ysk'nin seçim yenilemesini doğru buluyorum. ancak ortada böyle bir usülsüzlük varsa -ki var neden o zaman küçükçekmece ve maltepe seçimleri de yenilenmiyor? çünkü bu usülsüzlükler bu ik ilçede ortaya çıktı. bunların da yenilenmesi lâzım.
devamını gör...
akp'nin büyük fark atacağı seçim olacaktır. zaten olması gereken de oydu. küskünler, kızgınlar, kaçaklar, usulsüzlükler derken oylar çok eridi. sırf emmi oğlunu muhtar yapmak için memlekete gidenler yüzünden ikiyüzbinin üzerinde oy kaybı var. şimdi seçmen listelerinde değişiklik olmayacak ama en azından küskünler gelir, kızgınlar akıllanır, usulsüzlüklere karşı daha uyanık olunur.
devamını gör...
2014 istanbul seçime katılım oranı %89.2
2019 istanbul seçime katılım oranı %83.9

%5 lik sandığa gitmeyen ak parti seçmeni bu sefer oy kullandığında şok olacaksınız. tepki için geçersiz oy kullananları saymıyorum bile.

t: seçime katılımın yüksek olacağı seçim.
devamını gör...
tepki için, biraz burunları sürtülsün demek için oy kullanmayan akp seçmeninin, neyin değiştiğini görüpte tekrar akp ye oy vereceğini merak ettiğim seçim. literatürde buna omurgasızlık denir.
devamını gör...
tiyatrodur.

insan aklıyla dalga geçilmez.

bu ''seçim''e girilmemeli. aktif boykota girişilmelidir. yani bu sözde seçime gitmemek, seçimi de kesinlikle yaptırmamak lazım.

meclis, yargı, ysk, yürütme, yasama vs artık tüm kurumlar şekilde görüldüğü gibi (bkz: fıs)tır.

yeni bir kurucu meclisi toplamak lazım.

faşistlerin hukukuna karşı milletin hukuku. faşistlerin adaletine karşı milletin adaleti.

yapar chp öyle bir şeyi?
yapmaz gibi görünüyor.
çünkü o da egemen sınıfın tuzu kuru bir kliğini temsil ediyor.
devamını gör...
gidip oy vermemiştim bu sefer gitmeyip oy vermeyeceğim.
önünüze konan kutulara önceden kararlaştırılmış isimlerden birini seçip yazmayı mantıklı bulmuyordum. şimdi önüne konan kutulara önceden kararlaştırılmış isimlerden birini yazsan bile hiç bir şeyin değişmediğini milyonların gözünün içine baka baka gösterdikleri bir dönemde hiç mantıklı bulmuyorum.

muhalefet tekrar seçime girmekle ysk kararını meşrulaştırmış oldu. bence koltuk sevdası yüzünden onlar da nasıl bir dalalet içinde olduklarının farkında değil.

diyelim ki muhalefet tekrar kazandı ve akp tekrar itiraz etti ve ysk yine saçma bir gerekçe ile yine iptal etti? etmeyeceğinin bir garantisi var mı? yok. milletçe layık olduğumuz düzen bu maalesef.
devamını gör...
31 mart seçiminden bugüne kadar ak partiye küsmüşlerin veya ak partiye kızgın olanların tercihlerini değiştirecek ne oldu merak etmekteyim.
ekonomi şaha mı kalktı?
dolara demir yumrukla mı vuruldu?
dış siyasi problemler çözüldü mü?
suriyeliler başta olmak üzere göçmenler sorunu giderildi mi?
israfın, hoyratlığın, adam kayırmacılığın önüne mi geçildi?
hak adalet memleket çapında tesis mi edildi?
vakıf görünümlü organizasyonların kamu kaynaklarını yağmalamasının önüne mi geçildi?
cengiz'e şuna buna para yedirmekten vaz mı geçildi?
seçim gecesi anadolu ajansının veri akışını kesmesinin nedenleri açıklandı mı?
hiçbir şey olmadı ama bir şeyler oldu sözüyle iddia edilen seçim yolsuzluğu açıklığa kavuşturuldu mu?
biri bana bu soruları açıklarsa memnun olurum.

t. içinde bulunduğumuz zaman diliminde daha kendimize dahi nedenlerini şüphe bırakmadan açıklayamadığımız, gelecek kuşakların ise türk demokrasisi için kara bir gün olarak anacağı seçim olacaktır. daha korkuncu ise 31 mart sürecinin tekerrür etmesi ve normalleşmesi olacaktır.
devamını gör...
-akp'nin ekside başlayacağı seçim. çünkü öncelikle kendi seçmenini sandığa gitmesi konusunda ikna etmesi gerekecektir.
-chp seçmeni olabilecek en sıkı şekilde konsadile olmuş şekilde.
-dsp bence akp ile bir görüşme gerçekleştirecektir. elbette dsp seçmenini akp'ye oy verme konusunda ikna edemez ama kendisine vermeyi deneyebilir. böyle bir anlaşma olursa farkın artması en azından biraz engellenebilir.
-7 haziran 1 kasım arasındaki gibi bir süreç olacağını düşünmüyorum çünkü o zaman akp'nin kendi kitlesi yetiyordu. şimdi daha fazlasına ihtiyaçları var. bu yüzden ben biraz daha ılıman bir tavır ve ultra mega büyük ekonomik vaatler , çılgın projeler bekliyorum.
- akp genç hdpli seçmeni belki ikna edemez ama istanbul'un kenar mahalle diye tabir edilen doğu'dan göçüp bir apartmanda yaşayan kürt aileleri belki ikna edebilir. bundan dolayı çok fazla terör söylemi olmayacaktır.ama bir yandan da küskün seçmeninin chp'ye kaymasını engellemek için birşeyler söylemesi gerekiyor. belki pkk terörü değil ama fetö'dan yürüyebilirler. bence burada çok zor bir kampanya dönemi bekliyor akp'yi.
- sonuç olarak küskün ve kızgın akp seçmeni ve 31 mart'ta umudu olmayıp oy kullanmayan chp seçmenleriyle birlikte imamoğlu'nun 100-150 bin farkla kazanacağını düşünüyorum.
devamını gör...
insanların maalesef sonucundan ziyade ''adil'' bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ettiği seçim. demokrasi bilincimiz adına kara bir lekedir bu şüphe...

''allah aşkına şeffaf olun ve vicdanları rahatlatın!''
devamını gör...
nereden bakarsan bak bu seçim de 650 sene bir araya gelemeyecek tiplerin ittifakı haline dönüşecek. aslına bakarsan bi anlamda birbirine bu kadar aykırı tiplerin bir araya gelmesi güzel bir şey. ama bu bir araya gelişlerin genel anlamda bir uzlaşma, akıl ve vicdan ortaklığını içermemesi , sadece kısa vadeli sinsi bir plan olması tüm ümitleri de boşa çıkartıyor.

türkeş'e övgüler düzüp anma törenleri ile o'nu kutsayan anarşistler, demirtaş'a övgüler yağdıran ülkücüler, kur'an okuyan sosyalistler, iftar yapan ateistler, başörtüsüne methiyeler düzen atatürkçüler ve "biz ne zaman bu hale geldik lan " diyen goygoycular sağda solda yardırıp duracak.
devamını gör...
sonucunda ortalığın çok karışacağını düşünüyorum. ak parti seçimi alacak tahminime göre. çünkü yaratılan 'akpartiliyim ama bu sefer imamoğlu'na vereceğim" klişesinin tam tersi olduğunu düşünüyorum. bu algı yaratılıyor ki seçim kaybedilirse planları işlesin. bence akparti seçmeninin sandığa gitmeyen kısmının gideceğinin tahmin ediyorum. etrafımdan benim duyduğum da bu şekilde. tayyip erdoğan'ın seçim sonrası hüznünü gören akpartililer ne yaptıklarını anladılar bence. yaratılan imamoğluna vereceğim algısı seçim sonrası ortalığı karıştırma amaçlı. venezuela benzeri bir hale geleceğimiz yavaş yavaş hissettiriyor kendini. çünkü dünyada sağlam profilli arkasına halk desteği almış liderler istenmiyor. çünkü halkın arkasında olduğu lidere herşeyi kabul ettirilemez. çünkü gücünü halktan alıyor ve koşulsuz onu sevenler var arkasında. bu her ülke başkanına nasip olmaz. seçim sonrası ülkenin halini merak ediyorum. gezide ortada bir şey yokken yıkıp döken insanlar bu sefer ülkeyi mahvederler. ben seçim sonrasından pek umutlu değilim açıkçası. inşallah ülke zor zamanlar yaşamaz. çünkü o mikserlere birşey olmaz. olan yine bize olur. öğrenci akbili 40tl oldu derken ortalık karışık diye okula gidemeyen öğrenciler bile olabilir. Allah bu ülkenin yardımcısı olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar