31 mayıs 2013 taksim gezi parkı olayları

olayları demek pek bir naif kaçıyor. resmen bildiğin göğüz göğüse çarpışma. şafak baskınları ile çadır yakmalar, gazlar, toplar tüfekler. savaş oluyor resmen...

devamını gör...
müslümanların bir yığın beyaz türk kadar bile organize olamadığını haklarını savunamadığını görmemizi sağlamıştır. adamlar mabed belledikleri taksimi koruyorlar örgütlüler biz ne yapıyoruz? hiç.. niye yapalım ki başbakan namaz kılıyor ne olsa gerisi önemli mi?
devamını gör...
adaletten,vicdandan nasibimize düşenin hiçten fazla bir şey olmadığını gösteren olaylardır.hala ohh iyi oldu,iyi yapılıyor diyen insanlar var..yahu bu kadarı da fazla değil mi tarzında bir eleştiri yaparsanız eğer akp düşmez aksine biraz vicdanınız rahatlar..
devamını gör...
millet birden tabiat sever oldu. herkes fidan ile ilgili hadisi şerifleri paylaşma derdinde. ulan bu zamana kadar o ağaçların altına yatıp kafa çekmekten başka ne yaptınız! sorsan bir fidan bile dikmemiştir. belki, saksıya çiçek bile ekmemiştir.
devamını gör...
az evvel sırrı süreyya önder'i dinledim. adamın söyledikleri gerçekse, ki ssö öyle bol keseden kuru sıkı sallayıp, sonra da hiçbir şey olmamış gibi devam etmez, durum vahim. aklımda tutabildiğim kadarıyla özetleyeyim:

- yıkım kanunsuz diyor. tabiat varlıklarını koruma kurulu kararı yok ellerinde. mevcut yıkım izninin olduğu alanın dışında kalıyor gezi parkı.
- avm inşaatının taşere edildiği firmanın adamlarına polis elbisesi, zabıta elbisesi giydirilmiş. tespit ettik diyor.
- iş taşerona verilmiş ama yıkımda belediyenin makinaları çalışıyor.

bu iddialar gerçekse, ki bence öyledir, bunu gürsel tekin söylese misal güler geçerdim, birilerinin vicdanını işletmesi, inadından vazgeçmesi lazım...
devamını gör...
yalnız şu avmde yer almayacak markalara da hiç inanmıyorum, kesin altında minicik alt yazı geçmiştir,

x avm de yer almayacağız, asla ve asla, protesto ediyoruz (sadece ilk altı ay).

sanırsınız da bu avmler dolmuyor, sen gitmiyorsun, ben gitmiyorum bu çark nasıl dönüyor.

neyse iyiki istanbulda yaşamıyorum. bi kipa avm var bi tekira var bir bişeyler var, margi var, sakin sakin yaşıyoruz biz, büyük şehrin de derdi pek çok ya, git cuma cuma protestır ol. avmler fuldur bu saatlerde, işten okuldan çıkılmıştır.
devamını gör...
bu mesele hakkında esas yorum hakkımı saklı tutarak şunu söyleyebilirm ki mesele ne ağaçların kesilmesi ne de avm yapılmasıdır. bir tarafta basiretsiz yöneticiler ile kolluk güçleri diğer tarafta başka (siyasi, içtimai?) sebeplerden ötürü kini birikmiş örgütler, gruplar, partiler, vs.

iş çığrından çıkmıştır. artık neyin doğru neyin yanlış olduğunun hiç bir anlamı kalmamıştır.
daha da taksimden geçmem!
devamını gör...
manşetler dolu dolu haber sitelerinde, sıradan manşetlere bakıyordum, ilk 4 önemli taksim haberinden üçüncüsü ''beren sonunda nejatı öptü, 21 bölümdür hayranları bu anı bekliyordu'' haberi,

şuan berenle, nejatın öpişmesini seyrediyorum, taksim taksim yumulunmuş.
çok heyecanlıyım.
devamını gör...
imanımdan, inancımdan, kültürümden ve yaşantımdan bu güne kadar hiç taviz vermedim. gelecekte de vermiyeceğim. orada bulunanların kuran da bir tek ayette dahi yanlış yaptığını kim söyleye bilir veya müdahale edenlerin bir tek ayette dahi kim haklı olduğunu söyleye bilir.
1- kamunun malını korumak herkesin görevidir.
2- yönetenler kamunun çıkarını ve önceliklerini göz önüne almak zorundadır.
3- yapılacak olan inşaat kamu çıkarı için midir?
4- karşındaki sana saldırmadıkça, dinine müdahale etmedikçe bu şekilde müdahale edilemez.
5- savaşta dahi çocuklar, siviller, yaşlılar korunurken bu yapılanlar nasıl açıklana bilir.
6- en acısı ise saygı duyduğum bu paylaşım sitesinde bazı kimseler eylemciler için hiç hoş olmayan tabirler kullanmışlar. şaşkınlıkla okudum.
devamını gör...
olaylara konu olan topçu kışlası projesine, istanbul 6. mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı almış. yani eylemciler bu sefer kazandı galiba savaşı. ayrıca bu olay sayesinde hükümet vatandaş nezninde baya bir itibar kaybetmiştir. eğer hükümet bu projeden vazgeçerse, kendisi için sonun başlangıcı olacak gibi. çünkü bir direniş hareketinin ilk kıvılcımları yükseldi bugün, hükümetin işi gerçekten zor bu saatten sonra.
devamını gör...
hükümet açısından kara leke olarak tarihe geçecek olaylardır.
kadir topbaşı makamından edecek olan olaylardır.
birde unutmadan söylemek gerek. '' üniformalı polis itten beterdir.''
devamını gör...
yetki sarhoşu olmuşların dediğim dedik, kestiğim kestik tavrı yüzünden bu kadar büyüyen olaylar. olaylar başlamadan daha şeffaf bir şekilde oraya ne yapılacağı açıklansaydı belki mesele bu kadar büyümeyecek bir kaç muhalif cemiyetle sınırlı kalacaktı. olaylar çıkana kadar kulağının üstüne yatan kadir topbaş ve veysel eroğlu özelinde alaycı açıklamalarla durumu geçiştiren hükümet; anarşizmi meşru kılmak için ellerinden geleni yaptılar.

polisler hep aynı değişen bişey yok ama haberlerde gördüğüm kadarıyla toma dönüşü için bariyerleri çekmeyen subayları gaz bombası atmakla tehdit edecek kadar cüretkâr olmuşlar. neyse ki ordaki astsubay siz gaz bombası atarsanız biz de başka bişey atarız diyerek gereken cevabı verdi.

tashih: astsubay değil ermiş "siz gaz bombası atarsanız biz de başka bişey atarız" diyen.
devamını gör...
organize olma hali, yurt içi yurt dışı destek durumları.. tuhaf görünüyor. oldukça tuhaf..
devamını gör...
tıpkı emek sineması'nın yıkılması gibi anlamsız olan eylemin sonucunda meydana gelen olaylardır. abuk sabuk nedenlerden halkın sevdiği, önem verdiği bölgelerin yıkılması çok yanlıştır ve nefret tohumu ekmekten başka bir işe de yaramaz.
devamını gör...
iki tarafın da baştan haksız olduğu, sonunda ülkemiz için *hayır görünmeyen, 68leri hatırlatan olaylardır.

odtü olaylarını hatırlayacaksınız. öncelikle iktidar karşısında istenilen başarı, ortaya çıkarılmak istenen çatışma ortamı odtü olayları ile sağlanamadı. şimdi ise taksim gezi parkı olayları ile iktidar itibarını yerle bir etmek, iktidar karşıtları için büyük bir şans.

bir tarafta hırsla alınmış bir karar, diğer tarafta da bu karara inatla karşı çıkanlar var.

böylesi bir ortamı kaçırmak istemeyenler, tıpkı 68 olaylarındaki gibi hükümetin emir kulu polisi askeri karşı karşıya getirmeye çalışıyor. taksim olaylarının en büyük destekçisi olan (http://www.eksisozluk.com)'a bakabilirsiniz:

http://www.cogitosozluk.net...

http://www.cogitosozluk.net...

http://www.cogitosozluk.net...

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
ne taksimmiş arkadaş dedirtir. sol örgütler kesilen ağaçlar için bu kadar tantana yapacaklarına suriye'de öldürülen çocukların hesabını sorsunlar zerre kadar samimi iseler. tabi bunların derdi ne parktır ne de insan. ideolojileri uğruna o polisle çatışma pahasına korudukları ağaçları keser, insanları da yığdıkları odunların üzerinde yakarlar.

yani bu çatışma tablosu tamamen hükümet artı cumhuriyet karşıtlığıdır, güya devrim yapacaklar densizler. bu ön cümle olayın bir boyutu ama başbakanın da söylemleri bir demokraside söylenmez. ben istersem yaparıma gelen cümleler egemenliğini halktan alan bir topluma yakışmaz. başbakan acilen bu tutumundan vazgeçmeli...*
devamını gör...
sonunun ne olacağını çok merak ettiğim olay. ama hiçbir şey olmadan bitemez asla, bunca insan pisi pisine ölüp yaralanamaz. türk halkı buna izin vermemeli. hükümet düşerse ne olacağı da ayrı bir merak konusu.
devamını gör...
iş artık çığırından çıkmış, çok farklı bir boyuta çekilmiş olaylardır. hükümetin şu ana kadar izlediği astığım astık kestiğim kestik tavrının beklenen yansımasıydı. belki tahmin edemeyeceğimiz bir şekilde tutup gezi parkı gibi, daha bariz olaylara göre çok daha basit bir vesileyle çıktı. projenin yanlışlığı doğruluğu tartışlabilir.

emek sineması, inci pastanesi olayı da böyleydi. hükümet yıkacağız dedi ve yıktı. o kadar tepki, protesto vs. zerre yankı bulmadı hükümette. gezi olayları da öyle. orada kıyamet kopuyor, yabancı basında "türk baharı" manşetlere çekiliyor hala hükümet ve başbakan gevrek gevrek beyanat veriyorlar.

artık açık olan şey şu ki, yaşanan olaylar hükümete karşı bir kalkışmaya dönüşmüş durumda. başka bir şey değil. bir de şu her olayda biber gazı, panzer, tazyikli su olayı nedir Allah aşkına..?

hükümetin o eleştirdiğim tavrına son örneklerden biri de bu 3. köprüye isim meselesiydi. yahu insan bi sorar, ne bileyim anket felan düzenler, yarışma yapar ve bir şekilde halkın vergileriyle yapılan köprüyü halka mal eder. ama olmaz. başbakan ne derse o! en kötü reis-i cumhura açıklatırlar adını, tepki azalır... ne oldu şimdi? ak parti'nin köprüsü algısı oluştu... mübarek olsun...

devamını gör...
ulasalcıların sinekten yağ çıkarma çabası.

toplum vicdanında karşılık bulan herhangi bir hükümet icraatına karşı yapılan eylem olsa, Allah kurusun; kan gövdeyi götürür herhalde. dandik bir mesele yüzünden yaptıkları eylemden sonra bıraktıkları kağıt için kesilen ağaçların zekatı bile olmaz uğruna ülke gündemini işgal ettikleri ağaçlar.
devamını gör...
bu mevzu bir parkın yıkılıp avm yapılması, hukuksuz bir inşaat filan meselesi olsaydı, maksat üzüm yemek olsaydı, bir grup insan mahkemeye gider ve yürütmeyi durdurma kararı için başvuru yapar ve normal hukuk yollarını izlerdi.

ancak, başbakan veya bakanları mesela bir konferans için herhangi bir üniversiteye gittiğinde ortada hiç bir şey olmadığı halde toplaşıp "tayyip üniversiteden defol!" diye slogan atan ve ortalığı karıştıran solcu grupların, bu yıkım meselesine yine aynı mantıkla yaklaşması ve polisin akılsızca tavrı ile tuzağa düşmesi sonucu olaylar büyüdü.

çatışma ve protestoların ardından yürütmeyi durdurma kararı çıkması da sanki bu eşkıyalık yargıyı etkilemiş havası oluşturdu. polis teşkilatının basiretsizliği anarşizmin önünü açmış durumdadır artık.

bundan sonra her projede, her icraatte benzer görüntüleri bekleyebiliriz.
devamını gör...
hayirli olsun bir kisi de ölmüş.'sinsi diktatör' neler sacmalayacak bakalim.yandaslari da sirf ona dil uzatilmasin diye nasil savunmaya gececekler.

onemli olan insan olmak ama.
edit:bosuna haber7,ensonhaber gibi sitelerde aramayin.yazmaz bir yerde.malum basin da ellerinde.
devamını gör...
ülkemden kilometrelerce uzakta türk kanallarında saçma sapan beyin yıkayan programlar yayınlanırken avrupa kanalları bas bas taksim'de yaşanan olayları göstermektedir.
ne yazık ki, insan olmayı becerememiş kitlelerin birbirine acımasızca sövmelerinin sebebi;
avm inşaa etmek hem de taksim'de alışveriş merkezi yokmuş*casına istanbul'da her yer ağaç ve ormanmış*casına baltayla kürekle alanları işgal etmek!

istanbul'da 93'ü geçik avm varmış bu sayede avrupa'da birinci olmuşuz! peh peh!

aklını peynir ekmekle yemiş bir avuç insan daha fazla nereden para kazanabiliriz diye haraket etmelerini şiddetle kınıyorum. kapitalizm çarklarında müslümanların boğulmasını görmek çok acı!
devamını gör...
hep ekşi sözlük masonları tarafınadan gerçekleştirilmiş olan olay ben akp bunun ezikliği altında kalırsa bir cogitan olarak asla oy vermem onlara.
devamını gör...
hükümeti yaptığı bdoğrudur o ekşi sözlük yazarlarını hapse atıp her birine 72 yıl 6 ay 4 gün ceza vermelidir inşallah diyorum.*
devamını gör...
akılsız davranan halkla, halka karşı akılsızca davranan devletin trajik olayı.
devamını gör...
insanın aklına direkt arap baharı'nı getiren olaylar.
arap baharını su yüzüne çıkaran bu tarz olaylardı. bu tarz eylemlere karşı polisin, askerin abuk müdahaleleriydi. Allah etmeye, bir türk baharına ne zamandır ortam hazırlanmaya çalışılırken böyle bir durumun üstüne gidilmesi, polisin aşırı müdahalesi, bazı insanların "hadi, bu bir devrimdir, hadi yakalım yıkalım"a çevirmesi gerçekten insanın yüreğini titretiyor. rabbim itidal ve iz'an versin herkese, hepimize...
devamını gör...
insanlar kışkırtılıyor. Allah birilerinin oyunlarını bozsun.
devamını gör...
polisin toplumsal olaylara karşı yanlı tutumu herkesçe biliniyor. hükümetin görüşünden de öteye, hükumetin tutumundan kendince bir sonuca varıp ona göre hangi muhalif duruşa hangi tepkiyi vereceğini belirliyorlar.

mantık aslında oldukça basit. hayvanların çiftleşme dönemlerinde birbirlerine yaptıkları güç gösterilerinin bir benzeridir bunların yaptığı. belgesellerde görüyoruz bazen bu hayvanca güç gösterileri ciddi yaralanmalara ve hatta ölümlere bile neden olabiliyor. fikrimce bu tür hayvani güç gösterilerine müdahil olmayıp, belgeselcilerin yaptığı gibi hayvanların üremeleri ve birbirleri üzerinde hegomonya kurma yöntemlerini inceleyip, insan olarak kendimizi bunlardan nasıl muhafaza edeceğimizin yollarını aramamız lazım.

bu gün taksime yürüyenlerin büyük bir çoğunluğunun derdi ne avm'dir ne de ağaçların kesilmesi falandır. hatta akp ye zarar verecekse memleketin bütün ağaçlarını yok etseler zerre gözlerine gelmezdir. hatta akp gitsin de bir ağaç da biz yok edelim derlerdir.

yine şöyle bir şey deniyor. ''efendim. istanbul avm sayısı konusunda avrupada birinciymiş.' buna ne denir ki? istanbul avrupanın en kalabalık şehri değil mi be arkadaş? avrupanın en kalabalık şehrinde avm sayısının en fazla olmasında ne gibi bir mantıksızlık var ki?
devamını gör...
pkk'nın halkı yönlendirmesi neticesinde çıkmış olayları bir yana bırakırsak 1995 gazi mahallesi olaylarından beri en büyük toplumsal isyan yaşanmaktadır.aklını,vicdanını ve insanlığını belli bir siyasi partiye kiraya vermişleri bir yana bırakacak olursak ise 1990 zonguldak madenci grevinden beri gördüğüm halkın genelinin sempatiyle baktığı en büyük kitlesel eylemdir.bir arap baharı değildir.artık gezi parkı projesiyle alakası da kalmamıştır.insanlar vandallığa,lümpenliğe,ikiyüzlülüğe,köylü kurnazlığına,kasaba eşrafı zihniyetine hayır demişlerdir.nefsi emmaresi azmış bir hükumet ve onun eceli yaklaştığı halde daha da merhametli ve halkına karşı koruyucu olması gereken başbakanının hırslarına her geçen gün daha da çirkinleşmesine la denilmiştir.bundan sonra daha sert davranılsa da alttan alıp çekilinse de zafer direnenlerin olmuştur.toplumsal yarılmalar artmış.amerika'nın ,desteklediği iktidara bakışında kaşları hafiften yukarı kalkmıştır.acabalar artacak muhtemel alternatifler parlatılma yoluna gidilecektir.zaten şeker ve kanserin pençesinde kıvranan tayyip erdoğan bir de fethullahçı genelkurmay başkanı'nı ikna edip askerleri gösterilere müdahale ettirme yoluna giderse geri dönüşü imkansız hadiseler meydana gelebilir.toprağı bol olasıca hitler'in dediği gibi bu bir son değil bir başlangıç.öncekiler de böyle çökmüştü.
devamını gör...
ağır silahlı polisleri halkının üzerine salan tayyib'in, gene kendi yorumlarındaki esad tan ne farkım var ki dediği olaylar. ölen şehitler, reyhanlıda kaybettiklerimiz, 3. köprü, haksız vergiler, sınavlardaki usulsüzlükler vs. herkesin hesabı burada ne zaman titreyip kendine geleceksin merak ediyorum!
devamını gör...
şu dakikadan itibaren hiç dokunulmaması gereken olaydır. bırakın otursunlar parklarında, taksimde eylemlerini yapsınlar. iki gün sonra millet unutur gider zaten, burası türkiye azizim. bir hafta için de başbakan kürtaj çıkışına benzer bir çıkış yapar, olmadı ülkenin bir yerlerinde elim bir olay yaşanır. milletin gözü oraya kayar, bizim insanımız tez canlı. o vakit işte kim ne yapacaksa artık hemencecik, tere yağından kıl çeker gibi yapıverir. bunun böyle olmasını istediğimi zannetmeyin, böyle olacak onu diyorum ben.
devamını gör...
yürütmeyi durdurma kararı çıktığına göre, polisin şu anda yapması gereken şey ortalıktan çekilmek ve protestocu grupla herhangi bir temasa girmemektir.

o zaman nümayişin iyi niyetli ve masum olup olmadığı görülecektir.
devamını gör...
ankara'da olaylar güven park ve yüksel caddesi üzerinden kuğulu parka doğru hareketle gerçekleşti. başbakanlık ve amerikan büyükelçiliğine yürümeye çalışan gruplara polis biber gazı ve tomalar ile müdahale etti. yüksel caddesi mithatpaşa caddesi savaş alanına döndü, bankaların camları kırıldı, mekanlar erkenden kapatıldı. bulvar üzerinde de polis müdahalesi mevcut ve şu an hala kuğulu parkta toplanma sürüyor...
devamını gör...
birbirine karşı olan grupların ilk defa bir araya geldikleri ve aynı hedefe kilitlendikleri olaylar zincirlemesi, fenerbahçe taraftarlarını çember içine almaya çalışan polisi galatasaray taraftarlarının püskürtmesi mi dersin. stk'ların ücretsiz avukat bulabiliriz diye tweet atmaları ve avukatların telefon numalarını yayması mı dersin. eczanelerin maske alanlardan para almaması mı dersin. halkın destek için 5 otobüs yüzlerce araba ile arkadaşlarına destek için bir yerlere gitmesi mi dersin. bir yandan iç gıcıklayıcı bir gurur verirken bir yanda halk olduğu için hükümet ve polis var keşke hiç olmasa dediğim olaylar. ve daha bitmeyen.
devamını gör...
polis'in anarşist ruhlu olduğuna bizzat şahit oldum, en azından şişli tarafındaki polis ekibi etrafa rastgele gaz atıyordu.

not: benim muhalif olduğum biliniyor ama iş gereği o civarda ehli sünnet vel cemaattan bir arkadaşımla beraber bulunuyordum ve onun ettiği lanet üzerine bu notu düşme gereği duydum. yani yanımdaki kişi, eylemci değildi, ben de değildim. hal böyle olunca, niyetim sadece tv karşısında oturup ahkam kesenlere durumu duyurmak istedim.
devamını gör...
türkiye geneline yayılan olaylarda, toplumsal refleks gösterenlerin çoğunun neye karşı olduğunu bile bilmediği aşikardır. sorsan gezi parkı nerede diye taksim'e defaetle gitmiş kişiler bile gösteremez. hatta gezi parkı gibi bir yerin varlığından bile haberleri yoktur ama "tepki var dediler geldik" modunda olunca böyle oluyor. chp'liler kendi attıkları imza ile bu düzenlemenin yapıldığını bile bile sırf oy kaygısıyla bu işin üzerine gidiyorlar ki yaptıkları tamamıyla terbiyesizlik. sonuça olan tamamı ile saf çevreci düşünceleri ile gezi parkına gelen insanlara olacak.

fazla gaza gelmemek gerek, hükümet istese bu olayları çoktan bitirirdi. ancak gezi parkı ana gündem olunca arka planda başka meseleler çok daha rahat hallediliyor.

(bkz: kansas city shuffle)
devamını gör...
sosyal medyadan film gibi takip ettiğim olay. ne gaza gelmiş millet ya, polis abarttı olayı canım.
devamını gör...
yaklaşık bir saattir olayın gelişimi şu şekilde:

polis araçların arkasında duruyor. bir kaç yüz kişilik gösterici grubu da biraz ileride toplaşmış vaziyette slogan filan atıyorlar. sonra yavaş yavaş polis araçlarına yaklaşıyorlar, araçların dibine geldiklerinde su sıkılıyor üzerlerine ve bir kaç bomba sallanıyor ve geri çekiliyorlar.

sonra yine baştan başlıyor döngü.
devamını gör...
canlı yayında son olarak on dakika önce polislerin geri çekilme görüntüsünü yayınladı dha.

aksiyon bitince önceki saatlerdeki çatışma görüntülerini döndürmeye başladı.
devamını gör...
ne hükümette ne muhalefette zerrece haysiyet kalmadığını görebileceğimiz olaylardır. reyhanlı'yı kimse umursamıyor rüşveti vurgunculuğu faizciliği eğitimin saçma sapan oluşunu kimse umursamıyor. böyle bir tiyatro döndürülüyor. biri bir anda vahiy almış gibi içkiyi 22 ile 06 arası yasaklayalım diyor 10 gün konuşuluyor biri taksim dokusu bozuluyor diyor 10 gün de o. ikisi de yalan ikisi de yanlış. insanlar saçma sapan..

--! spoiler !--

düşmanı gösteriyorlar, ona saldırıyoruz
siz gidin artık
düşman dağıldı dedikleri bir anda
anlaşılıyor
baştan beri bütün yenik düşenlerle
aynı kışlaktaymışız

--! spoiler !--

ahiret var. ölüm var. memleket var. hiçbirimizin umrunda değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar