Geçen Ayın Beğenilenleri

dünya sözlük kararnameleri

karar: 3 mayıs 2018 - 00:01 itibariyle nickaltı başlıklarına yazarın herhangi bir tanımı veya sözlükteki aksiyon niteliği refere edilmeden girilen subjektif içerikli tanımlar doğrudan silinecektir.

sebepler ve motivasyon: sözlüğe yeni gelen yazarların, mevcut yazarlar arasındaki nickaltı cancişliği nedeniyle kendilerini yalnız ve yabancı hissetmelerinin önüne geçmek; sözlüğün esas gayesi olan yazılanlar üzerinden interaktivite oluşturma fonksiyonunu yerine getirmek; nickaltı girerek tanım kotasını doldurma gayretinde olanlara prim vermemek; sözlükte kalite standardını aşağılara çeken nickaltı tanımların azalmasını sağlamak.

örnek: bir yazar başlığına ''çok güzel bir arabası olan yazar'', ''iyi yemek yapan yazar'', ''whatsapp mesajlarına bakması gereken yazar'' gibi sözlüğün geri kalanını ilgilendirmeyen veya sözlüğe değer katmayan ifadeler yazılamaz. yazarın sözlükte yazmış olduğu bir tanım üzerinden tebrik, destek veya eleştiri getirmek üzere nickaltı tanımı girilebilir. kişinin sözlükte edindiği sözlük yazarı rolü hakkında bilgilendirme tanımı girilebilir. açtığı başlıklara, değindiği konulara, oylama ve diyalog eğilimleri yorumlanabilir. böylece hem o kişi profili ve onun yazdıkları daha çok kişinin dikkatini çekecektir hem de argüman veya kontr-argüman oluşturma ve beyan etme kültürümüzün gelişmesine mütevazı bir katkı sağlanacaktır.
devamını gör...

president

sözlük’e ve sözlük’ün çok değerli yazarlarına veda edecek olan mod/yazar.

yazar dostlar aranızdan ayrılıyorum, bu gidiş asla bir unutulmak eylemi ile sonlanmasın dilerim. hep iyilik ve hayırla anacağınız işler yapmaya çalıştım sözlük’te. açtığım başlıklarda, girdiğim entry’lerde her daim adaleti gözetmeye çalıştım, fikir-düşünce-ırk-siyaset ayrımı yapmamaya özen göstermeyi kendime hep bir yol gösterici tayin ettim.

uzun süreli yazarlık süreci ile başlayan sözlük hayatım, sizlerin oyları-destekleri ile mod olmakla taçlandı; bu misyonu bana yakıştırıp iyi işler yapmama vesile olduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

mod olurken söylemiştim: sözlük hayatı da tıpkı dünya hayatı gibi gelip geçicidir; mod olmak-yazar olmak; veyahut dünyalı olmak anonim olmak...tüm bunlar hiçbir statü belirtmez. mühim olan insanlara güzel şeyler katmak ve hoş bir sadâ bırakabilmek...umarım bu niyetle başladığım modluk/yazarlık sürecimde bunu az da olsa başarabilmişimdir.

haklarınızı helal edin, bu süreçte yanlış kelime seçimleri ile incittiğim yazar üstadım olmuştur elbet...bu vedanın hatrına o da president’ı affetsin...

sözlük sizleri bir araya getirme imkanı sağlıyor, düşüncelerinizi ifade etme ortamı sunuyor, aynı düşüncedeki bambaşka bir şehirde ve meslekteki insanla tanışma fikir alışverişi yapma imkanı sağlıyor dostlar. bu yüzden sözlük’ün size olan katkısını mutlaka hissedeceksiniz.

diğer sosyal medya ortamlarından ayrıyız, farklıyız, internet ortamında güzel olan ne varsa; ahlak sınırlarını aşmayan-maneviyatı eksiltmeyen ne varsa bu sözlük’te hissediliyor, yaşanıyor. bunu diğer sözlük’lerde yazar olan/olmuş arkadaşlarımız bilirler...

sözlük’teki bu havayı her daim muhafaza edin, düşüncelerinizi-hislerinizi bu çerçeve dahilinde yansıtmaktan geri kalmayın.

küfür ile değil; sağlam argüman ve dik duruşlu kelimeler ile yazarlık kariyerinizi devam ettirin. bu hem sizi kişilik olarak ilerletecek hem yazarlar arasında sevilen biri olmanızı sağlayacak hem de oluşturduğunuz-çizdiğiniz profil izlenimini daha da kalıcı hale getirecektir...

sözlük’e ve sizlere dair sıralanacak bir hayli kelimem var; ama beni tanıyanlar bilir başta da dediğim gibi bu veda hiçbir zaman unutulmak vedası olmasın dilerim...
hüzün biriktirmek çok da istemiyorum bu entry’de o yüzden ben gideyim, adım kalsın; dostlar beni hatırlasın...

haklarınızı helal edin, sizleri Allah’a emanet ediyorum...
devamını gör...

dünya sözlük kararnameleri

karar: 7 mayıs 2018, 00:01 itibariyle sözlüğümüzde kullanıcılar dünyalı yazar ve anonim yazar olmak üzere iki ayrı gruba dahil olacaktır. şimdilik ''taslak halinde uygulamaya konulan'' bu çalışmada herhangi bir ayrımcılık, kutuplaştırma, etiketleme gayesi güdülmemiştir. yazarların anonim mi dünyalı mı olduklarına dair ikonlar girdikleri tanımların altındaki kullanıcı adlarının yanında ve profil sayfalarında görülmektedir. gidişata göre, tanım altlarındaki ikonların kullanılması opsiyonel hale getirilebilir.

sebepler ve motivasyon: çaylaklık süresinin bazı mücbir nedenlerle kısa tutulmasından dolayı gerçekleşen çoklu hesap istismarını engellemek, yazarlarımızı fake veya troll hesapların art niyetli yaklaşımlarımdan ve çabalarından uzak tutmak, özel mesaj yoluyla sözlük ve sözlük yazarları hakkında asılsız iddia veya ithamlarda bulunanların tespitini kolaylaştırmak, provokatif amaçlı söylem veya hukuken sakıncalı içerik paylaşımlarını daha kolay süzmek, emek-vakit tasarrufu bakımından öne çıkan isimlerin sözlük üzerindeki etkinliğini daha değerli kılmak, moderasyon üyelerinin muhtemel uzlaşmazlık veya kural ihlallerinde kanaat kullanırken esas alacakları parametreleri belirgin kılmak.

uygulama: yazarlarımız sözlükte online olana kadar anonim-dünyalı geçişinin sağlanamadığını, uygulamanın online olunduğu anda aktif hale geldiğini bilmenizi isteriz. yani sözlüğe girdiğinizde ''ben de mi anonimim'', ''beni burada herkes tanır'', ''o kadar yıldır buradayım'', ''sözlükte şu kadar tanımım var halbuki'' bir tavır alınmaması gerektiğini ve duruma uygun değişikliğin yazar farkedildiği anda yapılacağını bilhassa hatırlatmak isteriz. anonim veya dünyalı farketmeksizin tüm yazarlar sözlük kurallarına tabii olmakla birlikte, aralarında imtiyaz veya muhafaza gibi üyeliklerinin vasfı bakımından herhangi bir fark gözetilmeyecektir. anonim bir yazarın dünyalı olarak değiştirilmesi işlem olarak monark'ın görev tanımı dahilinde bulunmakla birlikte, bu işlem doğrudan ilgili yazar veya moderasyon üyeleri veya dünyalı yazarlar aracılığıyla kendilerinin temasta olduğu kişilere dair referansı yetkiliye ulaştırmaları yoluyla gerçekleşecektir. burada bahsi geçen referans ifadesi yalnızca o kişinin reel bir kullanıcı olduğuna dairdir, kayırma veya torpil gibi anlaşılmamalıdır. ayrıca, sözlükte belli bir süreyi aktif ve çoğunlukla ceza almadan geçirmiş olan, belli bir oylama ve tanım sayısına ulaşmış olan kimseler de dünyalı grubuna dahil olacaklardır.

eleştiri: öncelikle ''dünyalı olanlar eski yazarlardır'', ''dünyalı olanlar iyi yazarlardır'', ''dünyalı yazarlar yönetime yakın yazarlardır'', ''dünyalı yazarlar ceza almayacak yazarlardır'' gibi algılar oluşmasın lütfen zira doğru değildir. aynı şekilde ''anonim olanlar fake ihtimali taşıyan yazarlardır'', ''anonim olanlar troll şüphelisi yazarlardır'', ''anonim olanlar mimlenmiş yazarlardır'', ''anonim olanlar acemi yazarlardır'' gibi düşünceler de isabetli değildir.

rica: uygulamanın radikal olduğunun farkındayız lakin birlikte bu sözlüğe şekil ve güç verdiğimiz zaman içinde sözlükte sırf iyi yazarları kaçırmak için yapılan çirkin trollüklerin, fake hesaplarla sözlüğün sinir uçlarını kaşıyıp yaratılan kaosların, özel mesajlar üzerinden örgütlenerek gerçeği yansıtmayan ithamlar ve küfürlerle her fikirden veya inançtan kimseleri hedef alan olayların, diğer sözlüklerden gruplar halinde üye olarak niteliği kasıtlı ve toplu olarak düşürme faaliyetlerinin bizlerde oluşturduğu yıkımı da göz ardı edemeyiz. sizlerden ricam, böylesine önemli bir değişikliği yapmaya kapı aralayan nedenleri anlamak için sözlüğe bir şans vermenizdir. uygulamanın sözlük yazarları üzerinde fonksiyon veya imaj olarak hiçbir menfi sonucu olmadığını görmenizi ve bilmenizi isterim. bu sözlük sizler için kurulan, sizlerin emeğiyle var olan bir platform iken sizlerin aleyhine herhangi bir aksiyonda bulunmayacağıma lütfen inanın.
devamını gör...

evliyalığa yükselmek için şeyhe karısını sunmak

seytaç yayınevinden çıktan menzil gavsının sohbetlerinden derlenmiş kitabın 118. sayfasında geçen husus.

mevzu ibrahim ethem ile şeyh arasında geçiyor. amaç ibrahim ethem'i denemek onu pişirmek.

şeyh ibrahim ethem'i çağırır ve ondan ilk önce şarap ister. hatta adres bile verir git al der. ibrahim ethem hiç kalbini bozmadan, itikadını zedelemeden yani bu helal mi haram mı diye düşünmeden gider şarabı alır gelir. şeyh artık canım istemiyor diye reddeder.

şeyh ibrahim ethem'i tekrar çağırır ve canım güzel bir kadın istiyor der. ibrahim ethem ulan padişahlığımda bir sürü kadın vardı ama şimdi nerden bulurum diye kara kara düşünürken en son hanımına karar verir. hanımına kalk süslen en güzel kıyafetlerini al diyerek hanımını şeyhinin karşısına götürür. ve bu hareketinden sonra ibrahim ethem evliyalık makamına terfi eder.

şimdi yok şeyh şarabı içmemiş yok kadınla yatmamış diyen olabilir. iyi de lan nerde haram helal çizgisi. 15 temmuzda fetö çık halkı öldür dediğinde de aynı motivasyon vardı müritlerinde. bir müslüman nasıl haram helal süzgecinden geçirmeden itirazsız önüne koyulanı kabul eder. ki milletin hanımına tarikat muhabbetiyle atlayanları da biliyoruz. yani bu bağlılık çok tehlikeli. müslüman Allah'tan başkas kimseye bu kadar bağlı olamaz.

hepsini geç bana kadın bul nedir lan.

video
devamını gör...

dünya sözlük 2. fotoğraf yarışması oylaması

herkese merhaba;
2 hafta süren katılım süreci tamamlandı ve oylama haftası geldi çattı.
oylamamız 2 haziran cumartesi gecesi 12:00'de sona erecek.
oy vermek için yapmanız gereken, fotoğrafların üzerinde belirtildiği numara ile birlikte, "oyum şu numaralı fotoğrafa" diye bana özel mesaj atmanız.
fotoğraf gönderen yarışmacılar da, haliyle kendi fotoğrafları hariç* oy kullanabilirler.
bu güzel fotoğraflarıyla yarışmaya katılan herkese teşekkürler ve başarılar.

oylamanın adil olması açısından, hem katılımcıların hem de oylayanların, kime oy verdiklerini veya fotoğrafın kime ait olduğunu gösterir davranışta bulunmaması rica olunur.

fotoğraflar; en boy oranlarına karışılmadan, fotoğraf kalitesini de bozmadan, makul boyutlara getirilmiştir.
fotoğraf numaraları, fotoğrafların üstünde yer almaktadır.

1. numaralı fotoğraf - sony xperia xa ultra


2. numaralı fotoğraf - nikon d3100


3. numaralı fotoğraf - canon eos 550d


4. numaralı fotoğraf - canon eos 100d


5. numaralı fotoğraf - canon eos 1200d


6. numaralı fotoğraf - samsung nx1100


7. numaralı fotoğraf - sony xperia xa ultra


8. numaralı fotoğraf - lenovo k5 note


9. numaralı fotoğraf - samsung nx300


10. numaralı fotoğraf - nikon d7200


11. numaralı fotoğraf - canon eos 700d


12. numaralı fotoğraf - canon eos 1100d


13. numaralı fotoğraf - huawei mate 10 lite


14. numaralı fotoğraf - canon eos 600d


15. numaralı fotoğraf - samsung galaxy note 5


16. numaralı fotoğraf - samsung galaxy note 4


17. numaralı fotoğraf - iphone 6s


18. numaralı fotoğraf - canon eos 760d


19. numaralı fotoğraf - samsung galaxy s8


20. numaralı fotoğraf - canon eos 1300d


21. numaralı fotoğraf - nikon d5100
devamını gör...

dünya sözlük kararnameleri

sözlüğün iç işleyişi ve kalite standardizasyonu hususunda, istişare neticesinde belirlenecek kararları içeren düzenlemeleri içerecektir.

bu başlık altında açıklanan maddeler, yazarlar ve moderatörler açısından “kararın açıklandığı tarihten itibaren” uygulanmaya başlayacaktır.

bazı maddeler geriye dönük olarak sistem tarafından iyi niyetli olmak kaydıyla gerçekleştirilecektir.

maddelerden bazıları geliştirilerek dünya sözlük anayasası başlığına kural olarak eklenecektir.
devamını gör...

dünya sözlük 2. fotoğraf yarışması

tüm yazarlara sevgiler, saygılar ;

geçen sene ilki yapılan dünya sözlük 1. fotoğraf yarışmasının ardından, bu güzel fikri sürdürme hatta gelenekleştirme adına bu sene 2.'sini yapma düşüncemizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. maksadımız her zaman olduğu gibi güzel olana teşvik, fotoğraf çekmeyi seven arkadaşlarımızla keyifli bir paylaşıma imza atmak. diğer taraftan minik bi yarışma heyecanı olması açısından, oylama sonucu ilk üçe giren arkadaşlarımız için, seveceğini düşündüğümüz mütevazı hediyelerimiz de olacak. *


öncelikle unutmadan çok değerli katkılarından dolayı, parpali ve endoplasmik bir kulum'a sonsuz teşekkürler.

katılım ve oylama kurallarından önce yarışma takvimini belirteyim :

12 mayıs - 26 mayıs tarihleri arasında fotoğrafların ilgili kişiye iletilmesi gerekiyor. *

27 mayıs - 2 haziran arası gizli oylama yapılacaktır. oylama için yapmanız gereken; fotoğrafların sergileneceği ilgili başlıktan desteklemek istediğiniz fotoğrafın numarasını bana özel mesaj yolu ile ulaştırmak.

3 haziran pazar günü ise sonuçlar açıklanacaktır.


katılım ve oylama kuralları :

-yarışmamıza haliyle sadece sözlük yazarlarımız katılabilmekte.

-yarışma için belirlediğimiz bir konumuz yok, siyasi propaganda içermeyen, insani değerlerle ters düşmeyen her türlü fotoğraf kabulümüz.

-gönderilen fotoğrafların cep telefonu veya dslr farketmeksizin, çekildiği cihazın marka ve modelini belirtmeniz gerekiyor.

-fotoğrafı bizzat kendiniz çekmiş olmalısınız, duruma göre sizden exif bilgisi veya o fotoğrafın size ait olduğunu ıspatlayacak başka kanıtlar istenebilir, aynı fotoğrafın başka açılardan çekilmiş hali vs. gibi.. aksi durumda, fotoğrafın telifinin size ait olmadığı anlaşılırsa yarışmadan diskalifiye edileceksiniz. kul hakkı önemli bi husus.

-fotoğraflar üzerinde ufak tefek renk ve kontrast oynamaları dışında manipülasyon yapılmaması gerekiyor.

-size ait eski veya güncel bir fotoğrafla katılabilirsiniz, sadece daha önce sözlükte paylaşmamış olmanız gerekmekte, ayrıca ilgili kişi * hariç fotoğrafınızı başkalarının görmemesi bilmemesi gerekmekte, oylamanın selameti açısından.

-son olarak katılımcıların tek fotoğraf göndermesi şartımız var.

-fotoğrafları yukarıda belirtilen hususlara dikkat ederek, özel mesaj yoluyla ya da dunyasozlukyarisma@gmail.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

not : katılımcıların nickaltlarına, yarışmaya gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerimizi ufak bi görsel eşliğinde ileteceğimizi de belirtelim.

tüm katılımcılara şimdiden başarılar diliyoruz, kolay gelsin.
devamını gör...

dünya sözlük

17 yaşında ergenliğin içinde çırpınırken sözlüklerde yazmaya başlamış bir insan olarak şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli sözlük. hem yönetim kısmı hem de yazarların büyük çoğunluğu, üstüne fikir olarak kaliteli çünkü.

delicesine uzun yazan bir insan olarak her gittiğim sözlük ortamında aynı tepkiyi gördüm. şimdiye kadar yazdıklarımın bu kadar oylanması ile nerdeyse yeni karşılaştım. hatta her zaman kıyılarda köşelerde kalmaya çalışan bir insan olarak hakkımda ilk kez böyle fazla güzel şeyler söylendi. bunlar beni son derece mutlu ediyor. burada verdiğin emeğin karşılığını alıyormuş hissine doyuyorsun çünkü.

mesela şöyle şeylerle karşılaşırdım. bir kadının iki çocuğu öldürülmüş, öldüren çocukların babası. hem kadın cinayetlerine dikkat çekmek, hem başka çocuklar öldürülmesin diye o acısına rağmen ses çıkarmaya çalışan anneye destek olabilmek için yazdım. yazdığım şeyin altına bir kadın geldi ve şunu yazdı. çok uzundu okuyamadım. benden çok artılandı mesela. artı kısmı önemli değildi. amacım hiçbir zaman iyi oylanmak zaten olmamıştı. benim derdim kendi içimi dökmek. yazılı iletişimde daha başarılıyım çünkü. mesela başlığa uygun bir tanım olmadığı için silinmedi bile. sırf yazdığım şeye sinirlenmiş adamın biri küfür etti, silinmedi. benim şikayet etmem bekleniyor. şikayet etsen günler sonra okuyorlar. burada kurallar çok net, kurallara uygun olmayan tanımlar konusunda çok hızlı işlem yapılıyor. bunu da sevdim.

bana göre değerinin bilinmesi gereken bir yer. sevdim çünkü.
devamını gör...

temel karamollaoğlu'na tepki gösteren şehit eşi

temel karamollaoğlu'nu sevdiğim söylenemez, takdir ettiğim pek fazla icraati de yok lakin burada mevzubahis hanımefendi tarafından maalesef kendisine haksızlık edilmiş gibi görünüyor. ablacım kusura bakma ama şehit eşi olmak her hakkı kendinde bulmak değildir, hele ki kadın olmanın avantajıyla belirli hassasiyetleri olan adamcağızın dibine kadar sokulup ağzına geleni söyleyip muhatabın olan kişi cevap vereceği sırada ''sizi dinlemiyorum, konuşmayın, yaklaşmayın'' falan demek üslup eksikliğidir ve terbiye sınırlarını aşar. amaç bu mudur bilemeyiz fakat unutmayalım ki siyasi ortamın gergin olduğu dönemlerde bilhassa her şeyin şova dönüşme potansiyeli var, yeter ki ortamda mikrofon ve kamera olsun...
devamını gör...

17 yaşındaki bebelere ak parti iktidarı öncesini anlatmak

yıl 1999.
dedem gözünden rahatsız gözü kanlanmış doktor yok. elinde de egzamalar azmış, her tarafı dökmüş. muayene olmak için devlet hastanesinden sıra almamız lazım. gece saat 3'te dedem kaldırdı beni. devlet hastanesine kadar 4 km. yürüdüm. saat 4.30 gibi hastaneye geldim. önümde 2 kişi vardı. sıraya girdim. saat 6.20'de sabah ezanı okundu. 7. 30'da sıra 500 metreyi geçmişti. 7.40'ta sıra dağıtmak için temizlikçi geldi ve sıra numaralarını önce güzelce ayırdı. küçük bir bölümünü dağıtmak üzere ayırdı, diğerlerini masanın altına sakladı.
benden önceki amcalardan biri dahiliye sırası aldı. ikincisi dahiliye ve cildiye aldı. üçüncü sırada ben vardım. ben de göz ve cildiye istedim. göz sırasını 17. sıra aldım, "cildiye kalmadı" dedi.

tabi ben ortalığı karıştırınca bana bir cildiye numarası verdiler 49 numara.
saat 9'da doktorlar muayeneye başladılar. ben hemen reçete sırasına girdim. dedem muayene olduktan sonra geldi ve yer değiştirdik. ssk defteri onaylatmak için sıra beklenirdi saatlerce.
dedem defteri onaylatırken ben eczane kuyruğuna girdim. 1 saat te öyle geçti. tam biz alırken öğlen saati girdi ilacı alamadık. yalvar yakar vermedi adam ilacı. saat 1'de eczane açıldı ve biz ilacı aldık. geri döndüğümüzde 49 numaralı cildiye sıramız geçmiş, almadılar bizi.
sonra dedemin tanıdığı biri araya girdi ve bizi o temizlikçiye götürdü. adam da eski para ile 1 milyon liraya bize yeni numara sattı. sonra biz o numara ile muayene olduk. tekrar sıra alıp defteri tekrar onaylattık. sonra tekrar sıra alıp eczaneden numara aldık ve eve döndük.
toplamda 2 krem 2 kıytırık ilaç ve 1 göz damlası almak için 2 kişi canhıraş bir şekilde aç susuz tam 15 saat cebelleştik.
eve geldiğimizde "hem göz hem de cildiye, iki doktora birden muayene olduk" dediğimiz zaman hiçkimse inanmadı bize.

inanılmazı başarmıştık çünkü!
devamını gör...

cumhurbaşkanlığının dört aylık harcamasının 747 milyon olması

1 kuruşunu dahi görevi dışında bir işe harcadıysa millet olarak haram etmesini iyi biliriz.

devlet işi için devletin mumunu, özel işi için kendi parasıyla aldığı mumu yakan hz.ömer'in hesap vereceği ahiret varken kimse burnunuzu sokmayın demesin... sanki ilahi bir varlık kendisi... ilahi olmasa bile sahabeden üstün sanki...

babasının parasını harcamıyor tayyip bey...

hesabının en ince ayrıntısına kadar verilebilmesi gereken harcamadır. milletin parası o para. susarsak niye sustun diye ahirette bize de sorarlar hesap.
devamını gör...

evliyalığa yükselmek için şeyhe karısını sunmak

menzil cemaatiyle yollarımızın ayrılmasına neden olan menkıbedir bu.
16-17 yaşlarındayken cemaatin dergahında bu menkıbeyi okumuştular. tabi bir arkadaşla birlikte buna itiraz ettik, sonra sadece oradaki vekile itiraz etmekle kalmayıp, menzile, bu ve bunun benzeri bir kaç meseleyi de kapsayan bir mektup yazdık. şeyhin halifelerinden biri mektubumuzu yanıtlamış, bir sürü tasavvufi hal falan mevzusuna girdikten sonra, tarikatta nasibi olmayanların bunları eleştirmeye hakkı yoktur şeklinde bir şeyler söylemiş. hasılı biz de hayırlı işler dedik.
devamını gör...

salih mirzabeyoğlu

şemsipaşa camiinin hemen yanında balık tutmuştuk kendisi ile bi olta onda bi olta bende, benim yaş 3-5 arası.
benim çektiğim oltadan balık geliyor onda ise tık yok. babamın anlattığına göre "istersen sana da balık tutmayı öğretirim salih amca" diyorum. yine babamdan öğrendiğime göre zaten o balığı oltanın ucuna takıp sonra balık tuttum diye sevinmem için bana veren de salih amca.
sadece bi fotoğraf karesi gibi hatırlıyorum hikayeyi.
zaten o günkü babam şimdiki benden bile gençti.
ben kendisini hep bu hikaye ile sevdim.
Allah rahmet eylesin, kendisine zulüm edenler de karşılığını muhakkak alacaklar.
devamını gör...

90 tanım ve 300 oy

90 tanım yazmak ve 300 oy vermek.
yazarlarımızın kendi tanımlarına kimlerin artı verdiğini görmek için “son 30 gün içinde” ulaşması gereken aktiflik kotasıdır.
devamını gör...

sokak ortasında karısını döven adama uçan kafa atan adam

evet uçan kafa. abi balyoz gibi indirmiş şerefsize. eline koluna ve kafasına sağlık.

kağıthane'de olan olay.

"bir kişi burada kadını dövüyordu. yoldan geçen bir kişi de koşarak eşini döven kişiye kafa attı. vatandaşlar daha sonra eşini döven kişinin üzerine çullandı. daha sonra polis ekipleri geldi, götürdü. şiddete kesinlikle karşıyız . bir kadına sokak ortasında şiddet uygulanması çok ayıp. kadın, 'polis imdat' diye bağırıyordu. vatandaşlar da müdahale etti."

devamını gör...