17 senedir ülkede bir sistem oturtulamaması söz konusu olamaz. zaten devletin kendine ait bir sistemi var. bu sistemlerde yapılan düzenlemelerle ile beraber gerekli denetlemeler yapılmadığı için aksaklıklar yaşanıyor ve aksaklıklar çözülemiyor, diyebiliriz.

kendinizi ifade ederken daha doğru kelimeler tercih edebilirsiniz. devletin işleyişi ile hükümetin getirdiği düzenlemeler birbirinden farklıdır.
devamını gör...
aslında oturtulan sistemdir. baksana adam yıllarca cehape döneminde kuyruk vardı diye oy topladı ama şimdi aynısını kendisi yapıyor hem de yokluktan değil kendisinin sorumluluğunda olan enflasyondan dolayı. fakat 17 yılda öyle bir sistem oturttuki kimse ne iş lan bu diyemediği gibi adam seçim öncesi yapıyor bunu.

evet bence 17 yılda kendi sistemini sağlam oturttu.
devamını gör...
pardon ama ne sistemini oturtacak ? devletin zaten az buçuk "ortadoğu mentaliteli" bir sistemi var. akp gibi vizyoner eksikliği aşikar olan bir oluşum, gelip bu yapıyı baştan mı kuracak ? kurabilecek mi hayır tabiiki de.

eğitim sistemi mi? sen ister kabul et ister kabul etme, köpür. eğitimin düzelmesinin tek ve yegane çaresi bilimsel, akılcı eğitimdir. hiç tırı vırı yapma. sen de bal gibi biliyorsun bunun böyle olduğunu, kendine itiraf edemesen de(yahut yediremesen de diyelim, daha açık olalım) ! şimdiiii, dilersen şöyle düşün: yarın öbürgün akp çıksa dese ki "bilimsel ve akılcı eğitim reformunu başlatıyoruz". başlatmasıyla inmesi, yahut isyan çıkması bir olur; bilhassa da muhafazakar akp çevreleri tarafından hem de destek görür bu isyan. yalan mı? iki sanbiyede "çocuhlarımızu gafir ediyüleea " yaygarası kopmazsa insan evladı değilim bak.

tarım ve hayvancılık mı? eskiden akp'ye bu konuda çok kızardım(girilerimi takip edenler bilir). lakin "yarı köylü" bir herif olarak, içeriden halk ve halkın kalitesine bakınca durumun vehametinin daha da farkına vardım. ister inanın ister inanmayın, suçlu "hükümet" değil. suçlu bizzat sen, ben; yani halk. adam sana her ay teşvik verdi, bu verilen teşviklerin emin olun yüzde sekseni ya okey ve pişpirik masalarında, yahut da pavyonlarda bir güzel iç edildi, bizzat o "mazlum ve mağrur anadolulu halkımız" tarafından. hayvan verdi, onları satanlar bile oldu. oysa sana o hayvanları geliştir ve üret diye verdiler. ama o vizyon nerede bu halkta ? söylesene bana ? adam kısa günün kârı cebine bakıyor. zira kültürü bu. anadan babadan bu şekilde öğrenmiş. çevreden böyle görmüş... birikim ve üretim diye bir şey bilmiyor, bunu tavsiye edene de düşman gözüyle bakıyor.

anasını satayım hep şikayet hep şikayet. hükümet ne yapsın ? "alın lan kültürlenin cahiller" diye kafamıza kitap ansiklopedi falan mı atsın ? sorun sende bitiyor, bende bitiyor.

neyse, çok güzel bir lafı var bir arkadaşın, izniyle söylemek istiyorum: "kerpiçten gökdelen yapamazsın". elindeki malzeme kerpiç, tezek. çeliği betonu geç, tuğla bile yok elinde. yapabileceğin en fazla kerpiçten iki katlı köy evi. yamuk yumuk birşey böyle.

unutmayın, siyasi partiler toplumun ortalamasının bir yansımasıdır. ne bir eksik ne bir fazla. senin toplumun, ancak ve ancak afganistan, orta-afrika, yahut en iyi ihtimalle ortadoğu'nun diğer toplumları seviyesindeyse, siyasi partilerinin farklı olacağını falan mı düşünüyorun ? anlamıyorum.

kabul ediyorum. akp trilyon tane eksiği, noksanı, yamuğu, çürüğü çarığı olan bir oluşum. buna bir itirazım yok. amenna. ki zaten yıllardan beri eleştirdiğimiz konu da bu. amma velakin, tekrar edelim: ortadaki en iyi alternatif de şu an için -ve görünüşe göre uzuuunca bir süre daha- akp.

siyasetin düzelmesini istiyorsanız düzelmeye kendinizden başlayın aslanlar. toplumumuz kim ne derse desin, gayet iptidai bir toplum ! ister kabul et ister kulak tıka. aksini iddia ediyorsan neden 17 senede adam gibi bir muhalefet çıkaramamış bu toplum, onu tartışalım istersen. kabul mü? ama kalbin kırılmayacak ben gerçekleri konuştukça, alınmaca gücenmece olmayacak...
devamını gör...
yapılmak istenen ülkeyi güzel yerlere getirmek olsaydı kurallar konulur, sistemin ateşi yakılır meyveleri beklenirdi. aklın yolu birdir ve hdp'yi kenara koyuyorum herhangi bir parti başta olsun ve ülke değerleri adına geliştirici sistem icat etmiş olsun ve bunu uygulamak istesin diğerleri ise reddetsin. yok öyle bir dünya nedeni ise olayın vatan hainliğine gitmesi kimsenin tapası yemez. olaya mikro ölçüden bakılacak yerden makro, makro olarak bakılacak mevzularda mikro bakmayı dayattılar size ve sizlerde öyle yapıyorsunuz.

sizinle küçük ve hızlı bir ak parti geliştirme sorgusu yapalım,

ak parti ülkeyi yollarla donatırken kimse ağzını açtı mı?
ancak o yolların altından mayın çıkana kadar ve doksan yıl dayanacak denilen asfaltların dokuz ay dayanamamasına kadar hiç bir parti ağzını açmadı neden? çünkü yol yapımı ülkeye hizmettir. bizler ülkeye hizmet yapıldı sandık, asfalt ile peşkeş yapılmış. metresi 15 liraya yapılabilen asfaltın ihalesi ak partili siyasilerin tanıdıkların çok çok faiş fiyatlarla verilmiş hemde bahsi geçen fiyatın kalitesinde değil sorna ne oldu duble yaptılar diyenleri ti'ye almaya başladılar ancak sizler sorgulamadınız yapılan işi kıskanıyorlar sandınız.

ak parti ikinci döneminde sağlık reformları yaptı kimse ağzını açmadı, açamadı çünkü sağlık sistemi hızlandı, ülkenin sağlık bekası sağlanmaya başladı geri planda neler oldu? üç'e alınabilen cihazlar beş'e peşkeşle alınmış ve diğerleri bunu gördüğünde yapılanın halka hizmet değil ülkeyi soymak olduğu söylediler sizler ise kıskanıyorlar zanettiniz. sağlık reformlarının insanların hayatını kolaylaştırmak yerine oluşturulan sistemde ak partililer para kazanıyor sistemi kendilerine yonttular diyenleri ötekileştirdiniz hatta fetö bile o zamanlar bu savunma mekanizmasında hem basın hemde içine dahil olmuş kişilerle bu sistemi korumaya çalışıyordu bunu ısrarla hatırlatayım. ülkenin her yerine şehir hastaneleri kurulmaya başlandı sonra anladık ki bu şehir hastaneleri devlet hastanesi değil hasta garantisi verilmiş yine peşkeş edilmiş özel hasteneler, insanlar bunu konuştu sizler dediniz ki ak parti ülkeye hastane kazandırdı ve çok temiz.... halbuki yıkılan devlet hastanelerinin sağlam cihazları ile ilçelere eksiksiz hastaneler yapılabilirken ve bu yeterli olurken o cihazlar bedavadan o ihaleleri alanların oldu ve insanlar bunu konuştuklarında siz o insanları ülkenin iyi olmasını istemeyen vatan hainleri olarak gördünüz.

ekonomistler ülkenin işleyişi ve ak partililerin gözünde olan para hırsı ile bizi kriz bekliyor, üretimi öldürüp ithalatçı partilileri koruyorlar dediklerinde ve siyasiler bu kişileri ötekileştirdiğinde sizler sorgulamadan siyasilerinize inandınız ama o ekonomistlerin söyledikleri gerçekleştiğinde o adamlardan özür dilemediniz, dış mihraklar uğraşıyorlar diyerek yakın geçmişi unuttunuz yani balık beyinli olmadığınız halde balık beyinli gibi davranarak kendinizi alçaltıyorsunuz. kendinize ve türkiye halkına bu hakareti yapmaktan vazgeçip, gerçekleri içinize atarak siyasi savunması yapmayın. insanların içini acıtarak kendinize güldürüyorsunuz. sistem oturmuş denetleme yokmuş ehven-i şer kafası, bilmem kaç yıllık pislik bu kadar sürede temizlenmezmiş 6 ayda temizlenen fetöö gördük onun yarısı kadar kalabalık etmeyen pkk bitmedi, bitmiş gibi gösterip siz azıcık kenarda durun denildi, kısa süre sonra tamponu sıkışan siyasiler kolayca hortlatacaklar onlarıda.

eğitim sistemi dünya üzerinde örnek alınabilecek onlarca harika sistem varken egolarını tatmin etmek isteyen, ben yaptım olducu zihniyetin fikirlerini denemekten korkmayan siyasilerin sistem oturtamamasından bahsediyorsunuz.

ülkeye para girsin diye imar barışını icad ederek ülkeyi mezberelik hale getiren ve çoh eyiyiz yav dayatmasını yaptı diye iyi olduğumuza inanan sizler, ülkede oturan tek sistem siyasilerin ithalat ve ihracattan para kazandıkları ve siyasilerle bağı olmayan üreticilerin telef edildiği sistemdir. oturtulan sistem ülkeye dair olmadığı için pislik bitmedi sanıyorsunuz halbuki pisliği temizlemek için uğraşan yok canlarım.
devamını gör...
gelen yemiş giden yemiş, yemeyene de keriz denmiş. ülkenin sistemini bu şekilde oturtmuşlar işte, bunu eleştiren kişiye bir makam verelim o da aynı haltı yiyecek. bu sistemin oturtması herkese çok lezzetli geliyor çünkü.
devamını gör...
türkiye'de eğitim fulbright eğitim komisyonu tarafından yönetildiği için milsiz eğitim olması normal.

ordu da yıllarca nato+cia+fetö güdümünde olduğu için onun da oturmaması normal.

küresel sağlık sektörü ise rockefeller şeytanının kontrolündedir ve ülkemizde oldukça aktifler.

yani tam bağımsız olmayan bir ülkede bunca yapılanlar bile büyük başarıdır.

ve dahi bu başarının sahibi de tayyib ve akp değil, en az 2000 yıllık gizli türk devlet teşkilatı ve gerçek türk ordusudur.

buna rağmen sistemin 'vakti gelmeden oturtulmaması' ise muhtemelen düşmanla yapılan birtakım anlaşmalar dahilindedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar