29 ekim cumhuriyet bayramınız kutlu olsun


--- alıntı ---
'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir'
--- alıntı ---

keşke gerçekten bugün o şekliyle görebilseydik cumhuriyeti. bizim bildiğimiz cumhuriyet, rektörlerin başörtülü kızların peşinden koşturduğu, kadının birinin çıkıp bu ülkede bizim istemediğimiz birşey olamaz dediği, halkın yüzde 47sinin seçtiği bir partinin kapatılabildiği bir cumhuriyet...
devamını gör...
sozluk tarafindan soylenmesi halinde dunya bari$ina feci katkisi olacak cumle. olm adamlar bir bir kendini denize atiyorlar. ogle vakti rakiya sarilmi$lar ihl sozluk'te 29 ekim kutlanmadi diye. hem bu sitenin saginda solunda niye bayrak yok bakim.

moderasyon! titre ve kendine gel. laiklik adam olmaksa, cumhuriyet de adamin krali olmaktir be. cabuk o kutlama mesajini yaz. vakti geciyor. hadi bakim. atam'i kusturme. ters donecek yoksa mezarinda. bence nutuk'ta bunun yeri vardir bi bakmak lazim.
devamını gör...
1923 ten günümüze askeri ve sivil bürokrasiyi elinde bulunduran bir avuç beyaz türkün halkı yok sayarak sürdüre geldikleri baskı rejiminin çatırdamaya başladığı bu günlerde ikinci cumhuriyetin parlayan ışığı gözümü almaya başlamış bulunmakta. bu yolda emeği geçen başta ak parti ve taraf gazetesi olmak üzere bilcümle liberallere teşekkür ediyor; bayramınızı tebrik ediyorum. nice özgür, adalet dolu günlerle rahatça soluyabilmek dileğiyle.
cumhuriyetin bizlerden fikri hür, vicdanı hür , irfanı hür , nesiller ister istediğini ancak bu şekilde varlığını sürdürebileceğini unutmayalım efendim.
devamını gör...
bir şiirle de yapılabilecek eylemlerdendir.


--- alıntı ---
Üç kez seni seviyorum diye uyandım
Tuttum sonra çiçeklerin suyunu değiştirdim
Bir bulut başını almış gidiyordu görüyordum.

Sabahın bir yerinden düşmüş gibiydi yüzün.

Sokağı balkonları yarım kalmış bir şiiri teptim
Sıkıldım yemekler yaptım kendime otlar kuruttum
-Taflanım! diyordu bir ses duyuyordum.

Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün.

Kalktım sonra bir aşağı bir yukarı dolaştım
Şiirler okudum şiirlerdeki yaşa geldim
Karanfil sakız kokan soluğunu üstümde duydum.

Eskitiyorum eskitiyorum kalıyor ne kadar güzel olduğun.
--- alıntı ---

*
devamını gör...
saygın abdurrahman dilipak sözü ile dünki ''cumhuriyet bayramınız ulusal anlamda kutlu ve hilafetle özdeş anlamı ile mübarek olsun efendim!?.. *
devamını gör...
(bkz: olsun)

yalnız m.kemal atatürk'ün tespitinde hata var.
zira hiç kimse, kimsesiz değildir.
herkesi yaratan bir "allah" var dört bir yanda.

kimsesizlerin kimsesi olan cumhuriyet, afrika'da açlıktan kırılan insanlara "kimse" olamamıştır mesela...
devamını gör...
tam da bu günde, yani 29 ekim cumhuriyet bayramı'nde atatürk'ün bir sözünü ve izmir marşı'nı buraya bırakmak istiyorum.

"bir millette, özellikle bir milletin iş başında bulunan yöneticilerinde özel istek ve çıkar duygusu, vatanın yüce görevlerinin gerektirdiği duygulardan üstün olursa, memleketin yıkılıp kaybolması kaçınılmaz bir sondur."

*atatürk*

bayramınız kutlu olsun...
devamını gör...
halâ bir cumhuriyetimiz varmış gibi, cumhuriyet kutlaması yapmak ne kadar tutarlı bir davranış bilmiyorum.

cumhuriyet demokrasisi fikrini paramparça ettiler. bunun tek sorumlusu da hükümet değildir. cumhuriyetimiz çalınırken hepimiz başka yere bakıp görmezden geldik. bugün iktidar höd dediğinde pusan muhalefet en hamasi kliplerle halâ cumhuriyet varmış gibi halkı kandırmaya devam etmekte. sosyal medyada insanlar power pointle çizilmiş resimlerle cumhuriyet fikrinin içini boşaltarak ölüye daha beter zulm etmekte.

1919 yılında cesur, zeki ve kararlı bir lider anadolu halkının üzerinden ölü toprağını atmak için yola çıktı. çok kısa bir sürede genç türkiye cumhuriyetini kurdu. o gün kutlu olsun.
umarım biz de en kısa zamanda dayanışma, sevgi ve demokrasi esaslı yepyeni ve güzel bir yaşam kurmayı başarırız. ama bunun için yine gazi paşa'dan öğreneceklerimiz var. "türkiye cumhuriyetinin temeli kültürdür" diyor gazi paşa.
yeni yaşamın da temeli kültür olacak. hamaset içinde bir bayağılıkla özgür bir yaşam inşaa edilemez.
devamını gör...
kutlu olması gereken bayramdır. cumhuriyet'in kurulması emeği geçen herkese başta ulu önder mustafa kemal atatürk olmak üzere sonsuz teşekkürler. atam her zaman akıllarda ve kalplerdesin. huzur içinde dinlen.
devamını gör...
seküler kesimin sözde bir bayramı kutlama cümlesi. şuurlu bir müslüman böyle günlerde safını belli etmeli. cumhuriyetin kuruluşunu kutlarken, şeriat ve hilâfetin ilğasını da kutlamış olursunuz. çünkü bu bayram, bir devrimin kutlandığı gündür. ve o devrim bu ülkede islam'a karşı yapılmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar