Geçen Ayın Beğenilmeyenleri

mustafa kemal atatürk

1881 yilinda dogdu.
7 yasinda yetim kaldi.
8 yalinda okuldan alindi ve koyde yasamaya basladi.
17 yasinda istedigi bolumu kazanmak icin gerekli notu alamadi.
24 yasinda tutuklandi, defalarca sorguya cekildi ve 2 ay bir hucrede hapis yatti.
25 yasinda surgune gonderildi.
30 yasinda baska sehirleri dusman isgalinden kurtarmaya calisirken, dogdugu sehir dusmanlarin eline gecti.
37 yasinda komutan olarak atandigi ordu dagitildi.
37 yasinda bobrek hastaligindan 2 ay yalniz basina yatti.
38 yasinda savunma bakani tarafindan gorevine son verildi.
38 yasinda hakkinda tutuklama karari cikarildi.
39 yasinda olum cezasina carptirildi.
sonra ne mi oldu?
ordu mufettısı .
kongre reısı .
meclıs baskanı .
baskomutan .
gazı .
cumhurbaskanı .
basogretmen .
bır aydın , bır lıder .
'vazifeye atilmak icin , icinde bulundugun durumun imkân ve seraitini dusunmeyeceksin.'
mustafa kemal ataturk..

kurtuluş savaşı'nda dindarların hiç rol oynamaması

düşmanla birleşmek de tabii bir rol olabilir fakat genel itibarıyla sessiz kalmaları ve askerlerden yardım beklemeleri buna bir örnektir. mustafa kemal paşa komutasındaki çoğu kimse herhangi bir dine o kadar da değer vermiyordu.
yani bunun sonucunda dinsizdiler anlamı çıkmasın, dindar olmak, dini gerekliliklerini yerine getirmek ile sadece Allah'a inanmak farklı şeylerdir.
|

mustafa kemal atatürk

kendisini karalama kampanyasına girişenlere iyi bakın, mutlaka ya pkk'nın yolundan gidenler ya da cemaat liderleri ölün öldürün dediğinde aklını bir kenara koyup devlete düşman kesilen tipler. genelde gülen dershanelerinin tornasından geçmiş olanlar çıkıyor. ülke zarar görse bı taraflarına kına yakacak tipler bunlar. zaten bu örgütlerle düşüp kalkıp sonrasında paça kurtarmak için ama kandırıyorlardı diyen de bunlar. geçeceksiniz bu işleri. ülke kurucusuna böylesi düşman olan tipler elbette örgütlerin yapmak istediklerini yaptırdığı piyonlar olacaktır. kendisinin süper kahraman kıyafetine ihtiyacı yok. ancak doğduğu topraklarda sırf atatürk'ün kurduğu devlet var diye bölücülük yapacak olanlardır asıl çektirip gitmesi gerekenler. kapı orada.

mustafa islamoğlu

sünnet diye sakal bırakmayı, hacamat yaptırmayı, çörek otu yemeyi, tuvalete sol ayakla girmeyi, misvak kullanmayı, cübbe giymeyi, sarık bağlamayı, deve sidiği içmeyi anlayan zihniyete anladığı dilden cevap vermiş.

yine de ben anlatmak istediğini anlasam da aşırıya kaçıp abarttığını da söylemeliyim. kendisi üzerine yapılan hurafeci zihniyetin iftiraları, sözleri, baskıları sonucu dayanamayıp patlamasından kaynaklandığını düşünüyorum.

al sana peygamberin yaptığı, sünneti;
(bkz: peygamberin namazda önünden geçen çocuğa beddua etmesi)
|

fatih'in aslında büyük bir komutan olmadığı gerçeği

aklı, izanı olan herkesin kabul edeceği bir gerçektir. dört taraftan kuşatılan, tek kurtuluşunu denizden sağlayan, 50 bin nüfuslu şehre 250 bin askerle gelip orayı ele geçirmek çok büyük bir başarı olmasa gerek. zamanın en güçlü toplarıyla bile iki tane duvarı 60 günde delememek büyük talihsizliktir. bilinen bütün dinci savları istanbul'un o zamana kadar hiç fethedilemediği, bizans'ın surlarını aşmanın imkansız olduğu yönündedir. oysa haçlılar istanbul'u daha top tüfek icat edilmeden önce işgal etmiştir.
(bkz: dördüncü haçlı seferi)
dahası türkler bizans'ı hiçbir zaman denizde yenememiş, istanbul'un tamamen kuşatma altına alınması için rumeli hisarı'nı inşa etmek zorunda kalmıştır. buna rağmen galata'daki zincire yaklaşamamış, gemileri karadan yürütmek gibi fantastik yollara başvurmuştur.
|

mustafa islamoğlu

dilde abartılı metaforlar kullanmayı seven bir adam. bu da onu insan yapıyor. bu kusurlar olmak zorunda yoksa melek olurdu değil mi? bu adama saldıranlar ayrıca insanı eğlendiriyor. sorsan sünnet sünnet ölecek daha peygamberin kendilerininki gibi bir üslubunun olmadığının şuurunda değiller.
|

mustafa kemal atatürk

dünyanın saygı duyduğu, onlarca ülkenin okullarında ders kitaplarında dahi olarak anılan büyük liderdir.

sevmeyenlerine baktığınız zaman ne kadar doğru bir insan olduğunu bir kere daha anlarsınız.
|

halil kantarcı

fotoğraflarda bile gözlerinde ibdacı cinnetin pırıltıları görülen aşırı inançlı militanlardan bir tanesi. chp'ye kapılanan ihtiyar bir tuncelili gibi rte'ye eklemlenmiştir. örgütteki fethullah nefreti bunu o yola itti zannedersem. yoksa liderini 15 sene hapiste tutan bir siyasi iktidarın doğal lideri için neden insan palas pandıras sokaklara dökülür ki ?

mustafa kemal atatürk

bu adamın suçu yokta inönü keşke ikinci dünya savaşına girip anadolu halkını iyice bir kırıp geçirseydi.

belki yobaz nesiller hiç olmazdı rahatlardık.

kendi ülkesinin kurucusuna hakaret edip çağın gerekliliklerini yerine getirmeyen sadece kendi hanesini düşünen bir aileyi övmekte ayrı bir kafa.

bunlardan birey falan olmaz istiyorlar ki üstünler sınıfı tarafında yönetilip hiçbir şekilde kendi üzerinde dahi söz hakları olmasın.

yazık.

çok eşliliği kabul etmeyen bir kızla evlenmek

benim açımdan mümkün değil.

oturuyoruz, konuşuyoruz, evlilikten beklentilerimizi anlatıyoruz her şey yolunda gidiyor; ancak konu çok eşliliğe geldi mi o dindar kızın içinden son model bir feminist çıkıyor. hanımefendi çok eşliliği düşünüyorsam evlenemezmiş, mümkün değilmiş.

yahu islam'ı sana göre mi, yoksa Allah'ın gönderdiği dine göre mi yaşayacağız? ben Allah'ın bana helal kıldığını niçin haram sayayım? kadın nefsidir kıskanır, olabilir, ancak nihayetinde yapılması gereken dine uymaktır, dini kendine uydurmak değil.

helal dairesinde kalmak varken, erkeğin günaha girmesi, yuvanın yıkılması daha mı iyi? böyle bir evlilikten kime hayır gelir?..
|