2. el otomobil piyasası

afedersiniz iyice tezeği çıkmıştır. aldığı arabayı bir yıl dolmadan satan adamdan gelir vergisi al bakalım nasıl düşüyor fiyatlar. öyle üç beş de değil bir tek araba bile satsa alacaksın vergiyi.
devamını gör...
sıfırdan farksız arabaların sıfırdan daha pahalıya satıldığı piyasadır.
ayrıca sıfırdan farksız dediği araba 7 ayda 19 bin km yol yapmış.
devamını gör...
sıfır araç arzının karşılamayacağı bir talebin mevcudiyeti dolayısı ile uçmuştur.

bayram üstü olunca, corona korkusu da geçmemiş iken iyice cılkını çıkardılar.

senaryo belli. sıfır araç arzı talebi aştığı an, rüzgarın hızı kesilmesin diye bir ötv indirimi gelir, bu vesileyle yatırımcı da çekilebilir, elinde araç istifleyen namussuzlar da avcunu yalar.
bu olası senaryo gerçek olana kadar beklemek şart araç almak için. en azından talepler durulup arz eski haline dönene kadar.
devamını gör...
öyle göze böyle yaprak dedikleri hadise. herkes birbirini suçluyor ne hikmetse piyasanın bu denli saçma sapan bir hal almasından ötürü. oysa hiç hatırlamıyorum aracımın hakkı şu diyerek uygun veren bir babayiğit. ne var ne yoksa başkası uygun satsın kafasında bir milletten ne bekliyorsun? araç alırken hebele hubele fiyatlar yüksek satarken tr de tek... mustehak denilen kavram yeterli bu piyasayı aktarmak için zira bu millete düşmana gerek yok birbirini sevmeyi iyi biliyor. özetle beter olsun daha da yükselsin istiyorum. 2012'de sıfır 34 bine alınan bir araç 90 bin oldu ise söylenecek pek de söz kalmıyor. yaşasın tek haneli enflasyon, yaşasın büyük türkiye, yaşasın ayasofya...
devamını gör...
bu saçma sapan fiyatlandırmaları sadece sıfır araç arzının azlığı ya da pandemi yüzünden araca olan talebin artışıyla açıklamak mümkün değil. bizim millet de açgözlü. ilanlarda dikkatimi çeken noktalar var. mesela satıcısı bayan olan araçların fiyatlarının emsallerine oranla daha yüksek olduğunu gözlemliyorum. bu, bu araçların daha temiz olduğunun mu işareti? hiç sanmıyorum. 20 yaş civarı araçların çoğu maşallah hep 150-160 binli kilometrelerde. yersen tabi. piyasası olmayan araçların bile tutulan modellerden fiyat olarak pek bir farkı yok. adam 2000 model suzuki swift'e 42 bin istiyor! tamam isteyenin bir yüzü demişler ama azıcık mantık yahu.o yaştaki aracı sıfır alıp hiç kullanmayıp garajda tutsan yanı köşesi çürür. bitli baklanın kör alıcısı olur hesabı herifler oltayı atmış bekliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar