12 sayısının bazı anlamları

kızıldenizi Allahın izniyle asasıyla hz. musa a.s 12 parçaya bölmüştür. göbeklitepedeki "t "taşlarının adeti 12 dir. 12 imamlar , senede 12 ay olması , isa a.s 12 havarisi .....
devamını gör...
1. sümerler 12 gezegenin olduğuna inanıyorlardı.
2. kudüs 'ün 12 kapısının olması.
3. astrolojide 12 burç var.
4. olimpos dağında 12 büyük tanrının olması.
5. israil oğullarının 12 kabileden oluşması.
6. şiilikte 12 imamın olması.
7. isa'nın 12 havarisinin olması.
mayalar aztekler sümerler ile ilgili 12 rakamı ile ilgili bilgiler gelince güncellenecektir.
devamını gör...
10 luk sayma.sisteminden daha üstündür.
mesela ingilizce'de almancada vs onikiye kadar on kelimesinden bağımsız sayılır.
eleven ten-one degil, twelve ten-two değil.
devamını gör...
araf suresi 160. ayette geçmektedir. şöyledir: "biz onları on iki kabile hâlinde topluluklara ayırdık. (tîh sahrasında susuzluktan sıkılan) kavmi mûsâ’dan su istediğinde biz ona, “asânı taşa vur” diye vahyettik. (vurunca) taştan on iki pınar fışkırdı. herkes (kendi) su içeceği yeri bildi. üzerlerine bulutu da gölgelik yaptık ve onlara kudret helvası ve bıldırcın indirdik. “size rızık olarak verdiğimiz şeylerin iyi ve temiz olanlarından yiyin” (dedik). onlar bize zulmetmediler, fakat kendi nefislerine zulmediyorlardı."
bu ayette 12 sayısı iki kez geçmektedir.
aslında bu 12 sayısı insanın 12 farklı huy gösteren 12 çeşidini ifade ediyor olabilir. bu ayette çıkan sudan her kavim hangi sudan içeceğini bildiyse burada bir farklılaşma söz konusu olduğunu gösterir.
astrolojinin 12 burcu da insanın aslında 12 farklı kişilik yapısına ayrılıp inceleneceğini gösterir. ancak burada ilginç bir şey daha var ki, astrolojideki 12 burç 7 farklı gök cismiyle anlatılır. 7 cisim 12 insan. bu 12 nin 7 ile bir alakası olmalı.
devamını gör...
ya laf olsun diye konuşuyorsunuz cidden. sümer sayı sisteminde 12'li sayma sistemi mevcuttu. haliyle. her şeyi 12 üzerine endekslediler. mevcut sistemin düzeni neyse kalıplar da ona göre şekillenir bu kadar basit. saçma sapan hurafe uyduruyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar