12 ocak 2018 cuma hutbesi

habil-kabil olayına vurgu yapan bir hutbedir. neden acaba?
geçtiğimiz hafta içinde cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın ''yazıklar olsun'' eleştirisine maruz kalan eski cumhurbaşkanı abdullah gül mü kastediliyor kabil ile yoksa...

''insanlık tarihinin hak-bâtıl mücadelesi hz. âdem’in iki oğlu hâbil ve kâbil ile başlamıştır. hâbil, teslimiyet ve samimiyetiyle hakkın yanında yer almış, kâbil ise hırsı ve kıskançlığıyla, bâtılın tarafını seçmiştir. kıyamete kadar hâbil, iyilerin ve iyiliğin öncüsü; kâbil ise işlediği cinayetle kötülerin ve kötülüklerin sembolü olarak anılmaya devam edilecektir.''
devamını gör...
teknik olarak siyasi ima mümkündür.

ama emin olamayacağımız için, sadece tek bir eyleme bakarak zanda bulunmak doğru değildir.
devamını gör...
sadece bu haftaki hutbe değil neredeyse her hafta siyasi mesajlar içeren hutbelerden biridir.

günün anlam ve önemine binaen farklı bahane ve söylemlerle akp nin başkanına kutsallık atfetmek için elinden geleni yapıyor diyanet.

hep siz mi büyük resmi göreceksiniz, bizim büyük resim görme hakkımız yok mu?
devamını gör...
hak ve batılın insanoğlunun ilk zamanlarından beri var olduğunu göstermek adına ortaya konulmuş bir örneği siyasi malzeme haline getirip devlet erkanı arasına fesat sokmaya çalışmak büyük ayıptır. ayrıca bu davranış diyaneti de töhmet altında bırakmaktır ki zannın çoğunda günah yatar, bize yakışmaz.
devamını gör...
bahsi edilen hadis çok güzeldir.

"'hutbemi peygamber efendimizin şu hadisiyle bitirmek istiyorum:

“allah’ım! hamd, sana mahsustur. sen, yerin ve göğün nurusun. sen, bütün varlıkların yegâne sahibi ve rabbisin. sen hak’sın. va’din de sözün de haktır. sana kavuşmak haktır. cennet haktır. cehennem de haktır. peygamberler haktır. kıyametin kopması haktır.

Allah’ım! geçmiş ve gelecek, gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla! benim ilâhım sensin. senden başka ilâh yoktur.”
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar