1 mayıs

siyasi değil toplumsal düzeyde algılanması gereken bir gündür. sırf bazıları siyasi amaçları için kullanıyor diye emeğe ve emekçiye saygısızlık etmek ayıptır, hatta muhtemelen günahtır.
devamını gör...
1880'li yıllar, ağırlıklı olarak kol emeğinin kullanıldığı ve çalışma şartlarının çok kötü olduğu yıllardı. küçük çocukların karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate kadar varan iş günleri söz konusuydu.

şirketler eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler, işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan örgütlü meslek ve emek birlikleri federasyonu
"8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek amacıyla mücadeleyi yükseltti.

abd'nin şikago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı. aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı. aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi.

saldırılar, mücadele ateşini söndürmedi, aksine körükledi. abd ve kanada'da sendikalar ve diğer örgütlerin yükselttiği mücadele sonucu 1 mayıs 1886'da yaklaşık 350 bin işçi greve çıktı. tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu. tüm ülkede yaşam durdu. işçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.

işçilerin bu topyekün isyanı, işverenlerin tepkisini çekti. chicago'da greve çıkan 40 bin işçinin eylemini bastırmak için, saldırılar düzenlendi. ışverenler grev kırmak için sokak çeteleriyle anlaştı. sokak çeteleri bir taraftan işçilere saldırıyor, bir taraftan da grev kırıcılığı yapıyordu. grevci işçilerle sokak çeteleri arasında çıkan kavga sırasında, polisin işçilerin üzerine ateş açması sonucu 4 işçi yaşamını yitirdi.

hükümet ve işverenler, işçi eylemini kolay kolay içlerine sindiremiyordu. 1 mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaştı. olaylara neden oldukları gerekçesiyle 8 işçi hakkında idam istemiyle dava açıldı. işçiler idam cezasına çarptırıldı.

dört yiğit işçi önderi albert persons, adolph fischer, george engel ve august spies, 1 mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için idam edildi.

albert persons isimli işçi, özür dileme şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine, mahkeme heyetinin karşısında tarihe geçecek sözlerini söyledi: "bütün dünya biliyor suçsuz olduğumu. eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım."

işçi önderlerinin cenaze törenine yüz binlerce insan katıldı. abd'de yaşanan bu olaylar uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirdi. ii. enternasyonal 1889'da paris'te düzenlediği kongrede, amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenledi. 1890'dan başlamak üzere 1 mayıs'ı da, "uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kabul etti.

alıntı: http://www.1mayis.com
devamını gör...
ilgililerin öncesinde çocukluk günlerini anımsadığını düşündüğüm işçi günü. sendika başkanları: "taksim'e çıkacağız, gösteri yapacağız" der. vali: "çıksınlar da göreyim". inatlaşmanın sonucunda istanbul'da yaşayanlar 1 mayıs günü türlü rezaletlerle karşılaşırlar * * ve uzlaşamayan her iki taraf da küfürlerin hedefi olur...
devamını gör...
kökeni 1886 yılında amerika'daki 8 saatlik iş gücü mücadelesine dayanan işçi bayramı. 1 mayıs 1886 günü amerika'da binlerce işçi greve girdi. tüm tehditlere ve baskılara rağmen chicagoâ’da 80 bin, ülke genelinde ise 350 bin işçi greve çıkar. burjuvazi pinkertonlar denen paramiliter grupları chicagoâ’ya yığar. polis baştan aşağı silahlandırılır ve bütün sokak serserileri işçilere karşı kullanılmak üzere milis grupları şeklinde örgütlenir. ancak yığınlar bunlara aldırmadan meydana ilerler ve o gün hiçbir çatışma yaşanmaz.
3 mayısa gelindiğinde ise mccormick harvester fabrikasının grevdeki işçileri grev kırıcıların üstüne yürür ve fabrika polisi silahsız olan grevcilere ateş etmeye başlar. bunun üzerine, august spiesâ’ın girişimiyle arbeiter zeitung gazetesi, bu olayı protesto etmek için herkesi haymarket meydanında toplanmaya çağırır. konuşmacılar albert parsons, august spies ve samuel fieldenâ’dır. konuşmalar yapılmış ve miting dağılmak üzereyken polis etrafı sarmıştır. ve o anda meydana bomba atılır. polis korkunç bir saldırı başlatır, işçilerin üzerine kurşun yağdırmaya başlar. rasgele açılan ateş sonucu 6 polis ve 10 işçi ölür, yüzlercesi de yaralanır.
bombayı atanlar, bu bomba olayının faturasını işçi liderlerine keser. sonucu baştan belli olan yargılamada yedi işçi önderi albert parsons, august spies, samuel fielden, adolph fisher, george engel ve louis lingg, haymarketâ’e bomba attıklarından dolayı idama mahkã»m edilirler. oscar neebeâ’ye ise on beş yıl ağır hapis cezası verilir. sonraki aylarda michael schwab ve samuel fieldenâ’in cezası da müebbede çevrilir. işçi önderleri 11 kasım 1887â’de idam edilirler. bunun üzerine yapılan grevlerin, aydınların mücadelesi sonucu 1893 yılında samuel fielden, oscar neebe ve michael schwabâ’ı affedilir.
bu konuda yazılmış en önemli eser howard fast'in fırtınadan sonra isimli kitabıdır.devamını gör...
eski komunizm ülkelerinde karnaval hacasında kutlanan, türkiye'de ise kavga, dövüş yadedilen bir gündür. insanlar şimdiden otel rezervasyonlarını yaptırdılar bekliyorlar balkanlarda.
devamını gör...
gün itibariyle -türkiye'de- ''emek ve dayanışma günü''olarak resmen tatil olan gün.


--- alıntı ---
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla tatil edilmesini öngören kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, 5892 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği bildirildi.
--- alıntı ---
http://sabah.com.tr
devamını gör...
bizler bu ülkenin işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri yani gerçek sahipleri olarak,

kapitalizmi sonsuz bir tatile çıkarmak için,

neo-liberal politikalara karşı emekçilerin şartlarını haykırmak için,

gericiliğin sadaka ile yaratmaya çalıştığı sadakati yıkmak için,

düşmanlık değil eşitlik ve özgürlük içinde yaşayacağımız kardeşçe bir ülke için,

emperyalizmden bağımsız, söz, yetki, karar hakkına sahip olduğumuz,

tam bağımsız bir ülke için, 1 mayıs a gidiyoruz.

Krize karşı şartlarımızı hep birlikte haykırıyoruz,

1. İşten çıkartmalar yasaklansın, herkese iş güvencesi sağlansın,

2. Zamlar geri alınsın,

3. Halkın eğitim, sağlık, su, ulaşım, konut, ısınma gibi temel hakları yaşamsal ihtiyaçlar ölçüsünde ücretsiz hale getirilsin,

- Her haneye 18 m3 su, 140 m3 doğalgaz, - 230 kw saat elektrik

ücretsiz verilsin

- Saat 06-09 ve 17-21 arasında ulaşım ücretsiz olsun,

- Okullarda para toplanmasına son verilsin, eğitim parasız hale getirilsin,

- Hastanelerde tüm sağlık birimlerinde sağlık hizmetlerinden para alınmasın,

- Hiç kimse "kentsel dönüşüm" adı altında evinden atılmasın,

- Kredi kartı, esnaf ve çiftçilerin kredi borç faizleri silinsin.

(bkz: yaşasın 1 mayıs)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar