zordur.. iftarını beş yıldızlı otelde değil de, iftar çadırında bir saat kuyrukta beklerlerse belki. lakin o gün otelde kendilerinden dolayı çöpe atılan yiyeceklerin hesabını nasıl verirler bilemem.
devamını gör...
5 yıldızlı otelde iftar yapmak, yoksulları anlamaya engel değildir ki? adam yardım ediyordur belki yüzlerce kişiye? nereden biliyoruz ki etmediğini! yaradan herkese farklı bir rızk belirlemiş, o adamınki de bol belli ki? fakirleri anlamak için her gün sokakta çadırda yemek yemesini beklemek ne kadar doğru?
devamını gör...
bir tarafta insanlar kuru ekmek yanında belki bir tas çorbayla iftarlarını açarken, beş yıldızlı otellerde iftar yapmayı 'ben zekatımı da veriyorum sadakamı da' iç tesellisiyle hazmeden kimselerin başvurdukları eylemdir genellikle. adam helalinden kazanıyor istediği gibi açar orucunu minvalinde argümanlarla savunulsa da bu kimseler, bence beş yıldızlı yedi yıldızlı iftar sofralarının sembolize ettiği tek şey var. o da müslüman kesimde yavaş yavaş bir sınıf farklılaşmasının yaşandığı.

elbette herkesin kazandığı para farklı. herkes tek tip iftar sofrasına otursun da diyemeyiz. lüks ve şatafatı hiç olmazsa böyle ulvi sebepler için kullanalım laga lugalarına da karnımız tok. iftar sofralarını beş yıldızlı otellere kuran bu adamlar düğünlerini de kutlamalarını da bu otellerde yapıyor çünkü. onların yaşam tarzı bu, para ellerine geçince hiç çekinmeden modern dünyanın nimetlerini lehlerine eviriyorlar. sorulması gereken soru şu bence: zengin olmak demek muhtevasında illa da lüks, şatafat ve gösteriş mi barındırmalı? ya da nasıl karşılanıyor islam'da bu aşırıya gitmek durumu?

ben şahsen beş yıldızlı otellerde yapamadığım için iftarımı kin duyuyorum bu adamlara. çünkü bu adamlar birileri için 'otellerde iftar açamama' kompleksini yarattılar. durumu onlar kadar iyi olmayanlar için böyle bir statü farkı oluşturdular. sonra da 'rabbim vermiş kuluna oh ne de güzel harcıyor' dememizi mi bekliyorlar anlamıyorum. zengin, malını mülkünü diğer insanlarla arasında bir sınıf farkı oluşturacak şekilde kullanmamalı. bu öğütleniyor dinde çünkü, islam'ın ruhuna uygun olanı bu. hasedi engellemekte böyle, hasetçinin şerrinden sığınmanın önemli bir yolu da ona sebep olacak davranışlardan kaçınmak. Allah ıslah etsin hepimizi ne diyelim.
devamını gör...
zor ama mümkün olan iştir ama konu bu değil aslında.

bir ülke düşünün, dinimiz islam desin, %99,9 nokta bilmem kaçımız müslümanız ulaaan diye bas bas bağırsın

dinlerinin bir emri de zekât olsun ama vergi kaçırır gibi zekâtlarını da Allahlarından kaçırsınlar.

işte bunlar müslüman ülkelerdir.

inanın bana bu ülkede müslümanlar büyük çoğunluğu zekâtını veriyorsa ben kafamı kendim keserim ışid'i beklemeden.

onun için, siz müslümanlar 125 yıldızlı otellerde peygamberinizi anıp çalışanlarınızın hakkını yiyecek, fakirlere Allahınızın emrettiği gibi değil, işinize geldiği gibi "yardım" edeceksiniz.

evet, 5 yıldızlı otelde iftar yapan herkes bir değil ama ben müslümanları iyi bilirim, Allahları ve kendileri başta olmak üzere herkesi kandırmaya çalışırlar.

akp ile de bu duruş bu duyuş, bu yaşayış şahikasını yaşamaktadır.
devamını gör...
hiiç bosuna kinanmamasi gereken hadisedir. sanki bu hadiseye burun kiviranlar kendi evlerinde iftar sofralarinda bayat ekmekle bi tas corbadan baska bir sey yemiyor. di mi hı hı evet.
devamını gör...
yoldan çöp toplayan çoluk çocuğu, evimde iftar sofrasında baş köşede gördüğüm gün eleştireceğim eylem.

iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar