1970'lerdeki islami uyanış

#özgürler 

siyasal islamcılık'ın icadı ile akamete uğratılmıştır. islam'ın en büyük gücü siyasal değil itikadi gücüdür. müslümanlara siyaset sahnesinde söz hakkı verenler itikadını elinden aldı. bu sebeple her türlü naneyi rahatlıkla yiyen adamlara bakıp "bunlar mı müslüman" diye alay ediyorlar.
devamını gör...
senin o uyanış dediğin, abd eliyle yaratılan gdo'lu siyasal islamın halkçılığa rakip edilmesinden başka bir şey değildi. bu da islam dininin kaptal yoluyla yozlaşmasının önünü açmıştır. günümüzde bu yozlaşma ve sömürünün ne boyutlara vardığı gayet açıktır.
devamını gör...
evet evet, islami uyanış. dindar diye bir partiye oy veren ama besmeleden bile bihaber yoz kitle ile ulaşılan muhteşem! noktanın başlangıcı. bu uyanış ve devamının liderleri de aynı peygamber gibi bir lokma bir hırka prensibini benimsemiş durumdalar, izliyoruz gıpta ile milyonluk arabaları, evleri, uçakları, milyarlık yatırımları, şirketleri falan!
a.b.d., gladio, sümüklü ve benzerleri de film kahramanları zaten, konuyla hiç ilgileri yok.
ne güzel kafalar. ne içmek, ne yapmak lazım bilmiyorum ki, biz de ulaşalım...
edit: gık diyen olursa daha yazılmamış hüküm giyilen dolandırıcılıklar, zorla sümen altı edilen, sonra dokunulmazlıkla yırtılan, görevi kötüye kullanmalar, zimmete para geçirmeler, haksız kazanç elde etmeler vs de var. uzatabilirim zevkle.
devamını gör...
1979 afganistan cihadı'yla başlayan uyanıştır, sonra türk islamcılarının mâbadı rahata alışınca koşarak uykularına geri döndüler. uyanan ve uyanmaya devam edenler yok mu, var tabi; ama rüyadan bakınca "selefi" gibi duruyorlar, değil mi islam'ın son kalesi türk islamcı kardeşim.

birileri de bu uyanışı abd'cilikle bağdaştırmış; la de get devrim ninnileri dinle, 40 yıldır müslümanlardan başka abd ile sahada savaşan mı var.
devamını gör...
sen git onu 1979 cihadı diye bilmeyene yuttur. eğer cihad dediğin abd'nin milyon dolarlarıyla çapulçu sürüleri kurmaksa haklısın. eğer cihad dediğin, abd çekip gittikten sonra abd'nin verdiği silahlarla milyonlarca müslümanın birbirlerini öldürmesiyse haklısın. eğer cihad dediğin, taliban'dan el kaideye, işid'e kadar vahşi terör örgütlerini günümüzde bile emperyalistlerin halklara karşı kullanmasıysa gayet haklısın. sana diyecek başka sözüm yok.
devamını gör...
abd ile savaşan hangi müslümanlarmış? ben yazayım:
rusya'nın desteklediği afganlar (allahsız komünist destekli cihad, nasıl oluyorsa) hani sonra abd güdümündeki taliban ve el kaide'ye devşirilenler!
iran? hani yoldan çıkan şahı devirmek için -a ne tesadüf- abd'nin besleyip büyüttüğü humeyni.
ışid? hmm... acaba kim kurulmasına vesile oldu, suriye'yi yol sokmak! için... evet ya, abd!
ırak? off yazmaktan sıkıldım, daha detaylara girmiyoruz, sayfalar dolacak. boşverelim...
ninniler iyidir, bence siz fazla ilahi falan dinlemeyin. sonuçları ortada.
devamını gör...
hakan albayrak hakan albayrak iken şöyle bir şiiri vardı, bence çok bizi anlatırdı:

"mahkûm bedevileriz biz.
çalan her telefona mehdi diye koşan
ve elleri titreyen
ve sesleri titreyen
ve titreyen
mahkûm bedevileriz biz
hudutları vurulmadan geçemeyiz biz."

evet yıl oldu 2018, ben hakan albayrak'tan alıntı yapıyorum başıma bir iş gelmeyecekse.
"yeşil sarıklı ulu hocalar" bize neyi öğretmediler de şu ciğeri mi fikri mi diyeyim beş para etmez sözlük insanlarının dilinde abd yanlısı insanlar olduk acaba?..
devamını gör...
yeşil sarıklı ulu hocalar sizinle olsun, hakaret etmemeyi de öğretselerdi keşke. referansınız sarıklılarsa zaten orta bir yerde buluşamayacağız tüm oluo bitenden sonra. dünya orada geldiğiniz yer burada. keşke bir şeyler olsa değecek karşılaştırmaya.
biz genelde bu çağ civarındayız daha tam erişemesek de. ciğerimizin fikrimizin hesabını sizden öğrenecek değiliz. siz bakın keyfinize kendi hayal aleminizde. memleket elden gitti, din diye diye.

dayanamadım editi: madem öyle bir uyandınız, aydınlandınız şaha kalktınız. keşke şu memleketi önce adnan'dan, sümüklüden, cübbeliden ve benzerlerinden, bir de samimi dindarları kullanıp oy deposu yapanlardan kurtarsaydınız. hep beraber rahat edip adam gibi şeyler konuşsaydık. uyanışa gel...
devamını gör...
kafa kesme uyanışı aynışı sanırım. uyanınca başka bir cacık yaptıkları yok. en iyisi geri uyuyun şöyle 3 5 bin yıl daha. yedi uyurları örnek alabilirsiniz mesela.
devamını gör...
bu ülkede malum şahsiyet tarafından islam'a takılan zincirin kırılmaya başladığı yıllar. aslında 50 lere kadar dayanıyor bu uyanış. bu ülkede yıllarca ezan okutulmadı. dinsizlik üzerine kurulu bir düzen getirilmeye çalışıldı. ancak kimse bu gür sadayı susturamadı, susturamayacak.

tabi burda kastım mevcut siyasi düzenle yahut siyasal islam ile olacak şeyler filan değil yanlış anlaşılmasın. özümüze dönmekten bahsediyorum. biz müslümanlığı yaşamadığımız sürece bu ülkede bir şeyler hep yanlış ve eksik olacak. bunu görüp anlayabilsek toplum icerisindeki birçok sıkıntı ortadan kalkacak aslında. daha güzel bir türkiye'de yaşamak ümidiyle...
devamını gör...
bazılarının asla farkında olamayacakları vaka i hayriye.

okuduğunu anlamaktan aciz ezbere, pata küte gazlamadan başka bir mahareti olmayanlar islami uyanışı amerikancılık sanıyor.

evet 70 lerde kapitalizme, ırkçılığa, ahlaksızlığa başkaldırının karşısında komünistler ve müslümanlar vardı. emperyalizm karşıtlığı bu iki grubu yan yana getiriyordu. isveç'te filistin'e özgürlük marşları çalarken müslümanlar da güney amerika da devrimcilere destek veriyordu.
amerika 'da ırkçılığın karşısında direnç noktası olarak yükselen müslümanlık çok daha kapsayıcı bir yapıya dönüşüyordu. sonra ne mi oldu? emperyalizm önce kendi evindeki müslümanların yükselişini durdurdu. nasıl mı? malcom x e karşı martin luther king gibi adamları siyahların başı kabul etti. siyahi hareketi müslümanların ekseninde alıp king gibi adamların kucağına bıraktı. evet siyahlar bazı hakları elde etti ama bu müslümanlar eliyle olmaması için mücadele verildi. zira o zaman islamın sesi daha gür çıkacaktı. benzer oyun amerikadan başlanarak dünyanın farklı yerlerinde uygulamaya sokuldu.
siyasal islam diye bir çok kullanışlı bir araç buldu abd. ingilizlerin kendi baronları ile idare ettiği ortadoğu yu hakimiyeti altına almak için müslüman görünümlü kişileri satın aldı abd. çünkü mevcut düzeni bozmak için en güçlü araç islamdı bu coğrafyada. ama bu gücün başında kendi adamları olacağı ve islamın yerine kendi icad ettikleri siyasal islamı koydukları için yanlışlıkla gerçekten müslümanların iktidar olması ve islamın hakimiyeti engelleyecekti. iran da mollalar bunu yaptı. mısır da müslüman kardeşler bu işi yaptı. türkiye'de fetö ve geçmişten gelen destekçileri ve ona her istediğini verenler aynı kişiye hizmet ediyordu. hepsi abd ye çalıştı. abd bu siyasal islamcılar ile ingilizlerin hakimiyetini kırıp bölgeyi kendine bağladı. bugün ırak da, afganistan'da, suriye'de, türkiye'de hep abd var.

70lerde gürül gürül akan suyun yönü değiştirilmese bugün belki çok daha başka bir ümmetten çok daha başka şeylerden konuşuyor olacaktık.

sünni müslümanlar abd nin istediği şekilde ve suudi sermayesi aracılığıyla vahhabileştirilmeyecekti belki. aynı şekilde yine şiileştirilmeyecekti, "selefilik" adı altında manyaklaştırılmayacaktı. eğer son 30 yılda sünni islamın nasıl yıpratıldığını ve siyasal islamcılar eliyle yok edildiğini göremiyorsanız kusura bakmayın ama körsünüz.

yemende bebekler açlıktan ölmeyecekti belki. belki doğu türkistan'da çin müslümanlara işkence edecek cesareti bulamayacaktı. biz fetöye kızıp müslümanları cadı avına çıkmışlar gibi kazanlara doldurup yakmaya çalışmayacak, abd nin uşaklığını yapanlara ehven i şer demeyecektik belki.

yani gazlamadan önce ne dediğimizi bir okuyun ve ne demek istediğimizi anlayın.
devamını gör...
türkiye'deki müslümanları yakın tarihte en çok etkileyen olay 1979 iran islam inkılabı'dır. selefiler yine straw man fallacy olayı yapmışlar. toprakları işgale uğrayan bir ülkede cihadın başlaması farklı bir şeydir, burada bir model olma durumu mevcut değildir. amerikancı-laik pehlevi hanedanının silinip yerine islami bir rejimin gelmesi farklı bir etkidir. ikinci olay türkiye'li müslümanlara bir örneklik teşkil etmiştir. nitekim ''devrim ihracı'' falanlar derler. türkiye'de cihad ve siyasi düşünceli müslümanları çok etkilediği su götürmez. he ''islami uyanış'' denebilir mi? şu zamana kadar tam bir islami uyanış olsa idi böyle olmazdı zaten. belki çok az sayıdaki insanlarda olmuştu.
he bahsekonu mesele bu tarihlerden sonrayadır, 70'lerde ne islamisi ne uyanışı olmuş bilemiyore. 79 sonrası cihadi toplulukların çoğalması tabiidir.
devamını gör...
uyanıştan ziyade 1900'lerin başından 60'lara kadar tüm islam dünyasının fiilen gavur postalı altında olmasına verilen sert bir tepki idi. haklı bir tepkidir de o zamanın şartlarında. fakat islamın özünü ve omurgasını keşfetmeye çalışan müslümandan ziyade düz ve sahte islamcılar türemiştir. sabiteleri olmayan , değişkenleri de din zanneden o zamanki akımların rüzgarından etkilenmiş yarı marksist bir islamcı uyanıştır. zamansız , mekansız ve köklerini yitirmiş vaziyette bir müddet devam etse de zamanla yerini el kaide, ışid tipi at gözlüklülere devretmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar