an itibariyle ülke gündemini sarsan ve bur o kadarda ülkemizin itibarını yerle bir eden olaydır. akıllara rahip brunson olayını getirmiştir. anlaşılan o ki bundan sonra abd her tehdit ettiğinde pes edeceğiz. yahu bu adamlar terörist bugün geri çekilirler yarın güç toplayıp tekrar saldırırlar.

edit:kaynak soracaklar gitsin googledan baksın.
devamını gör...
öncelikle düzeltelim, operasyon durdurulmadı, ara verildi.

ikinci olarak, 120 saat içerisinde ypg'li köpekler sınırın 30 km ötesine geri çekilecek ve bölgenin kontrolü tsk tarafından sağlanacak. türkiye istediğini aldı ve zaferi masa başında kazandı. ha bir de yaptırım falan olmayacak, harekat durdurulduğunda halihazırda uygulanan yaptırımlar da kaldırılacak. hayırlı olsun inşallah.
devamını gör...
şanlı türk ordusu neredeyse kayıp vermeden teröristleri silip süpürüyor, artı olarak ellerinde silah ve mühimmatı imha ediyordu. asla ve asla taviz vermeden devam edilmeliydi. eminim ki çok kısa sürede geride kalan teröristler de it gibi kuyruklarını kıstırıp kaçacaklardı.

teröriste fırsat verilmez. çamur gibidirler. yarın yine bulaşır üstüne.
devamını gör...
amerika'nın bir kez daha terör örgütlerinin abiliğini yaptığını gösteren karar. ne zaman sıkışsalar yetişiyor imdatlarına. hem bizim akp tayfası mutlu bu "zaferden" hem de ypg/pkk. bi yerde bi yanlış var ama hayırlısı.
devamını gör...
almak istediğini aldıysan sıkıntı yok bence. kaçan adamı şam'a kadar kovalamak falan mümkün olmadığına göre.

bence güvenli bölge meselesi hallolduğuna göre maksat hasıl oldu. hem sıkıntı görürsek dalarız mesajı da net bir şekilde verildi. durdurulabilir. öyle bir karizma çizilme durumu da görmüyorum.
devamını gör...
barış pınarı durur, bir diğeri başlar. türkiye yıllar önce yapması gereken operasyonu yetmiş iki milletten çakalların cirit attığı bir yere, üzerindeki tüm baskıya rağmen yapmıştır. bedel ödemeye ve ödetmeye hazır olduğunun mesajını da hem sahada hem masada vermiştir. gerisi lafügüzaf.
devamını gör...
şimdi "güvenli bölge" terimine ve "ypg geri çekilecek" terimlerine kendimce bir perspektiften ele aldığımda, bunun, anlaşma yaptığımız kişiler tarafından pek masum şekilde ele alındığını sanmıyorum. kısaca, abd ile yaptığımız bu anlaşma da, terör örgütüne "sınırın 31. km' sinde" terör örgütü pkk/ypg yine kümelenmeye devam edip terör faatliyetlerine devam edecekse -ki edecek-, bu anlaşma, terör örgütü pkk' nın suriye sahasında meşruiyet kazandığı anlamına mı gelecek?

evet anlaşmayı direkt olarak elbette ki bu bebek katilleriyle yapmadık, ancak tasmasını tutan sahibiyle anlaşma yaptık. burada bir işkillik durum var. sonuçta karşımızda yapı itibariyle tamamiyle abd' nin kontrolünde bir örgüt var.
devamını gör...
120 saat sonra anlaşma şartları yerine gelirse gerçekleşecek olan durum.

anlaşmaya bakarsak

1- türkiye istediği 32 km derinlikte sınır hattı boyunca güvenli bölge hedefine ulaşmış oldu.
2- güvenli bölgeyi operasyon ile kursak ypg eninde sonunda yine güneye çekilecek ama biz dünyaya derdimizi anlatmakta çok zorlanacaktık ama mevcut durumda kazanılmış hak oldu yaptırım şu bu baskıları minimuma inecek.
3- ypg nin anlaşmayı ihlal etmesi halinde biz ara verdiğimiz operasyona tekrar başlar ve dünyada çok daha haklı bir pozisyon elde ederiz.
4- güvenli bölgenin bir anlaşmaya dayalı olarak gerçekleşmesi sebebiyle mültecilerin yerleştirilmesi sürecinde dünyadan daha fazla destek bulabiliriz.

vatana millete hayırlı olsun.
devamını gör...
anlaşmayı okudum. 11. madde en riskli olanı. ypg güvenli bölgeden çekilince harekatı durduracakmışız, öyle diyor. güvenli bölge bizim kontrolümüzde kalacakmış bu iyi. gerçi suriyenin toprak bütünlüğünü de kabul ediyoruz bu anlaşmayla, onu nereye koyacağız bilemiyorum. abd’nin yaptırımlarının kaldırılması da iyi haber tabi.

sonuçta bu bir pazarlık ve pazarlıklarda tavizler alınır ve verilir. nelerin alındığına ve nelerin verildiğine bakmak gerekir. gönül abd filan dinlemeyip ypg’yi dümdüz etmemizi istiyor ama işte koşullar öyle değil. yine de abd’yi ve yaptırım tehditini bertaraf etmek karşılığında ypg’nin çekilmesi ve bir güvenli bölge oluşturup kontrolümüzde kalmasını olumlu bir anlaşma olarak buluyorum. yalnız bir noktada dikkatli olmamız lazım, ypg şimdi suriyenin daha güneyine çekilecek. ee orada da rahat durmaz ki bunlar. bunların tıyneti belli. bu durumda yeni bir operasyon yapılır mı, onu da düşünmemiz lazım.
devamını gör...
umarım tez vakitte giden askerler geri gelir. diken üzerindeydim sözlük. gerek ilkokul gerek lise ve üniversite bağlantılı arkadaşlarımdan gidenler vardı. haberlere bakamıyordum...

ülkenin itibarını düşünecek varsa gidip savaşabilir. ben giden canların derdindeyim. geri kalan her şey yerin dibine batsın.
devamını gör...
bi kere bunu abd'nin başarısı tehdidi olarak görmek amerikalıdan çok amerikalı olmaktır onu söyleyeyim. trump'a türkiye'yi durdurmaması dolayısıyla ciddi baskı var ve amerikalılar bile bu anlaşmayı iç politikada rahatlamak için yaptığını biliyor. ona gereken sadece bakın türkleri durdurdum, kürtleri kurtardım diyebilmek.

türkiye harekata zaten 30km derinlikte güvenli bölge oluşturmak hedefiyle çıkmıştı. anlaşmada bu sağlanmış. harekatla ulaşılmak istenen hedef masada kazanıldı, sözlerinde dururlarsa. bunun dışında yaptırımlar geri alınacak sözü verilmiş. bu da olumlu. ypg'den ağır silahlar alınacak, olumlu. güvenli bölge kontrolü sadece türkiye'de olacak, on numara. beni bu anlaşmayla ilgili korkutan şey ypg'nin güneyde var olmasına izin verileceği değil, o zaten harekattan sonra da olacaktı. oralara inmeye kalkmamız mümkün değildi. hem baştaki sözümüzü çiğnemiş olurduk hem de bu sefer onların işgal argümanı güçlenirdi.

beni korkutan şey bu anlaşma niye bu kadar kıyak, niye bu kadar lehimize ? amerikalılarla anlaştık tamam, peki esed'e kamışlı'ya kobani'ye gir emri veren putin kuzey suriye'yi salt türkiye kontrolüne bırakacak mı ? onlarla anlaşmadık çünkü ve onlar da göstermelik de olsa sahada. ypg zaten çekildi sizlik bi şey kalmadı diyebilirler. erdoğan 22sinde putin'le görüşecek. yani bu iş henüz bitmedi.
devamını gör...
çok fazla kafa karıştıran bilgi geliyor. haber yorumlarını dinlemekten gına geldi. ama net olan bir geri çekilmeden ziyade ilerlemenin durduğu .
devamını gör...
istenilenden hızlı sonuç verdi, herkes az çok istediğini aldı, mesaj da bir güzel verilmiş oldu. neden başarısızlık olarak yaygara koparılıyor anlamak güç. ha pardon. güç müç değil. erdoğan düşmanlığı tabii ki. Allah akıl fikir versin herkese.
devamını gör...
dünya siyasetinde şov yapmanın ne kadar gereksiz olduğu bir kez daha gösterilmiştir, hakların elden gitmesini sağlamanın yolunun gereksiz şovlardan geçtiğini ispat etti bizim iktidar.

yok ara vermiş, yok durmuş ne fark eder karizma gitti bir defa. kendinizi kandırmayın. enerjimizi toplayıp devam mı edeceğiz? street fighter mı bu?

terörist temizliği ülke için elzemdir ancak temizliğin düzgün yapılması da elzemdir. temizlerken bulaşabilir pislik.

(bkz: şekil 1-a)
devamını gör...
türkiye'nin bu kadar hızlı ilerlemesi amerika'nın ypg ile arasını açıyordu. abd köpeklerini kaybetmemek için anlaşma teklif etti türkiye de şartlarını sundu daha şu an kesinleşmiş bir şey yok. burada tek derdimiz "fırsat kaçmış olabilir mi?" endişesi olabilir. acaba tam büyükbaşları mı öldürecektik biraz daha ileri gitseydik diye düşünmeden edemiyoruz.

türk ordusu müthiş bir iş çıkardı. hepsinden Allah razı olsun. umarım döndüklerinde bir süre internete bakmazlar çünkü "kaybettik" diyen andavallar var aramızda. "başarısız olduk" diyen hödükler var aramızda. şimdi bunları görüp moralleri bozulmasın yiğitlerin. bu particilik kafası bazen insanları bu hale getiriyor. gözünü nefret bürümüş insanlar o nefret perdesinin arkasından bulanık görüyorlar anlaşılan. aslanlar gibi de çarpıştı mehmetçik. bu başarıya kimse gölge düşüremez.

türkiye'nin yaptırım tehditlerinden, ekonomik krizden falan tırsmadığını geri vites yapmadığını da görmüş oldular bu da bir başarıdır ve bu bizim sağlam duruşumuzdur yine içimizdeki korkakları saymazsak.

gönlüm 32 km derinliği nedense az buluyor sanki ama 320 km derinlik olsa o da az gelirdi.
devamını gör...
yine yeniden muhalifimizin muhalif değil karşıt olduğunu kanıtladığı hadise. bu adamların derdi vatan değil, iktidara alternatif olmak, hizmet hiç değil. bu adamların tek derdi islam karşıtlığı, islami yönetim karşıtlığı, anadolu insanı karşıtlığı, osmanlı karşıtlığı. hasılı kendilerinden olmayana karşıtlık ve düşmanlık. başka vasıfları yok bunların.

operasyon başladığında yaygara koparanların alayı şu an operasyon durdu diye yaygara koparıyor. aah Allah benim gibi bir adama bu ülkeyi yönetme fırsatı verecek var ya alayınızı dozerlerle denize dökmeyen namerttir. bir de erdoğana diktatör derler. keşke gözümüz gerçek bir diktatör görse.
devamını gör...
neden bölgedeyiz ? sorusunun cevabı ile başlamak gerekir aslında
hangi ülke olursa olsun yüzlerce km mesafesi bulunan bir sınır hattında 'terör örgütü' olarak tanımladığı bir oluşuma müsaade etmeyeceği gibi türkiye, suriye'nin kuzeyinde bir terör koridorunun oluşturulmasını haklı olarak müsaade etmeyecektir. dünya kamuoyu her ne kadar olayı çarpıtmaya çalışarak meseleyi ' kürtlere karşı bir operasyon' olarak sunsa da , türkiye'nin haklı olduğunu otoriteler kabul ediyor.

türkiye ne istiyordu ?
1- güvenli bölge
yaklaşık 450 km uzunluğunda ve 33 km derinliğindeki alanı güvenli bölge olarak tanımlamıştı.amaç,terör unsurlarını bu bölgeden uzaklaştırmak\temizlemek ve ülkesinde yaşayan suriyelileri bu alana yerleştirmekti.

2-pyd\ypg
terör örgütünün silah bırakması,uzaklaşması,güvenli bölgenin dışına çıkması.tüm uyarılara rağmen örgüt faaliyetlerine devam ediyor ve abd tarafından silahla besleniyordu. sonrasında gelen ve 9 gün sonra virgül koyulan bir temizlik harekatı.

abd ve bir çok ülkenin yaptırım tehditlerine aldırış etmeyen türkiye'nin kararlılıkla operasyona devam etmesi ve 9 gün sonra abd tarafından gelen uzlaşalım teklifi ! burada kaçırılmaması gereken en önemli nokta
ödev verilen ve gündemi belirlenen bir türkiye'den , ödev veren gündem belirleyen bir türkiye'nin varlığıdır.

uzlaşmada neler oldu ?

öncelikle şunu ifade etmekte yarar var.bu bir ateşkes değildir.ateşkes savaşlarda olur,savaş ise devletler arasında yapılıhttp://r.Biz savaşmıyor,mücadele ediyoruz.dolayısıyla ortada bir ateşkes yoktur. bu , abdli yetkilinin diplomatik çakallığından ibarettir.( kasıtlı olarak ateşkes sağlandı dedi )

1-120 saat içerisinde pyd\ypg 'nin güvenli bölgenin dışına çıkacak ( 450 km uzunluk \ 33 km derinlik )
2-pyd\ypg ağır silahlarını bırakacak,
3-güvenli bölgenin kontrolü tsk da olacak.

bu 3 şart istediklerimizle doğrudan uyuşuyor. tabi 120 saat geçmeden hiçbir şeyi anlayamayız. zahire göre yorum yapacak olursak türkiye'nin lehine görünüyor. ki bu raddeye kadar dahi türkiye adına büyük bir başarıdır nezdimde. 120 saat içerisinde şartlara uyulmazsa şüphesiz operasyon kaldığı yerden devam edecektir.

tabi burada ilginç olan şudur ki
amerika ve dünya basını bu görüşmeyi 'erdoğan'ın başarısı' olarak manşete taşırken bizler yerden yere vurmaktayız. komik olan da şu ki ' savaşa hayır ' , ' suriye de ne işimiz var ' diyenler bugün operasyon durduğu için eleştirmekte.

sonuç olarak
süreci erdoğan çok iyi yönetti. ilerleyen zamanlarda ise daha renkli gelişmelerle karşılaşabiliriz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar