1 mayıs

şarkıcı kıraç tarafından fenerbahçe marşı için araklanan güzel bir marşa sahip işçi ve emekçi bayramı.
devamını gör...
bizim din hocası tahsinin 1977 de orda bulunduğu sırada kanlı saldırıya sahne olan yer
devamını gör...
siyasi değil toplumsal düzeyde algılanması gereken bir gündür. sırf bazıları siyasi amaçları için kullanıyor diye emeğe ve emekçiye saygısızlık etmek ayıptır, hatta muhtemelen günahtır.
devamını gör...
1880'li yıllar, ağırlıklı olarak kol emeğinin kullanıldığı ve çalışma şartlarının çok kötü olduğu yıllardı. küçük çocukların karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate kadar varan iş günleri söz konusuydu.

şirketler eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler, işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan örgütlü meslek ve emek birlikleri federasyonu
"8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek amacıyla mücadeleyi yükseltti.

abd'nin şikago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı. aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı. aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi.

saldırılar, mücadele ateşini söndürmedi, aksine körükledi. abd ve kanada'da sendikalar ve diğer örgütlerin yükselttiği mücadele sonucu 1 mayıs 1886'da yaklaşık 350 bin işçi greve çıktı. tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu. tüm ülkede yaşam durdu. işçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.

işçilerin bu topyekün isyanı, işverenlerin tepkisini çekti. chicago'da greve çıkan 40 bin işçinin eylemini bastırmak için, saldırılar düzenlendi. ışverenler grev kırmak için sokak çeteleriyle anlaştı. sokak çeteleri bir taraftan işçilere saldırıyor, bir taraftan da grev kırıcılığı yapıyordu. grevci işçilerle sokak çeteleri arasında çıkan kavga sırasında, polisin işçilerin üzerine ateş açması sonucu 4 işçi yaşamını yitirdi.

hükümet ve işverenler, işçi eylemini kolay kolay içlerine sindiremiyordu. 1 mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaştı. olaylara neden oldukları gerekçesiyle 8 işçi hakkında idam istemiyle dava açıldı. işçiler idam cezasına çarptırıldı.

dört yiğit işçi önderi albert persons, adolph fischer, george engel ve august spies, 1 mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için idam edildi.

albert persons isimli işçi, özür dileme şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine, mahkeme heyetinin karşısında tarihe geçecek sözlerini söyledi: "bütün dünya biliyor suçsuz olduğumu. eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım."

işçi önderlerinin cenaze törenine yüz binlerce insan katıldı. abd'de yaşanan bu olaylar uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirdi. ii. enternasyonal 1889'da paris'te düzenlediği kongrede, amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenledi. 1890'dan başlamak üzere 1 mayıs'ı da, "uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kabul etti.

alıntı: http://www.1mayis.com
devamını gör...
ilgililerin öncesinde çocukluk günlerini anımsadığını düşündüğüm işçi günü. sendika başkanları: "taksim'e çıkacağız, gösteri yapacağız" der. vali: "çıksınlar da göreyim". inatlaşmanın sonucunda istanbul'da yaşayanlar 1 mayıs günü türlü rezaletlerle karşılaşırlar * * ve uzlaşamayan her iki taraf da küfürlerin hedefi olur...
devamını gör...
kökeni 1886 yılında amerika'daki 8 saatlik iş gücü mücadelesine dayanan işçi bayramı. 1 mayıs 1886 günü amerika'da binlerce işçi greve girdi. tüm tehditlere ve baskılara rağmen chicagoâ’da 80 bin, ülke genelinde ise 350 bin işçi greve çıkar. burjuvazi pinkertonlar denen paramiliter grupları chicagoâ’ya yığar. polis baştan aşağı silahlandırılır ve bütün sokak serserileri işçilere karşı kullanılmak üzere milis grupları şeklinde örgütlenir. ancak yığınlar bunlara aldırmadan meydana ilerler ve o gün hiçbir çatışma yaşanmaz.
3 mayısa gelindiğinde ise mccormick harvester fabrikasının grevdeki işçileri grev kırıcıların üstüne yürür ve fabrika polisi silahsız olan grevcilere ateş etmeye başlar. bunun üzerine, august spiesâ’ın girişimiyle arbeiter zeitung gazetesi, bu olayı protesto etmek için herkesi haymarket meydanında toplanmaya çağırır. konuşmacılar albert parsons, august spies ve samuel fieldenâ’dır. konuşmalar yapılmış ve miting dağılmak üzereyken polis etrafı sarmıştır. ve o anda meydana bomba atılır. polis korkunç bir saldırı başlatır, işçilerin üzerine kurşun yağdırmaya başlar. rasgele açılan ateş sonucu 6 polis ve 10 işçi ölür, yüzlercesi de yaralanır.
bombayı atanlar, bu bomba olayının faturasını işçi liderlerine keser. sonucu baştan belli olan yargılamada yedi işçi önderi albert parsons, august spies, samuel fielden, adolph fisher, george engel ve louis lingg, haymarketâ’e bomba attıklarından dolayı idama mahkã»m edilirler. oscar neebeâ’ye ise on beş yıl ağır hapis cezası verilir. sonraki aylarda michael schwab ve samuel fieldenâ’in cezası da müebbede çevrilir. işçi önderleri 11 kasım 1887â’de idam edilirler. bunun üzerine yapılan grevlerin, aydınların mücadelesi sonucu 1893 yılında samuel fielden, oscar neebe ve michael schwabâ’ı affedilir.
bu konuda yazılmış en önemli eser howard fast'in fırtınadan sonra isimli kitabıdır.devamını gör...
türkiye'de 27 mayıs 1925 tarihinden 1975 yılına kadar yasal olarak kutlanmasına izin verilmeyen gün.

devamını gör...
eski komunizm ülkelerinde karnaval hacasında kutlanan, türkiye'de ise kavga, dövüş yadedilen bir gündür. insanlar şimdiden otel rezervasyonlarını yaptırdılar bekliyorlar balkanlarda.
devamını gör...
bazılarının meydanları şov amaçlı kullandığı, malesef işçinin hakkıyla kutlayamadığı, her yıl gölgede kalan gün.
devamını gör...
anneler günü gibi,birgün değil,hergün hatırlanması gerkenlerin bayramı.zira zenginler,zenginliğni fakirlere borçludur.
devamını gör...
gün itibariyle -türkiye'de- ''emek ve dayanışma günü''olarak resmen tatil olan gün.


--- alıntı ---
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla tatil edilmesini öngören kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, 5892 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği bildirildi.
--- alıntı ---
http://sabah.com.tr
devamını gör...
bizler bu ülkenin işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri yani gerçek sahipleri olarak,

kapitalizmi sonsuz bir tatile çıkarmak için,

neo-liberal politikalara karşı emekçilerin şartlarını haykırmak için,

gericiliğin sadaka ile yaratmaya çalıştığı sadakati yıkmak için,

düşmanlık değil eşitlik ve özgürlük içinde yaşayacağımız kardeşçe bir ülke için,

emperyalizmden bağımsız, söz, yetki, karar hakkına sahip olduğumuz,

tam bağımsız bir ülke için, 1 mayıs a gidiyoruz.

Krize karşı şartlarımızı hep birlikte haykırıyoruz,

1. İşten çıkartmalar yasaklansın, herkese iş güvencesi sağlansın,

2. Zamlar geri alınsın,

3. Halkın eğitim, sağlık, su, ulaşım, konut, ısınma gibi temel hakları yaşamsal ihtiyaçlar ölçüsünde ücretsiz hale getirilsin,

- Her haneye 18 m3 su, 140 m3 doğalgaz, - 230 kw saat elektrik

ücretsiz verilsin

- Saat 06-09 ve 17-21 arasında ulaşım ücretsiz olsun,

- Okullarda para toplanmasına son verilsin, eğitim parasız hale getirilsin,

- Hastanelerde tüm sağlık birimlerinde sağlık hizmetlerinden para alınmasın,

- Hiç kimse "kentsel dönüşüm" adı altında evinden atılmasın,

- Kredi kartı, esnaf ve çiftçilerin kredi borç faizleri silinsin.

(bkz: yaşasın 1 mayıs)
devamını gör...
seçimde oy kaybını görünce yar bana bir çare diyerekten tatil edilecek olan gün.
devamını gör...
dükkanların camları aşağı indirilmedikçe kutlanmasına müsaade edilebilecek işçi bayramıdır.
devamını gör...
taksim'de kutlanmaması gereken bayramdır. zira her türlü provokeye açık olan bu tarz toplantılarda her an bir şamata kopabilir. Allah göstermesin. bu milletin artık bu tarz şeylerle uğraşacak mecali yok..
devamını gör...
işçilerin uyanık olmadığı içlerine sızan pkk veya sol örgütlere izin verdiği için hersene olay çıkan gündür madem bayram önce senin bayramına engel olanları sokmayacaksın içine
devamını gör...
aralarında yaşar kemal, müjde ar, tarık akan, reis çelik, ülkü azrak, ercan karakaş'ında yer aldığı aydın ve sanatçıların imzaladığı ve "toplumsal şehircilik hareketi imece" tarafından hazırlanan rapor bilimsel olarak en uygun alanın taksim meydanı olduğunu ispatlamıştır.

raporda yer alan maddeler:

* taksim meydanı çağlayan ve kadıköy meydanlarının neredeyse dört katı büyüklüktedir. taksim meydanı gezi parkı değerlendirmeye katılmasa dahi 35 bin 949 metrekare alana sahiptir. bu büyüklük kadıköy ve çağlayan meydanlarını ikiye katlamaktadır

* çağlayan meydanıâ’nın büyüklüğü 15 bin 410 metrekaredir ve taksim meydanıâ’nın yüzde 27â’sine tekabül etmektedir.

* kadıköy meydanı 14 bin 290 metrekaredir ve taksim meydanıâ’nın yüzde 25â’ine tekabül eder.

meydanlara açılan yollar
* çağlayan meydanı üç ana yola bağlanmaktadır, giriş-çıkışın güvenli bir biçimde yapılması ve alana ulaşım taksim meydanıâ’ndan daha zordur. eğer istanbul valisiâ’nin söz ettiği gibi 300 bin yurttaş bir araya gelirse e-5 karayolu kapanacak ve buradan başlayarak anadolu yakası dahil tüm istanbulâ’un ulaşımı içinden çıkılamaz bir noktaya ulaşacaktır, mecidiyeköy ve åžişli trafiği saatlerce kilitlenecektir.

* kadıköy meydanı üç yola bağlanmaktadır, güvenli giriş ve dağılmayı engelleyen iki adet şantiye bulunmaktadır. bunlar park alanının tamamında ve eminönü iskelesinin önünde bulunmaktadırlar meydana giriş ve çıkışı kısıtlamaktadır.

* kadıköy meydanı diğer birçok mitinginde yapıldığı alanda iett ana garajı, iki adet vapur iskelesi, iki adet motor iskelesi, bir adet deniz otobüsü iskelesi bulunmaktadır. 1 mayıs kutlamaları için önerilmiş olan bu alanda miting zamanlarında iett tamamen iskeleler ise kısmen kapatılmaktadır.

* taksimâ’in iki güçlü ulaşım alternatifi varken anadolu yakasını avrupaâ’ya bağlayan kadıköyâ’ün alternatifi üsküdar olmaktadır. üsküdar tek başına bu yükü taşıyacak kapasitede değildir. taksimâ’in kullanılmasından daha büyük sorunlar ortaya çıkması muhtemeldir.

* büyüklük, ulaşım ve güvenlik açısından taksim meydanı emek bayramı için en uygun alan olan yerdir. sözü edilen sebepler bilimsel verilere dayanmamaktadır ve taksimâ’de 1 mayıs kutlamasının engellenmesi tamamen â‘ideolojikâ’tir. rapor pazartesi günü kamuoyuna açıklanacak.
***
taksim meydanı 58 bin 443 metrekarelik alana sahip ve meydana beş yol açılıyor. gezi parkı değerlendirilmese bile çağlayan ve kadıköyâ’den iki kat büyük.

kadıköy meydanı 14 bin 290 metrekare. taksim meydanıâ’nın yüzde 25â’i kadar alana sahip. üç yolun açıldığı meydanın çevresinde iki şantiye ulaşıma engel.

çağlayan meydanı taksim meydanıâ’nın yüzde 27â’si kadar alanı kapsıyor: 15 bin 410 metrekare. çağlayan meydanıâ’na açılan sadece üç yol bulunuyor.


bu raporun dışında provakasyon endişeleri ise yersizdir. eğer 1977'de olduğu gibi eli kanlı burnu kokainli katillere silah verilip sular idaresinin, the marmara'nın tepesine konuşlandırılmazlarsa kitlenin kendi içinde çözebileceği birkaç münferit olay - bu da küçük bir ihtimal- dışında hiçbir sorun çıkmayacaktır.
devamını gör...
bayramını kutlayacak olan emekçiyi, pkklı diye yaftalıyor olmak ne kadar haklı ve adaletli sorarım size? taksim'de iziin verilen hangi gösteride camın, çerçevenin indiğini de sorarım. tek bir somut örnek yeter bana, benim gibilere.

eğer siz, taksim'e ulaşmaya çalışan her 5 kişilik grubun üzerine bir gaz bombası atarak provake ederseniz topluluğu sonuçlarına hep beraber katlanırız böylece..


devamını gör...
türkiyede işçilerin bayramı olarak kutlanmayan yasadışı sol örgütlerin güç gösterisi yapmaya çalıştığı gün. hayatımda geçen yıla kadar bu olaylara çıplak gözle şahit olmadığım geçen yıl taştoplayanları gördükçe polisi anladığım tarih.
devamını gör...
1 mayis turkiye'de ki sol tandansli insanlarin derbi musabakasidir. 1 mayis'ta polise karsi amansiz bir kuvvetle saldirirlar.
devamını gör...
tanım : işçilerin emekçilerin bayramı

herkes bu bayramı istediği yerde kutlayabilir ancak; taksim de değil. taksim de ne o işçiler polis tarafından korunabilir, ne de olası bir provakasyonda yüzlerce ara sokağın olduğu bölge kontrol edilebilir.

kısacası işçilerin kendilerini düşünüp, taksimi istememeleri lazım
devamını gör...
biber gazı ve copu çok seven mazoşist solcuların günü.
devamını gör...
zaten çok fazla çalışıp çok az tatil yapan devlet memurlarına ve öğrenciler için kazandırılmış bir gün daha. adam gibi bir yasa çıkarsalarda bizde tatil yapsak, işçilerin yüzde doksanı 1 mayıs ta yine çalışacak.
devamını gör...
tatil olmasını yakılacak canların sayısının az olma olasılığına bağladığım gün..nedir efendim o gün iş yeri taksimde olan çalışan kesim işe gitmeyecektir..olaylardan etkilenecek olan nüfus azalacaktır.. çok yerinde bir icraattır..bu şekilde çalışıp meydanlara inemeyenler de dilediklerince hakkını savunabilecek bir zaman dilimine sahip olurlar..
devamını gör...
yahu adı iåžçi bayramı ama meydanlara doluyor teröristler. nasıl iåž anlamadım. neden tatil edildi o da ayrı anlaåžılmayan bi durum. takvim günlerinden herhangi biri olamlıydı.
devamını gör...
pkk provakasyonları sayesinde türk milletinin sevmediği günler arasına girmiştir 1 mayıs. yarın bir kısım bölücü pislik; sözde işçi bayramı adı altında örgütün propagandasını yapacak, apo haininin resimlerini açacak ve emek gününde emekçinin iş yerlerini tahrip edecek bu halka büyük zararlar verecektir. halbuki 1 mayıs; çok güzel bir gündür. çalışan emekçi işçilerimizin günü, hakkını alamayanların meydanlara indiği gündür. yani bölücü sosyalist geçinen pkk lı itlerle alakası yoktur. lanet olsun ki o insan müsveddelerine! bütün bayramlarımızın, özel günlerimizin içine ettiler. örnek verelim nevuz olur pkk mitingine dönüşür, kadınlar günü olur yine aynı, 1 mayıs olur aynıda aynı. içimden bir ses; yeter artık defolun gidin canınız cehenneme pislik köpekler demek ister ama elimden bir şey gelmez maalesef. ya birileri artık dur diyecek bunlara, yada şu güzelim ülkemizde zincirinden boşanmış itlerle yaşamaya mahkum olacağız. ilelebet.
devamını gör...
bütün işçilerin, emekçilerin tırnaklarıyla kazıyarak aldığı günde en fazla 8 saat çalışma hakkının kutlandığı gün, tabi ayrıca bir çok sembolik anlamı var, bizim ülkemizde ise devletin resmi dayak atma, polislerin deşarj olma günü olmuştur.
devamını gör...
öğrencilerin okula gitmemelerini sağlayan resmi tatil edilmiş gün.
devamını gör...
bu gün iş için yola çıktığımda bana "tatil değil miydi lan bu gün" cümlesini kurdurtan gündür..kalabalığın sebebi insanların tatil olmasından habersiz olması mı yoksa hakkını aramak için erken saatlerde kalması mı bilemedim..eğer 2. ihtimal gerçekleşirse bu 1 mayıs diğerlerinden çok farklı geçebilir..kazasız ve sıkıntısız bir gün temennisinden başka sözyleceyecek başka da bir şey kalmıyor sanırım..
devamını gör...
belirli sendika liderleri ve pkk partisi vekillerinin el ele kol kola girişini canlı yayında seyredebildiğimiz,herkesin safını en açık biçimde belli ettiği,10 yıllık emeğimin karşılığı olan aracımın üzerinde taşlarla sevincinin ifade edildiği,devlete meydan okunan,vergilerimizle yapılan yollar ve kaldırımların sökülme özgürlüğü olduğu,13-15 yaşlarındaki çocuklara terör ve şiddetin ilk provalarının yaptırıldığı,eğer referandum yapılsa ülkenin %70 inin kaldırılması yönünde oy kullanacağı,istiklal marşı yerine 1 mayıs marşı denilen bir eserin yorumlandığı,bizim kültürümüzdeki bayram coşkusu ve sevinci yerine batı ülkelerindeki faşing havasını yansıtan,kendilerini solcu zanneden tuhaf inançlara ve görüntülere sahip grupların ortalığı savaş alanına çevirdikleri emekçi bayramı.
devamını gör...
bazı kimselerin insan kalamadıkları gündür. rezil, rüsva bir gündür. insan kalamayanların kinlerini döktükleri gündür. ekonomik kriz, işten çıkarılma vs gibi gerekli konular konuşulması gerekirken, yerden taş söküp sağa sola saldırılan gündür...

(bkz: 1 mayıs provokatif eylemler bayramı)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar