11 ekim dünya kız çocukları günü

varlığından bihaber olduğum ve varlığını sosyal medya sayesinde öğrendiğim gün. farkındalık kazandırması açısından oldukça yerinde bir özel gün seçimi olmuş. türkiye nin böylesi sosyal sorumluluk alanında öncü olması önce şaşırttı beni ve tabii ki sevindirdi. malum son zamanlarda neredeyse kadınlarla alakalı olumlu yönde emsal bir karar, yaptırım ve adım atamadık. umarım ilerisi kız çocuklarımız için ve bu ülkede yaşayan ikinci sınıf insan kadınlar için daha parlak olur. inşallah.--- alıntı ---

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edildi.
2012 yılından bu yana kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü'nün amaçları, Aydın Doğan Vakfı'nın amaçları ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle örtüşüyor. Bu nedenle, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırmak ve Vakfın faaliyetlerine zemin oluşturmak amacıyla Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı'nı sahiplenmekten gurur duyuyoruz.

--- alıntı ---

Kaynak: http://www.dunyakizcocuklari.org/#gun

devamını gör...
bugün derste iki kız çocuğu olan hocamıza eşinin mesajla hatırlattığı gün. “hatırlattığına göre bir şey demek istiyor galiba giderken onlara bir şeyler almam lazım arkadaşlar” dedi.*
bu vesileyle bütün kız çocuklarının gününü kutlayalım
devamını gör...
selam kız çocukları, dünya üzerinde güvenle yaşayabildiğiniz bölge sayısı o kadar az ki bu dünyaya kız olarak gelmenin bizatihi dezavantaj olduğu düşüncesine kapılabilirsiniz. bu konuda haklısınız. en iyi ihtimalle gelişmiş bir ülkede kariyer sahibi bir kadın olacak ve orada bile cinsiyetinizden dolayı türlü tacizlere, mobbinge uğrayacaksınız. kötü ihtimaller saymakla bitmiyor. afrika'da seks köleliği, ortadoğu'da işgalci tecavüzü, biraz yukarıda okuluna giderken saldırıya uğrayıp yakılarak öldürülme, istemediği bir "amca"yla evlilik... bunları size kimlerin yaptığının çetelesini de tutun, ırklarını vesaire. bazen soruyorlar.

hadi gününüz kutlu olsun.
devamını gör...
az önce bir yerde denk geldim bugün dünya kız çocukları günü imiş, * kadınların cinsiyetleri dolayısıyla maruz kaldığı eşitsizliklere dikkat çekmek, eğitim hakkı, beslenme, yasal haklar, kadına yönelik şiddet ve zorla evlilik konularını gündeme taşımak amacıyla birleşmiş milletler tarafından alınan bir kararla 2012 yılından itibaren kutlanıyormuş.

hiç saçma, suni, samimiyetsiz, gereksiz, batı empozesi vs. olarak bulamıycam bugünü ben, yeryüzünde 1 tek kız/erkek çocuğa faydası olacaksa bile, her şeye değer.

dünyayı kin mi emzirsin?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar