3 mayıs türkçülük günü

türkiye'de ilk sevil gösterinin, türkiye'nin abd ya da rusya'nın parçası olamayacağını beyan eden türkçülerin asil isyanının günüdür.

1940'lı yıllarda milliyetçiler, ikinci dünya savaşının sona yaklaştığı sırada yaşanan konjonktürel değişimlere paralel olarak tavır değiştiren zamanın iktidarı karşısında inandıkları doğruları savundular ve türkiye'nin komünist bir ülke olamayacağını haykırdılar. haksız suçlamalar ve tabutluklar onları inançlarından ve ülkülerinden vaz geçiremedi.

3 mayıs 1944'de, hüseyin nihal atsız'ın haksız yere mahkemelerde yargılanmasından rahatsız olan türkçüler, '' ankara nümayişi'' olarak bilinen büyük bir protesto yürüyüşü yaparlar. bu yürüyüş, türkiye cumhuriyeti'nde yapılan ilk sivil nitelikli eylemdir.

bu yürüyüş, türkiye'de ''türkçülük'' ve ''turancılık'' fikrinin yasaklı olmasına bir başakaldırı, bir isyan niteliğindeydi. milletini sevenlerin, milleti uğruna canını dahi vermekten çekinmeyenlerin tabutluklarda işkence görmesine karşı bir sivil tepki niteliğindeydi.

3 mayıs, haksız tutuklamalara maruz kalan, türk milleti için canını bile vermekten çekinmeyen asil insanları anma ve anlama günüdür. kutlu olsun.

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
1 mayıstaki komünist uşakları, che dansözleri, mao çalgıcıları gibi cam, çerçeve, sermaye, kaldırım taşı ve polisle dertleri yoktur. olaysız dağılırlar.
devamını gör...

ötüken bozkırlarında, rumeli dağlarında, tibet çöllerinde, karakurum yaylalarında, sibirya steplerinde, anadolu'da ve dahi acun'da yaşayan uluğ türklerin bayramı kut'lu olsun!

devamını gör...
ironik bir şekilde 1 mayıs işçi bayramına göre daha efendice kutlanan çakma bayramlardan bir diğeri.
devamını gör...
içim yine sevinçlerle dolup yanıyor;
ruhum sanki deniz olmuş,dalgalanıyor.
uzak uzak ülkelere döndüm seferden;
yaralarim ağır, fakat mestim zaferden;
zafer ümit kaynağının bir çeşmesidir
zafer bir çok gönüllerin birleşmesidir.
gönülleri birleşenler ölse de bir gün
gök kubbede kalacaktır seslerinden ün.

gönülleri birleşenler! selam sizlere!
uzaklarda dertleşenler! selam sizlere!
selam sana hücrelerde benzi solan genç!
selam sana ey yılları heba olan genç!
istikbalim gitti diye yaslanma sakın!
istikbalin değil, ruhun tanrı'ya yakın!
o yalancı istikbale bir perde indir!
gerçek yarın unutma ki bir gün senindir!
selam sana yavrusundan ayrılan kadın!
kimbilir sen gizli gizli nasıl ağladın!
ne bir damla gözyaşı dök, ne yasla dövün;
sen yaşarken öksüz kalan yavrunla övün!
gür sütünle aşladığın erlik cevheri
yapacaktır onu yarın yaman bir çeri...
tek bir kadın değilsin sen...sen bir ocaksın!
madem ki bir adın atsız, katlanacaksın!
kafkasyada can veren bir şehidin kızı
bir çeliktir...yüreğinde erir her sızı...
varsın bağrın firkatiyle yavrunun yansın...
yansın, dayan! çünkü sen de bir kahramansın!

ey ekmeği alınanlar! selam sizlere!
ey rütbesi çalınanlar! selam sizlere!
kardes yahut arkadaştır diye evleri,
ocaklari dağıtılan ülkü devleri
selam size! üstünüzde bütün bakışlar,
bir gün olur, tarih sizi elbet alkışlar!
ey ciğeri parçalanan kahpe veremden
ne beklersin dünyadaki sahte keremden?


(bkz: 3 mayıs türkçüler günü)devamını gör...
önümüzdeki yıldan itibaren, bir gün öncesiyle birlikte resmi tatil olması gereken bayram.
devamını gör...
bu yaşıma geldim daha bugün duydum. burdan anla ki; toplum genelinin çok ta tikinde olmayan bayram!
devamını gör...
‎3 mayıs yürüyüşü, milletin gözünü komünizme karşı açan bir millî harekettir. o tarihten başlayarak
okullarda hakikî milli tarih okutulsaydı, millî eğitimin bazı kilit noktalarına komünistlerin sızmasına meydan verilmeseydi, 12 mart muhtırasına sebep olan anarşi doğmayacak, bir takım gençler türk milletinden zorla koparılmayacak, ahlâk değerleri çökmeyecekti.

3 mayıs’a selâm olsun!… 3 mayıs ruhu edebiyen yaşasın!…
devamını gör...
‎3 mayıs yürüyüşü, milletin gözünü komünizme karşı açan bir millî harekettir. o tarihten başlayarak
okullarda hakikî milli tarih okutulsaydı, millî eğitimin bazı kilit noktalarına komünistlerin sızmasına meydan verilmeseydi, 12 mart muhtırasına sebep olan anarşi doğmayacak, bir takım gençler türk milletinden zorla koparılmayacak, ahlâk değerleri çökmeyecekti.

3 mayıs’a selâm olsun!… 3 mayıs ruhu edebiyen yaşasın!…
devamını gör...
durun 3 mayıs aslında "dünya basın özgürlüğü günü" imiş.
devamını gör...
olaylar olaylar...

polis kırmış geçirmiş. "mustafa kemal'in askerleriyiz" diye bağıranları duydum, ekrandan duydum yani. gerçi onlar 1 mayısta da alanlardaydı. yav bu kemalistler bi öğrenemediler ne iş yapacaklarını. her yerdeler, ama hiçbir yerdeler aynı zamanda. neyse ne diyorduk, ha evet olaylı gün.
devamını gör...
bu sene ülkü ocakları geniş kapsamlı bir program yaparak kutlayacağı gündür. ankara arenada 2.türk gençlik kurultayı adı altında tüm türkiyeden gelen türk milliyetçileri olaysız bir şekilde kendilerine yakışır bir şekilde kutlayacaktır.

ülkü ocakları türkçüler günü değil de milliyetçiler günü olarak ismini değiştirmiş bence olumlu olmuş.
devamını gör...
türkçülük bilincine sahip olan ve sahip olmayı bekleyen türklerin günüdür.

kutlu olsun.

1 mayısın gölgesinde kalan bayramdır.
devamını gör...
ilk olarak 1945 yılında tophanede ki askeri cezaevinde tutuklu bulunan 10 kadar türkçü liderin masa başında çay içerek kutladıkları bu kutlu gün daha sonra ki yıllarda başbuğ alparslan türkeşin direktifleriyle büyük salonlarda kutlanmıştır. kutlu olsun 3 mayıs ve bugün bir bayram değildir.

“3 mayıs bir dava günüdür. 3 mayıs bir bayram değildir. milli şuurun ayaklanmasıdır. başarıyla bitmemiş, fakat milletin gözünü açarak o zamanki hükümetin içine sızan ihanet unsurlarını sindirmiştir. 3 mayıs bir uyarmadır. yürüyüşü yapan birkaç bin türkçü gencin uyarması… 3 mayıs aynı zamanda bir uyanıştır. o gençlerin haykırışıyla milletin uyanması… 3 mayıs 1944 bir dönüm günüdür'' hüseyin nihal atsız.
devamını gör...
3 mayısı anlamak için o güne dair her şeyi bir bütün olarak görmek ona göre değerlendirmek gerekir. 3 mayıs 1944 tarihi türk milliyetçileri ve türk birliğine inananlar için çok önemli bir gündür ve öyle de olmalıdır. 3 mayıs’a anlam yükleyen olayları değerlendirmek için, dönemin kendine özgü şartlarına bir kez daha bakılmalıdır. 2. dünya savaşının yaşandığı bu dönemde, “milli şef” iş başındadır. kimileri rusya’ya kimileri de almanya’yı desteklemekten yanadır. türklük kelimesinden hoşnut olmayan sözde aydın ve gazetecilerin de hedefinde, turancılık ve türkçülük yapmakla suçladıkları az sayıda vatansever vardır. bu süreçte nihal atsız, alparslan türkeş, zeki velidi togan, reha oğuz türkkan ve diğer vatanseverler tutuklanarak “tabutluklara” atılmış ve onurlu bir mücadele sonunda beraat edebilmişlerdir. 12 eylül döneminde de benzer suçlamalarla hedefe oturtulan türk milliyetçileri ağır işkenceler görmüş ve haksızlıklara uğramıştır. ne gariptir ki türkçülük yapmak, türklüğü ilerletmek düşüncesi dün de hedefteydi bugün de.bu mücadelenin tarafları ve mağdurları o günleri anlayamayacak kesimlerce hala aynı mağduriyetin parçası olmaya zorlanmaktadır. o halde olaylara yıllarca tek boyutlu bakanlar ve bir nesli görmezden gelenler kadar, bizlerin de yüzleşmesi gereken sebep ve sonuçlar vardır.
onlar haklıydı
tartışmasız 3 mayıs’ta, 12 eylül’de turancılık ve türkçülükle suçlanan vatanseverler haklı çıktı. bir zamanlar kafasını kuma gömenler, türk dünyası gerçeğini görmek zorunda kaldı. bu coğrafyaya gidenler, “ne kadar yanlış düşünmüşüz” sözlerini sarf etmeye başladı. daha da ötesi, türkçülüğe karşı duranların bir kısmı o topraklarda sırf türk oldukları için büyük kazançlar elde etti. kimileri buna türkçe konuşan ülkeler birliği, kimileri de avrasya birliği diyerek kavramlara olan bakış açılarını perçinlemeye çalıştı. üstelik bunun önemi de yoktur; tarihin türk milletine sunduğu seçenekler, 3 mayıs ya da 12 eylül’deki mücadelenin gerçekçi sebep ve sonuçları ile doludur. kimse inkar edemez. günümüz güç savaşının nihai adresi türk coğrafyasına ait koordinatlardır. buna karşın özellikle türkiye açısından bugün turancılıktan bahsetmek hayli zor ve çetin bir iştir. doğrudur; bu davanın yükselmesi için düne göre onlarca olumlu sebep vardır. herşeyden önce böyle bir coğrafyanın varlığı söz konusudur. . açıkçası fırsatlar hızla uzaklaşmakta iken, işbaşında “ben türk birliğini istiyorum” diyen bir siyasi irade olduğu da şüphelidir. türkçülük ve turancılık hala örselenen, hor görülen ve devlet yönetiminden uzak tutulması gereken bir argüman olarak değerlendirilmektedir. bunun içindir ki bu davaya gönül verenlerin bu davaya daha sıkı sarılmaları gerekmektedir.

kutlu olsun!

devamını gör...
türklük ateşinin yeniden alevlendiği günün yıldönümüdür. kutlu olsun.
devamını gör...
mhp'nin seçim beyannamesini açıklayacağı gün.

bence çok yanlış bir taktik uyguluyorlar.
devamını gör...
hüseyin nihal atsız ve ekibinin ismet inönü tarafından tabutluklarda işkence gördürüldügü güne isyan eden türkçülerin 1944'de ankara'da 3 mayıs günü sokağa çıktıkları günün adıdır. *
devamını gör...


"cesareti mete han'dan, intikamı attila'dan
destanı bilge kağan'dan, gücü alper tunga'dan
umudu kürşad'tan, inancı alparslan'dan
kararlılığı fatih'ten, yavuz'dan

öğrenenlere, bilenlere selam olsun..."
devamını gör...
kutlu olsun'dur. kimseler kutlamamış sözlükte ben kutlayayim dedim.

cogito'nun ülkücü açığını kapatacak acil yazarlar aranıyor.
devamını gör...
şu ezgiyi armağan ederek kutladığım gündür:

azad haray haray derim ben türkem.
azad, fars kim ulan ben ondan ürkem!
azad.. balkanda etekli grekten..
azad hatta kalplerdeki frenkten..


devamını gör...
cumhuriyet tarihinin önemli olaylarından birinin yaşandığı gündür.

nihal atsız ,orhun dergisinde, dönemin başbakanı şükrü saraçoğlu'na komünistlerin devlete sızdığına dair mektuplar yazar. bu mektuplardan birinde sabahattin ali'ye , özellikle "içimizdeki şeytan" romanı vesilesiyle, hakaret eder,hain der. bunun üzerine sabahattin ali tarafından mahkemeye verilir.

mahkemenin 2. duruşmasının yapıldığı 3 mayıs günü ankara'da büyük bir gösteri düzenlenir. işte, atsız bu gösteriyi türkçülerin yeniden uyanışı olarak görür ve 3 mayıs'ı ,kendi ifadesiye , "türkçülerin günü" ilan eder.

yargılananlar arasında nihal atsız dışında, zeki velidi togan, reha oğuz türkkan , orhan şaik gökyay, fethi tevetoğlu (popüler bilgi: şarkıcı tarkan'ın dedesinin kardeşi), alparslan türkeş gibi isimler de vardır.
devamını gör...
dönemin faşist tek parti chpsine, inönü'ye, saraçoğluna baş eğmeyenlere selam olsun.

"3 mayıs bir dava günüdür. 3 mayıs bir bayram değildir. milli şuurun ayaklanmasıdır. başarıyla bitmemiş, fakat milletin gözünü açarak o zamanki hükümetin içine sızan ihanet unsurlarını sindirmiştir. 3 mayıs bir uyarmadır. yürüyüşü yapan birkaç bin türkçü gencin uyarması… 3 mayıs aynı zamanda bir uyanıştır. o gençlerin haykırışıyla milletin uyanması… 3 mayıs 1944 bir dönüm günüdür''.
(bkz: hüseyin nihal atsız)
devamını gör...
fatih sultan mehmed han dedemizin şehadetiyle çakışmıştır!

gavurlar her yıl 3 mayıs'ı bu sebeple kutluyor!

kim niye icat etmiş, niye bu tarihe denk getirilmiş üzerinde düşünmekte fayda var.
devamını gör...
kendini türk hissedenlerin günüdür bugün.
günümüz kutlu olsun.
devamını gör...
okulumda faşizmle ilgili naraların atıldığı ve sonrasında polisle dolduğu gündür. kutlu olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar