Dünün Favorilenenleri

kadın erkek eşitliğini kabullenemeyen erkek

çünkü ona göre eşitlik kendi alanını daraltmaktır. erkek yapısı gereği kadına oranla daha fazla yer kaplar. yürürken otururken el kol hareketlerinden dahi bunu anlarsınız ki bu en basit örnek. şöyle bir toparlan dediğinde ters ters bakar halbuki olması gereken bu.
devamını gör...

fetö

ülkede siyasi mühendislik yapmaya çalışan örgüt. seçimlerde o planlarınızı yine bir tarafınıza tıkacağız.
devamını gör...

gimsa

ankara etimesgut gimsa'sına bugün 19:30'da sırt çantalı olduğum gerekçesiyle alınmadım. çantanın benim el çantam olduğunu, içinde özel eşyalarım olduğunu, isterlerse açıp gösterebileceğimi söyledim ancak yine de beni içeri almayacaklarını söylediler. bu sırada girişin biraz önünde kitap reyonunun önünde kızıl kısa saçlı bir bayan benimle aynı model sırt çantasıyla birlikte duruyordu. güvenliğe bunu söylediğimde ''o beni bağlamaz ama sen geçemezsin'' cevabını aldım. bu sırada pek çok kadın kocaman çantalar, bebek arabalarına asılı sırt çantaları ile rahatlıkla geçiyordu. o sırada güvenliklerden birisi yanındaki güvenliğe ''küçücük boyuyla ne uğraştırdı'' dedi. bu sırada arkamdan çocuklu bir bayan alışveriş sepetiyle bana çarptı ve onda da sırt çantası vardı. o bayanı gösterdiğimde ise bu seferde ''onun çantası küçük ve kendisi çocuklu'' cevabını aldım. hanımefendiden çantalarımızı ölçmeyi rica ettim, sağ olsun kırmadı ve ölçtük. çantalarımız 28 cm genişliğinde boyu 35 cm boyunda ölçü olarak aynı, marka olarak farklı iki çantaydı. yine de beni içeri almadılar, hanımefendi rahatlıkla girdi. yaptıklarının haksızlık olduğunu, yıllardır onlardan alışveriş yapmama rağmen daha önce hiç böyle bir şey yaşamadığımı söyledim. bu seferde ''beğenmiyorsan alışveriş yapmazsın'' diyerek beni dışarı çıkarttılar.

ben genç bir kadınım. benim çocuğum olmuyor olabilir, çeşitli nedenlerden dolayı boyum uzamamış olabilir... bu şekilde böyle bir şeyin yüzüme vurulması son derece gaddar ve saygısızca bir tavır. gerek kısa olan boyum gerekse olmayan çocuğum yüzünden psikolojik şiddet, çifte standart ve ayrımcılığa maruz kaldım.
devamını gör...
|

dünya sözlük ofisi

her sabah 08:00'da bizzat açarım. küçük tüpe çayı koyarım ta ki modlar gelene kadar. 9 gibi gelir hepsi. hemen peşine de derviş. muhakkak simit, poğaça getirir. hep beraber sıcacık çay ile kahvaltımızı yaparız. kapının önünü sularım sonra, toz kalkmasın deyu. sonra gün boyu uğraşır dururuz işte. akşamları daha bir şen şakrak olur bizim ofis. espriler havada uçuşur. sonra modlar teker teker giderler. 11 gibi de derviş gider. anektarları da bana bırakır. 12 gibi de kepenkleri kapatır giderim. eğer sabah başka bir mod tükanı açacaksa anektarları tükanın yanındaki saksının altına bırakırım. sabah yine yoğun bir gün karşılar bizi. böyle böyle hizmet ederiz. Allah'tan aldığımız para iyi de ona buna muhtaç olmuyoruz.
devamını gör...

chp'li 15 milletvekilinin iyi parti'ye geçmesi

tayyip erdoğan'a ver bilali al iktidarı diyen devlet bahçeli ile ittifak yapan...

(hani koalisyon olmayacaktı bu sistemde??? ittifak yapanlar karşılıksız mı yapıyorlar??? kim ne alıp veriyor???)

... akp nin ve mhp nin itiraz etmemesi gereken hadise.

chp ve iyi parti çok rererö ama siz de temiz akpak değilsiniz...
devamını gör...

oktay vural

arap'tır. aşırı türkçülüğünün sebebi de aslını red etmesinin doğurduğu gizli suçluluk psikolojisidir. böyle böyle bilinçaltını bastırıyor. yine söylüyorum. türkiye'de türkçülük yapanların kahir ekseriyeti türk değildir. kendilerini makbul kimlik olarak gördükleri türklüğe iteleyenlerdir.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

unutuyorum. hem de öyle bir şey ki bazen en temel şeyleri. bunamak gibi. bazen insanlarla tekrar tekrar tanışıyorum bazen halamın adını hatırlayamıyorum falan.

az evvel dolapları düzenlerken eski notların arasından sararmış kağıtlara yazılmış bir mektup buldum.
bir varsın bir yoksun’la başlayıp seni seviyorum’la biten.

yazanın kim olduğunu hatırlıyorum, yüzünü hatırlıyorum. *
lakin, adı yok.
devamını gör...

sözlükte ateist eksikliği sorunsalı

çok da önemli olmayan eksiklik. ateistimiz de eksik olsun.

ama önemli olan bir şey var: o da yazar eksikliği. 200-300 kişiyle bu iş olmuyor sanki. belli bir konuda bu kadar kişi yetebilir belki. ama oradan buradan her konuda konuşulan böyle bir mecrada bu kadar kişi arasından senle ortak ilgilere sahip, etkilendiğin, ilgi duyduğun bir yazara rastlamak çok zor.
devamını gör...

şehirde yaşamak

yorucu, bezdirici bir şeydir.insanlar yığınlaşmıştır, anonimleşir birey.gridir çoğu zaman ve uçurum barındırır içinde.bir uyaran bombardımanında hayatını geçirmektir.
devamını gör...

umutlarım gitti birer birer

oğuzhan koç'un seslendirdiği gitme şarkısında geçen umudunuzu birine bağladığınızda sadece, o kişi gittiğinde de giderken elinizden umutlarınızı da götüreceğinizden bahseden sözlerdir.
devamını gör...

kış uykusu

sözlükte bir yazar imiş, ayrıca nuri bilge ceylan'ın ödüllere doyamadığı, bir başka filmlerden sadece bir tanesidir.
uzun metrajlı oluşu, kişiler arası diyaloglar, verilen mesajlar ve oyuncu kadrosu seçimi çok etkileyicidir. iyilik yada kötülük olarak adlandırılan şeyin, kimine göre yapılanın zıttı biçimde adlandırılması, kendince şekillendirmesi ve kurması bir başka husus.
"cehenneme giden yolda bile, iyilikle örtülü taşlar mevcuttur" cümlesi epey güzeldir.
ayrıca çehov ve dostoyevski'den de epey alıntılar yapılmıştır.
demet akbağ (filmde kardeşi rolündeki kişilik, tamamen zıttı) ile haluk bilginer'in tiradı filmi etkileyici kılan detaylardandır.
devamını gör...
|

aşk zamanı

geçmişte bir yerlerde bugüne hatta tam da bu saatlere bırakılacak bir şarkı.


--- alıntı ---

istemem, yaşamak için
başka neden
tek elime dokunsun
bir yağmur, bir de sen

isterse dünya dursun
gece gündüz sussun
tek benimle konuşsun
bir yağmur, bir de sen

belki erken gideriz
belki de sabahı ederiz

yağmur, yağmur haydi söyle şarkımızı
şimdi aşkın tam zamanı
yağmur, yağmur haydi söyle şarkımızı
şimdi tam da aşk zamanı


--- alıntı ---


devamını gör...
|

can kazaz

bunca yıl şarkısını söyleyen ben sizden kaçtım albümünün sahibi.

--- alıntı ---

yaprak gibi dökül kadehe
uyku gibi dökül gözümden
su gibi yaşa, kar gibi yağ
dağ gibi kaç benden

--- alıntı ---

devamını gör...
|

aşk zamanı

ilkbahar a kitlenen vakit.
toprakla birlikte kalp de kaynamaya başlar.
filizlenmek için çatlak arayişındadır kökler.

kim kimin tomurcuğunu kaparsa.
devamını gör...