150 bin afgan çobanın ülkeye getirilmesi

içişleri bakanlığı ile tarım ve orman bakanlığı'nın türkiye'nin çoban açığını kapatmak için afgan çoban formülü üzerinde çalıştıkları öğrenildi. iki bakanlık, afganlara çobanlık konusunda çalışma izni verilmesi hususunda mevzuat çalışması yaparken türkiye damızlık koyun keçi yetiştiricileri merkez birliği (tüdkiyeb) genel başkanı nihat çelik, 150 bin çobana ihtiyaç duyulduğunu ve asgari 5 bin liraya çalışacak çoban bulamadıklarını söyledi.

vaaay be çobanı bile ithal ediyoruz ne günlere geldik. o değil iş yok diyorlar harbiden çoban olana 5 kağıt maaş hatta daha fazlası ama kabul eden yok. neden? çünkü masa başı iş arıyor herkes. gram beyin yok.

ithal çoban
devamını gör...
5 bin lira maaşlık iş varmış ama kabul eden yokmuş. bu durumun sorumlusu da iş beğenmeyen gram beyinlilermiş. hadi be oradan. köyleri boşaltan, şehirleri hınca hınç dolduran, kesintisiz öğrenimi zorunlu kılanlar da gram beyinliler mi yoksa bildik bildik konuşanlar mı? önce bu durumu açıklığa kavuşturalım. toplum nazarında belirli meslekleri yüceltirken pek çok mesleği kötüleyenler ithal çoban getirmek istiyormuş. ne günlere kaldık!
devamını gör...
bizim memlekette de var, mal sahipleri yerli çoban bulamayınca ibre afganlar'a döndü. çok kişi de memnun. suriyeliler gibi mülteci değil de yerleşik gözle bakılıyor. hatta komşu memleketten gelip afgan çoban arayan da var.
devamını gör...
afganistan coğrafyası dağlık olduğu için o coğrafyayı bilen çobanlardan başkası değil.

bizim özel kuvvetler bu çobanlara askeri eğitim verecek ve onların rehberliğinden yararlanarak gece paraşütle afganistan'a atlayacaklar.

bence bundan başka açıklaması olamaz. afganistan'ı işgal etmemiz tek mantıklı açıklama. bizim ülkede çoban biter mi yoksa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar