Geçen Ayın Beğenilenleri

dünyaitiraf.com

aldığım ilk gerçek yenilgi hayattan vazgeçmeme neden oldu. öncesinde sahip olduğum yaşama enerjisi sıfırlandı. artık tutkularım yok. yaptığım her şeyi sırf birileri ne yapıyorsun diye sorduğunda verecek cevabım olsun diye yapıyorum.

bu dünyada gerçek anlamda hiçbir şey yapmak yahut olmak istemiyorum sanırım. doğdum, büyüdüm ve heba oldum. yazık.

dünyaitiraf.com

hayatımda hiç kendi adımla bir sosyal medya hesabı açmadım. anonim isimdeki hesaplarımda dahi sürekli bir şey ekleyip sildim.

misal twitter, bir twit atıyorum sonra beğenmeyip siliyorum. halbuki hiçbir sataşma yok tamamen kişisel. tamamen anonim bir şekilde iç dökme. 6 yıllık anonim hesabımda şuan dahi 7 twit var diyecektim demin onları da sildim.

misal ınstagram, bir fotoğraf atıyorum. kendimin de değil bir çiçek fotoğrafı ekliyorum, sonra beğenmeyip siliyorum. 2 senelik anonim hesabım yine aynı şekilde.

whatsapp, hiçbir zaman "hey there..." dışında daha mantıklı bir hakkında yazısı bulamadım.

insanlar gibi olabilmek isterdim. sanırım istikrarsızlık var. çok şaşırıyorum binlerce twit atılan hesapları, yüzlerce fotoğraf olan ınstagram hesaplarını görünce.

sosyal medyayla sözlükler dışında hiçbir alakam olmasa da çok şaşırıyorum bu konuda. ve kıskanıyorum o hesapları. binlerce twit atmışlar kaliteli kalitesiz demeden. ve binlerce insan takip ediyor. ki hayatımda bunu hiç umursamaz görünsem de cidden çok başarılı buluyorum bu insanları.

türbanlı eş ölünce türbansız sekreterini alan ak partili

hımm bu mu dur olayımız...

herkese söylediğimi tekrarlıyorum, bu yaş meselesini açmayın herkesin sevdikleri arasında bu tür evlilikler çıkar...

ayrıca, kime gönül verdiğini ve kiminle evlendiğini niye eleştiriyoruz...

evlilik konusunun burada böyle gayr-i ahlaki bir düzlem de konuşuluyor olması utanç verici...

tanım: siyaset yapacağım diye çirkinleşip iğrençleşmenin anlamı yok...

dünyaitiraf.com

annemin yaşlandığını şu son 3 haftada daha çok anladım.

ve, evet, çok ağlayasım var. onu ve babamı kaybetmekten korkuyorum.
|

dünya sözlük yazarlarının objektifinden

ilk başta hiç güzel çıkmayan bir resim gibi geldi. o yaşlı amca işi bozmuştu. oysa o yaşlı amca ve bebek kediler şu hayatta gördüğüm en uyumlu şeyler olabilirler. ayrıca her kedi gördüğümde çok mutlu oluyorum. yıllar önce böyle diyenlere tikky kız derdim. galiba ben de bir tikky kız oldum ve kedilere aşık oldum. sağolun yeni valide camii kedileri...

torpil vs referans

torpil, hakkaniyetin söz konusu olmadığı bir durumdur ve layık olmayan birinin herhangi bir makam veya geliri elde etmesidir.
referans ise herhangi bir pozisyon veya kazanç için liyakati mevcut bir kimsenin o alanda söz ve yetki sahibi kimselerce adil bir değerlendirmeyle o edinim için tavsiye edilmesidir.

ülkemizde maalesef bu iki kavram uygulama sahasında birbirine çok fena geçmiştir, öyle ki torpilin adı referans olduğu gibi hakiki bir referans uygulaması mevzubahis değildir. objektif değerlendirme yapacak kimselerin bile liyakat sahibi olmaması bahsine girmiyorum bile...

ülke ekonomisinin 15 yıldır çökmesi

verilere bakalım;

asgari ücret (dolar olarak);
2001 : 97.64 dolar (kur 1.25 tl)
2017 : 370.40 dolar (kur 3.79 tl)

asgari ücret ile alınabilen benzin miktarı;
2001 : 98.6 litre (benzin 1.24 tl/lt)
2017 : 261 litre (benzin 5.38 tl/lt)

belirteyim; yukarıdaki veriler benim için kıstas değil. burada ekonomi tartışmaları genelde bu veriler üzerinde döndüğü için paylaştım.

takip edebildiyseniz, ağustos ayından bu yana uluslararası kuruluşlar/otoriteler türkiye'nin büyüme tahminlerini hep yukarı yönde revize etti. bu, çöken bir ekonominin belirtileri mi?

gerçekçi olmak gerek; olanı yok gibi göstermek gerçeği değiştirmez.

ekonomik alanda yapılacak en büyük eleştiri konusu gelir adaletsizliği. bu konu da eğitim gibi, nedense, bi türlü çözülemiyor.