16 nisan 2017 başkanlık sistemi referandumu

imam ne yaparsa cemaat de onu yaparmış. nasıl ki mavi marmara davasında önceden aktivistlerin yanında olan erdoğan israil'e yakınlaşınca saf değiştirdi haberim yok dedi; aynı şekilde referanduma kadar evet denilip sandıkta hayıra mühür vurulması gerek. sonra da haberim yok deriz kendilerine.

evet oyu vereceğim referandumdur. (u: )
devamını gör...
türkiye'yi tamamen yeni bir döneme sokacak referandumdur. o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. bu akp için de geçerli. çünkü her ne kadar partili cumhurbaşkanlığına geçilse de akp ve erdoğanın arası açılacak. akp artık insanların mecburen oy verdikleri parti olmayacak. özellikle yerel seçimlerde ciddi düşüşler yaşayacak. ülke, tabi dışardan kurcalamasalar normalleşme sürecine girecek.
devamını gör...
solmaya yüz tutmuş bir çiçeğe tekrar can vermek için toprağını havalandırır, gübre verir, sulama zamanları ile su miktarına dikkat eder ve uzun süre ihtimam gösterdikten sonra canlanmasına vesile olursunuz. acele bir çözüm yolu olarak sadece yerini değiştirmek ile çözüme kavuşamaz aksine çiçeğin solmasını hızlandırırsınız.

bu anayasa referandumu da bana, acele ve üzerinde çok düşünülmemiş bir çözüm yolu olarak geliyor. ülke olarak uğraşılan bir çok problem var iken ve mesaiyi sıkıntılara harcamak gerekirken, bunun yerine topyekün referanduma yönelmek hiç ama hiç mantıklı gelmiyor.

3 yıl önce cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve ülke refaha kavuşulacak denildiğinde de bu gibi büyük söylemlerin işe yaramayacağını ve ayakları yere basan projelere ihtiyaç olduğunu yazmıştım. şimdi de aynısını söylüyorum; referandum sonucu ne çıkarsa çıksın değişen bir şey olmayacak. ekonomik olarak bi iyileşme olmayacak. sadece şu an ki fiili durum teorik olarak desteklenecek. durum bu.

memleket için en iyisi ne ise o olsun.

adetten edit: oyumun rengi hayır.
devamını gör...
evet oyu verecek olmama rağmen sandıktan hayır çıkacağını düşündüğüm referandum. belki benim çevremde karşı çıkan çok ondandır. ama tahminimce %52 hayır çıkar. zaten az farkla kabul edilen böyle bir köklü değişiklik ülkeye fayda sağlar mı onu da bilemiyorum. ee biz ne zaman %70 aynı fikirde olduk onu da bilemedim. ohooo beyler ben bu başlıkta boğulacağım galiba görüşürüz. ben o gün derbi izlicem zaten.
devamını gör...
şunu hatırlatmak lazım, eğer erken seçim olmazsa 2019'da yeni cumhurbaşkanı ve meclis seçimleri yapılana kadar mevcut anayasal sistem geçerliliğini koruyacak.

referandum'dan evet bile çıksa, 18 maddede değişiklik sadece seçimler yapıldıktan sonra geçerlidir.

yani bir iki sene daha anayasa paspas olarak kullanılmaya devam edecek.
devamını gör...
doğum günümde yapılacak referandumdur (ömrümüz yeterse, nasip kısmet olursa tabi)
"yani değişen bişey olmayacak gene kimse beni hatırlamayacak, referandum telaşesi yüzünden" diye iç geçirdiğim hadisedir.
devamını gör...
işine gelince chp, hdp, pkk ve fetö ile işbirliği yapanların evet denilmesini istediği referandum.

fethullah ile yıllarca işbirliği yapan kimdi? diyarbakırda öcalan itinin mektubunu okutan kimdi? pkk-hdp ile dolmabahçe sarayında mutabakat açıklayanlar kimdi? tayyip erdoğan'ın siyasi yasağını chp ile işbirliği yaparak kaldıran kimdi?
devamını gör...
(bkz: #5736583)

ülkenin bir numarası yüzde elli ile gelen sivil bir seçilmiş olmalı erdoğan sonrasında da. erdoğan gibi güçlü liderler her zaman gelmez. büyük direnişlerle burada. ülkemiz bürokrasi ve ordunun yanında yüzde yirmilerle halkı kendine göre değiştirmek isteyen bir sistemin esiri oldu yıllarca. artık değişme sırası onlarda. yüzde elli oy alabilecek kadar halka yaklaşmalılar. sistem buna dönmeli.
devamını gör...
çözüm sürecine karşı çıkan mhp nin evet dediği seçim. partilerin geçmişine göre değerlendireceksek bir de buradan bakmak lazım.

geçmişi darbe seviciliği yakın geçmişi pkk seviciliği ile dolu chp hayır diyor. pkk nın siyasal kolu hdp hayır diyor pkk bile video çekip hayır çağrısı yapıyor.

valla benim içim rahat ülkenin menfaatine olduğunu düşünüyorum. mükemmel değil ama bizim bu dönemde güçlü bir yönetime ihtiyacımız var. hayır diyen de ilk koalisyon hükümetinde inşallah kafasını duvarlara vurmaz.
devamını gör...
sonucunu çok merak etmemekle beraber her iki sonuçta da erken seçime gideceğimizi öngördüğüm seçim. evet çıkarsa ya ne gerek var iki yıla denip muhtemel ki seneye seçime gidilir. hayır çıksa sinei millete dönmek gerek güven tazelemek gerekir. peki olan kime olur derseniz vatandaşa olur. piyasa kan ağlarken referandum seçim süreçleri belirsizlikleri arttırır sanayi sıkıntıya düşebilir.
şu süreçte atılacak her adım çok önemli dikkatli olmak gerek.
devamını gör...
üzerine komplo teorileri ürettiğim referandum.
vaktim yok özet geç diyenler için özeti: erdoğan da hayır çıkmasını istiyor çünkü yaşanabilecek ekonomik krizin faturasını hayır diyen muhalefete kesmek istiyor. referandumdan hayır çıkması durumunda da ağustos’ta erken seçime gidip hdp’siz bir mecliste daha kapsamlı yeni anayasa yapmak istiyor.

geçelim detaylara.

1. konu: devlet bahçeli’ye güvenilir mi?
yıllardan beri birbirlerine demediğini bırakmayan iki lider gerçekten arayı düzelttiler mi? yoksa birbirlerine tuzak mı kuruyorlar? türkeş hayattayken bile mit ajanı olduğu sürekli dile getirilen devlet bahçeli’ye güven olur mu? 15 temmuz sonrasında başkanlık tartışmaları rafa kaldırılmıştı. erdoğan cephesinden böyle bir talep olmamasına rağmen durup dururken devlet bahçeli tarafından gündeme getirildi. kendilerinden hiçbir telep olmamasına rağmen, devlet bahçeli başkanlık sistemine evet diyebileceklerini söyledi ve bunun üzerine başlayan müzakereler sonucunda türkiye referanduma gidiyor. bahçeli’nin bu isteği erdoğan’a kurulan bir tuzaktır ve bu tuzağı gören erdoğan, inanmış gibi görünerek aslında bahçeli ve hdp’ye tuzak kurmaktadır. daha bir yıl önce kendisine namussuz diyebilecek kadar aşağılık hakretler eden devlet bahçeli’ye, tayyip erdoğan güvenmez.
2. cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, erdoğan’ın tam olarak içine sindi mi?
kesinlikle erdoğan’ın tam olarak istediği bir sistem gelmiyor. kendisi daha farklı ve adı başkanlık olan bir sistem istemekteydi. üstelik 2019 yılı çok uzun bir süredir ve erdoğan başkanlığa geçiş için daha erken bir tarih düşünmektedir.
3. akparti gerçekten ekonomiyi düzeltti mi?
bu soruya evet diyen varsa kendi vicdanına bir kez daha hesap versin. 2002 öncesinde türkiye’de 5 tane büyük sanayi kuruluşu vardı. bunlar; kardemir demir-çelik, iskenderun demir-çelik, tüpraş izmit rafinerisi, aliağa pektim rafinerisi ve aselsan. peki 2017 yılında türkiye’de hangi büyük sanayi kuruluşları var? yine aynı beş tesis. başka yok. ekonomi düzeldi diyenler, buyursunlar akparti’nin kurduğu bir altıncı tesis ismi söylesinler. eski türkiye dedikleri dönemde de var olan tesisler bugün de var. üzerine hiçbir şey koyulmadığı gibi bunlarında bazıları özelleştirildi. ekonomi yolunda, kriz çıkmadı evet ama bunun iki önemli sebebi var; birincisi özelleştirme gelirleri, ikincisi ise arap sermayesi. tasması küresel emperyalizmin elinde olan arap zenginleri türkiye’den sermayelerini çekerlerse bizi ekonomi çöker. çökmemesi için acilen, boeing, airbus gibi devasa şirketler kurmamız lazım.
4. ekonomi balonu patlamak üzere olabilir mi?
kim ne derse desin türkiye’de seçmen davranışı etkileyen en önemli faktör ekonomidir. cebine giren para kesilirse hiç kimse ideolojisini düşünmez bu ülkede. yaşanabilecek bir ekonomik krizde fatura akparti’ye kesilecektir elbette. ancak bu tür krizlerde genellikle, kriz bir balon gibi süreç içerisinde şişer şişer ve nihayet o balona bir iğne batırılınca patlar. işte toplumların zihninde her zaman o son iğne hafızalara kazınır. mesela birinci dünya savaşını hatırlayın. savaşın çıkması için gereken tüm kaos ortamı aslında hazırdı. ancak balonu patlatan iğne; avusturya-macaristan veliahtının sırp milliyetçi tarafından öldürülmesi oldu. tarih boyunca da savaşın sebebi olarak anlatıldı. ak parti ve erdoğan da yaklaşan ekonomik krize böyle bir iğne arıyor. eğer siyasi irade ekonomik kriz balonunu patlatmayı önleyemeyeceklerinin anlarlarsa, sorumluluğu başkalarına yıkmaya çalışırlar. 2001 krizinde de öyle olmuştu. balonun patlamak üzere olduğunu anlayan ecevit, sorumluluğu a.necdet sezer’e yıkmaya çalışmış ve bana anayasa fırlattı demişti. o krizde de balonu patlatan iğne, anayasa kitapçığı olmuştu. bugün de eğer 2017 ekonomik krizi kaçınılmaz ise bu balonu patlatan iğne referandumdan hayır çıkması olabilir.
5. hayır oylarını arttırmak için yapılan uygulama ve söylemler.
peki öyleyse ak parti cephesi ve erdoğan tam olarak ne yapıyor? halktan evet oyu için istekte bulunmuyorlar mı? bence tam olarak istekli değiller ve bilerek yanlış propaganda yapıyorlar. hazırlanan reklam filmleri bile çok kötü ve bezdirici düzeyde hamaset yüklü. ayıca, halkın tepkisini çekecek uygulamalar da yapılıyor. mesela kahvehanelere sigara cezaları kesilmeye başlandı. mesela istanbul valisi, suriye’lilere vatandaşlık verileceğini açıkladı. bunu açıklamadan da yapabilirdi ama açıklama yaptı ki vicdanlarda tepki çeksin ve hayır oylarını arttırsın. ayrıca bizzat erdoğan tarafından hayır diyenlerin terörist olarak görülmesi de son derece yanlış bir açıklama oldu. ancak erdoğan bu yanlışı bilerek yapıyor. antipatik olup evet oylarını azaltmak istiyor.
6. hayır oyu çıkarsa erdoğan’ın sonu gelir mi?
elbette gelmez. hatta erdoğan, ağustos’ta yapılacak bir seçimde baraj altı kalacak hdp ve mhp’nin olmadıkları 400 vekilli bir meclis gücüne ulaşabilir. evet aynen böyle olabilir ve bu da erdoğan’ın asıl istediği sonuç olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar