Geçen Ayın Beğenilenleri

dünyevi mecmua 8. sayı

elhamdülillah tamamlanan sayıdır.

dergideki çizimleri için cartoonpiyer'e, kapak için we born we play we die'a ve son olarak tashih için rebelin korubenisi'ne teşekkür ederim. emeği geçen, yazı gönderen, okuyan ve okumayacak olan herkese teşekkürler. kısmet olursa bir sonraki sayıda görüşmek üzere. slogan için de pia'ya ayrıca teşekkürler.
not:sözlükteki mahlaslarla dergideki benzer veya aynı mahlasların hiçbir alakası yoktur.


link: https://drive.google.com/fi...

önceki sayıları incelemek isteyenlere;
1.sayı
2.sayı
3.sayı
4.sayı
5.sayı
6.sayı
7.sayı
devamını gör...

6 mart 2018 sözlük yönetiminden duyuru

merhaba dünyalılar,

uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. öncelik ile, insan insanı hiç mi merak etmez be muhteremler, bir "öldün mü kaldın mı ? " diyenimiz olmadı. her neyse bunu sonra konuşacağız... bugün size iyi haberler getirdim.
bildiğiniz üzre 15 temmuz 2017'de sözlüğü şu anda kullandığımız temaya geçirmiştik, genel kanı oldukça olumlu seyretse de bundan daha iyisini yapabileceğimizi biliyordum.

6 mart 2018 itibarı ile temamız tamamlandı, moderatörlerimize sunduk, atladığımız herhangi bir durum var mı diye hep beraber harıl harıl inceleme yapmaktayız. 24 saat içerisinde herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamamız durumunda sizleri yeni tema ile baş başa bırakacağız.
devamını gör...
|

metrobüste sevgililer öpüştü diye olay çıkartan adam

rtük'ün tv'de bile sansür uyguladığı bir eylemin kamusal alanda meydana gelmesine sessiz kalmayan, adam gibi adamdır. metrobüste sigara içen adama müdahale eden kişiye, ''sen zabıta mısın?'' denmeyeceği gibi, buna da ''sen ahlak bekçisi misin?'' denmez. insanların yaşam alanlarında kendilerinin rahatsız edilmesine itiraz etmesinden daha normal bir şey yoktur.
devamını gör...

10 mart 2018 geleneksel 2. derin sözlük vefa zirvesi

derin zirve denmiş. zirveyi sizin için derinlemesine analiz edeyim.

1) açılış.
2) usta bize dokuz çay çek.
3) beyler hanım arıyor bana müsaade.
4) beşiktaş maçı kaç kaç?
5) yengenizle papaz olduk en iyisi ben kalkayım.
6) yeni tema iyi oldu ama.
7) beyler ben kaçıyorum yengeniz bekler.
8) sözlükte hala sıkıntılar var.
9) ooo saat kaç olmuş hanım beni parçalayacak.
10) tamam biz de kalkalım o zaman.
11) kapanış. *
devamını gör...

islam’da kadına dayak olayı

birkaç hafta önce bir vaizin yorumlarıyla gündeme geldiğinde bu konu üzerine yazabilecek durumda değildim hiç. üstelik tepkimi çekmesine rağmen konuyu istismar edenlerden olmak istemedim, zaten o curcunada tartışmaya katılmak da zül geliyordu. şimdi ilgili beyanlara mecburen değinerek, fakat hiçbir malum kesimin ağzına ortak olmadan, "vaaz" da vermeden, kendimi bu başlığa dair üç beş kelam etmek zorunda hissediyorum.

bir kere, herkesin anlaması gereken şöyle net bir gerçek var: allah resulü kadın dövmemişlerdir. bir hoşnutsuzluk zuhur ettiği zaman küserlerdi ve bir süre küs kalırlardı. bu da dünyanın en ince davranışıdır. ama bir de şimdiki din adına ahkam kesen hayvanlara bakın... neredeyse, "deşarj olmak için dövün" diyor. "çekinmeyin, Allah izin vermiş, patlatın" dercesine, "kadınlar şükretsin ki kocaları onları dövüyor, yoksa kuma getirecek" diyor. şimdi Allah aşkına, kimsenin kimi neyi savunduğu beni ırgalamaz ama, islam ve islamî ölçüler adına çıkıp böyle konuşan birini savunanlara en kısa hayret ifadesiyle sormak istiyorum: "yahu bu nasıl bir şey?" islam'da kadının düşman kadını olduğunda bile dokunulmazlığı vardır. tıpkı çocuk gibi. onlar öldürülmezler. erkeklerin tümden kılıçtan geçirildiği hallerde bile kadınlara dokunulmadığını görürsünüz. bunları bile anlamak çok mu zor, ne tür kadınlarla evlisiniz lan siz?

yine bu sözde "fıkıh uleması" geçinen vaizlerin her türlü çirkinliği yaptığı, iftirayı attığı muhiddin-i arabi hazretleri'ne göre, kadın erkek buluşması dünyada en büyük buluşmadır. bütün tasavvuf ve divan edebiyatında "mecazî visal" olarak görülmüştür. ama bunlarda böyle bir incelik yok. tekme tokat giriştin mi cennette bir kat daha yükseliyorsun zannediyorlar. hayır ben söyleyeceğim mizaç olarak, ama ben söyleyince olmayacak, çünkü malum fakih arkadaşlar ille kıyas yapacak. o zaman, hadis vardır, aynen bu şekilde: "dövdüğünüz kadınla akşam aynı yatakta nasıl yatacaksınız?" (bkz. müslim, cennet bahsi) bunu söyleyince de hemen karşınıza nisa 34’ü çıkarırlar. o bir sınır durumudur. öyle değil mi, bunu bile anlamıyor musunuz? yani hangi ölçünün hangi duruma uyduğunu anlamak için yapacağınız kıyas, bu ölçüleri kullanırken, şurada burada ifade ederken nerede kalıyor?

konuyu uzatmak istemiyorum, anlamak isteyene bu kadarı yeterlidir ama... daha önce başka bir platformda yazarken islam'da erkeğin üstünlüğüne dair bir tartışma olmuştu. o da aynı malum konu.. tabii konu islam'dan açılıyordu ama islam'a göre falan değil, genel olarak konuşuluyordu.* ben şöyle cevap verdim: şeriatta erkek, tasavvufta kadın! şöyle de anlayabilirsiniz: hukukta erkek, hikmette kadın... en azından benim derinleşmeye çalıştığım islamî dünya görüşüne dair muhtelif eserlerde şöyle geçer: erkek fail (yapan) sıfatındadır, kadın ise münfail (yaptıran)... münfail, bu bakımdan failden üstündür. üstünlük zaten böyle bir şey, değil mi? orada niteliğe bakılır. tıpkı bir sultanın bir askerden üstün olması gibi. şimdi bakın, dine bir böyle bakış vardır... bir de sanki dinin rüknüymüş gibi, "namaz kılın" dermiş gibi "karılarınızı dövün" diyen bakış... hangisinin doğru olduğunu da en azından iman ettiğini söyleyen insanlara saatlerce anlatmaya lüzum olmasa gerek! bedahet diye bir şey var. yani hâlâ biraz kaldıysa tabii.
devamını gör...

ekşi sözlük yazarının yaptığı entry ve başlık hırsızlığı

dün haberdar olduğum hadise.

hırsızlığı yapan ekşi sözlük yazarlarından choose and circle nickli kişi buraya seneler önce yazdıklarımdan çaldığı tanım ve başlıklarla ilgili kaynak da belirtmeden kendi yazdıklarıymış gibi ekşi sözlük'e tanımlarımı taşıyor.

münferit bir durum tüm ekşi sözlüğü bağlamaz tabi ki. fakat elemanın nick altına ve dün çaldığı başlığa konunun hırsızlık olduğu yazılmış ama ekşi yönetimi başlıklara ve çalıntı tanımlara müdahale etmemiş.

https://eksisozluk.com/entr...

https://eksisozluk.com/entr...

ben buradaki yazarlardan birisi olduğunu düşünüyorum hırsızlığı yapan kişinin.

internet gibi bir deryada benim ya da dünya sözlük'te herhangi bir yazarın yazdıklarını tesadüfen görüp noktası virgülüne diğer sözlüğe taşıması makul gelmiyor.

çıkıp açıklama da yapacağını zannetmiyorum ama daha önceden de yazmıştım; senelerimizi tükettiğimiz bu sözlüklere verdiklerimizden kimbilir ne çalıntılar yapıp para da kazanan profesyoneller var.

bu basit hırsızlık sosyal medyadaki kirliliğin küçük bir yansıması maalesef.
devamını gör...
|

bir dikili ağacım olsun

merhabalar değerli dünya sözlük yazarları.

kuyu nickli yazar kardeşimizin isteği ile uygulamaya karar verdiğimiz bir kampanya ile karşınızdayız. hem sözlüğümüz adına bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirelim hem sizlerin toprak ile buluşmasına vesile olalım hem de "kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" diyen peygamber efendimize kulak verelim istedik. diyoruz ki dileyen yazarlarımız bir fidan diksin yahut bir tohumu toprağa bıraksın, kendi eliyle can suyunu versin ve çektiği bir fotoğrafı da bizimle paylaşsın.

daha önce birçok sosyal sorumluluk projesini uygulamaya koydu sözlüğümüz. bu kampanya ise belki de bunlarda en kolayı. hem de son derece keyifli. açıkçası biz bu kampanya için heves ettik, umarız ki sizler de bizim kadar hevesli olursunuz.

iki hafta boyunda devam edecek olan kampanya süresince bolca çamurlu eller görmek dileğiyle...
devamını gör...

dünya sözlük

özellikle son bir haftadır tanım ve yazar çeşitliliği gün ve gün artan güzel ortam. haber ve spor haricinde sanat , edebiyat ve sosyolojik tespitlerinde artması sebebiyle insanın daha da bir yazası geliyor. lakin halen tanım başına 1 - 2 oylama ile cepte akrep taşıma işini sürdürüyoruz.
hayır inanılmaz güzel tespit yapmış yazar arkadaş, özelden eller dert görmeye diye mesaj atılan ürün konmuş beğeni bir / iki kişi. herkes mi bir halt beğenmeyen kaynana, ben mi sığ bakıyorum olaya?
devamını gör...

doğumundan beri saçı kesilmeyen 7 yaşındaki mehmet ali

doğuda saç adağı sık görülen bi durum. babam ile amcam arasında 17 yaş fark var, bu arada babaannemin 3 tane çocuğu ölüyor çok küçük yaşlarda ve babam da bu adağın kurbanı oluyor en nihayetinde.
ilkokula başladığı bi fotoğrafında saçlar kalçasında, neyse ki bi kimlik problemi yaşamamış da beni dünyaya kazandırmış.*

edit : bizzat kurban tarafından bana ulaştırılan foto. hahah.

devamını gör...