140journos

dünya standartlarını yakalamış hatta bazı konularda burun farkıyla öne geçmiş haber sitesidir. özellikle twitter'da ve medium'da çok faydalı ve tarafsız haberler sunduklarını düşünüyorum. her tarafından çük büyütücü, kabir azabından koruyan yüzük, otel reklamı fışkıran ve iğrenç, saldırgan başlıkları olan sitelerdense 140journos'un twitter ve medium hesaplarını kullanıyorum. kendi sitesinin de efsane bi tasarımı var da orayı biraz abartmışlar. içeriğe daha rahat ulaşabileceğimiz bi tasarım bekliyorum. haberleri olsun.
devamını gör...
video ve dosya haber konusunda mükemmel işler çıkaran site izlemeye başladığında çekirdek gibi bağımlılık yapıyor bırakamıyorsun.
devamını gör...
diğerlerine oranla vasatın altında bir iş olmuş fakat yine de ülke insanının sıkışmışlığını, ötekileştirilmesini ve bazı şeylere göz yumulmasının rahatsız ediciliğini anlatan yeni video yapmışlar.

devamını gör...
arka plan müzikleri kulağımı çok tırmalıyor. bir türlü müzik sesinden ana mevzuya odaklanamıyorum. bu yüzden bir iki videolarını izledikten sonra takip etmeyi bıraktım.
devamını gör...
bilgisine güvendiğim bir abiyle çokca sohbet ederdik bir keresinde filistin hakkında bana "zulm gören zalim olur geleceğin zalimleri filistinliler olacak" demişti sonra bu konuyu türk insanına bağlamıştı onca zaman yapılan baskıların ceremesini şimdi ülkecek çekeceğiz gibi laf etmişti adam son derece haklıymış.
başörtüsü vs gibi konularda insanlara o kadar zulm yapıldıki artık insanlar devir bizim devrimiz deyip haksızlık karşısında "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" "zaman bizim zamanımız" diyor bu da onun belgeseli olmuş.
zulm gören zalim olur
devamını gör...
format olarak tarafsız gibi görünse de iktidardan nefret eden bir formatı var. 4 dakikalık videolar içerisine ekledikleri bazı kareler, bazı demeçler inceden inceye dokunduruluyor iktidara.

şimdi iktidarı eleştiremez demiyorum, eleştirir. uyguladığı yolda çok güzel. bakın kaderin üstünde bir kader serisinin ilk videosunu izledim. akp döneminden önce ki olayları sorunları ve akp ile gelen düzenlemeleri konu alan güzel bir video. ama bu kanalın nasıl akp düşmanı olduğu belli? içime bir kurt düştü. izledim, şu an 3. videodayım. ve cidden net bir şekilde görüyorum ki sağ gösterip sol vuruyor. kafaları karıştırmak amaçlı bir seri olduğu açık ve net.

kurnazlık level 54546848646464.

iki video arasında ki 99 bin farkı bulun bakalım.devamını gör...
ağırlıkla muhalif görüşe sahip kişiler tarafından gerçekleştirildiğinden elbette fazlaca tarafsız bi oluşum değil. ama belli konularda iki tarafa da laf sokuşturabiliyorlar. bazen insan seçimlerinde kasıt olduğu çok belli oluyor. her iki taraftan da konuşturuyoruz yaparken bi yanda a haberci teyze öbür yanda muhalif üniversiteli genç koyuyorlar. teyze karikatür oluyor haliyle. halbuki ak parti'ye oy verenlerin tamamı o karikatürün karşılığı mıdır, elbette değil. nasıl ki "ben atatürk'ün partisinden başka partiye oy atmam babam da atmadı dedem de" diyen bağnaz bostancı tayfa muhaliflerin hepsini temsil etmiyorsa bu da öyle.

yani biraz daha şerit ortalasalar bence harika bir şey ortaya çıkacak. sadece siyaset değil günlük yaşama dair de güzel çalışmaları var. tabii şerit ortalayınca "vaaay siz de korktunuz demek" "tatlı su muhalifler mawmmawaw" diyecek kitle pusuda bekliyor olacak. tarafsızlık aynı zamanda kimsesizliktir. sağduyu sahibi olmak da çoğu zaman öyle. bunu göze alan da pek çıkmıyor. bi yerlere yaslanıp kolaya kaçınca mert, hak deyince yumuşaksın bu memlekette. bu böyle. yapacak bir şey yok. kulağını tıkayabilen beri gelsin.
devamını gör...
her ne kadar çok seçici olmaya çalıştığımı düşünsem de bir kez daha bana kendimi ve izlediğim şeyin niteliğini sorgulamaya iten bir video yayınlamışlardır. birçok eleştirilecek yönü var fakat medya babında istediğim kıvama en yakın olan kanal.
devamını gör...
hayatın en dibinden parçaları bulup, sunmaya çalışıyorlar. ama yapamıyorlar. içerikler çok orjinal. insanların özellikle de pembe panjurlu evlerinde yaşayan kendi hallerinde insanların çok uzak kaldıkları gerçekleri ortaya çıkarıyorlar. ama video hazırlamayı yapamıyorlar.

içerik üreticilerin ve youtube kanallarının hayata bakış açıları çok fazla ön planda. içerikten ziyade bu insanların siyasete dine topluma dair bakış açılarını çok net görebiliyoruz. ama içerikte asıl anlatılmak istenen anlatılmıyor

hakkında bölümünde türkiye'yi anlamak için için orijinal belgesel videolar üreten medya yayıncısı yazıyor. ama türkiye ya da ülkedeki toplum anlatılmıyor. bir şekilde her videoda anlamsıs bir aşağılama var. belgesel dediğimiz kavram tarafsız, şeffas ve net olarak hazırlanır. bu video içerikleri de öyle olmalı.

benim bugüne kadar paylaşımları açısında en beğendiğim video şu uber-sarı taksi videosuydu. iki tarafıda bulundukları yerden anlatmışlardı.

göç videosu vardı mesela. sokaklarda devlete düşman kim varsa toplamışlardı. videoda bir şekilde sosyal ve psikolojik sorunu olan insanlar vardı.

izleyicisiyim ama umarım ya gelişir ya da başkaları yeni alternatif bir kanal hazırlanır.
devamını gör...
ilgili bdsm videosunu izlemedim. gerçekten her hangi bir şey üstüne yemin de edebilirim izlemediğime dair. neden bu kadar ısrar ediyorum izlemediğimi açıklamaya. çünkü bunu yapabiliyorum yani izlemeyebiliyorum. bunu tercih edebiliyorum. birbirine kayan insanların bunu yaparken saçma sapan davranışlarda bulunması ve bunu da delillendirmesi zerre umrumda değil çünkü. haliyle bana bir 'ahlaksız' pompalayamadılar. yani buna maruz kalmadım. haliyle siz de kalmayabilirsiniz. sadece ilgili videolarını izlemeyin bu kadar. ama izledikten sonra bunlar bana ahlaksız pompalıyorlar diye de gezmeyin. insanlar tercihleri izlemeyebilirsiniz. bu kadar.

diğer yandan insanların bir şeylerden bu kadar kolay etkilendiğini iddia etmek, sadece halkımızın zeka seviyesi ile ilgili çıkarım yapmaktır. onu koyun olarak değerlendirmektir. her gördüğünü isteyen zekası gelişmemişler olarak görmektir. biraz halkımıza hakaret mi ediyorsunuz ne?

edit: bu arada 140journas'ın herhangi bir videosunu izleyecek kadar işsiz olmak diye bir şey olmalı literatürde.
devamını gör...
bdsm videosuna şu an ulaşamıyorum herhalde kaldırıldı. twitter'ı kapattığımdan beri gündemi geç habar alıyorum ve bence güzel bir fren oldu.

türkiye'nin penis haritası adlı videoları da rezaletti. travestiliği komik ve sempatik bir "iş"miş gibi sunup -afedersiniz- pipi üzerinden siyasete bile girdiler. tamam kadıköy tayfa tamam özgürlük moruq filan da neyse be adamlar öyleyse öyle yapacaklar tabii. bu taraflardan adamlar çıksaydı da daha doğru bir -olabildiğince- tarafsız yeni medya gazeteciliği yapsaydı prob. bizde.
devamını gör...
diğer içerikleri de bu şekilde mi bilmiyorum ancakhasan mezarcı videoları son derece berbat geldi bana. konulara göz atıp hmm iyi bir belgesel kanalı demiştim ancak hayal kırıklığına uğradım. yaşım gereği pek tanımıyorum hasan mezarcı'yı oldukça ilginç bir hayat hikayesi var, adamı ikna edip belgesel çekeceğiz demişler. yaptıkları iş dalga geçip atmak olmuş. dalga geçmenin bile kaliteli bir hali olur resmen dandik animasyonlar eklemişler üstüne. o konuyla öyle bir iş yapılırdı ki yapımı netflixe bile satarlardı. böyle hayat hikayesi olanların belgeselleri çok revaçta. resmen tüm çabayı boşa harcamışlar.
devamını gör...
videolarda ki içerik kalitesi, video tasarımları animasyonları ile kaliteli video içeriği üreticisi olan youtube kanalı. bdsm videosunu tam izlemedim islami değerleri aşağıladıkları söyleniyordu, video sonra kaldırıldı.
devamını gör...
yayına ilk başladıklarında bu adamların müdavimiydim ben. hatta şu anda yayın yaptığım youtube kanalımın video-editlerinde 140journos'tan etkilendim de, doğrudur. lakin 140journos, şu günlerde şirazesinden çıkmış bir intiba vermeye başladı. özellikle 2019'dan önce yayınlanan hemen her videoları bir mesajı, bir temayı barındırırken 2019'dan sonra yok penis haritası, yok bdsm, yok ali babacan propagandası, yok tunceli'ye tunceli demeyen başkan falan iyiden iyiye soğuttu beni.

çoklu kişilik bozukluğu olan, aynı anda hem sosyalist hem kemalist hem muhafazakar olabilen 0.22 perinçek de gelecekmiş. hayırlısı.
devamını gör...
yine hedeflerine koydukları z kuşağına yönelik iğrenç bir propagandayla karşımıza çıktılar. terörist lider selahattin demirtaş'ın eşi başak demirtaş ile bol bol timsah gözyaşları barındıran, utanmadan mağdur edebiyatına soyunan ve son derece ucuz bir ajitasyonla gençlerin aklını bulandırmaya çalışan bir video hazırlamışlar. coğrafya kader isimli videoda aleni bir şekilde terörist övücülüğü yapılıyor ve çocuk katillerine masumane bir rol çizilerek türkiye cumhuriyeti devleti kürtlerin hakkını gasp ediyormuş algısı yerleştiriliyor. insanın birazcık, bakın birazcık onuru olsa karısını böyle kullanmaz. lakin; kadın, erkek, çoluk çocuk demeden kaçırıp tecavüz eden, uyuşturucularla bağımlı hale getiren, kara propaganda ile beyinlerini yıkayan, her fırsatta sivil katleden, kardeşi kardeşe kırdıran bir örgütün temsilcisinde onur, şeref, haysiyet gibi erdemler ne gezer?

iman ve akıl sahiplerinden bir ricam var! lütfen bu kanalı şikayet edin. eşcinsellik, bdsm, terör gibi belaları liberalizm gölgesinde savunan bu alçakların bir milyona yakın abonesi mevcut. tehlikenin farkında mısınız? hiçbir şeyden haberi olmayan körpecik zihinlerin bu videoları izledikten sonra fikir dünyalarında oluşacak tahribatı bir tahayyül eder misiniz? lütfen üstünüze düşeni yapın ve bu tarz içeriklerle istikbalimizi tehlikeye atanlardan hesap soralım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar