15 temmuz şehit yakınlarına askerlikten muafiyet hakkı

olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 678 sayılı kanun hükmündeki kararname ile askerlik kanunu'nda düzenleme yapıldı

fetullahçı terör örgütü'nün (fetö) darbe girişimi sırasında şehit olanların çocukları ve kardeşleri, istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, askerdekiler ise istemeleri halinde terhis edilecek.

http://www.haber7.com/gunce...
devamını gör...
15 temmuz gecesi gerek partisini gerek demokrasiyi gerek ülkesini düşünerek sokağa çıkıp canlarını hiçe sayan insanlara az bile bu tarz ayrımcılıklar.
insanların garibine giden yanı mevcut hükumetin bu kadar vefakar oluşu. sokağa çıkanlar öncelikle hükumeti kurtardılar ve hükumet ise sokağa çıkanların hepsine vefa borcunu bi şekilde ödüyor.
yani doğuda ölen kişi şehit mi bu daha da mı şehit mevzularını tartışmaya gerek yok aslında.
http://www.malayani.com/kat...
devamını gör...
15 temmuz ve yakın tarihlerde, vatanı görevini yapan güvenlik görevlilerini ve devlet memurlarını kapsayip kapsamadığını merak ettiğim hak.

tamam 15 temmuz günü karimizla, anamizla, babamizla, cocugumuzla helallesip meydanlara çıktık. vatan savunması olarak gördük ve kazandık.

bunun devletin bağımsızlık mücadelesi olduğuna inanıyoruz bizler.

ama tadını kaçırmamak lazim, gönülleri kirmamak lazım, tatmin edici açıklamalar yapmak lazım.

pozitif ayrımcılık kapsamında değerlendirilebilir mi bilemiyorum.
devamını gör...
zaten mevcut kanunlara göre terörle mücadelede şehit olan askerlerin, kardeş ve çocukları askerlikten muaftır. bu şehitlerin yakınlarına verilen haklarıdır. zaten bir evladını, kardeşini veya oğlunu şehit vermiştir ve diğerlerini yanında görmek istiyordur. yani 15 temmuz şehidinin kardeşinin askerden muaf tutulması esasen ona değil anne ve babasına verilen haktır. bu zaten vardı ve yeni birşey değil. 15 temmuz kahramanlarınında şehit statüsüne alınmasıyla bu kanuna onların yakınlarıda dahil edilmiş oldu.
devamını gör...
benzer haklar hali hazırda terörle mücadele eden askerler için de mevcuttur.

--- alıntı ---
şehidin kendisinden sonraki kardeşinin askerlikten muaf tutulması (yd.sb./ erb.-er) :

1111 sayılı askerlik kanununun 10 ncu madde 9 ncu fıkrasına göre şehit personelin kendisinden sonra askerlik sırası gelen ilk erkek kardeşi istekli olmadıkça silah altına alınmaz.

hak sahibi personelin bu konuda bağlı bulunduğu askerlik şubesine yazılı müracaatı gerekmektedir.

bu haktan, 1076 sayılı kanuna tabi yedek subaylar ile, 1111 sayılı kanuna tabi erbaş ve erlerin kardeşleri istifade eder.
--- alıntı ---
https://www.jandarma.tsk.tr...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar