ülkede yaşayanlar için nasıl bir güzelliktir. her şerde bir hayır vardır.

***edit büdüt:

umre ya da hacc cenabı hakk'ın davetidir. ama imtihanı da boldur. lebbeyk demeye korkarak, rabbimiz ya derse, "la lebbeyk, hayır kabul etmiyorum, niyetin bozuk. böyle kul istemiyorum". ceseden gitmişsin ama ruhen gitmemişsin. "razı ol Allah'ım" diyerek, rabbinin rızasını umarak bulunmalısı gereken kutsal topraklar. medine topraklarının ayırt edici özelliği vardır. kötüyle iyiyi ayırır. nefsinin yaramazlıklarının ayyuka çıktığı nefs ile savaş halidir hac ibadeti ve o savaş, kabe ve peygamberimiz sav'in huzurunda devam eder. ama bu seneki hac ibadeti resmen şu an bunu düşünğnce bile ah keşke'lerden bir demet. bir fırsat, bir lütuf. yani ülkede yaşayanlar için Allah’ın bir rahmeti.

bir büyüğümün dediği bir şeyi buraya yazmak isterim, "kabe'yi içinizde bulmadan kabe'ye gitseniz ne olur. Allah’ı bulmadan kabe'ye gitseniz ne olur! dolanır durursunuz. ama yinede gidin, olur ki bulursunuz."
devamını gör...
bu beceriksizler normal dönemde bile o kadar maddi imkana rağmen haccı doğru düzgün organize edemiyorlar. hatta yaptıkları bazı uygulamalar bildiğin özellikle hacılara eziyet etmek içinmiş gibi de neyse konu dağılmasın. velhasılıkelam iyi etmişler. kabul etseler tedbirsizlikle müslümanları mağdur edecek türlü türlü saçmalığa sebep olacaklarına eminim çünkü. hataları karşısında eğri kılıcıyla onları düzeltecek kimse olmadığından oluyor bunlar hep. ama hiç merak etmesinler bu böyle gitmeyecek. endişe edebilirler tabi. endişe etmeleri gerek hatta!
devamını gör...
koronavirüs konusunda sağlık bakanlığı'nı büyük bir yükten kurtarmıştır. zira hac sezonunda türk hacılarının gitmesine izin verse de vermese de iki kesim tarafından saldırı altında kalacaktı. ancak suudlunun aldığı bu kararın faturasının ucu bize bir yerden dokunacaktır. diyanet hac sezonu kazancından olacaktır, kurum içinde tasarrufa gitmeyeceğine göre de ek ödenek isteyecek, cuma namazları sonrası para toplanan bisküvi kutularının hacmi daha büyük tutulacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar