24 mart 2020 içişleri bakanlığı coronavirüs genelgesi

tüm marketler 09:00 -21:00 arası hizmet verecek. 100 m2 bir market içerisinde aynı anda en fazla 10 kişi bulunabilecek. toplu ulaşım araçlarında, aynı anda en fazla kapasitenin yarısı kadar yolcu taşınabilecek.
devamını gör...
aklı başında olan her vatandaş için alarmdır, uyarı atışıdır.

bu genelgeyi yayınlayan yakında sokağa çıkma yasağının kapsamı için de genelge yayınlayacak. demişti dersiniz ama o günlerde yaşarsak..
devamını gör...
kısa yoldan sokağa çıkma yasağı ilan edilse yeri. vatandaşa "içeride şu sayıda müşteri var biraz bekleyin öyle girin" dediğinizde trip yer üzerine tartışırsınız.
devamını gör...
yine özel sektör işçilerini bağlamayan bi genelge. aynı soyunma odasında 300 kişi dip dibe soyunup giyiniyor. aynı yemekhanede yemek yiyor yan yana, aynı servislerde 50 kişi yolculuk ediyor ama markette en fazla 10 kişi olacak, negzel.
devamını gör...
düzenleyenlerin toplumdan haberdar olmadığı genelge. biri bu adamlara marketlerin zaten 9 21 arası çalıştığını söylesin. rakamlarla ucu açık olan şeyler neye göre kontrol edilecek? ya hizmet verenler, emekçiler... topluma mankurtluğun alemi yok. tekstil atölyelerinde, fabrikalarda işçiler dipdibe yaşıyor efendiler... evde çıkmayın demek kolay. sosyal devlet olun da enerji şirketlerine sosyal devlet olduğunuzu hatırlatın. akp peşkeş yosması cengiz holdingin clk'sı mesela, vatandaşa elektrik faturasını ödemezseniz enerji kesilecek diye mesaj atmasın.

otobüsler yarı kapasite yolcu alacak. valla süpermen olduğunu iddia eden bir şoför tanımadım. o yolcular bineceğiz derlerse şoför buyursunlar efendim der. milleti milletle papaz etmeyi bırakın.
devamını gör...
geçenlerde dayım iş yerinde 3.000 kişi ile aynı anda yemek yediğini söyledi. bu kişilerin aileleri hesaba katıldığında nerdeyse bir ilçe yapıyor. madem insan sağlığını düşünmüyorsunuz bari komik duruma düşmeyin. herkes kendi ohalini yaratsın diyorsunuz peki bu özel sektördekiler daş mı yiyecek onun bilgisini veren yok.
devamını gör...
en baştan düşündüğümü söylememe sebep genelde. tekrar edeyim yine.

corona virüsün ilk vakası açıklandıktan sonra eğitime ara verilmesi sonrası şehirlerimizin otogarları öğrenci göçüne sahne oldular biliyorsunuz. işte o ilk vakadan önce, ülkemiz içine dışardan gelen ve saldım çayıra şeklinde vakalar var ise, bugünden sonra tedbir almanın bir anlamı kalmamıştı zaten. yani o göç olayından sonra alınan önlemlerin bir anlamı yok benim için. önemli olan, dışardan gelen vakaların durumu ne oldu o günden sonra. bana bunu anlatsın yetkililer. mesela fatih terim virüse neden yakalandı? yurtdışına çıktı mı hiç fatih terim o beşiktaş maçından sonra? beşiktaş maçında virüse yakalanmışsa, orada bulunan diğer insanların durumları nedir? şeffaflık önemlidir yahu, bunu ne zaman anlayacaksınız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar