14 mart tıp bayramı

cuma günü bağcılar devlet hastanesine annemin parkinson ilaçlarını yazdırmaya gittiğimde karşılaştığım manzara dolayısıyla (bütün doktorlar öğleden sonra yokmuş) hiç sevmediğim bayram.
devamını gör...
bugün "evet ya doktorlar çok kutsal iş yapıyolar. hekime yönelik şiddet çok kötü bir şeydir. adamlar o kadar okuyo aabi.." diyin. çünkü bugün tıp bayramı. 23 nisanda çocuk sevindirir gibi düşünün. hatta başbakanın koltuğuna oturmak istiyorum. hadi nolur lan. biraz şefkat..
devamını gör...
tüm doktor ve doktor adaylarının tıp bayramı kutlu olsun. bu kadar olumsuzluğa rağmen yine de mesleklerini sevip, fedakâr olsunlar inşallah..
devamını gör...
14 mart itibari ile bu gündür.

yaklaşık 57 dakikası geçmiştir bile. her meslekte olduğu gıbı, sarhoş olarak kutlayanları, sadece hoplayıp zıplayarak apaçivari kutlayanları ya da sözel olarak kutlayanları vardır. sembolik bir şeydir çok tabi ki de ama bari bu günde hekimler karalanmaya çalışılmamalı, bir günlüğüne de olsa kendılerınden sevgı ve saygı ile bahsedilemelidir.

tüm hekimlerin ve hekim olmak için ter döken adayların tıp bayramı kutlu olsun.
devamını gör...
dünyanın en sevilmeyen insanlarını, doktorları hatırlatan bayramdır.

dünyanın demiyorum ama memleketimizin en paragöz insanları, para için insan canını önemsiz görmelerinden dolayısıyla paranın karşısına koyduklurı şeyin dünyanın en önemli şeyi olmasından mütevellit doktorlardır. para sevdasının yanında o açıklanamaz kocaman kibirleri insanların onlardan neferet etmeleri için bir başka haklı gerekçedir. bu lüzumsuz kibirleri karşılarındakini küçümsemeye hor ve hakir görmeye yol açtığı için doktorlara duyulan antipati ve nefret çarpan etkisiyle artmaktadır.

o kadar sene okumalarının, çektikleri zahmetlerin, sıkıntıların acısını hastadan çıkarma hastalıklı düşüncesi nerdeyse bütün doktorlara sirayet etmiştir. en dindarının en erdemslisinin bile hal ve tavırlarında bu duyguları görmek için çok çaba sarfetmezsiniz. hekesin kendilerine muhtaç olduğu, onlarsız bu dünyanın asla olamayacağı, hatta kendilerini dünyanın en zeki insanları olduğu -pratisyeninden tut bevliyecisine, beyincisine kadar- bu sebeple yaptıkları her türlü aşırılıkları mazur görmeleri hatta haklı ve doğru görmeleri bu insanları toplumun en hastalıklı insanları arasına koyar. öyle hastalıklı bir yapıdadırlar ki, paranoyak kişiler gibi kendi rahatsızlıklarını, patolojik durumlarını asla görmezler ama karşılarındakilerin nasıl olurda bu durumu anlayamadıklarını anlamlandıramadıklarını bir türlü çözemezler.

fasit bir daire içerisinde küçücük bir dünyada o dünyanın kahramanaları, kralları, liderleri sanrısıyla yaşarlar hayır hayır yaşamazlar debelenirler. acımasız hayat kimi zaman bunun böyle olmadığını yüzlerine şiddetli bir şekilde çarptığı zamanlarda bundan bir ders çıkaracaklarına bu tokatın acısını katıyla hastalarından çıkartırlar. bu yüzden hastane dışında pek sosyal hayatları yoktur. doktorların dostları genelde yine doktorlar ya da tıp camiası içindeki kimselerdir. bir araya gelince birbirlerinin ne kadar önemli olduğundan bahsederler, hemşireler, eczacılar, ilaç mümessilleriyle falan ile olan ilişkileri ise bunların sürekli kendilerini pohpohlamasından yüceltmesinden dolayıdır.

Allah tüm doktorlara şifa versin.

bütün tıpçıların tıp bayramı kutlu olsun.
devamını gör...
ortaya çıkışı;

14 mart 1827'de, ii. mahmut döneminde, hekimbaşı mustafa behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, şehzadebaşı'daki tulumbacıbaşı konağı'nda tıphane-i amire ve cerrahhane-i amire adıyla kurulması, türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. okulun kuruluş günü olan 14 mart, "tıp bayramı" olarak kutlanmaktadır.

ilk kutlama, 1919 yılının 14 mart'ında işgal altındaki istanbul'da gerçekleşmiştir. o gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi hikmet boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar