Bu Ayın Favorilenenleri

ilk kez favori oy almak

tanım: yazarların başka yazarlardan aldıkları ilk favori oylarıdır.
az önce gerçekleşen ve beni mutlu edendir.
dürbünüm açılmadığı için göremiyorum kendilerini ama teşekkür ediyorum.

davut heykeli

buluştuğumuzda bazen yazardı ne yapıyorsun derdim yaaa git derdi*
bi gün yakın baktım dünya sözlüğe yazıyor
vefatından sonra dünya sözlükteyim ara ara girip sizlerin onun için yazdıklarınızı ağlayarak okuyorum
ben ali doğan şenel yani davut heykelinin nişanlısıyım
hepinize teşekkür ediyor ve onun için dualarınızı bekliyorum.
bizler içinde dua ediniz...
|

dünya sözlük

yazılımcısı eğer

kız
erkek
ilişki
şal
evlilik
sevgili
kadın


kelimeleriyle tanım açmayı yasaklasa, ayda kaç tanım girilir merak etmeye başladığım sözlük.

cidden bu konulara pek girmeyi sevmeyen , kendi halinde tanımını yazıp yaşayan bir yazar olarak soruyorum bunu.

dünya sözlük insani yardım kumbarası

arkadaşlar merhaba;

antalya’da yaşayan bir kadın, kızı ve annesinden oluşan 3 kişilik bir ailemiz var (kadın eşimin tanıdığı olur). kadının kocası şu an askerde. askere gitmeden önce de durumları iyi değildi, baya bir borçları vardı ve adam askere gidince durum iyice kötüye gitti. kadın asgari ücret ile bir işyerinde çalışıyor şu an. kimseye el açmıyorlar ama bir yandan borç ödenmeye çalışılıyor diğer yandan 750 lira kira ödeniyo ve durumları gerçekten çok kötü. ayın ikinci yarısı 3 yaşındaki kız çocuğu ile aç geçiyor neredeyse. askerde olan kocaya hiç para gitmiyor ama aile daha perişan durumda.

para konusu hassas bir konu. derviche moderne ile konuyu konuşurken zaten bu hassasiyet üzerine konuştum. benim para ile hiçbir alakam olmayacak derviche’in verdiği bir hesap numarasına bağışlarınızı göndereceksiniz. aileye gönderme işini de derviche halledecek.

aile derviche’in değil, benim tanıdığım bir aile. artık 1 lira veya 1000 lira hiç fark etmez Allah rızası için kim ne yapabiliyorsa bekleriz. inanın çok büyük bir iş yapacaksınız. çünkü gerçekten büyük ihtiyaç içinde olan bir aile bu.

hiç tanımadığınız insanlara yardım yapmak Allah rızası için önemli bir olay.

Allah yapandan da yapmayandan da razı olsun, yapılan yardımları kabul etsin.

not: aileye böyle bir kampanya yapacağımı haber vermedim. gururlarının incinmesini de istemiyorum. yukarda dediğim gibi kimseye el açan bir aile de değil. sıkıntılarını kendi içinde yaşayan bir aile. ama yok illa ben teyit etmek istiyorum, şüphelerim var diyen olursa bu konuda bir şeyler düşünebiliriz.

not 2: bağış yapmak isteyen arkadaşlar modersyona ulaşabilir.
|

evleneceğim kişinin geçmişi beni ilgilendirmez diyen geniş

ınsanlar degisir. ınsanlar aliskanliklarini birakir, kotu ortamlardan kaçınır kendince kararlar alir ve degisir. bu kisiye genis diyen bu degisimi kabul etmeyen kendisini de pur u pak görendir. başlığa ve yazilanlara mavi ekranla bakiyorim.

burda en cok ar namus kast edilmis ya.. onun hesabini Allaha kisi verecek. ben sen degil. o verecek. kac gece ne yaptı nasil tövbe etti ne kadar yalvardı o bilir. onunla
Allah arasindadir.
ayrica benim bildigim eskiden fahiseleri sirf o ortamdan kurtarmak icin evlenen adam gibi adamlar olurdu.. ne oldu simdikiler komodin uzerine para birakirken nefretini de mi kusuyor ? e demin koynundaydi.. cok ikiyüzlüsunuz. cok.

sözlüklerin en çekilmez yanı

henüz bir baltaya sap olamamış, hayatta somut bir başarısı olmayan, çevresine doğru dürüst bir faydası dokunmamış, kendi çevresinden başka bir çevre veya fikir görmemiş, sap gibi ortada kalıp çaresizlik nedir yaşamamış, yaşamadığı şeylerle ilgili bir sürü yorum yapıp yanılma ihtimali diye bir şeyin varlığından haberi dahi olmayıp körü körüne kıçından uydurduğunu savunan ergenlerle aynı platformu paylaşmak.
|

toblerone'u yapan ruh hastası gıda mühendisi

tüm insanlıktan tiksiniyorum diyerek olaya el atmış insan evladıdır. toki konutu gibi çikolata dizayn eden firmayı da ayrıca tebrik ediyorum.

arkadaş çikolata yemek, keyif vermesi gereken bir durum. bu alamancı amcalar küçükken getirirlerdi, en çokta bundan. herhalde en ucuzu buydu ya da yenilmiyordu zaten yenilmemek için yapılmış. ağzına kerpeten sokma duygusu veren ben bundan daha başka psikopat bir dizayn görmedim..

dünya sözlük kelimelik ekibi

bir dünya sözlük yazarıyla yaran bir mesajlaşma yaşamama sebep olan ekip. listede oyun isteği gönderdiğim yazarlardan birine durumu bildiren bir mesaj göndermeyi unutmuşum. yazar da haklı olarak merak edip hangi yazar olduğumu sordu. yaran diyaloğumuz aşağıdaki gibi seyretti. merhabalaşma faslından sonra...

-dünya sözlükten istek yolladım size.

+biliyorum onu tahmin ettim, ama hangi yazarsınız acaba?

-ne desem ki şimdi.

+direkt nick'inizi söyleseniz mesela.

-nickim ne desem ki şimdi. hahaha o kadar mı bilinmeyen bir yazarım.

+hayır biliniyorsundur da, bu nick'le çıkaramadım... *

-doğrudur çok aktif değilim sözlükte...

+yoksa şu glfahfdkanafdodl nick'li yazar mısın?

- :) :) :) :) hayır, nick'im ne desem ki şimdi...

+ :d :d :d tamam şimdi anladım...


hayır yani boşuna mahlassızım demiyorum, hiç nick gibi duruyor mu gerçekten...

kameray

sevgili sözlük ve içindeki güzel insanlar...

bugün benim doğum günüm!

sözlüğe ara verme düşüncem için güzel bir gün diye düşündüm. bundan birkaç hafta önce bu düşüncemi birkaç yazara söylediğimde aklımda hep “aman kimsenin umrunda olmaz” düşüncesi vardı. lâkin söylediğim 2-3 kişi hep tam tersini söyledi.
ben hala düşüncem ile hemfikirim.

bu öyle veda yazısı değil... sadece uzuuuuun bir ara...
birilerine kırgın olup da bu kararı verdiğimi düşünmeyin. sadece yoğunluklar ve rahatsızlık sebeplerimden...

giderken sizden tek ricam sizlere söyleyemediğim sağlık problemlerim için bana dua etmeniz.

son olarak... hakkımda kim ne düşünüyor ve diliyorsa, rabbim 10 katını versin...


ben giderim adım kalır
dostlar beni hatırlasın.
düğün olur bayram gelir
dostlar beni hatırlasın...

şımarık yazar

öncelikle, 5 gündür, sözlük moderatörlerine ve yönetimine verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum. sabrınız ve anlayışınız için teşekkürler.

sonra siz değerli yazarlardan özürdiliyorum 5 gündür her fırsatta şımarık çocuklar gibi sağa sola doğum günümü hatırlatan tanımlar (forumsal yazılar) bırakıp sizin vicdanlarınıza oynayıp rahatsız ettiğim için...

bazan insan oğlu şımarmak ister, kaç yaşında olduğunu önemi yoktur, ben hala annem bana kuzum dediğinde mutlu olup şımarıp anneme sırnaşıyorum...

dünya sözlük, benim için aile ortamı gibi bir yer o yüzden burada yaptığım şımarıklıkları da ailesinin yanında şımaran bir aile ferdinin yaptığı şımarıklıklar olarak görmenizi rica ediyorum... insanlar bedenen yaşlandıkça sanırım ruhları çocuklaşıyor... sizde benim öyle bir çocukluk zamanıma denk geldiniz...

o yüzden hepinizden yazarından, yöneticisine kadar bütün yazarlardan özür diliyorum, ayrıca hem nickaltıma hemde özel mesaj ile doğum günümü kutlayan yazarlara bir kere daha teşekkür ediyorum... iyi ki buradayım iyi ki sizde varsınız...

tanım: arada sıra kabullenilip hoş görüleceğini düşündüğüm şımarıklıklar....
|

dünya sözlük yazarlarının objektifinden

2017 - hindistan

sabah 6 dolayları, bir kazan dolusu çorba ve yanında ekmek pişiyor. neredeyse bir düzineden fazla ev içinde, bir tutam sıcak aşa hasret bedenler. gözlerim şiş uyandım işte o sabah, gerçekten yedi saatlik yolculuk sonrası bi'tâp bir bedene döndü durumum. ama şu aşkla o insanlara şunları her gün hazırlayanlar ve huşu içinde bekleyenler oldukça bir yerlerde umut var diyor insan. umut var ...

ömer halisdemir

son görüntüleri servis edilmiş yiğit. komutanından emri aldıktan sonraki kararlılığı yüzüne yansımış. mekanın cennet olsun be komutanım.