(bkz: ak parti'nin başörtüsü yasağını kaldırması) başlığında yazdığım ancak ayrı bir başlık olarak açarak konuyu detaylandırmak istediğim başlık.

baş örtüsü yasağını ak parti 10 yıl daha devam ettirdi derseniz bardağın boş olduğunu görürsünüz, 28 şubat 1997'den sonra uygulanan yasağın 4 yılı anap, demokratik sol, mhp (evet mhp (bkz:anasol-m hükümeti)) tarafından kalan 10 yılı ak parti tarafından uygulanmıştır.

1997 yılında üniversitede baş örtülü hocalar vardı ve sadece istanbul üniversitesinde uygulanan bir yasak vardı. anasol m hükümetinin iş başına gelmesiyle ve fetullah şeytanının baş örtüsü füruattır demesiyle birlikte fetöye ruhunu satmış nurcu kızlar önce açıldı ve açılmayan kızları taciz etmeye başladılar. hocanın fetvası var neden açmıyorsunuz diyerek baş örtülü olmayı günah açmayı sevap mertebesine getirdiler. bu şeref yoksunları gidip baş örtülü öğrencileri derse alan, onların sınavlarını iptal etmeyen hocaları da idareye gammazlamaya başladırlar. falan hoca baş örtülü öğrencileri sınava alıyor o halde biz niye açtık diye gidip şikayet ediyorlardı.

bu anasol m hükümeti anap ve demokratik sol parti iktidarının azınlık hükümeti ile ona dışarıdan destek veren mhp hükümetiydi. bu hükümet kuran kurslarını vs kapatınca ve aponun idamını kaldırınca ilk seçimde tepetaklak oldu ve ardından ak parti iktidara geldi. ancak ak parti baş örtüsü yasağını 10 yıl boyunca sürdürdü.

kendi koltukları söz konusu olunca referanduma gidenler (abdullah gülün cumhurbaşkanlığı için örneğin) bu meseleyi hiç halka sormadılar. 10 yıl boyunca fetö ile birlikte devletin tüm kurumları ele geçirilirken aman kimse sezmesin, itler ürkmesin denerek baş örtüsü hep sümen altı edildi.
devamını gör...
yaptığı çıkış bilimsel verilere dayandığı için muhtemelen bardağı çevirse bile dökenlerden olmadığının kanıtı.
(bkz: iki dakikada bilim)


hala 5>4 yalnız. lol.
2009da kabin görmedim bu arada. serbestti.
(bkz: msgsü liberalizmi)
devamını gör...
yalan söylerken yüzü kızarmayanların iddiası.

ak parti 2002 de iktidara geldi
en büyük mağduriyetin yaşandığı üniversitelerde 2007 de yök talimatı ile yasak kalktı
2013 yılında kamuda uygulanan yasak kalktı
daha sonra emniyet ve tsk da kalktı.
devamını gör...
2010 yılında derse girdiğim fakültenin girişinde baş örtülüler için soyunma kabini vardı. bir taraftan baş örtülü giren kız öğrenci diğer taraftan başı açık çıkıyordu. bu durumdan yüzü kızarmayanlar gelmiş yalan söylediğimizi iddia ediyor.

--- alıntı ---

beyazıt'ta başörtüsü yasağı protestosu
04.11.2010 perşembe 17:07 (güncellendi: 04.11.2010 perşembe 17:08)
beyazıt'ta başörtüsü yasağı protestosu

istanbul beyazıt'ta toplanan çeşitli sivil toplum örgütlerine mensup yaklaşık 100 kişi, okullarda ve kamu kuruluşlarında uygulanan başörtüsü yasağını protesto etti.
https://www.cnnturk.com/201...
--- alıntı ---

devamını gör...
düz mantıkla doğru imiş gibi görünen önerme.

lakin kökten yanlış bir önerme. çok cahilce ve altı zerre düşünülmeden içeriği doldurulmadan sırf ergen gazıyla yazılmış trollük denemesinden başka bir şey değil. . hoş 2010 yılında üniversiteye girmiş biri 1997 yılında sanırım kundakta olduğu için , o atmosferi asla tecrübe etme imkanı da olmamıştır demektir. anca sağdan soldan ya da sağına soluna bakmadan önüm arkam sağım solum sobe diyerek oyun oynuyor da olabilir.

neyse aynı düz mantıkla ve saklanbaç oynayanların anlayacağı dilden devam edelim. 28 şubat bir teoriye göre 1000 yıl sürecekti yani 2997 yılında başörtüsü yasağı kalkacaktı. fakat ak parti büyük bir başarıya imza atarak bu tarihi 985 sene geri çekmiş ve 2012 yılında bunu gerçekleştirmiştir. evet öyle hesaba böyle matematik gerek çünkü.

ve işin gerçekler kısmına gelirsek bir olgu ve olayın gerçekleşmesi için iki şey gerekir.

1- engellerin ortadan kalkması
2- imkan ve elverişli durumun ortaya çıkması

başörtüsü olayında da bu olmuştur. önce hukuki, toplumsal , askeri v.s bütün engeller ortadan kaldırılmış . ve yasağın kalkması için gerekli şartlar oluşmuştur. bu şartlar oluştuktan sonra da gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

he bu neden bu kadar uzun zaman aldı diye bir soru sorulabilir. ama hani o secde edercesine taptığımız batı var ya , hani o renaissencesini , reform hareketlerini öve öve bitiremediğimiz o aydınlama hareketleri var ya. işte onlar batı'da tam 300 yıl sürmüştü.
devamını gör...
peki anlaşıldı hafıza yetersiz geliyor veya hatırlamak işimize gelmiyor.

10 şubat 2008 başörtüsünü serbest bırakan karar meclisten akp ve mhp nin 411 milletvekilinin oyları ile geçer ve yasalaşır kaynak

bazı üniversiteler kanun henüz yasalaşmadan başörtüsünü serbest bırakır ama çoğunda halen yasaktır çünkü çoğunda hala kemalist rektörler görev başındadır.

sonra anayasayı değiştiren bu kararı bilin bakalım anayasa mahkemesine kim götürür. tabi ki chp!

sonra anayasa mahkemesi yetkisini aşarak kanunsuz bir şekilde anayasa değişikliğini içeriğine müdahale ederek iptal eder kaynak

buradan ak partinin neden 2008 e kadar başörtüsünü serbest bırakmadığının da sebebi ortaya çıkıyor. kemalistler yargı vesayeti ile resmen ülke yönetimine ortak.

anayasa mahkemesinin geçit vermeyeceği anlaşılınca düzenleme anayasa mahkemesinin yapısı ve üyeleri değişene kadar ertelenir.

daha sonra 12 eylül 2010 da referandum yapılır ve anayasa mahkemesinin yapısı yeniden düzenlenir. ayrıca 12 eylül referandumunda bulunan hakları genişleten maddelere dayanarak yök bir genelge ile yasağı kaldırır. tarih 02.02.2011 kaynak

nihayet 8 ekim 2013 te yeni bir düzenleme yapılarak başörtüsü tamamen serbest bırakılır. kaynak

e vicdansız bu işin bu kadar uzamasının sorumlusu ak parti mi şimdi?
devamını gör...
bir önceki entrysinde bizi yalancılıkla itham eden adam bir sonrakinde kendini yalanlayıp vicdandan dem vurmuş.
sen makam mevki söz konusu olunca referanduma gitmesini biliyorsun da baş örtüsü gibi namus bildiğin bir mesele için niye 2013 yılına kadar bekliyorsun.
devamını gör...
okuduğunu bile anlamayan birinin iddiası.

görmüyor musun 12 eylül referandumu ile zaten kalktı. kamuda kalkması 2013 yılında oldu. ben her şeyi senin gözüne mi sokacağım.

ayrıca ilk olarak kaldırılması 2008 yılında. chp bunu iptal ettirdi ama sen bunu hiç dile getirmezsin çünkü belli ki ak partiden derin bir kuyruk acın var ve işin gücün ak parti.

bu sıralar kimlerin ak partiden kuyruk acısı olduğu da ortada. okuduğunu anlamayan bir tip için vaktimi çok fazla harcadım.

konunun özeti önceki tanımımda var isteyen okusun.
devamını gör...
asıl sorulması gereken soru şudur;
burada asıl suçlu, bu yasağı koyan ve ona destek verenler midir? yoksa yasağı geç te olsa kaldıran mıdır?

edit: 14 yıllık yasağın 10 yılının "ak parti dönemimde" diye başlık açıldığına göre, büyük ihtimalle başlığı tayyip erdoğan açtı.
devamını gör...
komiklikler şakalar.

ya şu siyasi çekişmeleriniz yok mu. sanki günahsız olan var da.

bir iddiadır. doğruluğu veya yanlışlığı kimsenin umrunda olmayan, taraftarların kendi siyasi görüşlerine göre doğruluğunu veya aksini ispat etmek istediklerini bir iddia.

neyse nevalemi aldım izliyorum. zevkli oluyor. ee kim nasıl kaldırmış?
devamını gör...
buz gibi gerçektir akp meb bakanlığı döneminde sınavdan çıkarılan benim sonuçta . konuyu detaylandıran yazara teşekkür ederim ama anlamazlar bunların gözü gönlü kararmış kardeşim . ancak ezberlerine tapınmayı bilirler .
devamını gör...
fitne fesatta zirveye oynamaya niyetli milli goruşçu görünümlü bi'şeylerin fitnesi.

ateş seni çağırıyor.
devamını gör...
ciddi ciddi tartışıldığını görünce şaşırdığım konu. adamlar başörtüsü yasağını kaldırmak üzereyken sırf bu sebepten kapatılmanın eşiğinden döndü, ama bu kadar şuurla nasıl hala hayatta kaldığını merak ettiğim insanlar başörtüsü yasağını sanki ak parti koymuş gibi lanse ediyor. Allah'tan korkun be.
devamını gör...
ben hep merak ederdim orta arabistan'da insanlar neden maliki olmak varken vahabiliği benimsemiş.
ama başlığı açan arkadaş gibileri görünce herkesin makul ve mantıklı olana meyletmediğini anlıyoruz.
devamını gör...
tanım yazmiycam ama her zaman ki gibi ak partiyi savunmayanlardanım ben. çekirdeğimi çitleyip gidicem, kim araştırmışsa eline sağlık.

(link: ::)
devamını gör...
neyse ki olayı birebir yaşamış biri konuya yazmış da ulan biz farklı bir ülkede mi yaşıyorduk da bu kadar rahat inkar ediyorlar olan biteni demekten kurtulduk.

yasağı 10 yıl uygulayana niye kızıyormuşuz sadece yasağı getirenlere kızacakmışız. merak etme onlara da kızıyoruz ama sen şu an ikisine de ağzını açıp laf edemiyorsun. çünkü yasağı getiren anasol m hükümetinin ortağı olan mhp şu an senin de ortağın. yasağı getirenle uygulayan aynı, nasıl da koalisyon yapabiliyorlar. genler aynı çünkü. menfaat geni.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar