19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

aylarca provası yapılan insanı öğŸrenciyken bıktıran hareketlerden sonra dersleri asmanında zevkiyle bittiğŸi anda oh be dedirten bayramdır , bülent arınçın mini etekli kızlar yüzünden inşŸallah seneye böyle olmaz diyerek gocunduğŸu bayramdır.
devamını gör...
atatürk ölmeden 5 ay önce, 20 haziran 1938 tarihli kanun ile "gençlik ve spor bayramı" olarak milli bayramlardan biri olan bayram. 12 eylül darbesinden sonra adına "atatürk'ü anma" eklenmiştir.
devamını gör...
provalar sırasında özellikle güney illerimizde sıcaktan bayılan öğrencilerin olduğu ulusal bayramlarımızdan.
devamını gör...
(bkz: ihlsozlukte açılan başlıkların tanımlarının kelalaka olması)

hayır konumuz bayramın kendisi mi, yoksa ogrencileri zorla götürüp orda bagira cagira sarki soyletmeleri mi? mesela 19 mayis deyince benim aklima, mustafa kemal'in samsun'a cikarak kurtulus savasinin ilk adimini atmasi gelir, en azindan bu baslik altindaki bazi tanimlarda bunun dile getirilmesi gerekir diye dusunurdum.

baslik acilmasinin niyetinin ne olduguna gore degisiyor demek.

(bkz: bu bolumumuzde bunu ogrendik)
devamını gör...
işçi bayramında işçi dövenlerin 23 nisanda çocuk, 19 mayısta genç dövmelerini gerektiren, hatırlatan, çağrıştıran...
devamını gör...
"flamasını düzgün açamayanın beden eğitimi notu sıfır " tehditlerinin havada uçuştuğu amacının yerini bulamadığı resmi bayram.
devamını gör...
değerini anlamayamayacak insanlara atfedilmiş bayramdır. ne gerek var gençliğe bayram atfetmeye halbuki, samsuna çıkışın yıldönümü de geç git. böylece saçma sapan eleştirilerden de kurtulurdun.
devamını gör...
türk kültüründen esintiler yerine ispanyol esintilerinin bol olduğunu geçtiğimiz yıllarda gördüğüm ve şok olduğum milli bayramımız.gençlik bu gidişte hiphop yaparak bile kutlayabilir stadlarda bayramı.olur mu olur yani.
devamını gör...
ironilerle dolu bayramdır.

bir kere "gençliğe" armağan edilmiş bayramdır ama kutlamalar "şölen" havasında ziyade "tören" havasında geçtiği, tören içeriğinde de bir akla zarar hareketler(ilk düdükte eğil, ikincisinde elini bilmem ne yap bu ne lan nasıl bir bayram anlayışıdır) yaptırıldığı, hazırlıkları baygınlık verdiği için "gençliğin" çoğu zaman nefretle andığı bayramdır.

ironinin diğer ve daha önemli kısmı ise 19 mayıs 1919'da bu ülke ingilizler ve müttefiklerinin işgali altındaydı.åžimdilerde o tarihlere atfen kutlamalar yapılırken, "ingilizce" müziklerin kullanılması ne demektir acep bilen var mı? yine 19 mayıs 1919'da memleketi işgalden kurtarabilmek için mücadele eden unsurlardan biri olan "kürtler" in dilinin, müziğinin bu törenlerde kullanıldığını görebilen var mı aranızda?

başka bir ironi de şudur bence: yurdum gençlerinden bazıları işkenceye dönüşen kutlama ve törenlere katılmak istemiyor.sistem ne diyor: katılmak zorundasın!!!böyle saçmalık olur mu Allahım kişi ben eğlenmek (eğer eğlenmekse) istemiyorum diyor sen de diyorsun ki hayır zorla eğleneceksin.hayda.
devamını gör...
adı üstünde gençlik ve spor bayramı
programa göz atıcak olursak:
açılışı paraşutçu komandolar yapar, daha sonra liselilere uygun adım yürüyüş(nizami) yaptırılır. genelkurmay başkanına yürüyen liseliler asker selamı verir, türk askeri akrobasi timinin şovuyla etkinliğimiz sona erir, bir de tank yürütsek işte o zaman tadından yenmez misler gibi gençlik spor bayramı olur. pakistan, çin, tanzanya gibi ülkelerden en ufak bir farkımız kalmaz..

ama dur bir saniye.. askeri yürüyüşler,genel kurmaya selam durmalar neden?o paraşutçu komandolar neden atlıyor gokyuzunden? askeri bir gösterimi bu? ben gençlik bayramı diye biliyordum.
peki nasıl kutlanır gençlik bayramı? sabah ilk iş olarak önderimiz atatürk'ü anarız,konuşmalar yapılır ve bayramın anma bölümü sona erer.daha sonra şölen bölümüne geçilir,verirsin cocuklara cerezlerini içeceklerini,bir kaç başarılı sanatçı getirirsin,olmadı bir yürüyüş eklersin(nothing hill,love parade gibi..),gençler eğlenir,gerekirse gençler dağıtır,işte o zaman buna gençlik ve spor bayramı denir.bünyeler rahatlar, okullarda kavgalar olmaz, gençler kendilerine güvenildiğini anlar,insiyatif almayı öğrenirler...
devamını gör...
2011 yılında perşembeye denk gelmesi hasebiyle, çarşamba çarşamba işe neşe dolu gelmeme sebep olan güzel bayram..
devamını gör...
(bkz: büyük şehir çalışıyor)

sabah dan iş yerine gelip tören faaliyetlerini icra edip mesai ye başlayacağım gündür .

- açılış
- istiklal marşı
- günün anlam ve önemine dair konuşma.
- folklor ekibi
- personelin kortejden geçmesi.
- kapanış.


devamını gör...
on dokuz mayıs yazısı yazmayı planladığımda aklıma yılmaz özdil ya da bekir coşkun geldi.
en azından onlar gibi yazmam lazım dedim kendi kendime.
bir kaç satır olsun; öyle çok uğraştırmasın, koskoca a dört kağıdının tamamına boca olupta klavyedeki tuşları bol bol basıp israf edilmeyen, içinde ironi! ve zeka parıltısı! olan, amerikayı yeniden keşfettiren bir yazı olsun.
hatta içinde yeterince kin ve nefrette bulunsun.
hani necip fazıl kısakürek şiirleri gibi iki mısra olanlardan. (gerçi necip fazıl'ın 2 satırlık mısraları, bu iki zavatın hayatları boyunca yazdıkları yazıyı bir araya getirseler ifade edemeyecek değerde anlam yüklü o ayrı konu.)

..............

evet bugün ondokuz mayıs.
bayram...
ota, kuşa bayram olan memlektte bunu kendileri için kutsal atfedenlere hayırlı bayramlar.
bir de bu gençlik bayramı.
bizim gençlere bir adet atletin 10 tl. bir adet uzun beyaz donun 15 tl. tabi ki bu bayram gösterisi için senede sadece bayram günü giyilebilecek ( zaten başka da bir yerde giyilemeyecek kadar komik kiyafetler) takımın altına 20 tl vererek uygun 19 mayıs ayakkabısı da alınmalı.
hepi topu 45 lira çıkacak gençlerimiz bayramında ceplerinden.
ne de olsa bundan 92 yıl önce samsun'a ayak basılmış, yurdun düşman işgalinden kurtuluşunun ilk adımları atılmıştır.
köhne vapurla samsun'a gidilmiştir. o vapur hala samsun limanındadır ne olur ne olmaz bugün yarın Allah muhafaza tekrar ihtiyaç duyulabilir.
gençiğimiz bir don, bir atlet ve bir de dandik ayakkabıya hepi topu 45 lira verecektir.
o kıyafetler bir daha giyilmeyecek en fazla gece yat elbisesi olacaktır. sadece bir günün bir kaç saati için alınmıştır. 19 mayıs ticari arenada ayri bir sektör olmuştur.
bu gençlik bayramı ile alakalı çalışmalar aylar önce başlamış, gençler bu bayram için derslere bile girmemiş beden eğitimi öğretmenleri gözetiminde yağmur, çamur, güneş, sıcak dinlemeden kendilerinden geçinceye kadara çalışmışlardır.
ne de olsa sağlam kafa sağlam beden de bulunur.
zaten okullar 23 nisan etkinliklerine çocukları, 19 mayıs bayramına da gençleri yetiştirmek için vardır.
yoksa ne gereği vardır üniversitenin, akademik kariyerin...
zaten onları okuyan zengin çocukları vardır.
ülkenin batısında doğusuna oranla hayata bir kaç sıfır önden başlayan çocuklar vardır; yazar olmak, akademisyen olmak, mönşer olmak için.
geri kalanların ise bayramlarda figüran olması karalaştırılmıştır.
gençler kızlı erkekli yarı çıplak bir halde orta yaş grubunu tatmin etmek için çeşitli dans figürleriyle alanları dolduracaktır.
yoksa derslerinde başarının ne önemi vardır...
belki bir kaç dersten çokca hoplayıp zıpladığı için bir kaç fazladan not alır da yıllar sonra hasbelkader olaki bir masabaşı iş kaparsa yakın yandaş torpil geçer. bizler de yaşlanmış bir halde "yine haketmediği bir halde falanca, filanca işe girmiş" deyu hayıflanmaya devam ederiz.

hayırlı bayramlar...

devamını gör...
herşey yalan sen gerçek gibisinden kıro şarkılar vardır ya hani... işte her 19 mayıs'ta samsun'da gösteri yapan uçakları izlerken öyle içten söylerim ki onlara bakarak. bayram falan yalandır, o güzel pilotlar o güzel uçaklara binsinler diye vardır hepsi. milliyetçilik rusya sahillerindeyken samsun sahillerinde sadece gökyüzü vardır.. ve o gün en az 200 çocuk büyüyünce pilot olmaya karar verir, evet.

not: arabadan egzozdan teknolojiden bayramdan ve tabii ki insandan, hepsinden soğurum lakin Allah aşkına kimse uçaklara bişi demesin. uçakların yeri çok başka.
edit: ayrıca hayatımda bir kez katılmadığım etkinliklerdi. 19 mayıs cidden boş gündü, bayramdı benim için. ben katılıp katılmamak kişiye kalmıştır, serbesttir diye biliyorum. 23 nisanda da bi boka katılmadım, cidden ben hiç birşeye katılmadım hayatım boyunca.
edit2. sanırım tütün meydanından gelse gerek düdüklü marş ve duygular şelale sesler geliyor, samsun güzel şehir vesselam.
devamını gör...
en sevdiğimiz ,coşkuyla kutladığımız bir gün daha.birilerinin yine canını sıkacak bu bayram tüm gün tatmin olabilmek geride kalmışlıklarının acısını çıkarmak için saldıracakları bir gün daha.milli bayramını kabul etmeyip bu gün üstünden bile siyaset yapabilen daha doğrusu yaptığını zanneden beyincikler (küfür değil gerçek), bu gün geçsin diye dua edecekler.bu toplumda ötekileşmemek adına ne yapıyorsunuz bizim değerlerimize saldırmaktan başka soruyorum.şimdi bu girimi başlıkla uyumlu değil gibi saçma bi nedenle silecekler diğer herkesin ki uygunmuş gibi...

son olarak bayramımız kutlu olsun ,bugün bizler yaşadıkça bu ülkede çoşkuyla kutlanacak onu merak etmeyin yani.
devamını gör...
herkesi tenzih ederim: ta anaokulundan itibaren beyni faşist/militarist doktrinle yıkanmış bazı zeka özürlülerin pek bir sevebildiği milli bayram. lafım meclisten dışarı.
devamını gör...
şu anki kutlama anlayışıyla resmen gençlere işkencedir. hep,büyük büyük harflerle 'atatürk bu bayramı gençlere hediye etti' denir,dolayısıyla öznesi genöler olması gerekirken lise öğrencilerinin anlamsız,neyi gösterdiği meçhul bir gösteriye prova diye saatlerce güneşin altında bekletildiği ve sonunda da figüran olmaktan öteye geçemediği bir gün olarak zihnimizde kalmıştır.
devamını gör...
aldığı eleştiriler sonucu, şekli tenkitten öte anlamından yaralanan özel gündür.

askeri gecidi manasız bulabiliriz, stadyum gösterilerini vakit kaybı sayabiliriz. ama tüm bu özel günlerin işaret ettiği şey, bu milletin hangi şartlardan geçip geldiğidir. -bir arada-lık adına vardır özel günler. o yüzden tatildir. ama son zamanlarda sanki birilerinin tekelindeymiş ve yalnızca putlaştırma aracıymış gibi algılanıp, ona göre ağır eleştirilere maruz kalıyor özel günler. tarih hoşumuza gitse de gitmese de yaşanmış olandır, o günlerde sadece istiladan kurtulmak ülküsüyle, işgalden koruyanların amacını bizlere hatırlatmak için her sene anılan bu özel günlere saldırırken bir kez daha düşünmek elzem değil midir?
devamını gör...
yayınlanan genelgeyle eski moda faşist üslupla kutlama yöntemi tarihe gömülmüştür. hayırlı olsun. artık öğrenciler spor yapıyormuş triplerine sokulmayacak meydanlarda.
devamını gör...
ilköğretim okullarında yaz tatilinin resmen olmasa da fiilen başlaması kutlanır bu bayramda.
devamını gör...
19 mayıs: hava soğuk, çocuklar hasta olur.

30 ağustos: şehit verdik iptal.

29 ekim: yerim dar.

23 nisan: 18 yaşından küçükler katılamaz.

kaldı mı la başka? kaldı tabi ki dur hele..

1 mayıs: beni bağlamaz sendikalı değilim.

1 ocak: noel babayı sevmem.

14 mart: ben ekonomisttim tıp bayramında paracetamol atarım en fazla.

yılın 365 günü dolu mirim. doğum günün olmasa onu bile alacaklar. en çokta bu stadlarda gösteri için karton üreten abilere yanarım.

(bkz: karton-sen rahatsız)
devamını gör...
antalya anakent belediye başkanı prof. dr. mustafa akaydın tarafından bu sene çok farklı bir şekilde kutlanacağı açıklanan bayramdır.
devamını gör...
gazi mustafa kemal atatürk paşa hazretleri ve dava neferlerinin milletimize hediyelerinden biri daha.

bağımsızlığın ne demek olduğunu bilenlerin bayramı kutlu olsun.
devamını gör...
bağımsızlığa aşık, esareti kabullenemeyen, emperyalizm karşısında dik duran, gavurla çatışmayı göze alabilen müslümanların bayramı. kutlu olsun.

devamını gör...
ulu türkün ulu bayramıdır kutlu olsun. atam ışıklar içinde yatsın.
devamını gör...
resmi bayramımız. resmi tarihimiz içersinde olan bir festival. bayram demeye gönlüm razı değil. kutlu olsun. kutlayıp kutlaşalım. ışıklar saçalım ya rabbel alemin.
devamını gör...
büyük şehirler hariç organize kutlanamayan bayramımız, akpli belediyemiz sağolsun 1 saat kutlayabildik sonra boşaldı ortalık.
devamını gör...
törenler esnasında askerlerin tutuklanmaya başladığı bayramdır aynı zamanda.--- alıntı ---

güney deniz saha komutanlığı muayene komisyon başkanı kıdemli albay levent gülmen, izmir’in foça ilçesi’nde, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı kutlamaları sırasında yeniden gözaltına alındı.

--- alıntı ---

devamını gör...
en son 2012 de hakkında tanım yazılmış olan milli bayramımız.
sanırım içinde atatürk geçiyor diye uğrayan olmamış.
en acı 19 mayıs bayramıdır.
kutlu olsun.
devamını gör...
adını dahi ağzıma almak istemediğim kişinin yattığı yerde ateşi bol olsun diye dua ettim gün. amin.
devamını gör...
en buruk bayramı yaşıyoruz...

milletimizin kutlu olsun dediğim milli bayramı.
devamını gör...
1919 genç samsun'dan ankara'ya yürüyor bugün.
bir tv kanalıda naklen yayın yapmıyor dahası adını anmıyor, çok ilginç.
kutlu olsun dediğim bayram.kutlayalım lütfen..
devamını gör...
lorke lorke lorke lorke hanım ey lorke

vahdeddinden aldım parayı padişahım lorke
ingilizlerden aldım vizeyi godolphinim lorke
19 masyısta istanbuldan çıktım yola delalım lorke
samsunda verdim mola ismetim lorke

http://kisalt.com/861


devamını gör...
ulu önder mustafa kemal atatürk tarafından 1936 senesinde ''jimnastik bayramı'' olarak ilan edilen bayramdır. ilk resmi kutlama 1939 yılında olmuş. milletimize kutlu olsun.

''gençlik ve spor masalları
habertürk gazetesi dün sürmanşetten kullandığı atatürk fotoğrafının 1925 yılında, atatürk
19 mayıs törenlerini izlerken çekildiğini öne sürdü. oysa tarih öyle demiyor.
her yıl birinci sayfalarında 19 mayıs gençlik ve spor bayramı’na geniş yer ayıran gazetelerin dünkü
manşetlerinde tarihi hatalar vardı. sabah gazetesi, bu yıl 91. yılı kutlanan bayramın 81. yılını kutladı.
habertürk gazetesi ise “atatürk’ün 1925 yılındaki 19 mayıs kutlamalarını izlerken” çekildiğini iddia ettiği bir
fotoğraf yayımladı. oysa anadolu ajansı’na göre ilk kutlama 1936 yılında ‘jimnastik bayramı” adı altında,
resmi kutlamalar ise 1939 yılında, yani atatürk’ün hayatını kaybetmesinden bir yıl sonra gerçekleştirildi.
19 mayıs ilk olarak atatürk’ün şehre gelişi vesilesiyle samsun’da kutlandı. 1928 yılından itibaren de
istanbul’da “jimnastik bayramı” kutlanmaya başlandı. fakat ilk kez 1936 yılında kutlamalar 19 mayıs’a
denk getirildi. atatürk kutlamaları ilk kez 1938 yılında ankara (19 mayıs) stadyumu’nda, “gençlik ve spor
bayramı” olarak izledi.
mehmet altan dün star gazetesindeki köşesinde 19 mayıs’ın bir bayram olarak ortaya çıkışının hikayesini
ismet bozdağ’dan yaptığı şu alıntıyla anlattı:
“yıl 1936. günlerden 19 mayıs. atatürk dolmabahçe’de, yanında şükrü kaya, ruşen eşref, kılıç ali, salih
bozok, nuri conker var, konuşuyorlar. birdenbire atatürk soruyor: ‘bugün günlerden ne?’ diyorlar salı,
çarşamba neyse. ayın kaçı: 19’u. aylardan ne: mayıs. ‘ne oldu bugün söyleyin bakalım’ diyor.
düşünüyorlar, 19 mayıs’ta ne oldu? ‘izmir’in işgalinin üçüncü günü diyorlar. atatürk, ‘değil’ diyor. ‘ismet
paşa’nın lozan’dan gazi’ye çektiği telgraf’ diyorlar.
atatürk, ‘bırakın yahu bunları” diyor, ‘öyle bir şeydir ki bu ülkenin kurtuluşudur’. yine bulamıyorlar. en
sonra şükrü kaya hatırlatıyor, ‘bu sizin istanbul’dan ayrıldığınız gün mü’ deyince ‘yaklaştın’ diyor,
‘samsun’a çıktığımız gün.’ ‘asıl yapacağınız bayram bu’ diyor. ertesi yıl şükrü kaya’nın tertibiyle 19 mayıs
bayramı kutlanıyor.
haber tarihi: 20 mayıs 2010 (taraf)''
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar