22 bin lira maaş alan milletvekilinin simit hesabı

akp grup başkanvekili muhammet emin akbaşoğlu'nun simit hesabı.

"5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı. ak parti kurulduğunda 2002 yılında asgari ücretli vatandaşımızın maaşı sabah, öğle, akşam çay simit almaya yetmiyordu. şimdi asgari ücretlinin maaşı ne kadar, 2 iki bin yirmi lira. koyduk kenara. bir çay bir simit iki lira. beş kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. günde 30 lira. ayda ne yapar, 900 lira. 2020 lira eksi 900 lira ne yapar; demek ki 1120 lira cebinde kalıyor. daha mı iyi daha mı kötü? soruyorum matematik yaptık muhterem, şöyle kalk bakayım ayağa"

tamam abi zaten patates soğanı tedavülden kaldırdınız. pazarda en ucuz sebze de 4 liradan başlıyor. vatandaş artık 3 öğün simit ile idare eder, parası da cebine kalır. hem ordaki çay da fazla hatta lüks. çay neyinize lan ameleler su ile yiyin simidi. öyle marketten filan alarak da değil çeşmeden akan suya ağzınızı dayayın için. siz buna müstehaksınız.

böyle bir utanmazlık var mı ya. adam resmen dalga geçiyor. neyse format müsade etmiyor işte.

haber
devamını gör...
asgari ücret ecevit döneminden yüksek, evet; ama şam şeytanlığına gerek yok. ecevit döneminde olan devletin taşınmaz mallarını, arazilerini hep sattınız. dahası, ecevit döneminde ptt, tek, belediyeler vs bir çok kurum devlete bağlıydı ve bu kurumda çalışanlar asgari ücretle çalışan bir işçi değil 657' ye tabii mumurdu.

ecevit dönemindeki doktor, hakim, öğretmen maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı kapattığınızın, bu kapanmanın aşağıdakini yukarıya doğru çekerek değil de yukarıdakini enflasyona ezdirip ,aşağıdakini yukarıya kavuşturmaya çalıştığınızın da farkındayız.

sizin evlatlarınız 25 yaşında holdin sahibi olurken, bizim kardeşlerimiz 30 yaşında diplomalı olduğu halde işsiz ve bekar geziyor; ama hala mesajı almamış sayın vekil. sesi hala gür çıkıyor!
devamını gör...
22 bin lira maaş ile insan biraz da kişisel gelişimine vakit ayırır değil mi sayın vekil? dünya görüşünü genişletmeyi hedefler mesela, iki kitap okur ne bileyim bi seminer dinler falan. simit ile yaşam standardı hesaplamanın ne kadar sığ, ne kadar cahilce, ne kadar gereksiz, ne kadar gerçeği yansıtmayan bir iş olduğunu azıcık bilecek kadar kişisel gelişim. hep midenize, hep banka hesabınıza yapmayın yatırımı. o beyin de yatırım ister, olmaz ya bir gün lazım olur belki.
devamını gör...
aslında bu bir alım gücü tespit denklemidir. bunu erdoğan da yaptı, kılıçdaroğlu da yaptı. siyasiler arada bir çıkıp asgari ücretle geçinen bir ev nüfusunun çay-simit tükettiği takdirde geçinip geçinemediğini hesap ederek geçmiş dönemlere atıf yaparlar. ekmekle enflasyon hesabı gibi, ayşe teyzenin pazar alışverişi gibi...

işin mide bulandırıcı tarafı bu kişinin pişkin pişkin 1120 lira cebine kalıyor demesi. işlerine gelince methiyeler dizdikleri bu millete reva gördükleri geçim standartlarına bakış açıları insanın sinirlerini bozuyor. dişlerindeki implantları bile milletin parasıyla yaptıranlar elbet bunların hesabını verecek. ölüm var, hesap var. şüphe yok.
devamını gör...
ben ak partili değilim arkadaş, bunun gerçek olduğunu ak partili seçmenler vekilleri korumak adına 1 ay kadar simit çay perhizine başlasınlar lütfen.
devamını gör...
kimseyi sasirtmamistir. artik isi oyle bir boyuta tasidilar ki; ici curumus akp'nin ruhu curuk siyasetcilerinin zirvalari, ahlaksizliklari, utanmazliklari, yuzsuzlukleri kimseyi sasirtmiyor. bu adamlar ne soylerse sasiririm diye dusunuyorum; yok yani harbiden hicbir sey. adamlarin limiti yok. limit gokyuzu.
devamını gör...
eski fakat yerin de bir fıkrada şöyle geçer ki..

--- alıntı ---


dönemin amerika ingiltere ve türkiye başbakanları bir araya gelmiş ve toplantı sonunda başbakanın sorularını yanıtlıyorlarmış.

gazeteci sormuş:
— ülkenizde 4 kişilik bir aile ne kadar gelirle rahat bir hayat sürebilir siz onlara ne kadar ödüyorsunuz?

amerika başbakanı:
— amerika da 4 kişilik bir aile 5000 dolar ile rahat bir yaşam sürebilir, biz onlara 6500 dolar ödüyoruz geri kalan 1500 doları ne yaparlar bilmiyorum.

ingiltere başbakanı:
— ingiltere de aynı aile 4000 pound ile rahat yaşar, biz 5000 veriyoruz 1000 pound nereye gidiyor bilmiyoruz.

türkiye başbakanı:
— türkiye de aynı ailenin açlık sınırı 800 tl dir. biz onlara
300 tl veriyoruz geriye kalan 500 tl yi nereden buluyorlar bizde anlamış değiliz.

--- alıntı ---
devamını gör...
ahlaksız ve utanmaz bir söylem. hangi ülke vatandaşına böyle bir yaşamı reva görür? böyle bir öneriyle gider de o salonda yuhalanmaz? yanındaki adamlar nasıl sessiz sessiz otururlar? yeter artık horlayıp durduğunuz bu milleti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar