20 temmuz 2015 suruç patlaması

aynel arab'a gitmek için bekleyen sosyalist gruba karşı gerçekleştirildiği söyleniyor.ışid'in işi olabilir.

not:afişler falan görmüştüm.kobene'de direndik şimdi yeniden inşa ediyoruz yazıyordu galiba.öyle bir şey işhttp://te.inşa etmek için kobane'ye gideceklerini iddia eden bir gruba karşı yapılmış saldırı gibi duruyor şu anlık.


http://www.haber7.com/gunce...
devamını gör...
ayn el araba "tatil" seyahatine gidenlere karşı gerçekleştirilen eylem.
mekaplı gençlik katil devlet sloganları atsa da henüz üstlenen olmadı.
devamını gör...
memleketin teröristlerinin yine mağdur olduğu hadise. çok mağdur bu teröristler de canım. şimdiden ışid mışid demeye başlamışlar. bence siz bunu işvereninize bir sorun isterseniz.
devamını gör...
faillerden ve kimin yaptırdığından ziyade hesabın türkiye'ye ödetilmesi ihtimalinin yüksek olduğu bir patlama.

mümkün mertebe yazmaya çalışıyordum, pkk son bir final yapmak istiyor ve bayramdan sonraya dikkat çekiliyordu, demek ki bu da bunun için bulunmaz bir sebep olacak. pkk'nın çatışmasızlık dönemini bitirdik, askerin barajlarına saldıracağız açıklamalarından sonra ve cemil bayık'ın halkın silahlanması konusundaki telkinleri ile hdp'li bir yetkilinin biz pyd'ye yaslanıyoruz ilanı da bu işin tamamen eskiye dönme konusundaki kararlılığa işaret ettiğini de biz de görmekteyiz.

değilmi ki pkk/hdp'nin gözünde akp/devlet ile ışid aynı, pek bir farkları yok. bu patlamayla da ışid'in bir bağlantısı varsa yahut böyle bir iddia dahi ortaya atılıyorsa/atılacaksa meselenin nereye vardırılacağını da kestirebiliyoruz.

suriye sınırının her türlü provokasyona açık olduğu, türkiye'nin zaten diken üstünde durduğu ve suriye/ırak benzeri kaos ortamlarının türkiye sınırında da yaşatılma isteğinin belirgin bir şekilde ortaya çıktığı da bilinmiyor değil. işin dikkat çekici olan yanı -eğer haberler doğruysa- bu dernek üyelerinin batıdan gelip sınırı aşmak üzere orada toplanmaları ve bu melun olayın gerçekleşmesi.

sınırda her türlü provokasyon zaten oluyordu ve yerel unsurlar kışkırtılıyordu ancak bu aşamaya kadar henüz bu tip bir olay olmamıştı. olaya yine "batı" müdahil oldu ve beklenen provokasyon gerçekleştirilmiş oldu. onlarca ölü olduğu söyleniyor, bundan sonraki açıklamaları dikkatle izlemek lazım. ve buradaki "sol" etiketine dikkat çekiliyor... kürtler domine edilirken "sol" taraf da aynı şekilde domine edilmiş olacak gibi geliyor bana. ve dolaylı etkilenen diğer kesimler de öyle.. cumhuriyet gazetesi'nin manşeti hazır gibi..

edit: saldırı için başsağlığı dilemedik, eksikliğimiz. bu tür olaylara karşı dikkatli olmak lazım, sebep ne olursa olsun ortada bir saldırı var ve buna her kesim tepki göstermeli. lanetliyoruz ve muhtemel provokasyonlara karşı da ancak itidal/dikkat tavsiye edebiliyoruz.
devamını gör...
üzen, endişelendiren ama artık şaşırtmayan patlama. tıpkı daha öncekiler, ya da çeperimizde yaşanan rutin patlamalar gibi.

bu topraklarda ölüm çok kolay abiler. yaşamak çok zor ama ölmek harbi çok kolay... kimin yaptığı, niye yaptığı da önemsiz. at izi it izine karışmış, kimin elinin kimin cebinde olduğu artık belli olmayan bir coğrafya burası...

devamını gör...
hayatını kaybedenler "onlardan" olduğu için sözlükte pek şiddetli tepki görmeyen saldırı. birazdan birileri gelip katır da diyebilir ölen gençlere. işid'i kutlamayan kalmış bir tek. daha fazla yazıp bu entry'i çöpe gönderilme riskiyle baş başa bırakmak istemiyorum.
devamını gör...
onlar bunlar bizler diye bir şey yok,olmamalı.ölen gene bizim insanımız farklı şeyler tartışılır ama dua ediniz ki ortalığı karışıklığa sokmaya çalışanlara rabbim fırsat vermesin bize de olaylar karşısında mantıklı şekilde düşünüp,tepki vermemizi sağlasın.*
devamını gör...
bir canlı bomba saldırısıdır.

patlama videosundan açıkca anlaşılıyor.topluluk merkezinde , insan boyunda , büyük çaplı bir patlama http://oluyor.kişi içeri sızdığına göre grubun bildiği ya da önceden sızmış birisi olabilir.

kimin yaptığına dair bir şey söylenemez zira bölge cadı kazanı. ama ihale ışide kalır.aynen seçim öncesi diyarbakır mitinginde olduğu gibi.

olayın eşelenmesi lazım diyecem ama şu ortamda kimseye birşey anlatmak mümkün değil. insanlar akıllarını kullanmıyor çünkü.

açıklanır mı bilmem ama ölülerin içinde polis olabilir. terörle mücadele bu tip eylemleri "içeriden" takip eder.

not 1 : canlı bomba bir genç kız deniliyor.

not 2 : hdpli vekil tc hesap verecek açıklaması yapmış... sonra neden üzülmüyoruz...
devamını gör...
ben bu tür saldırılar karşısında itidalli olabilen bir insan değilim. ''insan'' onuruna yakışmayan hayin bir saldırı karşısında dilimden sadece kınamaktan fazlası çıkıyor ancak yazılmıyor. kandan beslenenlere lanet ederek kalbimden buğz ederek tanımı sonlandırdığım patlama.
devamını gör...
sırtına geçirdiği ropdöşambır ile kurulduğu koltuğunda bir elinde kaliteli küba purosu diğer elinde de arada hüplettiği chivas regal ile dünyaya ayar vermeye çalışanların yeni bir oyununu daha bugün gördük. görmeye de devam etcez.
ışid ve pkk gibi çeteleri bu coğrafyaya musallat edip mazluma zalimlik yaptıranlar hesaplarını öteki alemde nasıl verecek ben bunun merakındayım.
devamını gör...
hdp li milletvekili leyla güven in ''tc bunun hesabını verecek'' açıklamasından sonra ilgilenmediğim patlama. Allah kalbinde bir nebze imanı olana refah eylesin.

bir ülkenin milletvekili bunu söylüyorsa milleti ne der kim bilir. neyse, gazeteci ve etraftaki esnaf arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. inşallah pek hasar olmamıştır.
devamını gör...
patlamada ölenlere sadece insan gözüyle bakarak ardında kalanlar için Allah sabır versin diyorum. plan, proje, büyük oyun falan bu laflar çok umrumda değil açıkçası. biz ölüm için biçilmiş kaftan niteliğinde bir millet olduğumuz için ha ordan ha burdan kıymetimiz yok. Allah rahmet eylesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar