23 mart 2017 dünya sözlük yönetiminden duyuru

cefakar dünya sözlük neferleri;

sözlük temamızın bizlere yetmediğinin, bir takım ihtiyaçlarınızı karşılayamadığının farkındayız. cogito'dan bu günlere kadar uzanan bu köklü geleneği hak ettiği yapıya kavuşturmak için yoğun mesailer harcadık. bu gün sizlere çalışmalarımızın sonuna gelindiğini ve dünya sözlük'ü yeni bir temaya kavuşturmak için ilk adımın atıldığının müjdesini vermek için buradayız.
gerek bu zamana kadar teknik konularda yaşanan bir takım aksaklıklara karşı sabırlı duruşunuz için, gerekse son iki aydır sözlüğümüzde yer alan reklamlara karşı göstermiş olduğunuz duyarlı tavrınız için her birinize teker teker teşekkür ederiz.

hali hazırda kullandığımız temada yer alan teknik aksaklık ve yetersizliklerin yeni temada yer almaması için geniş bir rapor hazırladık, bununla da kalmayıp sözlüğümüze katkı sağlayacağını umduğumuz bir kaç sürpriz özellik için de yönetim kadrosu arasında fikir alışverişimizi sürdürmekteyiz.

yeni tema için siz neferlerimizin fikirleri de bizler için oldukça büyük bir öneme sahip. gerek görsel gerek işlevsel olarak yeni temadan beklenti ve taleplerinizi bu başlık altından bizlere ulaştırabilirsiniz.

geriye dönüp baktığımızda unuttuğumuz, gözden kaçırdığımız bir şey olmaması adına geçiş sürecimiz uzun ve meşakkatli olacaktır. tahmini olarak buradaki değerlendirmelerimizi bitirdikten sonra 2 ay içerisinde hepimizin arzu ile beklediği yeni tema ile yolumuza devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

bu köklü geleneği yaşayan, yaşatan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
devamını gör...
yazarlar için bir fırsat anlamına gelen duyuru. efendim işte overlok makinası ayağınıza geldi. buyurun isteklerinizi sıralayın. şu olsun, bu olsun der dururdunuz. özellikle tema konusunda orijinal fikirleri olanlar muhakkak vardır.

devamını gör...
sözlüğü her haliyle sevmem yanında, gelişmesi icin vereceğim fikirler şöyledir:
-bir konu hakkında anket başlıkları cok dönüyor. neden sağ tarafta kısa bir sorudan oluşan bir anket olmasın? ara ara minik anketlerin gelebileceği bir eklenti olabilir.
-başlıklar da başlıklar altinda toplanabilir. mesela ben spor başlıklarını ve siyaset başlıklarını pek görmek istemiyorum. yine guncel başlığı olsun ama mesela güncelin alt kısmında bir sayfa acilabilir, oradan hemen siyaset kısmına tıklarsak, sadece siyasetle ilgili baslıkları görürüz falan. hem bir konu hakkında başlık acacakken o konu yazılmış mı diye daha rahat bir tarama yapabiliriz.
-yazaların hangi başlıklarda oldugu görünmesin bence, yeterince rahat rahat stalk yapamıyorum ben.
-verilen oyların kimler tarafından verildiği daha bir ilham veren bir eklentiydi. eksi verilmesi kısmı sorun yaratıyorsa, sadece artı verenleri görebilelim en azından.
belki oy vermeyenlerde bir sempati oluşur, onlar da oy verir.
-son olarak, tanım girdikce, bizim nickimizin yanında cicek böcek cıksın. insanlar cicek böcek cıkartmak icin daha cok yazsın. yani illa cicek bocek olsun demiyorum, mesela günde 50 tanim girenin yanında yıldız olsun, o güne mahsus olsun. şeklimiz belli olur. *
devamını gör...
bütün sosyal mecralar kullanıcıya özel bildirimlerle dolu artık. sözlük sistemi bu konuda geliştirilebilir. teknik yetersizlikler için yazılımcımızdan neler istiyoruz hazine mahiyetinde. buraya yazılacak çoğu şey zaten bu başlıkta var.
haricen istatistikler kısmındaki pasif alanlar aktifleştirilip, geliştirilebilir. içerdekiler alanı başka bir sekmeye taşınıp ya da yeri değiştirilip şu an ki yerine vitrin diye bir bölüm getirilip günün en beğenilen ilk 3 tanımı burada direkt gösterilebilir. nitelikli yazıların oylanması ve okunmasını teşvik eden bir sistem olur bu uygulama.
oylanan tanımlar, yazar profilinizin incelenmesi, tanımlarınızın incelenmesi v.b. inceleyen yazar adı gizli olacak şekilde bildirim olarak gelebilir. tabi her bilgi sisteme bir yük. ne kadarı yapılabilir yazılımcının mahareti elbette. hayırlı olsun. inşallah bir sonuca bağlanabilir.
devamını gör...
ulan annem pilava şehriye atayım mı diye sormazken bu adamlar temasına kadar bize soruyor ya. çok garip oluyorum lan. şehriyesiz pilav mı olur?
devamını gör...
bütün her şey sözlük sadece daha güzel görünsün diye olmaz elbet; maksat tanım, içerik ve yazar sayısını arttırmaktır neticesinde. yani geliştirmeler ve düzenlemeler, kullanıcı temeli ile esas alınmalıdır.

