#sözlük  #hukuk 

sözlüğümüzün üyeleri ve okurları tarafından çeşitli mercilere ulaştırılan şikayetlerin sonucu olarak, platformumuza uygulanan bir hukuki yaptırımdır. erişim sağlayıcıları birliği aracılığıyla derviche moderne’e iletilen bildirime göre; erişim engelleme kararları başlığı altında ve 5651 nolu kanunun farklı maddelerine dayandırılan gerekçelere binaen dünya sözlük’teki yüzlerce başlık veya tanım linki erişime kapatılmıştır.

kıymetli yazarlarımızın bilgisine sunarız.
devamını gör...
ekşi sözlükte yüzlerce örneği bulunan hadisenin sözlüğümüzde de yaşanmasıdır.

moderasyon olarak suç teşkil edecek tanımlara zaten izin verilmiyor. yazarlarımız da içinde hakaret ve iftira içeren tanımlar yazmıyor. buna rağmen hala şikayet ediliyor demek...

fırsat bulduğum her an muhalif liderlerin (hdp hariç) hakkında atıp tutan tanımları şikayet edeceğim, bakalım mahkemeler bunları da engelleyecek mi...
devamını gör...
hakikaten burası herkesin gayet saygılı ve dikkatli olduğu bir platform. ufak tefek oto-sansürler de yapmıyor değilim kendi adıma. buna rağmen tanımlarımızın engellenmesi ayıp yani. hiç gerek yok bunlara.
devamını gör...
keşke bunları yazan yazlara da bu durum bildirilse de herkes hatasının farkına varsa.

t: kanuni bir yaptırım.

bu arada hepsinin haksız olduğunu düşünmüyorum. dün birisi cumhurbaşkanının ilkokul mezunu olduğunu iddia etti. böyle delilsiz iftira atan olursa ben de olsam kaldırılması için uğraşırım.
devamını gör...
tüm baskılar gibi neyi amaçlıyorsa tam onun tersi yönde bir kuvvet oluşturacak hareket.

iran'da rejim islamcılaştıkça halkın ateizme meyli, yaşantısında haramlara meyli korkunç hızla artıyor. bunu gelenlerden, burada misafir ettiğimiz müşterilerimziden, burada okuyan öğrencilerden tam bu cümleler ile duyduk, gözlemliyoruz. bir şeyi ne kadar baskı unsuru yaparsan o şeyden toplum itilecektir. bunu hala idrak edememek, hala yeni baskı unsurları ile milletin karşısına dikilmek ancak felaketin şiddetini arttırır bence. siz şimdi ancak ertelersiniz, günü geldiğinde ise felaketiniz çok daha vahim olur.
devamını gör...
bu kanunun tüm siyasi partileri kapsaması lazım. hükümet partisi diye dokunulmaz , eleştiri yapılmaz değil. bu bize karışmasın kimse, tek kral biziz vb. diktatör rejime girişin ilk evrelerinden biri. hükümet olarak; a partisine , b partisine istediğini söyle. sana biri birşey söyleyince engelle, sansürler. oldu canım görürsem söylerim.
devamını gör...
en çok merak ettiğim acaba hangi entrylerimi silmişler. en azından sınırlarımı öğrenirdim.

bir de temyize gidebiliyor muyuz?
devamını gör...
sözlük yönetiminin iyi çalışmadığını gösterir. hem sözlükte yönetici olacaksın hem de kalkıp mahkeme kararıyla erişim yasağı var diye başlık açacaksın. engellenen yüzlerce sözlük linkinin hadi yarısı hatalı ve taraflı olsun, geri kalan yarısında bari işinizi yapsaydınız. sonra da gelip, 'ayyy bize erişim yasağı koyuyor iktidar' diyorsunuz. sözlükte niçin bir yönetim var?
devamını gör...
hoşlanılan kızın kurbanda danayı tek başına devirmesi başlığına dokunulmadığı için benim için önem arz etmeyen durum. zaten son 1 yıldır hep 50 liralık tanım giriyorum..
devamını gör...
sözlükten çektir olup gitme zamanının geldiğini gösterir. böyle bir karar mı olur lan?
devamını gör...
kaldırılan başlıkları yada tanımları bilsek süper olurdu,

yazılımcımızdan neler istiyoruz; işte bunu istiyoruz mesela.
devamını gör...
iyi tarafından bakarsak dünya sözlüğün gücünü gösterir.
devamını gör...
tuhaf durum. küfür ve hakaretin yasak olduğu bir sözlükte hangi yüzlerce başlık veya tanım linki erişime kapatılmış merak ettim.
devamını gör...
şu mesele daha detaylı açıklanırsa isabetli olur sanırım.
5651 sayılı kanun'un bir sürü alt maddesi var.

iftira, aşağılama varsa "baskı yapıyorlar" savunması komik olur.

muallaklık giderilmeli.
devamını gör...
kişi veya kurumlar kendileri hakkında olumsuz , gerçeğe aykırı ifadeler içerdiğini düşündüğü bir yayın olursa ilgili siteyi , yayın kuruluşunu, mahkemeye resmi mercilere şikayet edebilir orası tamam da '' sözlüğümüzün üyeleri ve okurları tarafından çeşitli mercilere ulaştırılan şikayetlerin sonucu olarak '' bu ifadeye takıldım ben. herhalde ilgili parti veya her kimse oturup tek tek bizim tanımları okumuyor . içimizde irlandalılar mı var acaba. burda neyi çözemediniz de resmi mercilere şikayet etme gereği duydunuz acaba ve şikayetle engellenecek ne gibi yazılar varmış . hayır burdaki yazılar engellenip kaldırılıyorsa diğer sözlüklerin komple kapanması gerekmez mi .

mahkeme kararı ve engellenen tanımları görsek iyi olurdu . en azından anlayanlar bir yorum getirebilirdi olaya.
devamını gör...
açıkçası şaşırdığım durumdur.
dünya sözlüğün bu kadar ciddiye alınıyor olması takdire şayan bir durum.
hem de devletin bu kadar takıyor olması über ilginç bir durum.
devamını gör...
yüreğin soğudu mu muhbir vatandaş? yoksa birkaçımızı da içeri arttırmadan rahat edemeyecek misin?

evlerimizin dört duvarı arasına büyük biraderi sokana kadar devam, afferin sana!
devamını gör...
şu anki siyasi durumla ilgili değil de zamanında fetö ile ilgili yazılmış entrylerle alakalı bir yaptırım olabilir, çok seveni varmış buralarda, arada eski başlıklarda denk geliyorum.
devamını gör...
silinen, engellenen tanımları daima gördük: "al kırdın kırdın" şeklindeydiler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar