18 temmuz 2017 istanbul sağanak yağmuru

birkaç saat durduktan sonra tekrar başladı. yaz mevsimi sabah 8'de istanbul'a karanlık, kasvetli, ilginç bir hava hakim. hiç sevmiyorum bu havayı yaşam enerjimi emiyor resmen. aslında serinliğin tadını çıkarmam lazım sonuçta biliyorum ki kısa bir zaman sonra güneş tekrar açacak yaz devam edecek. ama gel gör ki ruhum kış geldi sanıp çoktan hayata küstü bile, anlamıyor laftan.
devamını gör...
o kadar yağıyor ki fındıklı hattı üzerinde tramvay seferi durdu. yol göl olmuş, gidemiyor. trafik çoğu yerde felç. bazı yerlerde durmuş vaziyette.

hala otobüsteyim...
devamını gör...
hala otobüsteyim. ortaköy e az kaldı. beşiktaş ta bir müddet mahsur kaldık. gök delindi, müthiş bir yağmurdu. burda yağmur azaldı ancak yollar felç.
devamını gör...
neredeyse şehrin her yerinden rogar taşması , su basması görüntülerinin oluşmasına sebebiyet veren yağmur. tabi bu görüntülerin oluşmasında rant kaygısıyla oluşan çarpık kentleşmenin ve belediyecilik anlayışının da etkisi var.
devamını gör...
böyük başkan kadir topbaş'ın dediğine göre öğleden sonra sağanak devam edecekmiş. eğer sabahki gibi olursa yandık gençler.

bence şimdiden topuklamak lazım eve doğru. sabah baya mücadele vermiştik. beşiktaş'tan ortaköy'e yol alırken çırağan sarayı'nın yanındaki otelde eleman kapı girişine kum torbalarla barikat kurmuştu. ne yapsın, yağmur suları sürekli denize dökülmek istiyordu.

boğaz sağlı-sollu yağmur sularına maruz kaldı ve kenarlarının rengi biraz değişti, çamurlu oldu. bu şiddette yağmura alt yapı dayanmaz ancak aksaray metro'nun fotoğrafını gördüm. bu planlama ile alakalı bir durum. bir de suyun hızlı tahliyesine ilişkin alt-yapı da olmalı. geçen avrupa'da bazı metroların halini de görmüştük. benzer görüntüler orda da vardı ancak hızlı tahliye edilmeli bu tip durumlarda.

kendi adıma yoğun yağmurlara alışık biri olduğum için sıkıntı etmiyorum. benim sıkıntım 'kavurmacı'! o konuda erdoğan'a kırgın ve hatta kızgın olduğum doğrudur.
devamını gör...
istanbul'un içindeki yağmur suyunu denizlere taşıyacak olan derelerin kapatılması ve dere yataklarının kurutulmasından dolayı ve suyu tahliye edecek iyi bir alt yapı sistemi olmamasından dolayı ortaya çıkmış felakettir. ne kadar üstü kapatılmaya çalışılsa da şehre yapılan üst yapının onda biri kadar alt yapı çalışması yapılmıyor. maalesef şehir artık bu kadar yükü kaldıramıyor. Allah istanbul'da yaşayanların yardımcısı olsun.
devamını gör...
göstermiştir ki neredeyse çeyrek asırdır iktidarda olan bir zihniyet hala istanbul'umun alt yapı meselesini halledememiş...

buda a-k-p döneminde olmuştur evet hayaldi gerçek oldu dün istanbul'un kahir ekseriyyeti yüzdü...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar