abd savunma bakanlığı tarafından verilen emirdir.

bakanlık incirlik üssünde bulunan amerikan vatandaşlarının aileleri ile birlikte güvenlik tehdidi sebebiyle türkiye'yi terketmelerini emretti.

terketme emri amerikan hükümeti tarafından istendi.
devamını gör...
en daha karalık olaylarda incirlik boşaltılmadı bunda boşaltılıyor. önce ruslar ve hizbullah suriyeyi terk etti. sonra birleşik devletler bizden çekiliyor. sanırım ortalık fena karışacak. üstelik bu incirlik hava üssünü koruyan radar üssü bile var.
arada bizi bir kaç devlet ile çarpıştıracaklar ve rusya ile birleşik devletler uzaktan izleyecekler gibi geliyor bana.

edit: binlerce komplo teorisine güler geçerdim ama hayatımda ilk defa bu bana biraz ters geliyor.
devamını gör...
emre uslu nun erdoğan ın son abd gezisi lafı da aynı zamana denk gelmiştir.

israil de uyarı yaptığına göre ortaklık fena karışacak.

hadi bakalım ne olacaksa olsun bitsin artık.
devamını gör...
abd nin afganistan da düşen savaş uçağının bu kararda etkisi var mı bilinmez. artık abd üsleri de açık hedef. afganistan da işler iyi gitmiyor. ırak çorba, suriye bildiğiniz gibi.

abd nin tek yaptığı sözcünün her Allah'ın günü 'pyd' yi terör örgütü olarak görmüyorüz' demek. elbette bunun da ileride bir karşılığı olacaktır. velev ki bu yanlıştan dönüle..

haber doğruysa düşen uçak f16.. ve kalkış esnasında düşmüş deniyor. henüz resmi açıklama göremedim..
devamını gör...
amerika ve israil bütun vatandaşlarını cekiyor ve bunu benim gibi 4. sınıf vatandaş biliyor. cok komik ulan bu. kendimi resmen mit ajanı gibi hissettim. birsey olacak ise tarihin hicbir döneminde boyle aleni yapilmamistir. burada bir sacmalik var. biraz didiklesek soyle desek sonra da, hani israil ve amerika iki patlamada da bildirdi ya, akabinde de patlamalar oldu, bu acik ve net goz dağı. hadi diyelim dağ degil, bu defa da mantık olarak sunu istiyorlar demektir: birgun bile huzurla yasamasınlar. psikolojik baskı mı oluşturuyorsunuz?

gelelim baska bir senaryoya, rusya çekildi amerika çekildi. israil de çekiliyor. ya bize denecek ki girin suriye'ye alın herseyi, ya da ben birkaç piyonu üzerine salayım. sonra biz alacağız suriye'yi tıpkı birinci dunya savası gibi oturdukları yerden savas kazanmadan eline sağlık deyip suriye'yi paylaşacaklar. biz de armut toplarız galiba. eee akıllı hareket ise bu turkiye ile suriye'yi düşman ediyorlar. yarın suriye demez ki amerika yaptırdı. sonuçta hepsi gitmiş buradan. sonuc olarak suriye ile düşman kalacağız. hadi bu dusmanlik da çocukça ama geleceğe donuk makul hareket diyelim ne olacak.

birinci dunya savası sırbistan gibi basit bir ülkenin avusturya gibi güçlü sayılabilecek ülkeye suikasti ile basladi. sırbistan kimse? gelelim yeni senaryoya; simdi biz avusturya gibiyiz artık piyon ülkelerden iran gibi olabilir bize saldırmasını bekleyebiliriz. iran neden mi! cok sessiz serefsizler sessizden korkacaksın. baska senaryo da belçika patlaması. niye almanya, ingiltere, israil, amerika degil de orası? belçika kim ki? o da piyon ulke sanki. buyuk bir savaşa herkesi dahil etmeye çalışıyorlar gibi.

daha birçok teori üretilebilir ama benim tercihim savaştan yana. bana vicdansız diyebilirsiniz ya da duyarsız ama vaktinde girilmeyen savasta kaybetmeye mahkumsundur. zira 90. dakikada oyuna giren oyuncu skoru değiştiremez messi de olsa ronald'ı da olsa! ayrıca birinci dunya savaşında ayni hataya duştuk Allah'ını seven yine düşmeyelim, yoksa torunum (tabi benim kadar zeki olursa) tarihin tekerrür ettiğini söyleyecek. tabi geriye bir torun bırakabilir isek.
devamını gör...
o günlerde acaba yine büyük bir terör saldırısı mı olacak diye yorumlanmış, sebebi tam anlaşılamamıştı. abd bu kararı veriyorsa kesin bir bildikleri var diye yorumlanmıştı. abd ise tahliyelerin terör istihbaratına dayanmadığını açıklamıştı. mete yarar özellikle bu konuya vurgu yapıyor son zamanlarda ve bence darbeyi önceden bildiklerine yönelik bir akıl yürütme yapılabilir. çünkü gerçekten de o sırada terör saldırısı patlamalar olmuştu, ama incirlik üssündeki aileleri tehdit edebilecek kadar büyük bir olay da beklenmiyordu.

haber linkini tekrar ekleyelim:
http://www.hurriyet.com.tr/...

darbe girişiminin sürdüğü saatlerde ilk açıklama kerry'den gelmiş ve kısa sürede türkiye'de barışın sağlanmasını dilediği şeklinde mesajı dikkat çekmişti. böyle bir darbe kabul edilemez v.s şeklinde değil de bu şekilde yaklaşması yadırganmıştı. ancak erdoğan suikasti başarılı olamayıp halk sokağa çıktığında ve darbecilerin kapattıkları yerlere yeni kuvvetlerin gelmesi engellendikten sonra saat 02.00 civarı obama türk hükümetinin yanında olduklarını açıklamıştı.

mete yarar'ın yorumları(büyük resmi gerçekten iyi özetlemiş)
-----

(26 mart’ta türkiye’deki bütün abd askeri personelinin aileleriyle tahliyesi kararı üzerine 31 mart’ta yazdığı ‘acil tahliye’ yazısı)
(abd o günden beri bunu biliyordu da tedbirini mi alıyordu) mükemmel cinayet yoktur, mutlaka bir iz bırakırsın. libya, mısır, ırak, suriye örneğini inceledim. libya’da 6 ay önce abd şirketleri kapatılıp çıkıyor ülkeden. bu olaylar başladığında beni kıllandıran şuydu:
incirlik üssü’ne gittim. habertürk’te yayınladık. incirlik üssü o kadar korunan bir yer ki.
örnek anlatayım: içerisinde ilerlerken arkadaşlar, iki kameraman arkadaşımızı uyardım, “burası özel bir üstür, sakın kamerayı müsaade edilen bir yerin üstüne kaldırmayın. kaldırırsanız 15 saniye sonra yanımızdalar” dedim. kocaman bir üs, ilerliyoruz. galaxy’ler duruyor, karemayı şöyle bir kaldırdılar refleksle. gördüm, indirdim kamerayı, önümüzü kestiler üç arabayla.
asker ailelerini buradan tahliye etmeleri neden olabilir diye düşündüm. brüksel’de bomba patladığında nato karargahını mı boşaltıyorsun. bun dediğimde, örnek bana başka ülkeleri gösterdi. libya, mısır…
bir şey bekliyorlardı ve bu şey ışid saldırısı değil. 3.5 ay öncesinden tedbir alındı. böyle başlar bu işler. arkasından istanbul’da oturuyor. devamlı arkadaşlarımdan telefonlar geliyor.
3 gün öncesinde beni arkadaşlar aradı. suriye’ye giden ngo’lar yani yardım kuruluşları çıkmaya başladı, tahliye ediyorlar diye.
gazeteci arkadaşlarımla beraberdik. bana bir hikaye anlattı. birisi şey söylüyor dedi: son dönemde özellikle bazı gruplar evlerini satıp dışarı çıkıyorlar dedi. birine sorduk dedi: bunların hepsi darbeden 1 hafta önce konuştuğumuz mesele. şöyle demiş konuştuklarında; türkiye’de yaklaşık 4 sene bir iç savaş olması bekleniyor. bize çıkın dediler. şimdi satıyorsanız satın malzemelerinizi, daha sonra daha ucuza yine alırsınız 4 sene sonra demişler.
hepsini koyuyorum üstüste. bu işte bir tuhaflık var diyordum. “ışid türkiye’de saldırıları neden üstlenmiyor” diyordum. bu işte bir sıkıntı vardı. dünyanın her tarafında terör saldırısı yaparken neden türkiye’de siyasal saldırı yapıyorlar, seçimleri etkilemek için saldırıyorlar? o kadar spesikif saldırıyor ki, türkiye’nin ekonomisiyle oynamaya çalışıyor. rus uçağı düşürülüyor, rus turistler türkiye’ye gelmekten vazgeçiyor, 3 gün sonra sultanahmet’te alman turistlere saldırıyor. bu işte bir tuhaflık vardı.
herkesin uğraştığı o kadar çok şey var ki. kafamızı kaldıramayacak kadar bizi boğdular. 1 yıl hendekleri konuştuk. her gün ışid roket atıyor. pkk hayatımda görmediğim kadar saldırı yapıyor. hepsi aynı anda. darbeye hazırlık için güvensizlik ortamı yaratılmış. bu kadar net.
yaw kardeşim, pkk ışid’e saldırmış 22 temmuz’da, 23 temmuz’da türkiye “ışid terörle mücadelede birinci önceliğimiz” demiş, ertesi gün pkk iki tane polisimizi uyurken şehit ediyor. bir terör örgütü hoşlanmadığı iki tane grup grup çatışacak, yok diyecek siz çatışmayın bir de ben araya gireyim.
çekili kenara bekler. yok ama o da girdi araya. üç cephede çatışıyoruz. türkiye’deki saldırıların hepsinin ışid saldırısı gibi sunulduğunu söylüyordum o zamanki yazılarımda.
(onların kim olduğu çıktı mı ortaya) çok net: fetö.
http://www.haberturk.com/gu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar