tıp bayramı

"tıbhane-i amire ve cerrahhane-i amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.
bu sene pazara denk gelmiş bayram. kutlama amacıyla tüm doktorları ögle namazına müteakip su içmeye davet ediyorum. size her gün bayram diyenlere aldırış etmeyiniz.
cuma günü bağcılar devlet hastanesine annemin parkinson ilaçlarını yazdırmaya gittiğimde karşılaştığım manzara dolayısıyla (bütün doktorlar öğleden sonra yokmuş) hiç sevmediğim bayram.
bugün "evet ya doktorlar çok kutsal iş yapıyolar. hekime yönelik şiddet çok kötü bir şeydir. adamlar o kadar okuyo aabi.." diyin. çünkü bugün tıp bayramı. 23 nisanda çocuk sevindirir gibi düşünün. hatta başbakanın koltuğuna oturmak istiyorum. hadi nolur lan. biraz şefkat..
tüm doktor ve doktor adaylarının tıp bayramı kutlu olsun. bu kadar olumsuzluğa rağmen yine de mesleklerini sevip, fedakâr olsunlar inşallah..
14 mart itibari ile bu gündür.

yaklaşık 57 dakikası geçmiştir bile. her meslekte olduğu gıbı, sarhoş olarak kutlayanları, sadece hoplayıp zıplayarak apaçivari kutlayanları ya da sözel olarak kutlayanları vardır. sembolik bir şeydir çok tabi ki de ama bari bu günde hekimler karalanmaya çalışılmamalı, bir günlüğüne de olsa kendılerınden sevgı ve saygı ile bahsedilemelidir.

tüm hekimlerin ve hekim olmak için ter döken adayların tıp bayramı kutlu olsun.
tatil olmadığı için bayramdan sayılmayacak bayramdır.
gerçi son 2 senedir hakkıyla haftasonu tatili bile yapmadığımı düşünürsek...
tamam vazgeçtim bayram edin hadi.
dünyanın en sevilmeyen insanlarını, doktorları hatırlatan bayramdır.

dünyanın demiyorum ama memleketimizin en paragöz insanları, para için insan canını önemsiz görmelerinden dolayısıyla paranın karşısına koyduklurı şeyin dünyanın en önemli şeyi olmasından mütevellit doktorlardır. para sevdasının yanında o açıklanamaz kocaman kibirleri insanların onlardan neferet etmeleri için bir başka haklı gerekçedir. bu lüzumsuz kibirleri karşılarındakini küçümsemeye hor ve hakir görmeye yol açtığı için doktorlara duyulan antipati ve nefret çarpan etkisiyle artmaktadır.

o kadar sene okumalarının, çektikleri zahmetlerin, sıkıntıların acısını hastadan çıkarma hastalıklı düşüncesi nerdeyse bütün doktorlara sirayet etmiştir. en dindarının en erdemslisinin bile hal ve tavırlarında bu duyguları görmek için çok çaba sarfetmezsiniz. hekesin kendilerine muhtaç olduğu, onlarsız bu dünyanın asla olamayacağı, hatta kendilerini dünyanın en zeki insanları olduğu -pratisyeninden tut bevliyecisine, beyincisine kadar- bu sebeple yaptıkları her türlü aşırılıkları mazur görmeleri hatta haklı ve doğru görmeleri bu insanları toplumun en hastalıklı insanları arasına koyar. öyle hastalıklı bir yapıdadırlar ki, paranoyak kişiler gibi kendi rahatsızlıklarını, patolojik durumlarını asla görmezler ama karşılarındakilerin nasıl olurda bu durumu anlayamadıklarını anlamlandıramadıklarını bir türlü çözemezler.

fasit bir daire içerisinde küçücük bir dünyada o dünyanın kahramanaları, kralları, liderleri sanrısıyla yaşarlar hayır hayır yaşamazlar debelenirler. acımasız hayat kimi zaman bunun böyle olmadığını yüzlerine şiddetli bir şekilde çarptığı zamanlarda bundan bir ders çıkaracaklarına bu tokatın acısını katıyla hastalarından çıkartırlar. bu yüzden hastane dışında pek sosyal hayatları yoktur. doktorların dostları genelde yine doktorlar ya da tıp camiası içindeki kimselerdir. bir araya gelince birbirlerinin ne kadar önemli olduğundan bahsederler, hemşireler, eczacılar, ilaç mümessilleriyle falan ile olan ilişkileri ise bunların sürekli kendilerini pohpohlamasından yüceltmesinden dolayıdır.

Allah tüm doktorlara şifa versin.

bütün tıpçıların tıp bayramı kutlu olsun.
her yıl mart ayının 14'ünde kutlanır.
fakat günümüzde 14 mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılır ve bu hafta tıp haftası olarak adlandırılır .
hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında aradığınız personele ulaşmanızın nerdeyse imkansız olduğu gündür.
ortaya çıkışı;

14 mart 1827'de, ii. mahmut döneminde, hekimbaşı mustafa behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, şehzadebaşı'daki tulumbacıbaşı konağı'nda tıphane-i amire ve cerrahhane-i amire adıyla kurulması, türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. okulun kuruluş günü olan 14 mart, "tıp bayramı" olarak kutlanmaktadır.

ilk kutlama, 1919 yılının 14 mart'ında işgal altındaki istanbul'da gerçekleşmiştir. o gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi hikmet boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.
|
tıp fakülteleri için tatil günü, sözlükteki doktor ve doktor adayları için kutlu olsun dediğim gün.*

|
af buyrun tatil mi??
5 yıllık tıp hayatımda hiç tatil olamayan bayram.*
sözlükte coşku ile kutlanacak bayramdır. sözlüğün yarısı tıpçı, diğer yarısının yarısı tıpçı adayı..
|
fakültemizin bize bahşettiği tatil ile özel hissetmeye başladığım ve kutlayan arkadaşlarım, yakınlarım sayesinde bu hissiyatı daha derinden yaşadığım gün.* bir de ilk tıp bayramımı hatırlıyorum da ah be.**
|
tıp fakültelerinin balolar, etkinlikler, eğlence programları, partiler düzenlediği, doktor ve doktor adaylarının eğlenerek vakit geçirdiği, cemaatin ise tıpçılara programlar yaparak kutladığı gündür. aynı zamanda bu kişilere tatil olan gündür.**

*(bkz: binlerce dansöz var)
bu akşam cogito hastanesi'nde kutlama yapılası bayram.
|
--- alıntı ---

türkiye de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

--- alıntı ---

sözlükte bulunan doktorların da tıp bayramını kutlarım. *
|
maalesef doktor diyince aklıma ne kadar az para kaptırırsam o kadar iyi cümlesi geliyor...

bu yüzden tıp bayramlarında doktorluk gibi kutsal sayılabilecek bir meslek eski kutsallığına döndürülmeli tekrardan...

hele son çıkan ölümcül kol bacak yüz nakillerinden sonra iyice itibar kaybeden tıp mesleğinin tekrardan eski kutsallığına dönüştürülmesi gerekmektedir...

ama yine bi sürü şikayet göreceğiz doktorlardan...ege üniversitesi doktorları bir günlüğüne grev yapacaklar..acil servis hariç...falan filan ile geçecek...

doktorlarımızın her sene olduğu gibi bu sene de buruk bir şekilde kutladığı bayramlarıdır.
ne garip ki;14 mart 1919'da istanbul'un işgalini protesto için toplanan tıp talebeleri ve hekimlerin "vatan savunma hareketi" olarak başlattığı,ve fakat artık hekimlerin türlü gavurlukları işlemek için,adına galalar düzenlediği bayram(!).
"can bula cananını,bayram o bayram ola
kul bula sultanını ,bayram o bayram ola"
bizim ramazan'dan ve kurban'dan başka bayramımız yok.
şöyle bi' besteyle açıklamak isterim ;
her yeni gün yeni bayram kutlar her insan. bu arada artar saçmalık , her gün artar saçmalıkkkk...
tüm tıpçıların ve tıbbi müdahale gören hastaların tıp bayramı hayırlı uğurlu olsun.
biz işte böyle sadece 14 martta hatırlarız. 24:00'da unuturuz. ona göre. 24 saat boyunca kutlayın bakalım, hadi dağılın şimdi.

geyik bir yana, insanoğlunun sağlığını ve yaratılışın dengesini korumaya çalışan tüm hekim atalarımızın ruhlarına da bir şeyler hediye edelim, bu vesileyle.

|
çapa tıp fakültesinde tatillerle kutlanıyor. o kadar çok öğrenciye kokteyl vermelerini beklemiyorduk tabi.
okul işi çözmüş, öğrenciye verilecek en güzel hediye +1 gün tatil değil de nedir? belki bir littman steteskop, belki de bir crocks terlik. belki tabi.

edit: peki, ok, tamam bayramdır vırt zırt kutlu olsun filan da, bu doktorlar da gün gelsin da mutlu olsunlar. amin.
2 yıl öncesine kadar 4,500 kişilik uzmanlık kadroları, azalarak 2 binlere düşmüşken, daha da azalarak bitmesin. amin.
her yıl mart’ın 14’ünde tıpçılar tarafından kutlanan gündür.

sözlükteki büyüklerimden harçlık, küçüklerimin de elimi öpmesini beklerim...

(bkz: sözlükte tıp bayramı)
her sene mart ayının ikinci haftası (14 mart) kutlanan bayram. türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.
|
bugündür. tüm sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar