Geçen Ayın Favorilenenleri

dünyevi mecmua 7. sayıçıktı elhamdülillah…

bi dünya derdimiz var sloganıyla 2018’e giriş yapan mecmuadır!

içimde çocukça bir heyecan var. belki de rastgele bir yerde yürürken görüp de aşık olduğun kızla evlenmek gibi bir şey şuan hissettiğim. hiç tahmin edebilir miydim ki...

herkese çok ama çok teşekkür ederim. normalde çok rahat yazan birisiyim ama şimdi inanın ne diyeceğimi bilemiyorum.

diyeceğim şudur ki, samimi insanlarla güzel işler yapmak gibisi yok!

buradan herkese şükranlarımı sunarım.

ayrıca teşekkür etmem gereken iki insan var ki, bunlar da “cartoonpiyer” ve “we born we play we die” mahlaslı yazarlardır. onlara gerçekten nasıl teşekkür ederim bilemiyorum. Allah onlardan razı olsun.

şimdilik bu sayının pdf linkini sizlerle paylaşıyorum fakat yakın zamanda direkt sözlük üzerinden dergileri okuyabilme imkanı oluşturmaya çalışacağımızı belirtmek isterim.
umarım tasarım noktasındaki amatörlüğümü maruz görürsünüz. amatörlüğümü zamanla atacağımı umuyorum.

herkese tekrardan çok teşekkür ederim.

bir sonraki sayıda görüşmek üzere!
alttaki linkten dergiye ulaşabilirsiniz:
https://drive.google.com/op...

dünyevi takvimhepimiz bir zamana göre yaşamaz mıyız hayatı?
hayatımız saniyeler, dakikalar, saatler, günler ve aylarla geçiyor.
zamanla yarıştığımız birbirini kovalayan şu günlerde, biraz olsun zamana renk katabilmek dileğiyle “dünyevi takvim” adını verdiğimiz ve bir sürpriz niteliğinde olan bu çalışma umarız sizleri mutlu eder.
bastırıp kullanabilmeniz için yatay a4 boyutunda hazırladık!
bu çalışmada çok büyük yardımları bulunan we born we play we die adlı yazar arkadaşıma da teşekkür ederim.

https://drive.google.com/op...

asklepios26eses

“başlığımı silen kimse yüreği varsa mesaj atsın” diye artistlenip meydan okuyunca, normalde böyle şeylere prim vermek umrumda olmasa da gerekçesiyle-yöntemiyle-kuralıyla açıklayarak bunu yapanın ben olduğumu belirten bir mesaj attım. mesajımı okudu, cevap vermedi. buraya kadar eyvallah, formatı delmesi de ikaz veya uzaklaştırma ile karşılık bulabilirdi. fakat son yaptığı hem sözlüğe hem buraya katkı sunan her yazara saygısızlıktır. şöyle ki; kendisini özel olarak sözlüğe davet ettiğimize dair iğrenç bir yalan söyledi. bunun üzerine kendisi gömülmüştür.

sol frame akış hızı

benim arkadaş halime nin iki cümle arası hızı kadar. sabah 1, akşam ikinci cümleyi kurardı.

neden böyle?
çünkü renkli kişilikleri forma sokmaya çalışıyor, gizliden düzene uymaya yani grileşmeye itiyorsunuz. yıllardır kemikleşmiş alt yapınıza yeni insanlarca zarar gelecek korkularınız var. risk olmazsa aynı yerde döner durur döngü. bu da çok saçma. zira ister kabul edelim, ister rest çekelim düzen durmadan değişiyor. değişen düzene idraki tam uyum sağlayamasak bile bu durumu "kabul"dür esas olan, olması gereken.

beğenen dursun, beğenmeyene na kapı orda yı bilinçaltına enjekte ediyor bazı tanım ve yazarlar. bu rahatsız edici. fişlenmek, isteyerek geldigimiz halde kabul edilmemek üzücü, onlar gibi olmazsak "ötekileştirilmek" sinir bozucu, heves kırıcı.

hepimiz adina konuşmasam da yeni gelenler olarak biz; ne sizi ne de kendimizi değiştirme yanlisıyız. birden fazla rengi aynı palette buluşturup tuvali daha da renklendirme çabasındayiz. hic kimsenizin inanışına, düşüncelerine saygisizlik yapmadan kendi fikirlerimizi de beyan etme-edebilme derdindeyiz.
kaos degil istedigimiz! kaçtıgımız yerden bu nedenle kaçtık. huzuru bozmamaya ama kendimizden de uzaklaşmama adına uyum sağduyusu bekliyorum kendi adıma.
|

dünya sözlük şikayet bildirimleri ve yönetim hiyerarşisi

pek değerli dünya sözlük yazarları;

biliyorsunuz ki moderasyon ekibi sözlüğe girilen içerikler üzerinde dünya sözlük anayasası'nda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda işlem yapmakla görevlidir. bu görevi bugün biz yapıyoruz, yarın içinizden birileri yapıyor olacak. ailesi, okulu, işi gücü arasında tamamen gönüllülük esasıyla hareket eden moderasyon ekibinin zaman zaman haksız ithamlarla ve hatta iftiralarla karşılaştığını görüyoruz. öte yandan insanoğlu nisyan ve hata ile özdeşleşmiş bir varlıktır, kimse mükemmel değildir ki zamandan zamana durumdan duruma da değişik haller vuku bulabilir. moderasyonun belirli kıstaslara göre veya seçimle belirlenmesi de zaten kanaat hakkını kullanabilme becerisi öngörülmesiyle ilgilidir. herkesin birbirine karşı daha sabırlı ve anlayışlı olmasını beklemek ahlaki bir gereklilik değil midir? kaso ne bu sözlüğe ne de kimsenin asabiyetine olumlu bir tesir göstermez. tüm bunların önüne geçmek için zaten çok iyi bildiğiniz şikayet mekanizmasını bir kere daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. hatırlatalım ki haksız yere ithamda bulunmuş olmayalım, bilinçli olarak iftira atma gayesi içine girenlerin tahriklerine kapılmayalım. zira ferasetli ve aklıselim olmak bunu gerektirir.

bir kimsenin yüzlerce tanımı silinmezken bir tanımı belirli kurallar dahilinde silindiğinde meseleyi anlamak ve sebebi öğrenmek yerine sorun çıkarmayı seçiyorsa o kişinin samimiyetinden şüphe duyabilirsiniz. rahatsız olduğu hususta moderasyona ulaşıp suhuletle hallolmasını ummak yerine derhal konuya özel başlık açıp art niyetli kimselerin sözlüğü yıpratma çabalarına çanak tutuyorsa o kişinin gayesinin üzüm yemek olmadığından şüphe duyabilirsiniz. herhangi bir moderatör ile fikren veya usulen ters düştüğünde tüm moderasyon üyelerini hatta sözlük ahalisini hedef alarak kötüleyen birinin saf niyetli olmadığına dair şüphe duyabilirsiniz. yazdığı tanımlar, attığı mesajlar, paylaştığı tepkiler ile troll olduğunu aşikar eden birinin durum anlaşılınca giderayak adice iftiralarda bulunmasına alıştık lakin bunca zaman verdiğimiz güvene rağmen onun söylemlerine inanılmasından şüphe duyabilirsiniz. ismini, cismini, mesleğini, şehrini, yaşını bilmediği muhtemelen amacı nahoş bir feyk yazarın iddialarına kulak asıp da geçmişi, geleceği, kimliği, neyliği, mekanı yıllardır belli olan ve sözlüğün tek şahs-ı manevisi konumundaki derviche moderne'e durumu intikal ettirip aslını astarını sormayan kişinin analitik idrakinden şüphe duyabilirsiniz.

sözlüğümüz ne zaman bir ivme kazansa her seferinde çeşitli problemlerle karşı karşıya kaldı, tesadüf mü? sistemi hackleme girişimleri, feyk ordularıyla saldırılar, troll hesapların provokasyonları, sözlük yönetimine iftiralar... son bir haftada aramıza katılan farklı profilde çok sayıda arkadaş oldu ve bu durum yine birilerini rahatsız etmiş olacak ki yeni bir buhran dalgası oluşturuldu hem içeriden hem dışarıdan. engel olabildiklerimiz kadar engel olamadıklarımız da var, çünkü etik kaygılarımız ve ahlaki sınırlarımız nedeniyle zerre kadar müdahale etmediğimiz hatta bunun önünü en baştan tıkadığımız özel alanlarınız var. fakat lütfen bu hassasiyetlerimize karşı sizlerin de biraz desteği olsun, hüsnüzan gösterin, çeşitli hususlarda yardımcı olun, en azından kendinize olan saygınız nedeniyle tanımadığınız isimlerin aniden peyda olan gerçekliği flu iddialarıne veya sert çıkışlarına karşı tavrınızı alın.

değerli dostlar, eğer bir yazara ait girilerin dünya sözlük anayasası'nda belirtilen kurallara aykırı olduğunu düşünüyorsanız evvela yapmanız gereken şey tanımın hemen altında yer alan şikayet butonunu kullanmaktır. şikayet mekanizması zamanında işlemezse veya yapılan işlemin hatalı olduğunu düşünürseniz ikinci bir yol olarak moderatörlere ulaşabilirsiniz. hiçbir moderatör arkadaşımız sizin şikayetiniz karşısında sessiz kalmaz. eğer moderatörler sizin sorununuzu çözüme kavuşturamazsa veya aldığınız cevaptan tatmin olmazsanız üçüncü yol yöneticilere ulaşmaktır. yönetici de sizin derdinize derman olmazsa son olarak monark'a ulaşabilir veya dünya sözlük moderasyonu başlığında şikayetinizi dillendirebilir ya da haricen bir başlık açabilirsiniz. aynı yol ve yöntemler kendi girilerinize yapılan müdahaleler için de geçerlidir.

bu duyuruyu yapmaktaki maksat "aman moderasyona laf gelmesin" değil elbet. gayet titiz çalıştığımız halde, karşılaştığı bir sorun karşısında kendisine sunulan yolu izlemek yerine işin kolayına kaçıp ya da tamamen kasti olarak moderasyona saldırmak, işlerini yapmadıklarından dem vurmak veya kapatın hesabımı ben gidiyorum gibi çocukça tavırlar sergilemek hem bizleri zan altında ve zorda bırakıyor hem de yazarlarımızın huzurunu kaçırıyor. inşallah bu duyuru hepimizin daha itinalı ve duyarlı tavır göstermesine, çözümlerin böylece daha sağlıklı olmasına kapı açar.

yazarlarımıza duyurulur...

dünya sözlük

diğer dostlarım hakkında ne düşünüyor bilmiyorum ama ben de köy kahvesine gitmiş hissiyatı yaşatan sözlüktür.
kavgadan, gürültüden, iğrençlikten sıyrıldığım günden beri bi hafifledim kafam rahatladı.
artık okuduğum bir entry sonucunda monitöre kafa atmak, klavyeyi yumruklamak zorunda kalmıyorum.
başlık engelleniyormuş, şuymuş, buymuş bunların hiçbirini kendi açımdan önemsemiyorum.
aradığımı bulmuş gibiyim. saygılar.

recep tayyip erdoğan

devletimizin lideri, emiridir. bir hatası varsa hesabını hepimiz gibi o da Allahu teala indinde verecek. su-i zan ile kendisine atfedilen birçok meseleden kendisinin dahi haberinin olmadığını düşünüyorum.

abi siz kafayı mı yediniz? bir hatası varsa hesabını Allah'a verecek de ne demek? o halde fethullah gülen de, abdullah öcalan da, donald trump da vs. bir hataları varsa hesaplarını Allah'a versinler. benim adıma iş gören herkes bana hesap verecek. eğer bunu diyemiyorsanız, emin olun ki siz boşuna yaşıyorsunuz.

dünya sözlük

tam benlik yer. kavga yok, birini eleştiriyorum adı altında bel atlı tanımlar yok. ha yine yap esprini, mizahını. en önemli kısmıda küfür yok en tahammül edemediğim şeydir küfür. mis gibi tertemiz dedim ya tam benlik ortam.
|

dünya sözlük'te kural esnetmek

öncelikle bu tanım biraz forumsal olabilir. o yüzden hepinizden özürdiliyorum.

bu yazıyı yazma cür'et ettiğim için sözlükteki yönetici ve moderatör arkadaşlardan da özürdiliyorum. ama bu sözlükte 5 yıldır yazan biri olarak ve sözlük mecrasına ekşi ile başlamış bir yazar olarak bir şeyler söyleme cesaretini göstermiş olmamdan dolayı yazar arkadaşlardan da özürdiliyorum.

malumunuz olduğu üzere bütün interaktif sözlüklerin bir kuruluş amacı vardır. dünya sözlüğün de bu manada bir kuruluş amacı var. dünya sözlüğün çıkış noktası ve diğer interaktif sözlüklerden farklı olma iddiası küfürsüz, milli ve manevi değerlere saygılı, kişi, kurum ve kuruluşlara hakaret müsamaha göstermeyen, yazarları arasında kavgalara müsaade etmeyen, aileniz ile vakit geçirebileceğiniz nezih ve güzel bir ortam oluşturmaktı. en azından ben böyle düşünüyorum bu nedenledir ki eşimde dahil olmak üzere bir çok dost ve arkadaşımın burada yazar olmasını istedim.

dünya sözlük anayasası'nda da bahsedilen kurallar bizim için uzun zamanlarda edinilmiş deneyimlerin sonucudur. burada yazar olurken o kurallara uyacağımızı zaten en başından kabul etmiş bulunuyoruz.

evet bizler de zaman zaman sözlük moderasyonu ve yöneticileriyle ters düşüyoruz. evet bizlerde dönem dönem darılıyoruz. evet bizlerde zaman zaman bazı konularda toleranslı olmaları gerektiği konusunda tartışıyoruz. ancak zamanla gördüğümüz ve şahit olduğumuz bazı vak'alardan dolayı sözlük yönetiminin kararlarındaki haklılık payını görüyoruz...

dünya sözlüğü, dünya sözlük yapan değerlerden taviz vermemiz istenirse, o zaman sözlüğümüzü sözlük yapan değerlerin bir kıymeti kalmayacağını sanırım sizde anlayışla karşılarsınız. uzun ve yorucu bir yolculuktu bizimki, gelenler gidenler gelip kalanlar hepsine aynı gözle baktık. hepsi bizim için dünya sözlüğün bir yazarı bir değeri olarak kaldı. bir çoğu ile hala dostluğumuzu devam ettirmekteyiz.

biliyoruz ve farkındayız başka sözlüklerin yazarlarına tanıdığı sınırsız özgürlükler olduğunu. ancak aynı zamanda görüyoruz ki o sınırsız özgürlük bir zaman sonra sınırsız bir rahatsızlık oluşturuyor. işte biz bu rahatsızlıkların yaşanmaması adına yönetimin sözlük kurallarına sıkı sıkı bağlanmasını saygıyla ve anlayışla karşılıyoruz.

zamanla bu sözlükte kaynaşıp iyi arkadaşlıklar edineceğiniz konusunda hepinize teminat verebilirim. ve zamanla sizde göreceksiniz ki, aslında bizlerde sizler gibi gülüp eğlenen. şakalaşan gırgır yapan insanlarız. ve zamanla oluşturduğunuz bazı ön yargıların ne büyük bir yanılgı olduğunu anlayacaksınız.

o yüzden hepinizden ricam biraz sabır ve itidal ile bekleyip dünya sözlüğün nasıl bir yer olduğunu görmenizdir.
|

dünya sözlük moderatörlerine çağrı

hedefine ulaşmıştır, üç gündür bu konuda gerekli özen gösterilmektedir ve dahası da gösterilecektir.
insanız; hata yaparız, gözümüzden kaçar falan ama ola ki trollükte ısrar eden veya kurallarımızı doğrudan çiğneyen olursa uzaklaştırma veya gömülme yaşayacağını yazarlarımız gayet iyi bilir. öneri için teşekkür ederiz.

ortamın düzelmesi için eylem yapan yazarlara küfür etmek

mide bulandırıcı, aşağılık bir tepki. belli nedenlerle alışkanlık ve sadakat duydukları sözlüğün daha seviyeli ve nitelikli olmasını talep etmek, emektarların hakkı değil mi? bunu dile getirdikleri için onlar halen sözlükteyken veya arkalarından iğrenç küfürler etmek nasıl bir insanlık? buna nasıl göz yumuluyor anlamak mümkün değil. yani eyvallah yapılan eylemi doğru bulmazsın, giden isimleri sevmezsin belki ama belden aşağı vurmak berbat bir arsızlık değil midir? velhasıl tepki sahiplerinin haklılığını ona katlayan çirkin bir yaklaşımdır bu, yazıklar olsun...