31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri

recep tayyip erdoğan az önce beylikdüzü'nde yaptığı konuşmada halktan oy istedi... resmen belediye başkanlığı için istedi lan... bir an dili sürçtü sandım ama yoo bildiğin belediye seçimleri için miting yapıyor...
devamını gör...
kaos geldiğine göre bana biraz is düşecek gibi görünüyor. neyse gelmeye yakın tam teçhizatlı sallamalar icin şimdiden hazırlanmak gerekiyor.
devamını gör...
yerel seçimler nispeten daha az sorunlu geçtiğinden genel seçim ya da referandumların etkisine oranla sözlüğü daha az etkileyecek süreçtir.
devamını gör...
akp'nin genel seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de %43 alması durumunda seçmenlerinin okşanmayı sevdiğini gösterecektir bize. daha da sosyal medyaya elektrik faturalarını gösterip videolar yüklemezler herhalde.
devamını gör...
2019'un ilk 3 ayında eğer akp seçmenini hoşnut etmeyecek şeyler olursa - mesela doğalgaz faturaları geçen seneye göre %50 fazla gelirse, %26 asgari ücret artışının hiçbir şeye yaramadığını görmeleri gibi şeyler - akp seçmeni tepki olarak cumhur ittifakının diğer adayı olan mhp'ye oylarını kaydırabilir. son genel seçimde akp içerisinde %10'luk bir milliyetçi kesim olduğu göze çarptı ve yükselen milliyetçilik akımıyla birlikte insanlar mhp'ye veya o profildeki insanlar için düşük ihtimalle de olsa iyi parti'ye sıcak bakabilirler.

iyi parti bazı yerlerde seçilmesi kesin adaylar çıkaracak. örneğin fethiye belediyesini 93'ten beri yöneten behçet saatçi gibi. kendisi iyi parti'ye geçti ve aday olduğu durumda yeniden seçilecek.

mhp ve akp'nin birlikte oyları topladığı şehirlerde belki mhp'li bazı belediyeler öne geçebilir. mesela belediye başkanı akp'li ama belediye meclisinin çoğunluğu mhp'lilerden oluşabilir, bunun daha önce yaşandığı yerler gördüm incelemelerimde.

konya gibi yerlerde muhtemelen akp yine kazanacaktır fakat milliyetçilerin alacağı belediye meclisindeki sandalyeler de artacaktır. dikkat etmek gerekirse geçen seçimlerde mhp'nin aldığı oy oranı sabitken yoktan yere iyi parti çıkarak mhp'ye yakın bir oy aldı bölgesel olarak bazı yerlerde de geçti. bu durumda benim gibi düşünen insanlar varsa mhp'nin ağır bastığı yerlerde mhp'ye, iyi parti'nin ağır bastığı yerlerde iyi parti'ye oy vereceklerini düşünüyorum ve bu seçimde akp'nin oy oranının %37 civarına düşmesini bekliyorum.
devamını gör...
seçime katılacak adaylardan metal yorgunluğuna karşı dayanıklılık raporu alınıp alınmadığını merak ettiğim seçimlerdir. sonuçta biliyorsunuz ki bir önceki seçimi kazanıp bu seçim sonunu goremeyen büyükşehir belediye başkanları var. hani raporlar varsa kamuoyuna sunulan. mühendisler de bir incelemeden geçirip onaylasınlar.
devamını gör...
ysk açıklamasına göre 13 partinin katılacağı seçimler.

1. adalet ve kalkınma partisi,
2. bağımsız türkiye partisi,
3. büyük birlik partisi,
4. cumhuriyet halk partisi,
5. demokrat parti,
6. demokratik sol parti,
7. halkların demokratik partisi,
8. hür dava partisi,
9. iyi parti
10. milliyetçi hareket partisi,
11. saadet partisi,
12. türkiye komünist partisi
13. vatan partisi
devamını gör...
bir önceki yerel seçime benzer bir tablonun çıkacağını düşündüğüm seçim.
partiler ellerindeki belediye sayılarını büyük oranda koruyacak.
istanbul, ankara, izmir değişmeyecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar