Bu Ayın Beğenilenleri

davut heykeli

28 şubat sürecinde imamhatip mezunlarına yönelik idari baskıdan bunalıp göçmüştü ilk olarak arjantin’e. beş parasız, yalnız, çaresizdi. insanlığıyla insan kazandı, yüreklere girdi, çalıştı, öğrendi, meslek edindi. sözlüğümüzün abilerinden, reislerinden, adam gibi adamlarından ali doğan şenel idi. kaptanlık yapıyordu, kuru yük gemisiyle dünyayı dolaşıyordu. en son türkiye’ye geldiği vakitlerden birinde kadıköy’de buluşup yemek yemiş dertleşmiştik. tekrarı olsun demiştik, nasip değilmiş. öğrendik ki ekmek teknesinde yani gemisinde kaza sonucu güverteye düşerek vefat etmiş gencecik yaşında.

allah taksiratını affetsin, mekanını cennet eylesin abim...

ali doğan şenel

14 ağustos 2017 günü haber geldi. ali salvador bahia. da son kez gittiği yurtdışı görevinde gemi de yüksekten düşerek hayatını kaybetti. 8 ekim 2017 de nikahı olacakti. geri de parmağın da yüzükle bir genç kız hayalleri ve umutları ile öylece kala kaldı.
cebindeki son parayla kitap alıp eve yürüyerek gittiğini bilirim. bir kızım olsa saçları lüle lüle giydiysem bjk formasını götürsem stada derdi. bütün hayallerini dünyasını anlatırdı. bir kızla tanıştım bacı ilk senle gorusturcem dedi. kardeşim icin bu kadar mutlu olabilirdim. giderken video atmis gidiyoruz diye gemi açılırken sevdicegine son kez gidiyordu oysa yurtdisina. son kez gitti gerçekten.. onunla.ilgili anlatacaklarım o kadar çok ki.

ali doğan şenel

(bkz: davut heykeli)

sözlüğümüzün eski yazarlarındandı. vefat ettiğini öğrendik. çok üzücü bir haber. Allah rahmet eylesin.

mahlaslarımızın ardında bilmediğimiz ne hikayeler, ne acılar var kim bilir. vefat edince ismini de öğrenmiş oldum. ne diyim davut heykeli, yazdıkların baki kaldı...

dünya sözlük 10. hatim programı

değerli yazarımız davut heykeli hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Allah ailesine ve geride bıraktıklarına sabır versin, yazarımızın mekanını cennet eylesin.
alınan cüzlerin 11 kasıma kadar okunması gerekmektedir.
okuyacağınız cüz numarasını mesaj yoluyla ulaştırabilirsiniz.

1. cüz: alındı
2. cüz: alındı
3. cüz: alındı
4. cüz: alındı
5. cüz: alındı
6. cüz: alındı
7. cüz: alındı
8. cüz: alındı
9. cüz: alındı
10. cüz: alındı
11. cüz: alındı
12. cüz: alındı
13. cüz: alındı
14. cüz: alındı
15. cüz: alındı
16. cüz: alındı
17. cüz: alındı
18. cüz: alındı
19. cüz: alındı
20. cüz: alındı
21. cüz: alındı
22. cüz: alındı
23. cüz: alındı
24. cüz: alındı
25. cüz: alındı
26. cüz: alındı
27. cüz: alındı
28. cüz: alındı
29. cüz: alındı
30. cüz: alındı
hatim duası: alındı

muntekim gicirbey

o artık bir baba. dünyadaki en anlamlı görevi üstlenmiş artık bana göre. ınsan yetiştirmek zor hele bir de evladın ise bu.
Allah hayırlı sağlıklı bir evlat nasip etsin inşallah.
youtube da çok güzel bebek bezi değiştirme videoları var diyorlar talimlere başlasın hemen.*

başörtüsünün altından bone takmak

bir eylem.

insan olmak zor, kadın olmak daha zor, müslüman bir kadın olmak daha daha zor, tesettürlü müslüman bir kadın olmak en zor.

herkesin üzerinizde söz söylemeye hakkı var. şalınıza karışırlar, eteğinize karışırlar, bonenize bile karışırlar. bone takmasanız önünden iki tel saçın görünüyo bu nasıl tesettür derler, taksanız o nasıl iğrenç bi görüntü derler.

laf edenlere bir gün başörtüsü örtülüp dolaştırmak lazım. sonra bone mi takıyorlar, iç başörtüsü mü takıyorlar görürüz.

şaka mısınız abi?

sözlüğümüze yazar kazandırma çağrısı

dünya sözlük yazarlarına;

dünya sözlük yönetimi olarak son zamanlarda sözlüğümüze yeni yazar kazandırmak amacıyla bir takım çalışmalar yürütüyoruz ve inşallah yürütmeye de devam edeceğiz. bu çalışmaların tek gayesi ise toplumun her kesiminden insanları bir araya toplayarak devasa bir bilgi hazinesi oluşturmak, dünya sözlük'ü interaktif sözlükler içinde daha yukarılara taşımak ve artık bir alternatif olmaktan çıkarmaktır.

herkes farkındadır ki biz dünya sözlük ailesi olarak diğer interaktif sözlüklerden farklı bir konumdayız. her şeyden evvel farklı görüşlere ve karakterlere sahip olsak da biz büyük bir aileyiz. birbirimizden çok da farklı değiliz. girilerimizdeki samimiyet de bunun en büyük ispatıdır. istiyoruz ki daha da büyük bir aile olalım. istiyoruz ki milli ve manevi değerlere saygılı olan herkes bu ailenin bir ferdi olsun ve burada kalem oynatsın. sonuç olarak da daha çok insana bilgiyi ulaştıralım, sosyal alemdeki duruş eksikliğini biz giderelim ve sesimizi daha yüksek çıkaralım.

biz elimizden geldiğince çabalıyor olsak da çabamız arzulanan sonuca ulaşmak için yeterli olmuyor malesef. sizlerin de çabasıyla bir gaye üzerine kurulmuş bu nadide platformu hak ettiği konuma yükseltebiliriz. yapmanız gereken şey taş taşımak değil. hepimizin bir ailesi var, akrabalarımız var, iş ve okul arkadaşlarımız var. bir takım sosyal mecralarda bulunuyor, derneklerde ve vakıflarda kelam ediyoruz. kısacası değerli dostlar, çevremizden en az 3 kişinin yolunu dünya sözlük'e düşürebilirsek çok büyük bir adım atmış oluruz. bu da bizim kampanyamızdır. her yazarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz. elbette bunun dışında kendi girilerinizi yahut da başka yazarlara ait beğendiğiniz girileri aktif olduğunuz sosyal medya platformlarında paylaşarak da çok sayıda kişiyi dünya sözlük'ten haberdar edebilirsiniz.

haydi bayanlar baylar, toplanıyoruz. kavgaya adam çağırır gibi sözlüğe yazar davet ediyoruz. mevzu büyük.

saygılar...

davut heykeli

yapma ya bunu yapma. geçen aklıma geldi herhalde sefere çıktı yine gelince yazar dedim. şu sözlükteki hiç kimsenin problem yaşamadığı en değerli yazarlardan biriydi.

hiç görmedim, hiç konuşmadım sadece tanımlarından tanıyordum ama çok koydu be.

rabbim böyle takdir etmiş. Allah rahmet eylesin. seni o değerli tanımların ile bileceğiz ve dilimiz döndüğünce dua edeceğiz.
|

davut heykeli

muhtemelen bu tanımı yazarken bu şekilde dua etmiştir kalben; haddini bilenlerden oldu. Allah gani gani rahmet eylesin.


davut heykeli

bazen dikkatimi çeken bir yazardı.

tanımıyorum ama sözlükdaş olarak kimseye zarar vermeyen mülayim biri olarak görüyordum.

az bildim ama iyi bildim.

helal olsun.
Allah rahmet eylesin.

dünyevi mecmua

sevgili yazar arkadaşlarım, değerli moderasyon ve sayın monark!

hepimiz bu sözlükte bir şeyler yazmaya çabalıyor ve kendimizi, fikrimizi ifade etmeye çalışıyoruz. kimimiz kendisini musikiye adamış, kimimiz sinemaya. hepimizin birçok farklı noktada yazdığı şeylerin ortak noktası ise yazdıklarımızın birileri için bir şeyler ifade etmesi. hepimiz farklı düşüncelere de sahip olsak, dünyaya farklı farklı açılardan da baksak; sanırım hepimizin fıtratında bir yerlerde iz bırakmak var. sözlükte yazdığımız tanımlarla birbirimize çok şey katsak da yazdığımız edebi ve sanatsal içerikli tanımlar sözlük mantığı sebebiyle, diğer tanımların arasında kaybolup tozlanmaktalar.

işte bu yüzden yaklaşık bir senedir ara verilen ve kollektif bir çalışma olan dünyevi mecmua’yı yeniden canlandırma amacındayız. sözlükle alakalı her işte olduğu gibi, bu işte de sözlük yazarlarının desteği en önemlli faktör. Allah’a hamdolsun ki farklı farklı yaratılmışız. kimimiz çizim konusunda çok yetenekli, kimimizin tarihsel bilgisi çok, kimimiz sinemaya ilgili ve kimimiz de çok güzel fotoğraflar çekiyor. inanıyorum ki sözlükteki yazarların yeteneklerinin çeşitliliği de bu mecmuayı çok daha güzel yerlere getirecektir.

eyleme dönüşmeyen arzunun ruh bozukluğuna yol açacağını bildiğimiz için kolları sıvadık. sizlerden gelen fikirleri bekliyoruz. öncelikle bu e-dergi işiyle bilhassa ilgilenmek isteyen yazarların bana özelden yazmasını rica ediyorum. ben ne yapabilirim ki deyip de kimse geri de durmasın, çünkü bir dergide herkese düşecek iş vardır. kimimiz tashih işiyle uğraşır, kimimiz kapakla ve kimimiz de içerikle.
biz böyle bir adım atmaya niyet ettik. umarız ki son birkaç aydır taze bir nefes gelen şu sözlükte bu mecmua da çok güzel bir adım olur.

öncelikli hedefimiz dergi için bir a takımı oluşturmak ve çalışmalara, fikir alışverişlerine başlamak.

esenlikle kalınız.

hedefimiz dünyevi mecmua 7. sayı!

not: görüş, öneri ve her türlü fikrinizi özelden bekliyorum. umarım birileri mesaj kutumu yakar. size güveniyorum!

ps:tasarım işini ben halletmeye çalışacağım inşallah!

önceki sayıları incelemek isteyenlere;
1.sayı
2.sayı
3.sayı
4.sayı
5.sayı
6.sayı