Bu Haftanın Beğenilenleri

timeturk - dünya sözlük röportaj sorularına yazarlardan cevaplar

kıymetli arkadaşlar, sözlüğümüzün tanıtımı ve daha fazla kişiye ulaşması adına timeturk haber sitesinde yayınlanacak olan röportaj için ilgili platformdan sorular tarafımıza iletildi. soruları sözlüğümüzün var olma sebebi ve gerçek sahipleri olan sakinlerinin cevaplaması daha doğru olur. sizden ricamız, aşağıda yer alacak sorulardan cevaplamak istediğinizi alıntılayıp altına da uygun gördüğünüz cevabı yazmanızdır. en iyi cevaplar toparlanarak mevzubahis site editörlerine gönderilecek. şimdiden ilginize ve duyarlılığınıza teşekkür ederiz.

1- sözlükler, kutsal değerlere ve şahsiyetlere hakaret tartışmalarıyla gündeme geliyor. bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz; kutsiyete dil uzatmanın sosyal medyada prim ve rağbet görmesinin nedenleri ne olabilir, önlenmesi gerekir mi ve önlemek için ne yapılmalıdır?

2- web mecralarının yükselişi nedeniyle gazetelerden kitaplara kadar geniş bir yelpazede yazılı bildirimlerin azaldığı ve sanal ifade kültürünün artışa geçtiği görülüyor. bu durumun avantajlarını ve dezavantajlarını nasıl değerlendirmeliyiz?

3- internetin bir taraftan bilgiye ulaşmayı kolaylaştırırken diğer taraftan bilgi çöplüğüne dönmesiz söz konusu, değerli ve faydalı içeriklere erişim sağlamanın yolları nelerdir?

4- ilk olan ekşi sözlük'ün açıldığı 1999 yılından bu yana yüzlerce interaktif sözlüğün ortaya çıktığını biliyoruz. peki bunlar arasında dünya sözlük'ün önemi ve farkı var mıdır, varsa nedir?

5- interaktif sözlüklerin kullanışlılık açısından fonksiyonları nelerdir; sadece sözlük mü, haber sitesi mi, iletişim mecrası mı, anket platformu mu, kişisel blog mu, örgütlenme mekanı mı, bilgi ortamı mı?

6- dünya sözlük için kullanılan ''muhafazakar sözlük'' tanımlamasına yaklaşımınız nasıl; buradaki muhafazakar kavramı neyi karşılıyor, bu algının oluşma nedenini açıklayabilir misiniz?

7- sözlüğünüzün geleceğine dair öngörüleriniz nelerdir?

kabe'de fotoğraf ve görüntü çekmenin yasaklanması

üzüldüğüm hadise.

şimdi bizim sonradan görme muhafazakarlarımız nasıl hava atacaklar? nasıl evlenme teklif edecekler?

siyasete alet ettikleri videoları nasıl çekecekler?

iktidara yaranmak isteyen memurlarımız, bürokratlarımız, iş adamlarımız, şarkıcılarımız nasıl ispat edecekler dindar olduklarını?

hay Allah ya çok üzüldüm şimdi.

sözlüğümüzdeki oylama duyarsızlığı

dünya sözlük yazarlarının objektifinden başlığına bakıyorum da maşallah oylar havada uçuşuyor. 15'er 20'şer artılar göz kamaştırıyor. Allah daha çok versin. demek ki meselemiz yazar sayısındaki azlık değil. gerçekten bir duyarsızlık var. objektif başlığındaki fotoğraflar da görülüyor diğer başlıklardaki tanımlar da. peki bu uçurum niye? şahsi görüşüm şudur ki; insanlara gerçekten fayda sağlayacak, uğraşılmış, zaman harcanmış bilgi eksenli bir tanım, bir kedi fotoğrafından daha değerlidir. en azından benim gözümde öyle.

fetö kapsamında khk ile ihraç edilen ve midilli adasına iltica ederken boğulan beş kişilik aile

anne babalarının sorumsuzluklarının cezası için ağır bir bedel ödeyen 3 yavru içerir.

burada mağdur kelimesine takılmasın kimse, sonuçta kendilerine göre mağdur bu insanlar da. fetö güzellemesi değil amacım.

sadece bu ve benzeri alt tabaka fetöcülerin ölümüne yok sayılması ile siyasi fetö kanadının ölümüne kollanması arasında bir insaniyet noksanlığı kadar fark bulunduğuna dikkat çekmek istiyorum.

"birbirlerinin kirli çamaşırlarını çok iyi biliyorlar"
cümlesindeki ihaneti bulmak o kadar da zor değil arkadaşlar. bu iktidarı için, muhalefeti için, tüm siyasi erk için geçerli.

böcekler gibi görünüyoruz bu üstün insanların nazarında.
"kandırıldık" diyemeyen ve demesine müsade edilmeyen tüm insanlar için üzülüyorum.

dinle kafayı bozmuş, sümüklü bir şeyh peşinde koşarken imanını dahil her şeyini kaybeden kişilere üzülüyorum.

çocuklara üzülüyorum. hiçbir şeyden habersiz, kin ve nefretin odağı olarak pisipisine ölüyorlar.

2013 öncesine kadar türkiyedeki sağ cenah ucundan kıyısından az da olsa fetöcüydü. inkar etmeniz bunun haklılık payını izale etmez. siz kandırıldınız tamam, bu insanlarsa öldüler.

ev kızı

bu sene oynadığım rol. şımaracak kimsen olmayınca hayat seni koca bir ev kızına dönüştürüyormuş sözlük... (yüksek lisansa kabul edilmedi.) ben yeni olduğumdan pek bilemiyorum sabah namazına kalkıp poğaça hamuru yoğurmak ev kızlığı level kaç oluyor? bilen aydınlatsın lütfen.

allah’a dayanmak

yalnızca bir eylem değildir, şu hayatta ayakta durmamı sağlayan yegane şeydir. zorlukların üstesinden gelişim, karanlıklardan aydınlıklara çıkışımdır. sabrım, umudum, direncimdir.

ben tüm bu düşüncelere kapılmışken bir ayet sarıverir beni ve tüm dertlerime ilaç olur:
..allah kendisine dayanıp güvenenleri sever.*

fetö kapsamında khk ile ihraç edilen ve midilli adasına iltica ederken boğulan beş kişilik aile

dinimize göre suçun şahsiliği ilkesi varken (devletimizin kanunlarında da var) çocuklarına üzüldüğüm hadisenin başına geldiği aile.

anasının, babasının suçunun bedelini çocuklar ödemez, ödetilemez. anasına babasına lanet okurum, belki de geçmişte kaç insanın hakkını yediler? kaç masumun canını yaktılar? Allah bilir.

çocuklara üzülürüm. insan olmanın, müslüman olmanın gereğidir bu. kimse kimsenin günahını yüklenmez. bu ilkeyi bilmiyor musunuz?

düşmana bile adaletli davranmak gerek. o gün yaşasaydınız bedir savaşında esir edilenleri öldürmek isteyenlerden olurdunuz ama hz.peygamber efendimiz öldürülmelerini ve hatta ellerinin bağlanmasını bile engellemiştir.

kin ve nefretle adalet sağlanmaz. kin ve nefret daha fazla kin ve nefret doğurur. bu insanların çocuklarını devletimiz sahiplenmeli, onların yanlış yollara, düşüncelere sapmalarına engel olunmalı. devlet ve millet olarak daha fazla düşmana ihtiyacımız yok.

dünyaitiraf.com

instagram'da bir brazilyalı arkadaşla takipleşiyoruz. sağolsun benim kızları da çok seviyor. iyi bir arkadaşlık kurduk gibi. bugün yorum üzerinden konuştuk. kendisi brezilyalı ve orada yaşıyor. ona fırsat buldugunda mutlaka istanbulu ziyaret etmesini söyledim, türkiye'yi çok seviyormuş. bana dedi ki, benim oraya gelmem çok pahalı, sen buraya daha kolay gelirsin sizin ülke çok zengin.
gülem mi ağlayam mı ben buna?