi. bazen kalpten fetva alırsanız haramı helali ayırt edebilirsiniz. kimse gelip de resule, sırtlan diye bir hayvan var, eti halel midir? diye sormaz. sigara sağlığa zararlıdır. nefsinize zulm etmeyiniz. onların da sizin üzerinizde hakkı vardır. zekeriya beyaz yerine hayrettin karaman okumak daha evladır en azından. daha kalbi gibi.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar