1 mart tezkeresi

hükümet tarafından 25 şžubat 2003'de tbmm'ye sunulan ve tam adı 'türk silahlı kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin türkiye'de bulunması için hükümet'e yetki verilmesine ilişŸkin başŸbakanlık tezkeresi' olan tezkere. akp'nin meclisten geçirmek için çırpındığŸı tezkereydi.
türkiye'ye nato'ya bağŸlı 62 bin 500 asker, 255 savaşŸ uçağŸı, 65 savaşŸ helikopteri yerleşŸtirilmesinin istendiğŸi tezkereydi. chp'li vekillerin ve 97 akp'li vekilin red oyu ile meclisten geçememişŸtir. türkiye cumhuriyeti en büyük ihanetten son anda kurtulmuşŸtur efendim, red oyu veren tüm vekillerin alnından öpmekteyiz..

dipnot : red oyu verenlerden biri de turhan çömezdi. Sonradan ergenekoncu dediler efendim, bu da böyle bir bilgi..

1 mart tezkeresinin rövanşŸı için;
(bkz: çuval olayı)
devamını gör...
250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oy ile direkten dönmüş tezkeredir. eğer geçseydi ne olurdu halimiz düşünmek bile istemiyorum.hadi kaybettiğimiz itibarı filan geçtim.nasıl hesap verecektik mahşerde.heriflerle kolkola kardeşlerimizi öldürürken.
hele birde erdoğan, "denklemin dışında kaldık. keşke 1 mart tezkeresi geçseymiş. tezkerenin bu şekilde neticelenmesini doğru bulmadım. bunlardan ibret alıp gelecekte aynı hataya düşmemek gerekir." dedi ki....söz bitti....
devamını gör...
22 temmuz 2007 genel seçimlerinde,emperyalizme boyun eğmemiş 100 e yakın milli görüş kökenli akp milletvekilinin aday gösterilmemesine sebep olmuş tezkeredir,muhalefet artı bu 100 küsür milletvekilinin onurlu duruşu ile ülkemiz onurunu korumuştur,ama sayın başbakan çok sinirlenmiş,bunu bir yere not etmiş ve tezkereye hayır diyen bütün milletvekillerini çizmiştir.
devamını gör...
tayyip erdoğan ve arkadaşlarının stratejik müttefikimiz amerika için meclisten geçirmeye çalıştığı ama kendi milletvekillerinden bazılarının hayır oyu vermesiyle geçmeyen tezkere.
devamını gör...
tezkereye hayır oyu veren akp milletvekillerinin pek çoğunun 22 temmuz seçimlerinde aday olmasına mani ve akp'nin amerikan yanlısı olduğunu gösteren tezkere.
devamını gör...
yasa meclisten geçseydi ve yasa meclise gelmeden önce hükümetin abd ile yapmış olabileceği anlaşmalar hakkında bir dizi komplo teorisi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

-pkk yok edilebilirdi.
-musul, kerkuk,halep civarı (misakı milli sınırları) tc devleti himayesinde pasif bir yönetimle, idare ele alınabilirdi.
-nahcıvan ve karabağ sorunu ortadan kalkabilirdi.
-filistinde ateşkes ve natonun kontrolünde silahsız bölege oluşturulabilirdi.
-ab ye tam üyelik, tc için uygulanabilirdi.
-kıbrıs ab devletleri ve abd tarafından tanınabilir ve ab üyeliğine katılabilirdi.


devamını gör...
kabul oyu veren akpartili milletvekillerinin ve başbakanın acınacak halinin oluşmasına sebep olan abd'nin emriyle geçirilmeye çalışılan tezkeredir.bu tezkerenin geçmemesi başta abd olmak üzere tayyip erdoğan ve abdullah gülü çok üzmüştür.tezkereye ret oyu veren milletvekillerinin bir çoğu bir sonraki seçimde aday gösterilmemiştir.
devamını gör...
chp'li ve 97 akp'li onurlu milletvekilinin red oyuyla geçememiş olan tezkeredir. bu milletvekilleri meclisin kapısına dayanmış yüzellibin yurttaş özelinde tüm türkiye'nin hassasiyetini göz ardı etmemiştir. peki bu tezkerenin geçmemesine üzülenler kimlerdir ve ne demişlerdir:

genelkurmay başkanı hilmi özkök:
"geldiler, hazırlık yaptılar. Tesisler, araziler kiraladılar, onu yaptılar, bunu yaptılar. Bu, bir yerde zımmen ben onu vereceğim anlamında gelişmeler yaşandı. Adamlar geldiler gemilerle, rüzgarla dalgalarda salınıyorlar, 'hadi toplanalım bir karar verelim, bir daha yapalım, karar verilemiyor. ' Ondan sonra grup kararı da alınmadı. Grup kararı alınsaydı, o halledilirdi. Bir anayasal kaza diyorum ben, çoğunluk evet dedi, ama yeterlilik sayısına ulaşmadığı için geçmedi"
" şimdi abd'yi geçirtme, adamların gemilerini dalgalarda haftalarca salla, bilmem ne yap şimdi bizi dinlemiyor. eee, niye dinlesin ki? Biz müttefikiz, müttefiklerinde bazı zorunlu demesem bile, yapılmasında fayda olan şeyler var. bu yapılsın dedik. bunun karşılığında amaç ırak'taki oluşumları kontrol etmekti. şimdi kürtler kendileriyle işbirliği yaptı ve onları destekledi. eskiden gizli saklı yaptığı şeyleri şimdi açıkça yaptı."

başbakan recep tayyip erdoğan:
"o zamanki düşüncemde haklı olduğumu düşünüyorum. türkiye koalisyon güçlerinin içinde olsaydı, şu anda 10 binin üzerinde türk askeri Irak'ta olsaydı ne terör örgütü orada bir zemin bulabilirdi, ne şu anda dinlediğimiz bazı şeyler duyulurdu, ne de türkiye'nin düşünceleri dışarıda bırakılırdı. taşın altında elimiz olduğu için en azından kuzey ırak'ta konuşlanmış bir türkiye olarak şöyle olmalıdır dediğimizde bu yerini bulurdu. şimdi yine bir şeyler oluyor ama öyle bir pozisyonda olduğunuz takdirde farklı olurdu. artık söylenmesi gereken, her olanda hayır vardır. bunlardan ibret alıp gelecekte aynı hataya düşmemek gerekir. onun için lübnan'da çok daha dikkatli davrandık ve askerimizi lübnan'a gönderdik."

hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni ertuğrul özkük: ertuğrul özkök o kadar ipe sapa gelmez şeyler söylemiş ki. buraya hangi dediğini aktarayım. en iyisi dileyen hürriyet arşivlerine girip 2003 mart'ının ilk haftası neler yazmış okuyabilir. bir yazısında misal ajan belli demiş. evet katılıyorum ajan belli. hepimiz biliyoruz bunu.

not: bunlar sadece üç ayrı kesimden öne çıkan isimler. bakıldığında bunlardan bir sürü görebilirsiniz. ancak bu üçünün bile yoktur birbirlerinden farkı. sadece bu dramada rejisörün kendilerine biçtiği roller farklı.
devamını gör...
chp'li ve 97 akp'li onurlu milletvekilinin red oyuyla geçememiş olan tezkeredir.bundan iyi tanım olmaz. bülent arınç ve chp tarihte ilk kez fikir birliğine varıp bizi gayri resmi abd işgalinden kurtarmıştır. Allahtan akp grubu tayyip erdoğan'ı değil,
fehmi koru ve bülent arınç'ı dinlemiştir. sayın erdoğan'ı dinleseydik 2.çekiç güç vakasını güneydoğuda yaşardık.
ayrıca trabzon limanıda bu tezkereyle abd'nin eline geçerdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar