11 mayıs tan sonra bir level daha atlayan vergilerdir. 800 üzerinde yeni ürüne 30 eylül e kadar %30 olarak uygulanacak ek vergi 1 ekim den sonra %10 lara düşecek imiş.

kaşla göz arasında unutulmayan halkımızın adına teşekkürü borç biliriz.

en hafifletilmiş haber detayı aşağıdadır.

--- alıntı ---

30 eylül'e kadar yüzde 30
ek gümrük vergisi, 30 eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 ekim 2020'den itibaren ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.

amaç, koronavirüsün ekonomiye etkilerini azaltmak
kararın, koronavirüs salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak amacıyla alındığı belirtildi.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
sarayi savunan bir arkadas vardi, basliga bekleniyor. gel bunu da savun.

tanim: tanimsiz durum. ulkede batmayan yerli sanayi mi kaldi. *

edit: yemin ediyorum bir nesil bunlar yuzunden yaslandi.
devamını gör...
ekonomimiz çok iyi olduğu için alınan karardir. bakıyor ki devletimiz halk daha fazla vergi verebiliyor çünkü herkesin durumu çok iyi, ondan daha fazla vergi alıyor. yani devletimiz vergiyi alamayacagini bilse koyar mı sizce Allah askina? çok vergi verebiliyor olmamız çok kazandigimiz ve refah seviyemizin bir gostergesi.
devamını gör...
geçmiş dönemlerde uçak, motor, araba fabrikalarını kapatanlar şimdi yerli fabrikalar kapatıldı diye ağladığını görüyoruz.

bir kürek sapı bile üretmekten aciz insanlar yerli üretim yok diyor. neden? çünkü hepimiz bill gates, elon musk olmak istiyoruz. milyar dolarlar, ün, şöhret. maraba gibi kürek sapı mı üreteceğiz? neden kürek sapını örnek verdiğime gelirsek, dışarıdan çok sayıda ihracat ettiğimizi gördüm. her olayda olduğu gibi yerinden kalkmaya aciz insanlar oturduğu yerden ihracat vergi zamlarını eleştirirken girişimci insanlar ise parasına para katacaktır. bu olayları eleştirenler 800 ürün hangisi, daha önce yine gelen vergi zammı hangi ürünleri kapsıyor, ülke içinde bunun yerli temimini nasıl sağlarım diye çalışma yapacağı yerde ağlamayı tercih ediyor. devlet sana imkan sunmayacak sen devlete imkan sunacaksın.
devamını gör...
asıl maksadı daha fazla vergi geliri elde etmek değil, yurt dışına dolar - euro çıkışını azaltıp bir yandan da yerli üretici lehine bir durum oluşturmak.

pek çok sektör, ürün var ki yerlisi yabancısı arasında neredeyse fark yok. ama yerli malı bilinci konusunda yeterince hassas olmadığımızdan gidip kolaylıkla ithal ürünlere meyledebiliyoruz hiç gereği yokken.

misal mermer - seramik vs. sektörü. ülke mermer cennetiyken, envai çeşidi uygun fiyata bulunabiliyorken gidip italya'dan mermer, lavabo ithal edip rezidansa döşeyen müteahhitler var.
tarım makinaları, traktör konularında çok iyi, zengin seçenek sunan bir sektörümüz varken sırf avrupa malı olsun, farklı olsun diye gidip alman, italyan, amerikan malı traktör alan, sonra da milli geçinen çiftçimiz var.
devamını gör...
yerli ürün bilinci oluşmamış kişilerin zoruna giden vergiler.

- yerlisi varken neden ithal?
+ poromo nosol horcoyocoğomo sono mo sorocoğom!!11
- cebindeki para sana ait değil geri zekalı t.c. devletine ait. paranın üzerindeki yazıları süs falan sanıyorsun herhalde. ithal ürüne vereceğin her bir kuruş bu ülke için zarar. şunu önce o kalın kafana sok tamam mı?
devamını gör...
yerli ürünler teşvik edilsin doğru. lakin bunun yolu yöntemi doksanlar kafasıyla olmaz. öncelikle şirketleri elden geçirmelisiniz.
şirketler kendi anayasalarını oluşturmalı. kurumsallık ve şirket yönetim kaideleri oturtulmalı. sen bunları yaptırmayın vergi artışlarından medet umuyorsan geçmiş olsun.
x ürününün piyasada hem yerlisi hemde ithali olsun. bu iki ürün birbiriyle ne kadar eşlenik tam anlamıyla açıklığa kavuşturmadam konuşmak kolay.
gelelim cebinizdeki paraya. cebimdeki para beni ilgilendirir. istediğim gibi tasarrufta bulunma hakkına sahibim. oldu olacak 24 ocak kararlarının öncesi türkiye'ye dönelim. hem bu sayede yurtdışına para çıkışı kesilir.
komik olmayın lütfen.
hükümet kısa vadeli çözümler arayışında. ancak sorunları ötelemenin yaratacağı fatura çok daha büyük olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar