haziran 2014 cogito sözlük kermesi ile ilgili mevzu duyurusuna binaen 18 mayıs pazar günü yapılan toplantıda istişare sonucu alınan kararlar:

*kızılay ile yapılması planlanan kermeste, kızılay'ın mevzuatı gereği giyim eşyası/kıyafet satılması mümkün olmadığından ve kermes için hazırlanmış yüklü miktardaki giyim eşyasının değerlendirilmesi gerektiğinden dolayı, kermesi kızılay ile yapma fikri tehir edildi.

*diğer seçenek olan ihh ile görüşüldü ve 1 haziran 2014 pazar günü için, fatih camii cenaze kapısı önünde yapmak üzere kermes izin dilekçesi fatih belediyesi’ne verildi.

*kermes amacımız, paket fiyatı 75 tl olan ramazan kumanyası yardım kampanyasına destek olmak şeklinde belirlendi.

*büyük bir aksilik olmaması halinde 1 haziran pazar günü Allah’ın izniyle 3. kermesimizi gerçekleştireceğiz.

*bu doğrultuda, her ne kadar önceki kermeslerimizde düzen bir şekilde sağlanmış olsa da bu kermeste sorumluluk paylaşımı yapma kararı alındı. buna göre, kermes için gerekli olan öğeler kategorize edildi ve halihazırda toplantıda bulunan yazar arkadaşlarımıza paylaştırıldı. bu paylaşım yalnızca düzeni daha az bir eforla sağlamak ve verimliliği arttırmak amacıyla yapılmıştır.

spontane oluşturulmuş bu hiyerarşiye göre derviche moderne en tepedeki sorumlu olarak belirlenmiş ve onun altında 7 ana kategori oluşturulmuştur:

-giyim eşyası (kıyafet-ayakkabı-çanta vb organizasyonu): aziyade
-yiyecekler (pasta-börek vb organizasyonu): cnd
-kitaplar (kitap-cd vb organizasyonu): iflah olmaz karamsar
-hediyelik eşya (takı-çeyizlik eşya-mutfak eşyası-oyuncak vb organizasyonu): zoraki yazar
-kargo sorumlusu (şehir dışından gönderilecek malzemeler için): mr. wolf
kargo gönderecek olanlar için adres: eyüpsultan bulvarı no:69/a "pizzam" eyüp-istanbul
-genel kermes gereçleri (plastik malzemeler-çay şeker pirinç vb. organizasyonu): aziyade
-nakit para sorumlusu (nakit desteğinde bulunacak olanlar için): uvey

yukarıda belirlenmiş olan kermes malzemelerinden hangisi ile kermese katılımda bulunacaksanız, onun sorumlusu ile özel mesaj vb yollarla iletişime geçmeniz ve o sorumlunun listesinde yer almanız gerekiyor. yani yiyecek getirecek olan kişi aziyade ile değil cnd ile irtibata geçmeli. bu sayede eksikliklerimizi görebilmemiz daha kolay olacak ve derli toplu bir organizasyon yapmamız mümkün olabilecektir inşallah.

belirtilmesi gereken birkaç önemli nokta var. bunlardan biri de kermeste yiyecek içecek malzemelerine fazlasıyla ihtiyaç duyulacağı için çevrenizde nazınızın geçtiği yakınlarınızı hayra davet etmeniz ve kermes duyurusunda bulunmanız yönündeki ricamız.
mesela; uzaktan gelenlerin, yükü ağır olanların komşusu ahmet amca’dan kendisini kermes yerine götürmesini rica etmesi ahmet amca’nın da hayır hanesinde ufak bir çentik olacaktır. bu sayede taksiye verilmemiş olan 30 tl de bir kumanya bedelinin yarısı olarak kumbarada yerini alabilir. değil mi ki kermes damlalardan derya olabilmektir?

bu başlık altında, yukarıda ismini zikrettiğimiz arkadaşlarımız kendi sorumlulukları dahilindeki gerekli bilgileri verecekler ve ihtiyaç duyulan malzemeleri bildireceklerdir. az bir zamanımız kaldığını da göz önünde bulundurarak, kendileriyle ivedilikle irtibata geçmeniz ve onlara yardımcı olmanız güzel olacaktır. çünkü tekrar etmek gerekirse, onlar bu kategorilerin genel sorumluları olarak belirlenmiştir ve ancak yardımlarınız sayesinde işleri kolaylaşacaktır.

kermes gününe kadar bu başlığı takip etmenizi önerir, hayır yolunda birlikte olabilmeyi dileriz.
devamını gör...
manken olarak iştirak edebilirim. üzerime yakışacak elbiseler getirmişseniz tabi! ben de böyle yardımcı olayım. **
manken deyince kadın olanı geliyor aklımıza milletcek. erkeğine de manken mi deniyordu? yanlışlık olmasın.
devamını gör...
maalesef tam sınav gününe denk geldiği için katılamayacağım kermestir. amacım kim oluğumu belli etmeden, uzaktan sözlükdaşlarımı süzüp, bir porsiyon mantı yeyip sessizce dönmekti. bu bile nasip olmayacak mı?
devamını gör...
geçen sene minik bulgurlu sarmisakli köfte yapan arkadaşın katılımını önemsiyorum.
ayrıca duty free ve kaçak parfüm, kol saati ve sigara kategorisinin oluşturulmasını ve sorumluluğunun bana verilmesini talep ediyorum.
devamını gör...
katılmayı çok istememe rağmen katılamayacağım kermes.
halbuki mongo,karabulucu ve esra rengiz ile mantıların dibine vurmak vardı.
devamını gör...
ay sonundan bir gün sonra yapılacağı için katılamayacağım kermes. ay sonları çok yoğun oluyorum işi gücü bırakıp gelmem imkansız. sağık olsun kalbim sizlerle genşler.
devamını gör...
1. en yakın arkadaşımın düğünü var, nikah şahidiyim (sabah erkenden onunla kuaföre gideceğim)
2. eşimin amca oğlunun nikahı var
3. yine eşimin dayı oğlunun düğünü var

bütün bunlara rağmen, en azından tezgahlar düzenlenirken orada olmak için elimden geleni yapacağım. bahane yok, olmamalı. bilmem anlatabildim mi?
devamını gör...
katılmayı çok istediğim fakat işlerden ötürü katılamayacağım. gelip dostlar ile kısır eşliğinde muhabbet edecek ve gel abla gel cogito sözlük malları bunlar gel, seç-ayır al-götür gel, cebimiz için değil fakirlere yardım için bişey al da öyle git diyerek tüm kıyafetleri satacaktık ama nasip...
devamını gör...
şu fani dünyada hak vaki olmadan bir kermese katılırsam bu da cogito sözlüğün bu türden organizasyonları sayesinde olacak gibi enteresan bir düşünceye sevketmiş kermes. haa buna katılma şansım çok zayıf ama sözlüğün bu tür faaliyetleri bitmez. bu olmazsa bir sonrakine katılırız.

geçen gün osman nuri topbaş hocaefendi'nin sohbeti vesilesiyle gittiğimiz ankara altınpark'ta böyle bir kermese denk geldik; ortam süper abiler. böyle ev yapımı tatlılar, yemekler vs. on numara beş yıldız. o yüzden hani imkanı olup da hafiften mızmızlananlar için söyliyim: gitmezseniz ziyandasınız... *

devamını gör...
vakit gardropları gözden geçirme vakti. yırtık, yanık, sökük olmadığı müddetçe giyilmeyen kazakları, etekleri, ayakkabıları kolilemek vakti. yaş-beden sınırlaması yok. çevremizdekileri de haberdar etmeyi ihmal etmeyelim.
devamını gör...
hanım yazarlarımızın annelerinin ya da kendi çeyizlerinden kullanmadıkları ve asla kullanmayacakları çember,patik,namaz örtüsü,seccade,havlu vb. malzemelerini bağışlamak üzere mesaj kutumu kızartmalarını beklemekteyim.

beyler aynı şeyler sizin için de geçerli.annenize,eşlerinize bu konuda baskı yapıp çeyizlerine el koyun! demiyorum güzellikle isteyin ve hayra onları da ortak edin.hadi hayırlısı inşallah.*
devamını gör...
yiyecek konusunda eksiklerimiz var. kermese katılacak olan kardeşlerim beni bulun
devamını gör...
gelmek istediğim ama muhtemelen gelemeyeceğim kermes..dersanemde olmayaydı ne iyi olurdu be sözlük an itibari ile dersaneyi eksem mi diye düşünmekteyim..ama muhtemelen ekemeyeceğim, bir sonrakinde inşallah hem lysde bitmiş olur (bkz: umut fakirin ekmeğidir)
devamını gör...
hepiniz gelin lan işte . ne ayak, bacak, kürek ,kasıntı yapıyorsunuz. ne bulursanız getirin ve kermes görevlilerine teslim edin. alalalala ya.hasta etmeyin adamı.
devamını gör...
muhtemelen gelemeyeceğim ama elimde üç beş parça takı, giyim eşyası gibi şeyler var onları göndermek isterim. gelebilsem ekler pasta yapıp getirecektim ama nasip bakalım belli de olmaz.

hayırlara vesile olacak kermestir, inşallah.
devamını gör...
ikhs'den çok güzel ciciler bekldiğimiz kermes.
ben de bişiler yapacağımdır fakat marjinal bi tarzım olduğu içün cnd'nin bana ulaşmasını bekliyorum.
iki gündür içip içip "o cnd beni arayacak arkadaş" diye mahalleyi ayağa kaldırıyorum. tanıyanınız bileniz varsa söyleyin arasın şahsımı.
devamını gör...
selamlar!

kitap konusunda, en azından kimlerin getireceği bilgisi yeterli olacaktır. kitap türleri kitap sayısını belirtmek ekstra güzel olacaktır.

kargo ile yollayacak arkadaşların adres bilgisini ilgili yazardan almalari gerekmekte.

not: mesajlara geç dönebilirim, ama muhakkak dönerim..
devamını gör...
koli bulamayınca evdeki küçük yırtık bir kutuya üç beş oyalı yazma, giysi, kitap, çeyizlik bi şeyler doldurdum, gönderilmek üzere hazırladım bugün, paket pek cazip olmadı yani*.
kargoya para vermektense bir gidenle göndermek daha iyi olur aslında da, bakalım bulacağım galiba birilerini. olmadı yine kargoya verip göndeririz.
aslında gönderdiklerim az diye biraz çekiniyorum göndermeye ama ufak da olsa bir katkım olsun diye de düşünüyorum.

keşke müsait olsaydım yiyecek bir şeyler hazırlayıp bizzat katılmak isterdim ya neyse.

ayrıca hatırlatayım kermeste bile pazarlık yapıp fiyat düşürmeye çalışan çakal teyzelere dikkat edin yavrucuklarım, kermes ucuzluk pazarı değildir bunu öğrensinler değil mi.*

kolay gelsin herkese.
devamını gör...
ayrıca kaslı, üçgen vucutlu, güçlü kardeşlerimize ihtiyacımız var. gelin olm malzeme taşıycaz!
devamını gör...
katılamayacağım kermes. güzel geçeceğine inanıyorum. planlayan ve emeği geçenlerin şimdiden eline sağlık diyorum.
devamını gör...
şehir dışında olacağım için katılamayacağım kermes.
yoksa gelir çorbaya bir tutam kaya tuzu atardım.

Allah yardımcınız olsun aslanlar.
devamını gör...
almanya'dan kuzenimin sevgilisinin dayı kızları geleceği için katılamayacağım kermes. böyle şeyler güzel tabi ki. fırsatı ve gücü olan herkes az çok demeden gücü yettiğince hatta fazlasınca kendi giydiğinden yediğinden ayırt etmeden bu işlere girişmeli.

tebrikler çocuklar aferin.
devamını gör...
said naci kardeşimizin gönderdiği kayseri mantısını pişirsek de mi satsak pişirmesek de mi satsak diye düşündüğümüz kermes. artık üstüne katılacak yoğurdu sarımsaklasak da mı katsak sarımsaklamasak da mı katsak kararına ben karışmam.
yani lütfen "mantı olacakmış" dedikodusunu yayınız. *
devamını gör...
7-8 haziran tarihlerinde bir dostumun düğünü için zaten istanbul da olacağımdan maalesef katılamayacağım kermes,keşke 1 hafta sonra olsaydı. gerçi zeytinleri ve zeytin yağlarını şimdiden hazırladım ve sadece kargoya vermek kaldı.
devamını gör...
yaklaşıyor, şaban ayının ilk günlerini böyle bir hayırla geçirmek, daha da bereketli kılacak inşallah.
devamını gör...
çöp poşeti, küp şeker vb. ürünlerde eksiklerimiz var. birisi el atsa ne iyi olurdu..
devamını gör...
içecek konusunda eksiğimiz yok, çünkü henüz biri ben alırım cenede bile demedi. dolayısıyla neymiş; bir şeyin eksik olabilmesi için, tam diye işaret edilen noktadan noksan olması lazımmış.
işte izafiyet burada devreye girdi.

canlarım, yardımlarınızı bekliyorum.

bu arada Allah nasip ederse kermes de türk kahvesi hizmetimiz de olacak. hatta mumbar dolması bile yapmayı planlıyorum,
devamını gör...
anadolu yakasından araba ile gelicem, arabada biraz daha yer var gibi. eşyaları ağır olanlar bir de yollarda onlarla uğraşmasınlar. anadolu yakasından gelecekler bana ulaşsın yardımcı olurum.
devamını gör...
ben ne elbise gönderebiliyorum ne yemek işi gelir elimden diyenler azdır, değmezdir demeden nakit yardımlar için bana ulaşabilirsiniz arkadaşlar. bu işi sadece sözlük uhdesinde düşünmeyelim. etrafımızda nakdi yardım yapabileceğini düşündüğümüz herkese ulaşabiliriz. ciddi anlamda emek sarfediliyor arkadaşlar. iaşe için çırpınan herkesin çabasına biraz daha ortak olalım. lütfen.
devamını gör...
bize böyle sevap pointsler kazandiracak işler yapanlardan vesile olanlardan Allah razı olsun.
devamını gör...
arkadaşlar kargo tesliminde alıcı için bilgi istenirse, isim ve telefon olarak şu bilgileri verebilirsiniz.

isim; volkan karaman

tel no: 0539 489 44 44
devamını gör...
ne fatih miş anasının gözü ya
tüm kermesler orda
bildiğin dava ehli fatih
anadolu nun kadikoyu olmuş haberimiz yok.
hayırlı olsun dediğim kermes.
devamını gör...
nakit yardımlarda hareketlenme var. son 3 günümüz. inşallah daha da artacak destek.
devamını gör...
beril'siz kermes mi olurmuş diyor... en asil duygularla on parmağımda ki 3-5 marifetle mamalar yapıp geliyorum Allah'ın izniyle..
devamını gör...
yüklü miktarda bulunan kıyafet ağırlığımı hafifletmenin yollarını ararken uzun süreden beri, yolumun düşmesi bu tarafa güzel olmuş.

velhasılı kelam kıyafetleri getirip elden çıkarıcam, üsküdar'dan araba ile geleceğim için gelmek isteyen arkadaşları da bagajları ile alıp ulaştırabilirim, benden bu kadar.
devamını gör...
rabbim, hem maddi destek veren hem de bizzat katılarak ikili kombo yapan yazar kardeşlerimizin emeğini hayırlara vesile etsin inşallah, amin.
devamını gör...
- yeni sözlük yazarı olup gelmeye çekinen,

- eski sözlük yazarı olup kimliğini ifşa etmek istemeyen arkadaşlar,


lütfen muhakkak gelmeye çalışın, kim olduğunuzu söylemek zorunda değilsiniz, bir yerden duydum geldim diyin, arkadaş söyledi geldim eşya getirdim diyin, ama mutlaka bu kermese gelin, katkıda bulunun.

çorbada hepimizin tuzu bulunsun, emekler yayi olmasın.
devamını gör...
kargoları unutmayalım, ne verirsen elinle o gelir seninle misali...
devamını gör...
şakir hariç herkese benden çay dağıtacağım kermes.

ayrıca part time kermesçiler olarak at pazarında takılıp esas kermesçilerin namaz, yemek, wc ihtiyaç ve zorunluluk hallerinde destek sağlayacağız. böyle söyleyince kulağa fasulyedenmiş gibi geliyor ama biz bu kermesin en önemli ayağıyız. gitmesek tüm organizasyon çöker o derece.

devamını gör...
kargo göndermek isteyen arkadaşlar, cumartesi son gün! biraz daha hızlı.
devamını gör...
kardeşlerim,

gözleme için hazır yufkaya ihtiyacımız var. kimler bu konuda bize yardımcı olabilir? lütfen irtibata geçin benimle.


önemli bir not: paket yufkalar günlük olmadığından yırtık ve birbirine yapışık olabiliyor. ricamdır, yufkacıdan tane ile alınanlardan temin edilmesi.
devamını gör...
pendik'ten arabasıyla gidecek var ise taşınacak eşyalar için yardıma ihtiyacım var. bana bir mesaj atarsanız çok güzel olur. şimdiden emek veren herkesten Allah razı olsun.
devamını gör...
uzun uzun düşündük,taşındık ve en sonunda bir karar verdik , kermese katılalım dedik.

bu gençlerin başında kermes işinden anlayacak aklı başında birisi ve bir adet sakallı bulursa iyi olur dedik.

elektrik doktoru abim ve bendeniz saidnaci Allah izin verirse pazar günü sabah dükkanın önünde sizi bekliyor olacağız.

note 1 : cumartesi günü Allah nasip ederse ihh nın mescidi aksa yürüyüşüne katılacağız.

note 2 : küçüklüğümden beri hayalim olduğu için geceyi fatih camiinde geçirmeyi düşünüyoruz.yani sabah erken saatten itibaren kermes yerinde olabilir , amelelik yapabiliriz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar