2 yaş sendromu

erken ergenlik de denilen, çocukların kaprislerine uydurulmuş yeni bahane.. çocuktur, naz yapar, kaprislenir, ilgi bekler.. neden illa bir isim konuyor ki buna?
yeni nesil ergenliği bile level atlayarak yaşar oldu bu uzmanlar sayesinde.
devamını gör...
ilk ergenlik olarak geçen dönemdir. 18 ay ile 36 ay arasında çocukların "ben"lik duygusunu ortaya koydukları dönemdir. isteklerini yaptırma, ailede birey olduğunu ispatlama ve bir çok olayı, durumu, duyguyu kavramaya başlama evresidir. daha az ikna edilebilen, kendi başına kontrolsuz ve sakıncalı hareketler yapmak isteyen, oyun arkadaşlarıyla kavga edip, vurma, ısırma, itekleme, eşyalarını paylaşmama, sebepsiz ağlama krizleri yaşama sendromudur. geçici bir dönem olduğunu kabullenerek anlatma, ikna etme, zıtlaşmadan, doğruya devam yanlışa ise yumuşak bir uslup ile kararlılıkla hayır cevabı verilmelidir. 2 yaş sendromu 3 yaş evresine girildiğinde yüksek ortalama ile geçirilmiş olur, bazı çocuklarda bu süreç hırçınlaştırma sebebi ile uzayabilir.
devamını gör...
eskiden böyle şeyler pek yoktu. o yaştaki çocuk olduğu gibi sendrom olsa ne yazar diye düşünenler olabilir -ki ben de onlardan biriydim- ama işin aslı öyle değil. çocuk harbi arızaya geçiyor. ben jandarma diyorum, o üzerine alınıp "jandarıcam işte!!!" diye yırtınıyor yerlerde. kızım sana demedim diyorsun, "hayır" diyor. ne hayır, nasıl hayır? bilmiyorsun.

bizim gibi köylük yerde büyüyen çocuklarda olmaz böyle şeyler ama bu balkon çocukları çok fena. bir de adına yok 2 yaş sendromu, yok 3 yaş arızası felan diye isim takıp olayı bilimsel bir zemine getirdin mi iş iyicene çığırından çıkıyor...
devamını gör...
şu an kızımla birlikte öğrendiğim sendrom. önceden de duyuyordum da, "başlarım ben öyle işe, iki yaşındaki çocukta ne sendromu? patlatırım kafasına ağlar ağlar susar!" diyordum. e Allah belamı verdi.

arkadaş, 2 yaşına girdiği günden beri rahat, huzur bırakmadı çocuk. inatçılık mı dersin, sebepsiz ağlama krizleri ama nasıl bir ağlama? 5 dakika kesintisiz dinlesen sağır olursun öyle bir şey. herkesi her şeyi kıskanıyor çok gariptir ki bir tek kardeşini kıskanmıyor. hayır demeyeceksin dediğin an, evdeki bir eşyanı gözden çıkardın demektir. her şeyi karıştırıyor, yapma dediğin yap dediğin hiçbir şeyi dinlemiyor. kafasına göre takılıyor. bir şey istiyorsa onu alana kadar susmuyor, saniyede 5 kez istediği şeyi tekrar ediyor ve verene kadar yapıyor bunu. yiyosa vermesene?

bir gün ortadan kayboldu, arıyorum arıyorum yok. ödüm patladı tam fena oldum bayılıcam,
-hiiiyyaaaaaaa lülülüll diye koşturarak geldi?
-vücudu parıl parıl parlıyor-
+ne yaptın sen? dedim
-neaptım anne neaptım? diyor.
+senin Allah cezanı vermesin. eşşoluesek ne döktün gene?
-ihi ihi diye gülümsemeye başladı. ve koşturarak kaçtı.

meğer bebe yagını almış önce bir güzel kendini sonra bütün yerleri yıkamış onunla. ya böyle bir iğrençlik söz konusu olamaz. o yağı temizleyene kadar yüksek lisansını verir insan.

velahsıl çok mağdurum ya, Allahım nolur çabuk geçsin, amen.
devamını gör...
özerklik dönemine giren çocuğun içine düştüğü psikolojik vaka. bu dönemde çocuklar huysuz ve dayaklık olurlar. işlerine karışılmasından hazzetmeyip her şeyi kendileri yapmak isterler. mesela üstüne dökmesin diye kaşığı elinden alamazsınız, evi başınıza yıkar. yolda yürürken elini tutamazsınız, özgür olmak ister. sürekli huysuzluk yapar, ağlar, zırlar. ancak geçicidir, sabredin.
devamını gör...
geçiş zamanıdır.
bebeklik çağı bitmiş çocukluk çağına başlamıştır.
bu evrede ne yapacağı kestirilemez. 4 yaşında durulur ve bir başka geçiş zamanında yine ayarlar bozulur, ergenlik çağı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar