Geçen Haftanın Beğenilenleri

dünya sözlük 9. hatim programı

değerli yazarımız ayran shot'ın saygıdeğer babasının hakk'a yürümesi sebebiyle başlatmış olduğumuz program. rabbim yazarımıza ve ailesine sabır versin. babamıza da rahmet eylesin.
alınan cüzlerin 20 eylül 'e kadar bitirilmesi gerekmektedir.
1.cüz-alındı
2.cüz-alındı
3.cüz-alındı
4.cüz-alındı
5.cüz-alındı
6.cüz-alındı
7.cüz-alındı
8.cüz-alındı
9.cüz-alındı
10.cüz-alındı
11.cüz-alındı
12.cüz-alındı
13.cüz-alındı
14.cüz-alındı
15.cüz-alındı
16.cüz-alındı
17.cüz-alındı
18.cüz-alındı
19.cüz-alındı
20.cüz-alındı
21.cüz-alındı
22.cüz-alındı
23.cüz-alındı
24.cüz-alındı
25.cüz-alındı
26.cüz-alındı
27.cüz-alındı
28.cüz-alındı
29.cüz-alındı
30.cüz-alındı
|

ayran shot

bu sabah itibariyle babasını kaybetmiş kıymetli yazarımız. ne desek acını hafifletemeyiz biliyorum. rabbim taksiratını affetsin, rahmetiyle muamele etsin. rabbim sana ve aile sabırlar versin, kederinizi hafifletsin inşallah.

kim zeycak joong

dr. siyami ersek kalp hastanesinde (istanbul) yarın bypass ameliyatı olacak abim için 0 rh (-) kan ihtiyacımız var, hastane yakınlarında olup kan vermeye müsait olan arkadaşlar varsa mesajlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

sözlükteki değerli yazarların yavaş yavaş gitmesi

bazı sebepleri var.

bunlardan biri sözlükte konuşulmaya değer bir konunun tartışılamaması. mesela geçenlerde bir yazar gelmişti (mahlasını hatırlamıyorum). yazar gelir gelmez içi dolu, ciddi başlıklar açtı ama bırak tartışmayı okunduğuna dair bir işaret bile görmeyince bir daha uğramadı.

ben kalemi kuvvetli bir yazar olsam buraya geldiğimde ilk önce ortama bir bakarım, tanımları okurum ve genel havayı anlamaya çalışırım. ondan sonra burda yazıp yazmayacağıma karar veririm. ama yeni gelen ve ergen muhabbetlerini aşmış bir yazar tanımıma artı verdi ne demek istiyor acaba gibi başlığa o kadar tanım yazılmasını hayretle karşılıyordur kesinlikle.

ve bizim yazarlar ciddi problemli. ekşi yazarlarına saydırırlar ama ekşi yazarları kadar ciddi meselelerde konuşacak iki kelimeleri yoktur. ciddi alınmayacak kadar saçma da olsa adam kafa yoruyor, içi boş bir dava olsa da peşinde koşuyor. geçmişte çok şaşırdığım bir haber vardı. böyle bayram seyran değildi ama köprülerden geçiş o güne mahsus bedavaydı ve bu durum bir hafta öncesinden tüm haber kanallarında duyuruldu. yani sağır sultan bile duydu. ama o gün geldiğinde bir adam yok ben para vereceğim diye görevlilerle tartışmıştı. tartışma gerekçesi ise köprülerin bedeva olduğundan haberi olmaması ve ücret vermeden geçmesi durumunda ceza yiyecek olmasıydı. ulan sağır sultan bile duydu köprülerin bedava olacağını, hiç mi haber izlemez/gazete okumazsın. hah o adam bizim sözlük yazarları işte. ülke yıkılsa kimsenin umrunda değil. sadece gündem değil aga hangi ciddi konuyu ne kadar tartışıyoruz ki burda. ama geçen scar saolsun bir tanımda yazmış ulan ülke yıkılıyor bu nedir diye, harbiden nedir bu. o ekşi'de beğenilmeyen ekşi yazarları kadar umrumuzda değil ülke. ama sorsan lağım çukurundaki adamlar onlar.

tabiki geyik olacak hep ciddi olunmaz. ama sürekli geyik, sol frame'de elle tutacak bir mevzu olmaması bazen insanı gerçekten soğutuyor.

bir mod olarak bunu söylemem pek doğru değil ama söyleyeceğim. bizim yazarlarım gerçekten nankör. iyi ki diyorum bu sözlükte bugüne kadar ciddi bir reklam geliri elde edilmedi. eğer derviche moderne, bir ssg veya kanzuk gibi sözlükten gelir elde etseydi bizim yazarlardan bazıları evler derviche'in evini basarlardı. sevsek de sevmesek de bu adam bir cebinden harcayıp bir platform vermiş bize. beğenmezsen çeker gidersin ama o güne kadar hahah hihihi yazan yazar incir çekirdeğini doldurmayacak bir durumdan dolayı kıyameti koparıyor. başlık açıp saydıran mı ararsın, tanımlarla saldıran mı ararsın, tanım silip gitmeye çalışan mı ararsın. hele tanım silmeye çalışanlar gerçekten komik. hakkını da ara ama bunun daha dinlenir, ciddi alınabilir yolları var. bu adam yaptığı fedakarlık ile kahrı çekilecek kadar hatırı haketti ama bizim bazı yazarların umrunda değil. ulan çekip gitmek nedir. tamam işin gücün, özel hayatından dolayı olabilir ama şuna kızdım gidiyorum nedir. daha bizim yazarlar bu kadar vefasızken değerli adamlar niye dursun.

son olarak çok dikkatimi çeken bir nokta daha var. hoşlanılan kız ile tanım kasan yazarın birden bire ciddileşmesi olayı. günlük olarak geyik tanım girişini yaparken biri geliyor ve özellikle dini konularda konuşulmayan bir şey söylediğinde, tartışmaya açık bir mevzuyu gündeme getirdiğinde, kısaca farklı bir şey söylediğinde o hoşlanılan kız uzmanı yazar birden bire alim kesiliyor başımıza. ulan o kadar ciddi meseleler geçiyor sol frameden umrunda olmuyor ama mevzu din olunca damarına basılmış gibi yazmaya başlıyor. ha din önemli o konu başka diyen olabilir ama o savunulan din de bu kadar boş iş ile ilgilenmeye izin vermiyor.

bak bu kadar uzun tanımı ne zamandır yazmamıştım. benim gibi kıçı kırık yazara zor geliyor nasıl olsa okunmaz diye düşündüğüm için, okumaya değer yazar napsın lan burda.
|

kızlık zarı diktirmek

üşenmedim araştırdım. sozlukte erkek ureme organi basligina da kadin ureme organi basligina da kızlık zarı mevzuna da en cok tanımı yine erkekler yazmiş. yok bence tabu degil bu mevzular yazilsin konuşulsun. ben porno basligina yazan ya da seks robotu basligina yazan nadir kadın yazarlardan olmayim. ama sanirim bi üslup farki ve yazarin diger kadini/erkegi degerlendirdigi tanimlara bakinca anlasilan bi duruş farkı var.

t: bazi kadinlarin buna mecbur birakildigini çünkü karsisindaki hayvana bunu anlattiginda sanki kendi hayatinda hicbie gunah islememis hicbir kadinla birlikte olmamış gibi ar namus bekciligine soyunacagini dusunuyorum. eyyorlamam bu kadar.

kızlık zarı diktirmek

"temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara.." bu ayet, evlenecek kimselerin ahlaken de birbirlerine denk olması gerektiğini vurgular. hani evlenirken, kendine denk ahlaktaki biriyle evlen diyor. yoksa böyle bir kader olduğunu söylemiyor. yani kötü biriyle evlendiysen, öyleyse sen de kötüsün demiyor. mesela lut peygamber ile eşi arasındaki durumu düşünün. peygamber kötü olduğu için mi, eşi kötüydü?

erkek çocuk istemek

kayınpederimin 3 çocuğu var ve tek kız benim hanım. durum şu ki babasına en fazla sahip çıkan kızı.

aynı şekilde benim kız ve erkek çocuklarım var. kızım babasına yani bana çok düşkünken oğlum işine gelirse pas veriyor.

maalesef hayat klavye başında olduğu gibi yürümüyor.

ekleme : yukarıdaki tanım hayatta edinilen tecrübe ile yazılmıştır.
|

bir ay içinde tanışıp söz nişan düğün yapmak

*gencken...okumus, kulturlu,yemek yapan, zeki, guzel, aktivist vs vs vs vs vs vs

*orta yasa dogru...oturmasini kalkmasini bilen, yemek yapan, guzel, evi cekip cevirecek vs vs vs vs vs

*orta yaslarda....yemek yapan, sorumluluk sahibi vs vs

*orta yaslarin sonuna dogru.... karsi cins olsun
|