bu da kullanıcıları özelleştirmek ile olur; baz özellikler dışında bazılarının yapabildiği, bazılarını yapamadığı ve yapabilmek için uğraşacağı, zaman ayırıp tanımlayacağı düzenekler olmalı minik minik.

misal rozet (badge) uygulaması çoğu zaman iş görür. belli konulara, ya da açılan gündem başlıklarına tatmin edici tanımlar atana o konuya özel bir rozet kazandırılabilir, ego sayfasında görülen.

yahut vatandaşın biri otomobiller üzerine bir dünya tanım yazmıştır, marka-modelleri tanıtmıştır, atıyorum o konu ile ilgili 100 başlık açmıştır içerik olarak yeterli seviyede; o kategoriye has bir rozet kazanabilir üye. (aslında bu dolu içerik diye tabir ettiğimiz mevzuya da katkı olur) benzer şey sinema sektörü olur, doğacılık olur vs. vs.

oylama olayını teşvik etmek için, yazarın +- verdiği oy oranına göre vereceği puanlamada artış yapılabilir misal. ya da mevcut +- oylamasına ilave forumvari bir rep sistemi işleme sokulabilir. gelecek yıllarda rep savaşları falan olur, sözlük karışır, gazetelere fln çıkarız belki *

özetle geliştirmeler, yazar niye daha çok yazsın sorusunun cevabı niteliğinde olmalı biraz da. daha çok yazayım da şunu kazanayım, şöyle görüneyim, şöyle anılayım, böyle şekilleneyim desin, teşvik olsun.

bu bağlamda uvey'in de bahsettiği üzere istatistikler kısmı bir an önce genişletilerek devreye alınmalı, aksatılmadan. yani bu zamana kadar nasıl halledilmez aslında şaşırmıyor değilim.

bir de şey geldi aklıma yazarken dur bak güzel bi fikir.

misal bir başlığı ve/veya açılmamış bir ukteyi tanım yazabilmesi adına birine paslayabileceğimiz bir eklenti de şahane olur. atıyorum x yazarının deniz mahsulleri hususunda birikimli biri olduğunu biliyorum ya, başlığı pasla diye bir şey olsun misal, paslamak istediğim kişiye bildirim gitsin nostradamusun kanguru şu konuda senden yorum bekliyor yoksa tokadı yicekmişsin! diye. eğlenceli olabilir. ve onla ilgili de bir istatistik oluşturulabilir, en çok pas alanlar, gole çevirenler, pas atanlar vs vs. deyü... misal ben şahane asist kralı olurum. *

bir de bunları yazıyoruz ya, sözlüğünü seven yönetici idareci sorumlu kimse gari bir dönüş yapsın. boşa yazmış olmayalım, olur ya da olmaz dense bile kafidir. yani iş görüşmesinin ardından bile herkese deniyor biz size dönüş yaparız diye, olumsuz olsa dahi arandığınızda kendinizi kıymet görmüş hissediyorsunuz. bu da aynı şey. biz bakıyoruz ya merak etmeyin okuyoz biz diyip kestirip atmayın.
devamını gör...
meşakkatini yoğun olarak hissettiğimiz bir süreçti. beliren bir takım teknik sorunlar sürecin uzamasına neden olsa da verilen sözü yerine getirmenin ve bu köklü sözlüğe bir şeyler katmanın kıvancı içerisindeyiz.

(bkz: bu daha başlangıç)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar